Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa hydroforu i wybijająca różnicówka

overseer67 14 Aug 2010 20:17 9475 13
IGE-XAO
 • #1
  overseer67
  Level 10  
  Witam kolegów elektryków.

  Mam następujący problem: mam w domu nową instalację trójfazową. W piwnicy mam hydrofor i pompę z chyba 1974 roku, sprzęt dość leciwy już ale nadal działający, bez większych zarzutów...do niedawna. Otóż doprowadziłem do piwnicy nowe zasilanie, pięcioprzedowe, specjalnie właśnie do tego zestawu. Stare, czteroprzewodowe, usunąłem. Po podłączeniu wszystkiego spróbowałem załączyć te pompę, a tu niespodzianka - wyrzuciło mi różnicówkę. Sądzę że
  wszystko jest podłączone raczej dobrze. Podłączenie w kasecie wygląda jak na zdjęciu.

  Pompa hydroforu i wybijająca różnicówka

  Znajduje się w niej stycznik typu Legrand TSM 16A, oczywiście starszego typu, oraz przekaźnik termiczny. Przewód, który wychodzi z kasety w prawym górnym rogu służy do ręcznego załączania pompy. Na przekaźnik przychodzi jeszcze przewód podłączony do swego rodzaju wyłącznika znajdującego się na rurze przed hydroforem - ma on za zadanie rozłączyć układ, gdy ciśnienie wody przekroczy jakąś zadana wartość. Wygląda to jak na zdjęciu.

  Pompa hydroforu i wybijająca różnicówka

  Wczoraj troszkę dłubałem przy tym sprzęcie i zauważyłem jedną rzecz: kiedy ominie się cały ten układ stycznik-przekaźnik-wyłącznik, czyli obejdzie przykładając przewody na zasilanie i prosto do silnika, wszystko działa jak należy, natomiast gdybym chciał żeby cała ta automatyka działała - nie da rady załączyć, przy próbie załączenia wybija róznicówka.


  Co można zrobić w tej sprawie? wymienić całą te kasetkę, czy może zadedykować specjalnie obwód niezabezpieczony róznicówką? Osobiście wolałbym uniknąć drugiego rozwiązania, nie chciałbym trzeci raz osznurowywać rozdzielni.

  Dzięki za ewentualną pomoc.
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  overseer67
  Level 10  
  Nie, nie jest. Poza tym próbowałem też odłączyć całkowicie pompę i załączyć zestaw, też róznicówka zadziałała.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #5
  Lep424
  Level 12  
  Sprawdź wyłącznik ciśnieniowy. Być może jeden z jego styków ma upływnośc do rury i powoduje wybicie RCD.
  Np odłącz go od kasety ze stycznikiem i wtedy sprawdź czy RCD nie wybija.

  Oglądając dokładnie zdjęcie kasety zauważyłem że jeden z przewodów - niebieski po prawej jest dołaczony śrubką do meatlowej obudowy. Wcześniej był to PEN teraz jest N więc nie może być połączony z obudową. Odłącz go od obudowy a do obudowy podłacz PE - żółto-zielony z nowej instalacji
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Witkacy8
  Level 20  
  A czy przypadkiem na cewkę stycznika nie idzie PE zamiast N?
 • #8
  marian_em
  Level 25  
  elektronik74 wrote:
  A tak w ogóle to zlikwidowałbym te skrzynkę i zamontowałbym wyłacznik z termikiem.I wtedy ciśnieniowy załancza i wyłancza pompe.
  Bez sensu. Po to ktoś założył stycznik żeby zdjąć obciążenie z wyłącznika ciśnieniowego.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  marian_em
  Level 25  
  Nigdzie nie napisałem że nie będzie ok tylko że bez sensu jest usuwanie stycznika który nie jest przyczyną wyzwalania różnicówki, zresztą po jego usunięciu nie dałoby się korzystać z tego "dodatkowego włącznika" czyli pomysł i tak odpada. Przyczyną jest błędne podłączenie stycznika co wystarczy naprawić i będzie działać. Przede wszystkim jednak należy trochę poprawić ten bajzel w puszce bo do niczego dobrego jak widać on nie prowadzi.
 • #11
  Witkacy8
  Level 20  
  O ile się nie mylę bo troszkę słabo widać na fotce,
  PE przewodem niebieskim wchodzi na obudowę, z obudowy podłączony jest do termika ,następnie na wyłącznik i z wyłącznika wraca przez drugi wyłącznik i do cewki stycznika.
  Musisz oddzielnie doprowadzić PE i N (bo widzę że żółtozieloną żyłę masz niewykorzystaną), PE na obudowę, a N na cewkę stycznika , a na drugi zacisk cewki stycznika daj fazę która pójdzie przez przez termik,wyłącznik termiczny i dodatkowy wyłacznik.
 • #12
  overseer67
  Level 10  
  Ten przewód, który widać w górnym lewym rogu to jest takie wyprowadzenie do gniazda siłowego obok kasetki :P Dzięki za podpowiedzi, jak znajdę chwilę czasu to pokombinuje jeszcze.

  [edit]

  Nie wiem na skutek czego - plam na słońcu, niekorzystnego układ gwiazd i planet, czy może udaru słonecznego - nie skojarzyłem tego zera z cewki stycznika podłączonego do obudowy. :) Teraz wszystko śmiga jak należy. Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ w zasadzie pierwszy raz w życiu bawiłem się stycznikiem - do czego służą te zaciski po lewej i prawej jego stronie?
 • #13
  zdzisiek1979
  Level 38  
  overseer67 wrote:
  Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ w zasadzie pierwszy raz w życiu bawiłem się stycznikiem - do czego służą te zaciski po lewej i prawej jego stronie?


  To mi wygląda na styki pomocnicze.
 • #14
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  To są styki pomocnicze - po dwie pary z każdej strony, zwierne i rozwierne.
  Przejmują na siebie rolę podtrzymania sterowania, sygnalizację stanu pracy stycznika itd.