Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa sieć telefoniczna - stare telefony impulsowe

punisher 16 Sie 2010 17:35 9397 18
  • #1 16 Sie 2010 17:35
    punisher
    Poziom 9  

Cześć,

Mam w domu kilka starych telefonów z wybieraniem impulsowym i chciałbym połączyć je w jedną sieć (po jednym telefonie w każdym pokoju, tak żeby można było dzwonić między sobą - nie chce dzwonić do/na zewnątrz). Mam położone już przewody (zwykła skrętka 8 żyłowa). Na forum były już podobne tematy, ale z dwoma telefonami (ja chce połączyć więcej niż dwa) albo rozwiązania dla małych firm z wyjściem na świat (ja chce tylko "lokalnie" dzwonić na aparaty w domu - tak żeby każdy miał swój numer). Teraz pytanie jak się do tego zabrać? Rozważałem już następujące kombinacje:

1) asterisk, ale odpada bo: wymaga drogiej karty z portami FXS (na allegro 4 portowa kosztuje coś koło 500 zł) bez karty można kombinować z adapterami ATA, ale jeszcze potrzeba do nich konwerterów pulse<->DTMF, co komplikuje całe przedsięwzięcie (pamiętajcie że mam tylko telefony z wybieraniem impulsowym!)

2) kupno starej, używanej centralki - i tu jest problem, jakiej? kompletnie się na tym nie znam...

Powtórze jeszcze raz:

Tylko wybieranie impulsowe, więcej niż dwa telefony, osobny numer przypisany do każdego aparatu, dzwonienie tylko pomiędzy tymi telefonami (nie będę podłączać do sieci zewnętrznej) - w skrócie, taki interkom, tylko bardziej rozbudowany.

Z góry dzięki za każdą podpowiedź,
    Pun

• #2 16 Sie 2010 20:01
    andk1eltd
    Poziom 35  

Albo interkom albo centralka telefoniczna. Więcej niż dwa to ile? Bo tysiąc to też więcej niż dwa:D Jeżeli masz 4 pary pomiędzy aparatami to możesz połączyć każdy z każdym, trzy przyciski wywołania i masz interkom, bez żadnego kręcenia tarczą. Jeżeli chcesz wybierać numery to potrzebna jest centralka - czyli obojętnie ile miałaby mieć numerów wewnętrznych to musi być: interfejs liniowy, coś co odbierze informację wybierczą, przeprowadzi analizę, przełączy na tej podstawie do innego interfejsu i wyśle wywołanie. Da się to zrobić nawet prawie na samych przekaźnikach ale kompletnie mija się z celem. Starą centralkę na kilka numerów i linię miejską można dostać w cenie aparatu telefonicznego.

• #3 17 Sie 2010 07:03
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Czasem trafiają się takie centrale w rodzaju DIGITEX 2/8 w metalowej obudowie,
    które po stronie abonnenckiej pracują tylko w pulsie.

• #4 17 Sie 2010 07:15
    irekr
    Moderator

Poszukaj na wyprzedażach, jakiś czas temu widziałem stare KXT308 (8 wewnętrznych, 3 miejskie) w cenie poniżej 400 zł...
    Centrala w technologii kamienia łupanego, prosta jak bęben...
    na chodzie, wymaga tylko oczyszczenia...

• #5 17 Sie 2010 08:44
    Zutket
    Poziom 27  

Można jeszcze inaczej. Zbudować samemu małą łącznicę na kilka numerów na samych przekaźnikach lub z wykorzystaniem wybieraka W-25. Będzie jeszcze prostsza, to nie znaczy, że mała. Trochę pracy i efekt murowany :D , jako uzupełnienie aparatów z tarczą, nie wspomnę o minie sąsiadów i znajomych.
    A jak nie to pozostaje poszukać na Allegro starej centrali Mikrotel 6/2 za parę złotych.

• #6 17 Sie 2010 09:48
    punisher
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi!

Do wyboru mam więc 3 centrale:

DIGITEX 2/8 (allegro: 300 zł)
    Mikrotel 16/6 (allegro: 170 zł)
    Panasonic KX-TA308 (allegro: 57 zł - zapewne jeszcze urośnie)

Poczytałem trochę o wszystkich 3 centralach i chyba ze względu na cenę skusiłbym się na Panasonica lub Mikrotela, jednak Panasonic wymaga do zaprogramowania telefonu systemowego (takiego nie mam i nie będę mieć), a programowanie przez kompa może być problematyczne (jeden z forumowiczów miał z tym problem). Poza tym Panasonic do moich potrzeb to trochę jak armata na muchę - nie wykorzystywałbym nawet w połowie jego możliwości. W związku z powyższym mam dwa dodatkowe pytania:

Panasonic: czy ktoś z forumowiczów programował z powodzeniem takiego Panasonica jak na linku poniżej poprzez RS232 (kompa)?

http://allegro.pl/item1184482365_centrala_telefoniczna_panasonic_kx_ta308.html

Mikrotel: w instrukcji wyczytałem, że telefony abonenckie podłącza się do centrali poprzez przełącznicę - a tego chyba brakuje na oferowanych aukcjach...

http://allegro.pl/item1191660586_centrala_telefoniczna_mikrotel_16_6_sprawna.html

Ostatnie pytanie: zastanawiam się też nad opcją Asterisk + ATA + konwerter pulse<->DTMF. Adaptery ATA są łatwo dostępne na allegro, jednak nie mogę znaleźć konwerterów pulse<->DTMF. Czy ktoś wie, gdzie mogę je kupić?

Dzięki!

• #7 19 Sie 2010 08:54
    R-MIK
    Poziom 38  

Znalazłem schemat centrali impulsowej na układach cyfrowych. Nie jest może prosta w budowie, ale za to jaka satysfakcja.
    Domowa sieć telefoniczna - stare telefony impulsowe Domowa sieć telefoniczna - stare telefony impulsowe Domowa sieć telefoniczna - stare telefony impulsowe Domowa sieć telefoniczna - stare telefony impulsowe

• #8 19 Sie 2010 11:16
    punisher
    Poziom 9  

R-MIK,

Dzięki za schemat. Na pewno komuś się przyda - ja chyba nie zdecyduję się na budowę osobnej centralki.

Ponawiam pytanie, czy komuś udało się konfigurować centralę Panasonica przez port RS232?

Dzięki,
    Pun

• #9 19 Sie 2010 12:06
    irekr
    Moderator

Kiedyś to robiłem regularnie jeszcze na DOS-owej aplikacji Panasonica..
    Prehistroria... Gdzieś na elektrodzie widzałem link do ściągnięcia aplikacji.
    Jest jeszcze jedna możliwość rozwiązania problemu. Jeżeli ma to być całkowicie wewnętrzne sieć, to stawiasz kilka bramek VoIP PAP2, jedna obsługuje dwie linie telefoniczne, jak masz cztery aparaty to musisz mieć dwie bramki.
    Na stronach http://linksys.custhelp.com masz napisane krok po kroku co trzeba zrobić by to działało bez dostępu do internetu ani operatora VoIP.
    Jest to nierejestrowalny tryb pracy. Sam używam ponad 20 takich urządzeń rozsianych po Polsce, pracują w zamkniętej sieci wewnętrznej a numeracja jest dwucyfrowa.

• #10 19 Sie 2010 14:16
    punisher
    Poziom 9  

irekr,

Dzięki - o pomyśle z bramkami VoIP już myślałem. niestety od tygodnia szukam jakiejkolwiek, która wspomagałaby telefony z wybieraniem impulsowym - jak na razie nie znalazłem takowej. Czytam fora, manuale itd - jedyna opcja żeby użyć bramki ze starym telefonem to podłączyć pomiędzy te dwa urządzenia konwerter pulse<->dtmf. Oczywiście nie posiadam takiego konwertera, nie można go również kupić (w Polsce - w UK czy w Stanach widziałem takowe na sprzedaż). Szukałem schematu - również bez skutku (są układziki do generowania DTMF, ale to nie to samo).

Skóro mówisz, że konfigurowanie TA308 za pomocą PC-ta, a nie telefonu systemowego jest możliwe, to chyba kupię taką centralkę - biorę się za szukanie programu o którym wspomniałeś.

• #11 19 Sie 2010 18:26
    irekr
    Moderator

Dla wyjaśnienia: bramki PAP2 jak najbardziej działają z telefonem o wybieraniu impulsowym.
    I jeszcze jedna uwaga: są wersje KX-TA308 które maja tylko port drukarki (SMDR) a nie maja portu RS do programowania zewnętrznego. Zanim zakupisz taka to upewnij się że ten model ma port RS232 do programowania.
    Na alledrogo są do kupienia aparaty systemowe do programowania.
    Centrala tego typu po dokonaniu resetu systemowego wraca do ustawień fabrycznych i jeżeli nie masz przyłączonych linii zewnętrznych wykonywanie połączeń wewnątrz centrali jak najbardziej będzie działało bez jakiegokolwiek programowania.

• #12 19 Sie 2010 22:56
    punisher
    Poziom 9  

irekr,

odnośnie RS232 w TA308 - dzięki, cenna uwaga! Nie miałem o tym pojęcia, teraz na pewno zwrócę na to uwagę...

Dla wyjaśnienia: bramki PAP2 jak najbardziej działają z telefonem o wybieraniu impulsowym.

Czy znasz jakieś konkretne modele? Mógłbyś wkleić link? Może korzystasz z powodzeniem z jakiejś "działającej impulsowo" bramki?

Sory że tak nie dowierzam, ale na prawde spędziłem sporo czasu szukając jakiegoś pewnego rozwiązania, i większość stron na jakie wpadam mówi właśnie o wybieraniu tonowym, np.:

http://www.pap2.pl/

Dzięki,
    Pun

• #14 20 Sie 2010 00:17
    karl102
    Poziom 27  

A może najprostsze rozwiązanie?
    Jeżeli telefonów nie będzie zbyt dużo, można wykorzystać prosty schemat z tego postu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1746063.html
    Wybranie numeru tarczą powoduje pojawienie się w innych telefonach krótkich impulsów. Odbiera tylko abonent z określonym numerem.
    Do 4 -5 abonentów działa bezproblemowo.
    Przy większej ilości pojawiają się problemy ze zliczeniem ilości impulsów i rośnie ilość pomyłek.

• #15 20 Sie 2010 08:56
    R-MIK
    Poziom 38  

karl102 napisał:

Przy większej ilości pojawiają się problemy ze zliczeniem ilości impulsów i rośnie ilość pomyłek.

Można dodać układ licznika, który zliczał by impulsy i włączał sygnalizator. Sygnalizatory byłby wyłączany zmniejszeniem napiecia na linii (podniesienie słuchawki abonenta wywoływanego) lub wzrostem do napięcia zasilania (odłożenie słuchawki przez wywołujacego).

• #16 20 Sie 2010 09:41
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zakup starej centralki impulsowej to optymalne rozwiązanie. Cena to zaledwie 20 złotych. Takich centralek już nikt dziś nie potrzebuje. Dla dwóch aparatów można zbudować prosty układ zapewniający prowadzenie rozmowy. Wywołanie następuje z chwilą podniesienia słuchawki (drugi aparat dzwoni).

• #17 20 Sie 2010 10:46
    punisher
    Poziom 9  

zetdeel,

Niestety "nie poimajet po rusku" :)
    Ale książka po schematach wygląda na prawdę interesująco. Dzięki!

zybex,

Pewnie na kupnie starej centralki się skończy - najtańsze są Mikrotele, zaraz zacznę szukać jakiejś instrukcji do tych central, poczytam i pewnie się zdecyduję.

Co do bramek PAP2 to skoro nie ma żadnej odpowiedzi to wątpię żeby ktoś z nich korzystał w połączeniu z telefonem wybierającym impulsowo.

Pozdr,
    Pun

• #18 20 Sie 2010 10:57
    R-MIK
    Poziom 38  

punisher napisał:
    zetdeel,
    Co do bramek PAP2 to skoro nie ma żadnej odpowiedzi to wątpię żeby ktoś z nich korzystał w połączeniu z telefonem wybierającym impulsowo.

U mnie, na standardowych ustawieniach, wybieranie impulsowe nie działa.

• #19 11 Gru 2011 17:20
    hose123
    Poziom 8  

ma ktos taka centrale na sprzedaz tylko krakow piszcie na pw

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME