Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

vw bora 2000r 1.9 tdi jaki olej

iluzja4 15 Aug 2010 17:55 12729 6
    iluzja4
    Level 11  
    Witam wszystkich. Kupiłem bore z 2000r silnik 1.9 Tdi 110km. Ze stanem 210000 prawdziwym, bo kupiłem go od wujka lekarza, który miał go od nowości i cały czas serwisował. Obecnie zbliża się termin wymiany oleju. Problem jest taki, że do tej pory był używany mobil1 0w40. A z uwagi na przejechane kilometry chyba powinien być już zmieniony na 5w40 lub 10w40 a może i nawet na 15w40. Dla tego pytam, bo nie wiem, czy przejście z 0w40 na powiedzmy 15w40 nie będzie dużym problemem dla silnika, czy może trzeba stopniowo zmieniać wartość oleju? Silnik pracuje dobrze, zero kłopotów, spalanie w normie, moc w normie, tylko, że znajomi stwierdzili, że ten silnik nieco dziwnie chodzi. Ładnie niby pracuje, ale taki jest nieco delikatnie sopranowy odgłos, i padło też stwierdzenie, że może potrzebuje ten silnik już gęstszego oleju, niż 0w40. Dla tego pytam kogoś, kto się zna, czy przejście na gęstszy olej może być na powiedzmy 15w40 czy trzeba stopniowo z wymianami, zmieniać gęstość. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    colin555
    Level 27  
    lej taki jaki był
  • Helpful post
    wopor
    Level 32  
    witam, zalecany do tego silnika jest olej 0w 30 , 5w30-40 , to też olej syntetyczny różni siejedynie materiałem wyjsciowym do produkcji bazy (0w-węgiel kam , 5w-spec kraking ropy), drugi człon cyfrowy to zakres temp w jakiej ma pracować silnik im wyższy np60 to tropik, 15w40 jest rzadszy w temp pracy 80°C niz 0w40, poniewaz technologia produkcji bazy wyjsciowej jest jedna( chyba ze z chytrości uzywa sie tańszej ruskiej ropy która ma duze ilosci zwiazku siarki) to oleje róznią sie tylko dodatkami, wiec jakiej firmy ? to zalezy od tego do jakiego fanklubu nalezysz, oleju nie zmieniaj to błąd, powodzenia
    iluzja4
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź. Teraz mam większy ból do głowy, bo miałem nadzieję, że przy 200tyś będzie nieco lepiej dla silnika jak dostanie odrobinę gęstszy,. Czyli powiedzmy 10W40, a przynajmniej 5w40. A tu jednak zalecanie pozostawienie tego, co był, czyli 0w40.
    iluzja4
    Level 11  
    Dodam jeszcze, że sprawdziłem stan oleju, i obecnie od poprzedniej wymiany jest już 13,500 km, a poziom oleju jest nieco poniżej środkowej strefy znaku na bagnecie. Czyli wychodzi na to, że oleju bierze bardzo nie wiele.
    iluzja4
    Level 11  
    Ok., dzięki za pomoc, tak też uczynię, pozostaję przy tym, co był do tej pory, Mobil 0W40.