Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Papiery dla automatyka, jakie najpotrzebniejsze?

wasek88 16 Aug 2010 21:05 6679 31
SterControl
 • #31
  Ravender
  Level 20  
  W moim CV miałem ze 3 pozycje "jakie mam papierki" i ze 20 "co potrafię" :) i cały czas dostaję oferty pracy. Nie mam papierów na języki. Zawsze sprawdzają to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Moja opinia jest taka:

  Jeśli idziesz na "szeregowca" czyli np. do utrzymania ruchu, czy jakiegoś programistę.. to nie musisz mieć papierów. Musisz coś wiedzieć, coś umieć.
  Jeśli idziesz na "filozofa" czyli np. jakiś analityk, główny projektant jakiś systemów czy sieci... (czyli gość wymyśla a szeregowcy piszą).. to tutaj raczej potrzebne są papiery właśnie dla tych "kruczków" o których piszą koledzy wyżej. Natomiast nie warto bulić za kursy z własnej kieszeni. Lepiej już niech cię wyślą z roboty za lojalkę.
 • SterControl
 • #32
  lacrimosus
  Level 17  
  Witam,

  ok 4 lata temu zatrudniałem się w firmie na stanowisko elektronik utrzymania ruchu (taki automatyk na 3 zmiany) i byłem totalnie zielony. Wcześniej pracowałem w serwisie RTV. Nie miałem SEP'a, pojęcia o PLC, nigdy nawet tego na oczy nie widziałem. Przeszedłem testy rekrutacyjne z bardzo dobry wynikiem, ale wiedzy z zakresu automatyki nie sprawdzali (tylko czy umiesz liczyć i posiadasz analityczny umysł) Z wykształcenia jestem elektronikiem, skończyłem EiT. Zatrudniając się w firmie studiowałem na bodaj 2 roku. Firma zrobiła mi pełen pakiet szkoleń potrzebnych do pracy, tzn: SLC500, CLX, sieci przemysłowe, panele HMI, systemy wizyjne, SEP, wtryskarki, Siemens S7 basic, itp. Żadnej lojalki nie podpisywałem. Na starcie dostałem ok 1700netto plus dodatki (zerowa wiedza), po ok 2,5roku pracy pensja wzrosła do 2500netto (1,5r temu). Szybko się w wielu tematach podszkoliłem i znalazłem lepiej płatną pracę z samodzielnym stanowiskiem. Wszystko zależy jak trafisz. Generalnie nie uda Ci się zdobyć ugruntowanej wiedzy bez praktyki, a żeby zdobyć praktykę, to trzeba ćwiczyć, czyli mieć na czym. Najlepiej mieć SEP'a i dużo samozaparcia do pracy i chęci, a mając to na pewno się wiele nauczysz pod warunkiem, że ktoś da Ci szanse.

  Pozdrawiam