Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TC-21B3EE - obraz na PALu rozciągnięty i pływający

15 Sie 2010 00:53 1858 6
  • Poziom 10  
    Ostatnio pojawiła się taka usterka we wspomnianym tv:
    Przy wyświetlaniu obrazu w PAL obraz jest rozciągnięty w pionie i można zauważyć wiele wąskich poziomych pasów obrazu delikatnie pływających w poziomie.
    Widać to zarówno przy wyświetlaniu obrazu kanałów strojonych przez głowicę jak i z wejścia AV (gdy jest włączone wyświetlanie nr kanału to ten nr pływa razem z obrazem).
    Problem nie występuje przy wyświetlaniu obrazu w NTSC, nie ma różnicy czy obraz w NTSC podawany jest przez wejście AV (z komputera) czy jest to strojony przez głowicę kanał nadawany w NTSC (NTSC z kompa podane do zewn VCR odbierane w tv na zaprogramowanym kanale strojonym przez głowicę; kolor nr kanału w tv pokazuje że obraz jest w NTSC).
    Pływania obrazu nie ma również na wyjściu AV z tv niezależnie od systemu kolorów (PAL/NTSC) i niezależnie czy obraz do tv jest podawany przez wejście AV czy strojony przez głowicę.

Tv został w środku wyczyszczony z kurzu, nigdzie nie ma zwarć ani oznak spalenia czy uszkodzenia mechanicznego.

Ten opis zapewne zawęża mocno ilość miejsc gdzie mogła się pojawić usterka.
    Wszelkie sugestie co mogło paść i gdzie szukać usterki mile widziane.

PS: Posiadam schemat tego tv ale nie mam instrukcji serwisowej, jeśli ktoś posiada pełną serwisówkę to byłbym wdzięczny za podesłanie jej.
  • Moderator TV
    Dołącz może jakąś fotkę, będzie łatwiej zinterpretować zjawisko. Sprawdź zachowanie obrazu przy zmniejszaniu nasycenia i/lub kontrastu.
  • Poziom 10  
    Udało mi się zrobić fotki na których widać usterkę choć nie było to łatwe.
    Dla porównania zrobiłem po 2 fotki na PAL i na NTSC na tym samym statycznym obrazie (system koloru zmieniałem w kompie na wyjściu tv out, napis national to osd tv a biały czas w prawym dolnym rogu to osd wideo przez które jest podawany sygnał av):
    Po lewej system koloru NTSC (ok); po prawej PAL (usterka) - poziome ciemniejsze pasy to nie usterka tylko powstały przy robieniu zdjęcia.
    Panasonic TC-21B3EE - obraz na PALu rozciągnięty i pływający Panasonic TC-21B3EE - obraz na PALu rozciągnięty i pływający
    Panasonic TC-21B3EE - obraz na PALu rozciągnięty i pływający Panasonic TC-21B3EE - obraz na PALu rozciągnięty i pływający

Fotki robiłem na obrazie z kompa ale dokładnie ten sam efekt jest na kanałach z kablówki strojonych przez głowicę tv.

Efekt przypomina trochę ten gdy odtwarza się film ze starej kasety vhs na zjechanym magnetowidzie - obraz jest rozciągnięty w pionie (czasem zwęża się i rozciąga) i delikatnie faluje w poziomie (wektor falowego przesunięcia jest poziomy).

OSD tego tv nie faluje ale gdy obraz się rozciąga i zwęża w pionie to napisy osd przesówają się w górę i w dół (jakby zawsze były w stałej odległości od górnej krawędzi obrazu) więc mogą to być dwie osobne usterki (jedna powodująca falowanie; druga powodująca rozciąganie) choć pojawiły się jednocześnie.

Zmiana jasności, kontrastu, i nasycenia (przez menu) jak również ostrości (pokrętłem na panelu z przodu) nie ma wpływu na objawy usterki.

Dodam jeszcze informację że zanim pojawiła się ta usterka tv miał czasem problemy przy bardzo jasnych scenach objawiające się przesunięciem obrazu w górę lub delikatnym przesunięciem części obrazu gdy była ona na janym białym tle przez całą szerokość ekranu.
  • Poziom 40  
    Na początku wymień elki w zasilaczu po stronie wtórnej przetwornicy.
  • Poziom 10  
    grubas, dzięki za podpowiedź ale weź pod uwagę że jestem początkującym który nie zajmuje się tym na co dzień, troszkę jaśniej proszę.
  • Poziom 43  
    Jaśniej powiadasz! Wymień kondensatory elektrolityczne na wtórnej stronie przetwornicy.
    Co prawda nie wiem po co.
    Czyżby miały tylko znaczenie dla pracy w systemie PAL a dla NTSC obojętne czy dobre, czy nie, to i tak będzie działało?
    Ale wymieniaj. Nie zaszkodzi jeśli to poprawnie zrobisz.

A tak całkiem szczerze, skoro nie rozumiesz co grubas chciał Ci przekazać, to może w ogóle nie rozkręcaj tego telewizora.
    Ta usterka może nie jest bardzo trudna, ale przypuszczam, że niezły elektronik, zaprawiony w naprawie telewizorów, też będzie musiał posiedzieć, pomyśleć, pomierzyć i powymieniać to i tamto zanim trafi.
    Przyznaję, że opis usterki jest dobry! Od opisu do diagnozy jednak droga dość daleka w tym wypadku.
  • Poziom 10  
    Dzięki za szczerość ale nie obawiam się grzebać w tym bo równolegle walczę też z jednym Schneiderem z pewnymi osiągnięciami (w sumie to najpierw padł mi tamten a ten dopiero jak udało mi się tamtego doprowadzić względnie do ładu).

Wymiana tych elektrolitów nie wydaje mi się sensowna, według mnie usterka jest gdzieś na linii R326 (piszę oznaczeniami ze schematu, zajrzyjcie proszę do niego, jest chyba w bazie elektrody) -> Q305 -> IC901 (AN5650 - Sync Separation) lub dalej bo sygnał video wychodzący z IC2501 rozdziela się na wyjście przez złącze AV przez R2510 -> Q2501 (w tym miejscu jest jeszcze ok) oraz na idący dalej przez wspomniane R326 -> Q305 -> IC901.

Rozważam wymianę układu IC901 na nowy ale chciałbym najpierw poznać waszą opinię.