Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza płytka CD4047 Krok po kroku

16 Sie 2010 16:23 6560 8
  • Poziom 9  
    Witam ;) Nie znalazłem na elektrodzie takiego tematu. Jestem zielony w dziedzinie robienia płytek - płytki malowałem zawsze markerem. Chcę namalować płytkę w programie Eagle. Kompletnie sobie z nim nie radzę. Nie mogę znaleźć układu scalonego..

Jakby był ktoś taki dobry i krok po kroku napisał co mam zrobić aby zaprojektować taką płytkę. Chcę zrobić prosty układ: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch279.gif

Pozdrawiam :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dzięki. Znalzałem w bibliotece ten układ. Jak mam go przenieść na schemat?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 41  
    Wchodzisz w bibliotekę 40xx.lbr
    Otwierasz bibliotekę układu 4047 i wybierasz jaka ma być jego obudowa. Jeżeli wybierzesz DIL14 to ją zaznaczasz i dajesz OK. Wtedy zamknie się okno wyboru a wybrany układ będziesz miał pod myszą. Wybierasz miejsce gdzie go chcesz położyć i naciskasz LPM(lewy przycisk myszy). Adekwatnie robisz z innymi elementami z innych bibliotek.
  • Poziom 39  
    cziken55 napisał:
    Dzięki. Znalzałem w bibliotece ten układ. Jak mam go przenieść na schemat?

Witam
    Przecież już książkę napisano i to nie jedną na temat obsługi tego programu.A zawarte tam informacje prowadzą "łopatologicznie", krok po kroku. Wystarczy poszukać, wpisując "samouczek eagle", tylko ci się nie chce.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Kolego Bonkot
    Jak zwykle, trochę przesadzasz w osądzaniu innych.
    Jeżeli kolega cziken55 dopiero zaczyna przygodę z projektowaniem, to takie początkowe poprowadzenie za "rączkę" ma lepsze skutki niż kazanie komuś zaczynać samemu z bezdusznymi opisami w poradnikach. Jak się trochę kolega cziken55 zorientuje o co chodzi i narysuje swój pierwszy w miarę dobry schemat, to na pewno będzie chciał z większą chęcią sam poznawać program dalej.
  • Poziom 39  
    marco47 napisał:
    Kolego Bonkot
    Jak zwykle, trochę przesadzasz w osądzaniu innych.
    Jeżeli kolega cziken55 dopiero zaczyna przygodę z projektowaniem, to takie początkowe poprowadzenie za "rączkę" ma lepsze skutki niż kazanie komuś zaczynać samemu z bezdusznymi opisami w poradnikach. Jak się trochę kolega cziken55 zorientuje o co chodzi i narysuje swój pierwszy w miarę dobry schemat, to na pewno będzie chciał z większą chęcią sam poznawać program dalej.

Witam
    Czyżbym się mylił. Przecież to dział pomocy w projektowaniu pcb a nie nauki od podstaw. Od tego są inne działy i należałoby się trzymać zawartych postanowień w regulaminie. Cyba, że ów niektórych nie obowiązuje. A co do schematu, to nawet najbardziej początkującego, wykonanego przez autora postu, nie widać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Napisałeś że są inne działy które się do tego nadają. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, powinieneś w takim razie podać które mogą pomóc w początkach projektowania.
    Nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie poganiaj kolegi cziken55.
  • Poziom 34  
    Zgadzam się z kolegą marco47
    Gdyby nie on to w życiu nie zaprojektowałbym niczego w eagle.

To jest niestety taki specyficznie upierdliwy program, że samouczki i tutoriale nie wiele dają. Jasne można znaleźć pojedyncze informacje w internecie ale nie zawsze da się znaleźć to czego szukamy.

W sumie to już spora cześć tematów zostało wyczerpane więc można każdemu kazać szukać w google i zamykać tematy. Później fajnie jak znajdujemy w google na pierwszym miejscu swój własny temat.

Do dodawania elementów służy ADD
    następnie szukasz interesującego cie elementu.

Polecam dodawać czasem * po symbolu np:
    CD4047*
    Albo nawet
    *4047*
    Aby mieć pewność że się to inaczej nie nazywa

Zazwyczaj numerek elementu się zgadza. Polecam przejrzeć te biblioteki bo sporo tego tam jest.

Kolejną interesującą cię opcją jest Invoke. Służy on do wywoływania części układu które mogą być osobno na SCHEMACIE ale są w tej samej obudowie.

To się akurat tyczy CD4047 i pinów 7 oraz 14. czyli masy i zasilania. Często bywa tak w przypadku podwójnych wzmacniaczy operacyjnych. Ogólnie zasada jest taka, dodajesz element i jeśli widzisz że jakichś pinów brakuje a SĄ Ci potrzebne to ustawiasz opcję Invoke, klikasz na dany element i wybierasz co ma ci dorzucić do schematu.
    W przypadku wzmacniaczy operacyjnych to są często: Zasilanie, Pierwszy OPAMP, Drugi OPAMP.

Przyznaje, interfejs eagle jest po prostu źle przemyślany i trudny do nauczenia ale na szczęście da się całkiem szybko projektować kiedy go poznasz bardziej.

Spróbuj zbudować kilka projektów sam, następnie jakby ci nie wychodziło to wrzuć tutaj swoje projekty a Ci pomożemy, w ten sposób nauczysz się jak powinno się poprawnie projektować - polecam tą metodę ponieważ ja się tak właśnie nauczyłem i śmiem twierdzić że wszystkie samouczki i Tutoriale to duża strata czasu. Teoria to nie to samo co praktyka.

Z innych interesujących cię funkcji to to że eagle ma pole do wpisywania komend zaraz nad oknem schematu. Przyda ci się np: ripup;
    usuwa ona wszystkie poprowadzone ścieżki jakbyś stwierdził że projekt jest bez sensu i będziesz chciał zacząć od poczatku.

Opcja Ratsnest (Tools->Ratsnest) która optymalizuje połączenia pomiędzy elementami łącząc je po jak najkrótszej linii. Wypełnia ona też pola Polygon.

Tools -> DRC a następnie Check to opcja sprawdzania poprawności płytki, sprawdza ona między innymi czy ścieżki nie są zbyt blisko siebie, czy nie nakładają się na siebie itd.

Opcja View (dostępna w lewym panelu) pokazuje ci informacje o elementach, jeżeli klikniesz na jakiś Pad albo ścieżkę to pokaże ci z jakimi innymi dziurkami czy polami powinna się łączyć. Wbrew pozorom bardzo przydatna funkcja

Poczytaj jeszcze o siatce jak działa (Polecam ustawić sobię ją na 10 mils i ogólnie używać tych jednostek).