Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to zautomatyzować? niby proste..

kufcio 14 Aug 2010 23:15 1869 6
 • #1
  kufcio
  Level 20  
  Witam
  mam problem z automatyzacja podajnika zboża dla palnika przy piecu CO.

  Jak to zautomatyzować? niby proste..

  Mniej wiecej bedzie to tak wygladac... w jak sposob to rozwiązać? myslalem o czujniku optycznym ale po pewnym czasie zajdzie kurzem i w najmniej oczekiwanym momencie narobi bałaganu.

  Moze jakies inne czujniki materiałów sypkich?

  Niestety nie znam sie za dobrze na automatyce przemysłowej dlatego bede wdzieczny za kazda podpowiedz.
  Pozdrawiam
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  YR1
  Level 24  
  Obecnie jestem w trakcie robienia dozownika węgla drzewnego do paczkowania. Rozwiązałem to tak: zbiornik zasypowy jest "zasilany" z przenośnika taśmowego, gdy masa w zbiorniku wynosi X przenośnik staje. Następnie zbiornik jest otwierany i produkt wędruje do worka.
  Wszystko co musiałem zrobić, to zamozowanie pod zbiornikiem zasypowym 2 czujników tensometrycznych i podłączenia ich do odczytu z możliwością ustawiania progów ważenia.
 • #4
  kaltron
  Level 17  
  Cześć,
  w przypadku materiałów sypkich dobrze się sprawdzają czujniki pojemnościowe.
 • Helpful post
  #5
  szczupx
  Level 19  
  są specjane czujniki do materiałów sypkich, odporne na zapylenie. Są wibracyjne i obrotowe, obrotowych nie polecam chociaż w Twoim przypadku mógłby się sprawdzić.
  Pierwszy z brzegu link z google: http://www.nivomer.com.pl/
  Ewentualnie jeszcze czujnik pojemnościowy o dużym zasięgu, np Balluff takie robi.
 • #6
  kuba_new
  Level 12  
  Nie, Panowie. Jeśli coś może pójść źle - to pójdzie. Jeśli coś może się zabrudzić - to się i tak zabrudzi. Zboże jest zakurzone (przecież), często wilgotne lub tłuste - z tego zrobi się papka; żadne ocieranie się ziaren o szybkę tego nie wyczyści. Czujniki zbliżeniowe też się zabrudzą. Producenci podajników tworzywa (w postaci granulek) do leja zasypowego wtryskarek rozwiązali to tak:
  1. nad lejem zasypowym jest zamontowany mniejszy lej
  2. nad tym mniejszym lejem jest filtr (szmata)
  3. nad tą szmatą jest "odkurzacz"; takie coś co zasysa granulat
  4. pod tą szmatą jest wlot rury, którą zasysany jest granulat
  5. pod tą szmatą i pod tym wlotem rury jest klapka z przeciwwagą; klapka ta jest tak umieszczona (normalnie jest poziomo) aby stożek granulatu, który się usypuje pod nią nie pozwolił jej się ustawić do poziomu; jeśli stożek tego granulatu się zmniejszy to klapka wraca do poziomu - ten stan jest wykrywany przez krańcówkę (stykową lub zbliżeniową, ale umieszczoną na osi klapki i poza lejem; nie narażoną na kurz)
  6. odkurzacz pracuje impulsowo

  Jeśli odkurzacz zassie pewną dawkę granulatu, to ten granulat zgromadzi się pomiędzy szmatą a klapką. Odkurzacz się wyłączy (praca impulsowa) i ciężar granulatu uchyli klapkę - dodatkowo podciśnienie przestanie podtrzymywać klapkę w poziomie. Granulat się zsypie na dół i klapka wróci do poziomu. Mija czas pauzy i odkurzacz się włączy ponownie. Nowa dawka granulatu zgromadzi się ponad klapką. Odkurzacz się wyłączy (no bo praca impulsowa) i granulat znowu się zsypie na dół - ale po kilku cyklach już zablokuje klapkę tak, że ona nie jest w stanie powrócić do poziomu. Odkurzacz się nie włączy! Dopiero jeśli usypany stożek granulatu zmniejszy się na tyle, że odblokuje klapkę - odkurzacz może znowu się włączyć.

  Trochę to zawile napisałem, ale tak to działa. Pamiętajcie, że tam się ciągle coś przesypuje, przesuwa i ociera - elektryczność statyczna przyciąga wszelkie kurze. Zboże też nie jest nigdy w 100 procentach suche - kurz i wilgoć zrobią taki klajster, że i fotokomórki i zbliżeniówki przestaną cokolwiek "czuć".
 • #7
  cranky
  Level 26  
  Albo pojemnościówka (będzie w sam raz) albo klapka z krańcówką (taniej).
  Zborze do palenia nie zrobi szybko klajstru, wilgotne zacznie raczej rosnąć :) ale nie będzie sie ani sypać, ani palić.