Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki komp. jednocześnie pod dwa urządzenia

cloudfly 17 Aug 2010 00:06 3382 12
 • #1
  cloudfly
  Level 15  
  Witam..
  Posiadam głośniki komputerowe 5.1 i chcę je podłączyć jednocześnie do komputera i stacjonarnego telewizyjnego dekodera cyfrowego. Chodzi o to, aby dźwięk był jednocześnie odtwarzany z dekodera (przy oglądaniu filmów) i z komputera (np. gdy przychodzi wiadomość GG).  Na chwilę obecną do wejścia w głośnikach (zielone) podłączyłem rozgałęziacz Jack (2 gniazda Jack / 1 wtyk Jack). Wtyk oczywiście do głośników, a do gniazd odpowiednio: kabel z karty dźwiękowej (Jack/Jack) i kabel z dekodera (2 Cinch / Jack). Takie podłączenie niby działa, ale gdy włączony jest komputer dźwięk z dekodera zostaje bardzo mocno ściszony i głośność dekodera trzeba zwiększać do maksimum, aby było słychać dźwięk. Ale wtedy, gdy wyłączę komputer, to dźwięk z dekodera oczywiście się zwiększa i zawału można dostać :P Dźwięk, który podawany jest z komputera na głośniki zawsze jest takiej samej głośności - bez względu na to, czy dekoder jest włączony, czy nie.

  W tym co piszę nie ma nic niezwykłego, że tak się właśnie dzieje, gdy nakładają się dwa sygnały na siebie - jednak chciałbym podłączyć to w taki sposób, aby głos z dekodera nie był ściszany, lecz nie wiem czy jest to możliwe. Proszę o poradę..
 • Helpful post
  #2
  neoswat
  Level 14  
  zastosuj sumator sygnałów na TL072 i koniec. Nie, nie mam schematu.
 • #3
  cloudfly
  Level 15  
  Dzięki, to już jakaś podpowiedź, schemat widzę nie trudno znaleźć na forum.
  Ja jednak nie jestem zbytnio biegły w elektronice, chociaż schemat nie jest wyjątkowo skomplikowany, więc może bym sobie poradził - jednak wolałbym kupić już gotowy taki sumator. Ale z tego co patrzyłem, to nie znalazłem takich gotowców - są takie?
 • #4
  gts1991
  User under supervision
  Mówisz masz gotowy mixer :) mixer_denon_dn_x1700_nowosc_sklep_wys_free

  Regulamin pkt. 10.11 - link do aukcji serwisu allegro usunąłem.
  [witux]
 • #5
  cloudfly
  Level 15  
  No raczej nie podłącze sobie tego pod głośniki i nie będę miksował głosu gościa z wiadomości i odgłosu "pik pik" dostępności na GG.

  A coś takiego?
  ak142_mikser_mixer_audio_karaoke_przedwzmacniacz
  Działałoby? Tylko nie bardzo wiem jakby to można było w moim przypadku podłączyć..

  Wyjście z karty dźwiękowej i wyjście z dekodera podłączyć do gniazd jack na mikrofony? Natomiast wyjście OUT Cinch, kablem 2Cinch/Jack do głośników?

  Regulamin pkt. 10.11 - link do aukcji serwisu allegro usunąłem.
  [witux]
 • #6
  kamillk18
  Level 11  
  Dokładnie tak jak mówisz sygnał z dekodera i komputera podajesz na wejścia mikrofonowe zaś wychodzisz z gniazd Out cinch(music)
 • #7
  jacekk102
  Level 11  
  Nie będzie wygodniej dołożyć drugą kartę muzyczną i na nią przekierować dźwięki powiadomień i komunikatów? Da się to zrobić zarówno w komputerze stacjonarnym (karta PCI) jak i w laptopie (karta na USB)
 • #8
  cyruss
  Level 30  
  BZDURA!!! (chodzi o mikser karaoke).
  Nie dość że nie wiadomo czy wejście mikrofonowe jest stereo (raczej nie) to jeszcze ma czułość na tyle dużą że po wpięciu do niego wyjścia z karty dźwiękowej usłyszysz przede wszystkim zniekształcenia (przesterowanie) i szumy.

  Spróbuj najprościej:
  Masz trzy kable:
  1 - wetknięty do głośnika
  2 - wetknięty do komputera
  3 - wetknięty do dekodera
  Obcinasz wtyki na końcu nie wetkniętym do urządzenia.
  Ekrany (gołe druty) z wszystkich kabli lutujesz razem (masa).
  Żyły "gorące" z kabli 2 i 3 (każdą żyłę osobno) łączysz z jednym końcem opornika (potrzebujesz cztery oporniki), drugie końce oporników z tego samego kanału łączysz razem i z żyłą tego samego kanału z kabla 1.
  Identyfikacja kanałów: czubek wtyku jack = lewy, następny od końca pierścień = prawy, pierścień od strony obudowy = masa. Cinche są oznaczone kolorami - jak gniazdka (czubek = kanał, blacha = masa).
  Niestety nie da się podać wartości oporników - zacznij od jednego kilooma. Efekt wyciszenia po włączeniu komputera powinien być znacznie mniejszy. Możesz ewentualnie źródło głośniejszego sygnału włączyć przez większej wartości opornik. Możesz zamiast oporników użyć potencjometrów montażowych np 10 kiloomów.
  Próbuj...
 • #9
  KSX
  Level 19  
  moja siostra miała taki problem to zaleciłem jej się udać do sklepu audio i tam jej sprzedali taki mixer który łączy 4 w jedno koszt takiego urządzonka 70zł z zasilaczem
 • #10
  DJ_Opornik
  Level 21  
  Kombinujecie.
  Najprostsza metoda o podpiąć dekoder pod wejście liniowe (niebieskie gniazdo) komputera i miksowanie dźwięków zrealizuje sama karta, będzie mógł regulować głośności niezależnie i nawet głos nagrywać.
 • #11
  Nevon
  Level 22  
  dokładnie jak wyżej, lub najprostszy aktywny mikser na dwa kanały liniowe stereo.
  Recepta cyrusa wydaje się oky, ale może się dziwnie zachowywać całość przy wyłączonym jednym urządzeniu (np będzie bardzo cicho a po włączeniu kompa ryknie głośno)
 • #12
  neoswat
  Level 14  
  O rany jak was czytam to te zbędne kombinowanie wasze mnie przeraża.

  @cloudfly: Jak nie jesteś biegły w elektronice to najwyższy czas :D Zrobisz to na najprostszej płytce uniwersalnej. Elementy będą kosztowały grosze. Pomijam to że czegoś się nauczysz i na pewno satysfakcja będzie większa z czegoś zrobionego własnoręcznie, ale to tylko od Ciebie i Twoich chęci zależy wybór.
 • #13
  emas112211
  Level 16  
  Wg mnie dobrze będzie, jak podłączy kolega dekoder tak jak koledzy radzili pod Line In w karcie dźwiękowej i w ustawieniach dźwięku ustawi kolega na nagrywanie z Line In i aby podawało na głośniki cały czas - jedna wada - komputer będzie musiał być włączony aby było słychać coś z dekodera