Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury stali termoparami na sterowniku PLC

15 Sie 2010 17:23 4729 25
  • Poziom 12  
    Mam do zaprojektowania system pomiarowy temperatury ciekłej stali przy pomocy termoelementów jednorazowego użytku. Niby proste, ale muszę ów system stworzyć od zera. Bo teraz pomiar wygląda tak, że wartość t jest rejestrowana na analogowym rejestratorze. Powiedzmy, że sygnał ma wartość od 0 - 30mA, standardowe wejścia w sterownikach to 4 - 20mA. Rzecz jasna w sterowniku trzeba sygnał linearyzować, następnie zwizualizować na ekranie powiedzmy obok stanowiska pomiarowego, zarchiwizować, to już zadanie wizualizacji i przesłać go do sterowni. Teraz moje pytanie jest takie, jak to ma się z tym sygnałem? z taka wartością? i najważniejsze, jakiego systemu użyć? tzn jaki sterownik i jaka wizualizacja, bo wiadomo, Ge Fanuc i Wonderware InTouch to pieniądze potworne, a tu mamy tylko: dwa wejścia analogowe, 3 wyjścia dwustanowe no i przesłanie tego sygnału do sterowni. Nie proszę o rozwiązanie problemu lecz o kilka rad, bo niestety, prócz Fanuca i Wonderware InTouch, nie pracowałem na niczym innym :(
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    Są wejścia 0-20mA, ale o większym zakresie pomiarowym nie spotkałem. W ostateczności można próbować zamknąć obwód przez precyzyjny rezystor i mierzyć na nim napięcie (są wejścia 0-10V).

Chcesz zrobić wizualizację lokalną? Są panele operatorskie z we/wy, np. Unitronics. Jak ma być zorganizowana wizualizacja w sterowni?
  • Poziom 12  
    No właśnie, nie mam do końca jasnego wyobrażenie jak taki system powinien wyglądać. To poważna sprawa, a właśnie nie mam się kogo poradzić.
    Wizualizacja ma być na stanowisku, prosta, tylko wynik pomiaru, jakiś histogram, ew. kontrolki małe, kiedy sonda jest podłączona, kiedy należy ją wyjąć z pieca. Na zwykłym monitorze bo, a w sterowni to wiadomo, na ekranie i tu tez trzeba sygnał zarchiwizować
  • Poziom 26  
    Ja używam najprostszego omrona do obróbki sygnału, na stanowisku prosty terminalek a w sterowni supervisor zainstalowany na PC, który współpracuje z ms accesem na platformie windows. I mamy już całą archwizację z raportowaniem.
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    To teraz wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz. W wersji niskobudżetowej, dobierz sobie któregoś z Unitronicsów z serii Vision, do kupienia w Elmarku, z odpowiednią ilością we/wy i Modbusem na RS485. Zrobisz na tym linearyzację pomiaru i lokalną wizualizację.

Nadal nie rozwiązany problem to 30 mA analog.

W sterowni do komputera podłącz konwerter USB/RS485, RS232/RS485 lub zamontuj kartę z portami RS485. Pozostaje software. Dowolna SCADA da radę, ale przy tej wielkości systemu, chcąc minimalizować koszty pisałbym własną aplikację.

@mawi2: Bazy MS Acccess, czy precyzyjniej, bazy MS JET (pliki *.mdb) mają swoje wady, przede wszystkim łatwo ulegają awariom przy dostępie przez sieć i nie zapewniają żadnej ochrony danych.

Skoro to ciekła stal, to archiwalne pomiary pewnie nie powinny wyparować przy pierwszej okazji. Proponuję MS SQL Server Express Edition.
  • Poziom 17  
    Witam,
    jeżeli chodzi o unitronics'a to możliwości są sporo większe. Modele V130, V350 i V570 obsługują karty micro SD, więc archiwizację można zrealizować na samym sterowniku, lub dla pewności równolegle na PLC i PC. Do komunikacji można też użyć portu ethernetowego. Jeżeli chodzi o pomiar temperatury to nie wiem skąd zakres 0-30mA, ale skoro piszesz że pomiar będzie realizowany za pomocą termoelementu to chyba najprościej byłoby wziąć sterownik z wejściami termoparowymi - jest taka opcja.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam.
    Nie wiem czy koledze ten pomiar jest potrzebny do zabawy, czy też ma to być wiarygodny i dokładny(+-1'C lub lepiej). Jeśli do poważnej firmy to ja raczej proponuję Tobie zakup kompletnego urządzenia stworzonego do tego konkretnego celu. Zastrzegam, że to nie jest jakaś reklama tylko po prostu z tymi przyrządami miałem do czynienia od dawna i spisują się porządnie. Mianowicie typ DIGITEMP2 lub jego odmiany(E). To ustrojstwo załatwia Ci sprawdzanie poprawności połączenia termopary(zwarcia,upływy,doziemienia,przerwa),posiada duży wyświetlacz, lineryzacje, kompensacje zimnych końców- ma wyjście na rejestrator 4-20mA uruchamiany przekaźnikiem, jakiegoś RS-a i wyjścia przekaźnikowe do podłączenia dodatkowych lamp sygnalizacyjnych. Produkuje to firma Elektro-Nite. Poszukaj dokumentacji na necie dowiesz się więcej. Nie wiem ile kosztuje.
    Pozdrawiam!
  • Specjalista Automatyk
    Jeśli tylko to urządzenie potrafi udostępnić dane przez jakiś normalny protokół komunikacyjny (nie czytałem dokumentacji) to zdecydowanie dobre rozwiązanie.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wyjścia cyfrowe to jest opcja. W moim co mi teraz na stole leży(ditemp2) w dokumentacji ma możliwość RS 242/V24 i serial standard output 300baud, i BCD. W tej wersji E jest bodajże ethernet. Na ich stronie jest kontakt w Polsce.
  • Poziom 12  
    andrzej55 napisał:
    Wyjścia cyfrowe to jest opcja. W moim co mi teraz na stole leży(ditemp2) w dokumentacji ma możliwość RS 242/V24 i serial standard output 300baud, i BCD. W tej wersji E jest bodajże ethernet. Na ich stronie jest kontakt w Polsce.

Kiedyś właśnie byłem na stronie producenta, faktycznie urządzenie rewelacyjne.
    Bez zbędnych instalacji urządzeń, Wszystko w jednym.

Dziękuje za pomoc!
  • Poziom 12  
    A jaką komunikację polecacie? tzn, jak przesłać dane od modułu akwizycji danych do sterownika w sterowni? zastanawiam się właśnie ETHERNET czy np. Wi-Fi? Skłonie się chyba ku sieci przewodowej, komunikacja po ETHERNECIE jest chyba łatwiejsza w obsłudze i tworzeniu.. wg. mnie
  • Specjalista Automatyk
    Dane prześlij używając takiego interfejsu, w jaki wyposażony jest moduł akwizycji. RS422/485, skrętka i konwerter na RS232, USB lub karta do PC w sterowni; bądź też Ethernet, o ile odległość pozwoli i cena będzie atrakcyjna.
  • Poziom 12  
    jestam napisał:
    Dane prześlij używając takiego interfejsu, w jaki wyposażony jest moduł akwizycji. RS422/485, skrętka i konwerter na RS232, USB lub karta do PC w sterowni; bądź też Ethernet, o ile odległość pozwoli i cena będzie atrakcyjna.

Ale to tylko projekt, powiedzmy, że ze stanowiska do sterowni jest 150 ÷ 200m, rzecz ma miejsce w hucie, w agresywnym raczej środowisku, lepiej było by tam dać nadajnik wi-fi, odbiornik w sterowni? nie jest to prostsze rozwiązanie? czy po Ethernecie, w sumie to tylko kabel. w module jest odpowiednie wyjście i w plc także, czy trzeba jeszcze pomiędzy tym instalować jakieś urządzenia? czytałem artykuły w APA automatyce o wi-fi i Ethernecie, ale mam po tym jeszcze większy mętlik w głowie.
  • Specjalista Automatyk
    Nie mam zaufania do wifi w trudnym środowisku. 200 m, to trzeba by jakieś kierunkowe anteny montować. W hali huty, przy stalowych konstrukcjach? Drganiach, temperaturze, itd. ?

200m to też trochę daleko dla przewodowego Ethernetu. Ja bym użył zwykłego RS485 (np. Modbus), na porządnym, ekranowanym kablu, z izolacją dobraną do, jak piszesz, agresywnego środowiska i niezbyt dużą szybkością transmisji.

Cytat:
    czytałem artykuły w APA automatyce o wi-fi i Ethernecie

Marketing. Ethernet w standardzie jest fajny, Ethernet za dużą dopłatę już mniej. IMHO.
  • Poziom 12  
    Więc, czy dobrze to poskładałem?
    Mam wyjście z modułu akwizycji danych RS232, du daje konwerter z RS232 -> światłowód, a na końcu światłowód -> ethernet i z tego wpinam się w sterownik.
    światłowód wielomodowy simplex ze strony. 150m spokojnie uciągnie. Żadnych dodatkowych urządzeń nie trzeba?
  • Specjalista Automatyk
    Jakie konkretnie konwertery RS232 <-> światłowód i światłowód <-> Ethernet chcesz zastosować?

Jeśli masz na myśli coś z tej strony, np. TCF-90, to potrzebne są dwa takie urządzenia:
    (1) moduł akwizycji--RS232--konwerter--światłowód--konwerter--RS232--PC

Przejście z RS na Ethernet zapewniają tzw. serwery portów szeregowych, ale one znowu mają miedziany Ethernet. W twoim przypadku wyszłoby coś takiego:

(2) moduł akwizycji--RS--serwer portów szeregowych--Ethernet miedziany--konwerter--światłowód--konwerter--Ethernet miedziany--switch--PC

co kosztuje straszne pieniądze i jest kompletnie bez sensu.

Więc albo (1)

albo
    (3) moduł akwizycji--RS--konwerter RS232/RS485--skrętka--konwerter usb/485--PC

albo moduł akwizycji z RS485 i
    (4) moduł akwizycji--skrętka--konwerter usb/485--PC
  • Poziom 12  
    Myślałem tak:
    RS232 -> światłowód Link i światłowód -> Ethernet Link
  • Poziom 12  
    Mówisz o podłączeniu Rs'a? czy o tym schemacie komunikacji? że to mają być dwa takie same urządzania?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    O schemacie komunikacji. Takie połączenie
    Cytat:

Mam wyjście z modułu akwizycji danych RS232, du daje konwerter z RS232 -> światłowód, a na końcu światłowód -> ethernet i z tego wpinam się w sterownik

nie będzie działać z tego samego powodu, dla którego nie będzie działać połączenie RS--skrętka--Ethernet RJ.
  • Poziom 12  
    Wybacz, ale nie rozumiem, wczoraj cały czas nad tym siedziałem.. mam jedną sieczkę w głowie, a RS232-> światłowód->RS232?
  • Specjalista Automatyk
    Od początku. To, że dwa różne urządzenia mają złacze na światłowód, nie znaczy że będą mogły się porozumieć. Te dwa urządzenia, które wskazałeś (RS/światłowód i etherner/światłowód) nie będą współpracowały.

Możesz użyć dwóch konwerterów RS/światłowód, tak jak to opisano w dokumentacji; z punktu widzenia modułu akwizycji i PC będzie tak jakby były połączone bezpośrednio ze sobą, po RS. Konwertery są przezroczyste.

Dlaczego chcesz użyć światłowodu? To trochę kosztuje (2xkonwerter, światłowód, zarabianie końcówek). Sądzę, że wystarczyłoby zastosować połączenie RS485 na skrętce. Konwertery RS232/RS485 są tanie, a moduł akwizycji być może jest w wersji z RS485, co eliminuje jeden konwerter. Jeśli możesz to wstaw linka do dokumentacji modułu akwizycji.

Zabawy z Ethernetem w tym przypadku chyba są bez sensu.
  • Specjalista Automatyk
    Z manuala dla starszego modelu wynika, że w standardzie jest tylko port szeregowy na pętli prądowej (CL) 0-20 mA, pracujący na 300 bps i używający własnego protokołu, reszta to opcje. Protokół jest opisany na końcu manuala.

Żeby go użyć:
    - trzeba napisać program.
    - połączenie: moduł akwizycji (złącze CL) -- skrętka miedziana -- konwerter np. taki--kabel RS232--PCet (z programem)

W broszurce są opcje: Modbus i Ethernet
    Opcja Modbus - jakie złącze (RS232/485/CL) nie napisali.
    - trzeba napisać program (będzie łatwiej, bo to Modbus)
    - połączenie 1: moduł akwizycji (RS232) -- kabel RS232--konwerter RS232/RS485--skrętka miedziana -- konwerter RS485/RS232--kabel RS232--PCet (z programem)
    - połączenie 2: moduł akwizycji (RS485) -- skrętka miedziana -- konwerter RS485/RS232--kabel RS232--PCet (z programem)
    - połączenie 3: moduł akwizycji (złącze CL) -- skrętka miedziana -- konwerter np. taki--kabel RS232--PCet (z programem)

Opcja Ethernet
    - jest jakiś program, pytanie czy w cenie, czy płatny dodatkowo.
    - połączenie: moduł akwizycji (złącze Ethernet Tx)--kabel miedziany--konwerter (lub switch) na światłowód--światłowód--konwerter (lub switch)--kabel miedziany--PC

Potrzebny jest manual do Twojego urządzenia z opcjami. W sumie wszystko zależy od kosztów.
  • Poziom 12  
    Napisałem też do Pana z ElectroNite oto co odpisał:
    Cytat:
    Komunikacja po standardowym TTY 20mA, przy prędkości 300Bd, jest możliwa do 2000m (skrętka 2 lub 4-żyłowa, ekranowana). Jeśli sterownik nie będzie miał interfejsu z pętlą prądową TTY 20mA, a jedynie RS232 V24, wtedy potrzebny będzie jeszcze konwerter RS 232 TTY 20mA / RS 232 V24. (np. http://www.wut.de/e-84001-ww-daus-000.php?pf=203 lub z naszej oferty).

W standardzie aktualna wersja przyrządu DTEIII posiada również LAN, w opcji Profibus, Modbus.

podesłał też nową instrukcję
  • Specjalista Automatyk
    To sporo wyjaśniło, np. Modbus jest jak się spodziewałem na RS485. Nie wiem ile kosztuje opcja Modbus, ale pewnie drożej niż napisanie programu do obsługi komunikacji po wbudowanym porcie szeregowym.

Cytat:

(*)moduł akwizycji (złącze TTY/CL) -- skrętka miedziana -- konwerter np.taki--kabel RS232--PCet (z programem)

lub
    Cytat:

(**)moduł akwizycji (złącze Ethernet Tx)--kabel miedziany--konwerter (lub switch) na światłowód--światłowód--konwerter (lub switch)--kabel miedziany--PC

(*) jest tańsza, ale komunikacja jest wolniejsza - nie wiem, czy to istotne; czy pomiary mają być ciągłe?
    (**) jest droższa ale powinna być bardziej elastyczna.

W obu przypadkach urządzenie używa własnego protokołu, który trzeba oprogramować, zarejestrować dane w jakiejś bazie, wyświetlić. Chyba że wystarczą możliwości tego programu, o którym wspomnieli w broszurze i nie będzie on zbyt drogi.