Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana wtryskiwacza IG1 - centralka Elisa/Stella Nord

krzysiek40 15 Aug 2010 14:37 5539 7
    krzysiek40
    Level 22  
    Witam!
    Chodzi mi po głowie wymiana listwy wtryskowej bo na starej przejechałem już ponad 50tys. km. Auto to Ibiza 1.6 75kM.
    Rodzajów wtryskiwaczy jest tyle że aż głowa boli a nie wiem czy mogę założyć jaki chcę bo nie wiem czy da się dla każdego rodzaju skalibrować mapę.

Więc do wyboru:
    - IG3 Horizon formy Rail - najlepiej pojedyncze ale nie wiem czy dostanę
    - Matrix HD344/HD544 - tu raczej o pojedynczych nie ma mowy
    - Magic Jet - najlepiej pojedyncze
    - widziałem że są jeszcze jakieś Med'y

1) Jakie polecacie?
    Może jeszcze jakieś inne?

2) Czy każdy z tych typów podlega kalibracji wydatku sam w sobie?

4) Czy dla każdego z tych rodzajów da się skalibrować mapę jeśli w programie mam do wyboru tylko Elisa albo Stella? I jeśli tak to jaką opcję wybierać dla danego typu?
    Pytanie głównie do forumowicza ElpigazN bo widzę, że trochę "siedzi" w tej instalacji, ale może inni też podzielą się doświadczeniem.

4) Czy lepiej jak są osobne wtryskiwacze czy lepiej na listwie. Pytam bo gdzieś wyczytałem, że znaczenie ma temperatura wtryskiwacza. Nawet widzę, że są dostępne w handlu specjalne podgrzewacze do listew wtryskowych.
    krzysiek40
    Level 22  
    Widzę pytania są tak konkretne, że fachowcy boją się podzielić wiedzą z obawy że ktoś na tym będzie zarabiał pieniądze albo jest ich tak dużo że nie wiadomo od czego zacząć.

No to może przedstawię moje obawy wynikające raczej z braku wiedzy:
    1) nie wiem czy do tej centralki można podłączyć wtryskiwacze o innej rezystancji cewek niż 3R
    2) nie wiem czy centralka poradzi sobie z kalibracją innych wtryskiwaczy niż Valtek. Gdzieś wyczytałem że opcja Stella to Valtek, a Elisa to Matrix XJ, ale nie wiem czy 344 czy 544 czy jeszcze jakieś inne.
    3) nie wiem za bardzo o co chodzi z tym grzaniem listwy. Czy chodzi o to że specyfikowana jest ona tylko dla pewnego zakresu temperatur (wąskiego) i tylko w tym zakresie może trzymać parametry. Czytałem, że matrixy są bardzo wrażliwe na temperaturę gazu i jego zanieczyszczenie.
    4) Widzę, że wszystkie wtryskiwacze Valtek i Magic Jet podlegają kalibracji wydatku. Nie widzę tylko jakby miało się to odbywać jeśli chodzi o kalibrację matrixów
    ElpigazN
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Załóż matrix, wybierz typ Elisa, jeździj i ciesz się tanią eksploatacją. Odpuść sobie podgrzewanie listwy. Co do edycji mapy to nic sam nie zrobisz bo nie masz zielonego pojęcia ani skanera OBD.
    krzysiek40
    Level 22  
    Zastanawiam się też nad jakimiś pojedynczymi wtryskiwaczami.
    Aż trudno uwierzyć ale w tym aucie jest beznadziejny dostęp do kolektora.
    Bezpośrednio na nim leży puszka z filtrem powietrza i przez to trudno założyć pojedyncze wtryskiwacze a listwa jaką mam jest połączona z kolektorem strasznie pozałamywanymi przewodami bo inaczej się nie da. A jeśli bym chciał żeby były w miarę proste to znowu muszą być długie. Tak źle i tak źle. Myślałem nawet nad przeniesieniem filtra powietrza (innego) na błotnik. Wtedy bez problemu mógłbym założyć wtryski pojedyncze np. hana2000 ale nie znam ich rezystancji i wiem czy centralka mi to obsłuży.

Pewnie jednak wybiorę polecane matrixy i nie będę kombinował, tylko które?
    Jest 3 typy które mi chodzą po głowie: HD544/344, XJ544.
    Z tego co widzę to do mojego auta HD344 (chyba - bo nie wiem co to za jednostka Nlm).

A jak wygląda serwis tych listew? Czy też trzeba kalibrować tak jak Valteki czy jedynie wymienia się bebechy i tyle? Pytam bo widzę że niektóre firmy oferują kalibracje tych listew tylko że ja nie widzę co tam niby można kalibrować.
    ElpigazN
    VIP Meritorious for electroda.pl
    HD344 - nic się nie kalibruje. Do tego przejściówka valtek/matrix.
    krzysiek40
    Level 22  
    A czy czujnik temperatury będzie pasował ten co jest? Tzn. czy da się go wkręcić do matrix'a?
    krzysiek40
    Level 22  
    Założyłem matrixy i czujnik temp własnej konstrukcji, ale dzisiaj raczej bym celował w I-PLUS o których wtedy nie wiedziałem.