Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena zygzakowata UKF-FM

Jerzy Cieślański 16 Aug 2010 15:12 4237 0
IGE-XAO
 • #1
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Do samodzielnego wykonania szerokopasmowej anteny na zakres UKF-FM można wykorzystać układ z tzw. wspólnym wibratorem dwukwadratowym. Opis anten wykonywanych z użyciem tego rozwiązania znajduje się na stronach w poradniku ultrakrótkofalowa Zdzisława Bieńkowskiego na str.883,884,885.
  Link, Poradnikultrakrótkofalowca, do Zdzisław Bieńkowski, WKiŁ1980-akademicka biblioteka cyfrowa AGH
  Str.str.883,układy ant. wg.DL7KM
  str.884, rysunki.układów anten
  str.885, wibratory „double quad” w układach ścianowych

  Według poradnika, układ wibratora typu podwójny kwadrat ma wejście symetryczne o impedancji falowej równej 60ohm. W antenach odbiorczych UKF-FM warto go zasilać przez symetryzator typu sym.75ohm/asym.75ohm. Taki symetryzator można pozyskać z każdej płytki dopuszkowego przedwzmacniacza antenowego. Zamieniając odpowiednio połączenia ośmiu końcówek uzwojenia transformatora (rys.54) zmieniamy przełożenie impedancji symetryzatora z 1:4 na 1:1 (czyli np. 300ohm symetrycznie/75ohm asymetrycznie na 75ohm symetrycznie/75ohm asymetrycznie).
  Opis zastosowania i zmiany przełożenia impedancji szerokopasmowego symetryzatora antenowego można znaleźć w dziale traktującym o antenach pokojowych, tj. na stronach 117-120 poradnika M.Kapczyńskiego.
  Antena zygzakowata UKF-FM Antena zygzakowata UKF-FM Antena zygzakowata UKF-FM
  W układach nadawczo odbiorczych ten symetryzator nie przeniesie większych prądów nadawania. Dlatego zastąpić go można odpowiednim układem symetryzującym dostosowanym do przewidywanej mocy nadawania. Można też pominąć układ symetryzujący i zasilać antenę z wibratorem typu „double quad” bezpośrednio tj. bez układu symetryzacji, przewodem współosiowym 50ohm lub 75ohm. Nie wpływa to na zysk energetyczny anteny a jedynie trochę zniekształca charakterystykę jej promieniowania. Można temu zapobiec zakładając pierścień ferrytowy na przewód koncentryczny tuż przy wibratorze.

  Opis anteny szerokopasmowej zwanej anteną drutową zygzakowatą (a wykonanej na bazie wibratora typu podwójny kwadrat) znajduje się na str. 110-112.
  Antena zygzakowata UKF-FM Antena zygzakowata UKF-FM
  Dzieląc wymiary anteny podane na rys.51,str.111, przez współczynnik 1.4 uzyskamy wymiary anteny szerokopasmowej dla zakresu 87.5MHz-108MHz z częstotliwością środkową dla 108MHz. Nie pogorszy to jej parametrów elektrycznych w dolnym zakresie częstotliwości UKF-FM , pozwoli zminimalizować rozmiary całkowite anteny do ok. 2.5m x 1.5m.
  W stosunku do dipola pół-falowego antena zygzakowata będzie miała zysk większy czterokrotnie, czyli o 6dB. Z dodatkowym układem reflektora płaskiego zysk ten podwoi się, czyli wzrośnie o 3dB do wartości 9dB.
  Do odbioru sygnałów radiowych nadawanych w polaryzacji pionowej V antenę z rys. 51 należy rzecz jasna zamontować w położeniu "leżącym" czyli obróconym o 90stopni, w stosunku do anteny z rysunku.

  Antena zygzakowata bez układu reflektora jest łatwa do wykonania w garażu w ok. 2 godziny jeśli mamy przygotowane wszystkie materiały.
  Drut stalowy ocynkowany gr.2mm, L=20m, 3 drewniane łaty najlepiej ostrugane, przekrój (0.03m x 0.05m), długości: 1,5m+1.5m+2.4m, 2 śruby M8 L=0.07m do wykonania połączeń stelażu i 24 wkręty mosiężne do mocowania drutu. Tak wykonana antena bez zabezpieczenia drewna przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych wytrzyma ok. 1 roku.

  Jeśli jednak chcemy aby drewniany stelaż wytrzymał 4, 6 czy 10 lat na zewnątrz, poddany zmiennym warunkom atmosferycznym i nie stracił kształtu oraz sztywności, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Albo wykonać stelaż z bardziej trwałego, (np. odpowiednie tworzywo sztuczne w wymaganych miejscach anteny) materiału konstrukcyjnego o właściwościach izolacyjnych.

  Zabezpieczenia drewna dokonujemy wgłębnymi środkami hamującymi destrukcję biologiczną drewna i powierzchniowymi środkami kryjącymi zabezpieczającymi długotrwale przed działaniem czynników atmosferycznych na drewno. Innymi słowy, znacznie więcej czasu może zająć 3 krotne nasycenie drewnianego stelaża np.drewnochronem, (0,5litra), następnie pokrycie jej wodoodpornym, zewnętrznym lakierem poliuretanowym i dodatkowo lub zamiast lakieru,. farbą asfaltowo-polimerową typu bitex. Najwięcej czasu zajmuje proces schnięcia pomiędzy poszczególnymi warstwami.
  Elastyczna warstwa lakieru poliuretanowego ma zapobiegać zbyt wczesnemu ulatnianiu się substancji chroniących drewno przed destrukcyjnym dzianiem owadów i grzybów, przedostawaniu się wilgoci do drewna i wzmocnieniu mechanicznemu powierzchniowej warstwy drewna Zewnętrzna warstwa farby asfaltowo-polimerowej ma zwiększyć grubość i szczelność pierwszej warstwy ochronnej oraz wydłużyć trwałość warstwy poliuretanowej przez osłonięcie jej przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV zawartego w promieniowaniu słonecznym.

  Uwaga, to nie jest dokładny opis wykonania anteny, lecz tylko moje dywagacje na temat własnych doświadczeń garażowych, mające zachęcić hobbystów do własnych poszukiwań i zaznajomienia się ze stosowna wiedzą teoretyczną.
  Niech to będzie temat dla tych, którzy wykonali tego typu antenę własnoręcznie lub zamierzają się w coś takiego zabawić.

  Specjalistów i czepialskich uprasza się o obligatoryjne stosowne korekty ewentualnych pomysłów konstrukcyjnych i technologicznych.
  C.d.n.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO