Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta instalacja antenowa

m4xon 17 Aug 2010 11:49 6925 24
 • #1
  m4xon
  Level 15  
  Witam,

  Jako, że jestem całkowicie zielony w aspekcie instalacji antenowych kieruję do Was moje pytanie. Chcę zamontowac na domu antenę - najlepiej siatkową, bo tańsza z tego względu, że będzie ona używana okazjonalnie w sypialni, gdyż w drugim odbiorniku w salonie mam satalitę N. Nie chcę wydawac wielkich sum pieniężnych, może w przyszłości jak zrezygnuję całkowicie z N to przejdę na kierunkową, lecz póki co interesuje mnie opcja niskiego kosztu i w miarę dobrego odbioru telewizyjnego kilku kanałów. Najlepiej, żeby to były TVP1, TVP2, TVP Info, TVN i Polsat, ale nie wiem czy to się tak da, więc bardzo proszę Was o pomoc w tym aspekcie. Mieszkam w Białymstoku przy ul. Trawiastej.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  wachcio
  Level 24  
  No niestety tak łatwo nie będzie moim zdaniem. Raczej nie pakował bym się w siatkówkę chociaż ze względu na bardzo małą jej kierunkowość mogła by u Ciebie zdać egzamin.
  Sytuacja w Twoim wypadku wygląda tak. Jesteś w zasięgu 3 interesujących Cię nadajników lecz w dwóch różnych kierunkach.
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=99
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=243
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=166 (TVN w "poczekalni)
  Jeśli chcesz tanim kosztem i naprawdę dobrze to proponował bym Ci dwie anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm Do nadajników masz bardzo blisko przez co sygnał jest mocny ale i kąty pomiędzy nadajnikami spore (Krynice a centrum miasta). W dodatku TVP1 nadaje w paśmie VHF przez co antena Yagi-Uda się nie sprawdzi. Koszt tych anten logarytmiczno-periodycznych jest niski a nie zbierają "śmieci" z tyłu anteny przez co wystarczy je w Twoim wypadku połączyć zwrotnicą. Antena siatkowa może powodować duże problemy. Odbierając sygnał z tyłu mogą pojawiać się odbicia - duchy, czy przez wzmacniacz w ogóle przesteruje sygnał. Proponowane przeze mnie rozwiązanie jest nie drogie, na lata i przyszłościowe (naziemna TV cyfrowa DVB-T)
 • #3
  m4xon
  Level 15  
  Czyli rozumiem, że w przypadku jednej z tych anten np.: tej pierwszej będę miał dostęp do sygnałów stacji TVP1 TVP2 TVP Info, TV4, Polsat i TVN, czy ze względu na duży kąt należy takie dwie wstawić?
 • #4
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Rozumiem że dodatkowa instalacja ma być nie wyszukana, a w miarę najprostrza, najtańsza i najłatwiejsza w montażu. W miare możliwości pozwalająca efektywnie działać nie tylko na maszcie na dachu ale również ewentualnie w oknie domu skierowanym w stronę stacji RTCN.

  Czytając porady na jakimkolwiek forum należy sobie zdawać sprawę z pewnej prawidłowości ludzkiego charakteru. Nic nie ma za darmo. Każdy kto doradza chce wyciągnąć jakieś osobiste korzyści. Zareklamować siebie jako omnibusa, promować wyroby rozprowadzane przez własną firmę, okadzić konkurencję, zabić poczucie samotności komputerowej, itp.itd.Stąd wiele porad może być wzajemnie sprzecznych dla pytającego internauty. Najlepiej więc jest "przeczytać" wszystkie i podjąć samodzielną decyzję. Może się niektórym to wydawać stratą czasu ale alternatywne wynajęcie profesjonalisty-instalatora pozbawia nas osobistej zabawy.
  Wbrew opiniom lobbystów anteny szerokopasmowe boczno-kierunkowe z płaskim reflektorem siatkowym (tzw."siatkowe") są antenami kierunkowymi. Stosunek promieniowania przód tył wynosi od 25db do od 30dB dzięki reflektorowi płaskiemu pełniącemu jednocześnie rolę ekranu dla promieniowania fal elektromagnetycznych dochodzących do anteny od tyłu. Jest to wynik co najmniej o 10dB (dziesięciokrotnie) lepszy od tego parametru w krajowych antenach LPD. W kierunku poziomym szerokość głównej (przedniej)wiązki promieniowania wynosi ok.60stopni a w kierunku pionowym ok.35-40 stopni, czyli niemal tak samo jak w antenach krajowych LPD.
  Eksploatacja i montaż szerokopasmowych anten TV tzw."siatkowych'' z praktyki montera
  Porównanie zalet szerokopasmowych anten różnych typów znajdziesz tu; link do porównanie właściwości anten szerokopasmowych
  oraz
  Budowa, działanie i właściwości anten LPD
  ...Z rysunku handlowego np. krajowej anteny logarytmicznie-periodycznej na kanały 2÷69, widać, że ta antena szerokopasmowa posiada tylko 16 sztuk dipoli pół-falowych (tj, 2x16=32 elementy ćwierć-falowe, po 16 elementów na każdym "przewodzącym nośniku”).
  Poza tym, elementy najdłuższe mające istotny wpływ na zysk energetyczny w zakresie I÷II i w z.III nie będą miały znaczącego wpływu na kierunkowości anteny i zysk energetyczny w zakresie IV÷V TV. W praktyce o zysku energetycznym tej anteny w zakresie UHF-k. 21-20 decyduje tylko połowa elementów promieniujących tego modelu.
  Z zakresu roboczego tej anteny, ilości elementów promieniujących i zasady działania anten tego typu, można wnioskować, że rzeczywisty zysk energetyczny (odniesiony do dipola pół-falowego), wynosi prawdopodobnie nie więcej niż 6dB w całym paśmie roboczym, czyli również w zakresie IV÷V UHF.

  Jest to znacznie mniej od zysku deklarowanego i od zysku prawidłowo wykonanych anten szerokopasmowych synfazowych boczno kierunkowych z reflektorem płaskim tzw. „siatkowych” z czterema elementami typu "X", który w zakresie IV÷V wynosi od 9dB÷10dB dla kanału 21, do 13.5dB w kanale 54 i 12.5dB w kanale 60.
  W kanałach 6÷12 antena "siatkowa" ma zysk energetyczny ok. 5÷6dB.

  Średni stosunek promieniowania przód-tył w płaszczyźnie rozłożenia dipoli anteny LPD, (opisanej w poradniku Kapczyńskiego) wynosi na ogół ok.14dB÷15dB w zakresie częstotliwości roboczych., czyli jest znacząco niższy od deklarowanego w materiałach marketingowych krajowych anten LPD.
  Wynika to stąd, że w zakresie IV÷V TV, dla sygnałów dochodzących z tyłu tak krótkiej anteny LPD, z kierunków odchylonych pionowo od osi podłużnej anteny o kąt większy od 10stopni, czyli np. dla sygnałów odbitych dochodzących z kierunków większych od 10÷15 stopni tylnego kąta przestrzennego, typowa antena LPD ma już znacznie słabsze właściwości tłumienia promieniowania, niż antena tzw. siatkowa.
  Typowa krajowa antena LPD nie ma bowiem reflektora rozbudowanego przestrzennie a jedynie elementy odbijające (reflektory), położone w tej samej płaszczyźnie co wszystkie pozostałe elementy aktywne anteny.
  Natomiast prawidłowo wykonana antena tzw. „siatkowa” (tj. szerokopasmowa, boczno-kierunkowa- synfazowa z reflektorem nie rezonansowym-szerokopasmowym) będzie miała znacznie lepszy (powyżej 20dB) stosunek promieniowania Przód-Tył(F/B), w całym zakresie tylnego kąta przestrzennego (90°÷180°÷270°) i w całym zakresie częstotliwości roboczych.
  Prawidłowo wykonany szerokopasmowy reflektor płaski (lub kątowy dla anten wzdłużno-kierunkowych) wykonuje się z prostokątnej siatki metalowej gdzie wymiary oczek prostopadłe do dipola są mniejsze od 0.1λmax.
  Rozmiary poprzeczne reflektora płaskiego anteny tzw. „siatkowej” przekraczają na ogół 1.5 λmax...

  Jeśli masz zamiar zamontować antenę szerokopasmową w typowo niejednorodnym polu fal elektromagnetycznych tj. w oknie, przy oknie, na balkonie, we wnęce balkonowej lub tuż przy ścianie budynku, polecam jakąś dobrze zaprojektowaną i solidnie wykonaną antenę boczno-kierunkową tzw. siatkową. W porównaniu z wzdłużno-kierunkowymi antenami typu Yagi-Uda czy LPD antena boczno kierunkowa, będzie lepiej i pewniej sprawowała się w takich warunkach.
  Wynika to stąd , że w niejednorodnym polu fal elektromagnetycznych , dla anteny tzw. "siatkowej"( nie rozbudowanej wzdużnie i poprzecznie, lecz pionowo w stosunku do kierunku, z którego nadchodzi nadawana fala elektromagnetyczna audycji R i TV) łatwiej jest znaleźć miejsce, w którym panują dla niej korzystne warunki odbioru. Zwłaszcza, że dzięki szczelnemu reflektorowi płaskiemu z siatki ekranującej o odpowiednio małym rozstawie oczek, dobranym do częstotliwości roboczych anteny, dochodzi możliwość likwidacji wpływu odbić fal (od ścian i blisko położonych przedmiotów) na prace anteny. W konkretnych warunkach jest więc znacznie odporniejsza na zakłócenia echowe zwane w ludycznej tradycji technicznej duchami i zbieraniem śmieci.
 • #5
  irekr
  Moderator
  Stosowanie anteny siatkowej ze wzmacniaczem szerokopasmowym jest w Twojej lokalizacji raczej wykluczone z uwagi na pobliskie BTS-y sieci komórkowych. Wzmacniacze w tych antena są totalnie zagłuszone, jeżeli nie posiadają specjalnych filtrów, wycinających wszystko w zakresie od 250 do 470 i od 870 MHz w górę.
  Te anteny które są w sprzedaży nie nadają się do odbioru cyfrowego z uwagi na zbyt dużą niejednorodność przenoszonego pasma. Sama konstrukcja nie jest taka zła, gdyby nie sprzeczny z zasadami fizyki dobór materiałów.
  Tym niemniej trzeba przemyśleć jakiś kompromis.  Określ dokładniej swoja pozycje, ul. Trawiasta jest dość długa.
  W zależności od miejsca uda się może coś dobrać....
  Najlepiej podaj pozycje geograficzna z Google Earth, tak z dokładnością lepszą niż 50 metrów.
  Przeliczę i odpowiem.
 • #6
  m4xon
  Level 15  
  Dziękuję bardzo wszystkim za każdą okazaną pomoc, jednak tak jak na początku powiedziałem jestem w tym aspekcie całkowicie zielony, nie studiowałem też fizyki i nie była ona nigdy moją mocną stroną i tak szczerze mało co zrozumiałem z wypowiedzi Jerzego o zakresach i decybelach :)
  Tak jak napisał kolega Jerzy Cieślański
  Quote:
  instalacja ma być nie wyszukana, a w miarę najprostrza, najtańsza i najłatwiejsza w montażu.
  Będzie ona zamontowana na kominie na dachu, czyli w najwyższym punkcie domu.

  W odpowiedzi dla irekr dokładnie położenie domu wg google earth to :
  Code:
  53°09`18.15``N
  
  23°11`44.32``E


  Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo wiem, że jak pójdę do sklepu to dla laika wcisną co mają żeby sprzedac a jak nie bedzie działało to powiedzą że ja nie umiem ustawic :)
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  m4xon wrote:

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo wiem, że jak pójdę do sklepu to dla laika wcisną co mają żeby sprzedac a jak nie bedzie działało to powiedzą że ja nie umiem ustawic :)
  Taka jest dola laików.
  Daj tą siatkę. Tylko ja ci takiej podpowiedzi udzielę. Inni będą wciskać ci cuda. 3 dychy nie majątek.
 • #8
  terrade
  Level 36  
  Sprawa jest banalna, nie na długie wywody. Po prostu siatka, ale bez wzmacniacza (tylko z symetryzatorem)! Można też wziąć logarytmiczną, ale ona jest zbyt kierunkowa więc Krynice będzie odbierać bokiem, więc nie wiem czy to da lepszy odbiór niż marna siatka. Jedyna kwestia to czy nie będzie trzeba zakładać tłumika (raczej nie). No może też druga to ewentualne wysokie bloki po drodze.
 • #9
  m4xon
  Level 15  
  czyli rozumiem, że siatka powinna najelepiej łapac interesujące mnie programy? O co chodzi odnośnie tego tłumika? To wbudowane już jest w antenę czy jakiś element dodatkowy?
 • #10
  LeDy
  Level 43  
  Daj spokój tłumikom. Wzm. , zasilacz z regulacją i wsio.
 • #11
  PolishMateusz
  Level 2  
  http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_wersja_a_z_symetryzatorem_A0028.htm

  Kup antenę Siatkową z symetryzatorem będziesz mieć aż więcej niż 5/6 kanałów możesz mieć nawet takie kanały

  TVP1
  TVP2
  TVP Info (Białystok)
  TVP Info (Olsztyn)
  TVP Info (Lublin) - Trudne złapanie
  TVP Info (Warszawa)
  TVP Sport
  TVP HD
  Polsat
  TVN
  Puls
  TV4

  Nie jestem na 100 % pewny jakie będziesz łapać programy ;)


  Czy aby wszystkie podane "programy TV" są odbierane w Krakowie. ???
  Podaj lokalizacje nadajników, z których są one nadawane.
  Na obecną chwilę, łamiesz
  regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]
 • #12
  aquator
  Level 10  
  Witam.
  Czy ja także mogę liczyć na pomoc w dobraniu anteny? Antena miałaby być na poziomie dachu domu jednorodzinnego ale nie może być na maszcie niestety. Z tyłu anteny zatem będzie kawałek muru. Niestety najbliższe czubki drzew są wyżej. Chcę (chyba powinienem) odbierać wszystkie kanały z masztu w raszynie. Mam tam dokładnie 40 km. Do pałacu kultury mam 23 km. Moja lokalizacja dokładnie to 52°26'00'' ; 20°53'21''. Myślę o siatkowej ale mam już jedną ale nie z kompletu bo oddzielnie ztelarz oddzielnie wzmacniacz kupiłem i jakiś stary zasilać z jeszcze innego kompletu. Wzmacniacz obecny to 36db bez symetryzatora a wcześniej 21db z symetr. Oba zestawy działają fatalnie. Będę wdzięczny za sugestie.
  Pozdrawiam.
 • #13
  k2.juras
  Level 19  
  U ciebie lepiej z Raszyna bo mocniejszy sygnał. TVP-1,2,3, czwórka, tvn, tv puls, polsat, i dvb-t. Będziesz kupował nową antenę czy zostaniesz przy tym co masz? To co napisałeś o wzmacniaczach i symetryzatorach nic nie mówi i nie bardzo ma sens. Czy to jest płytka? Jeśli to inny wzmacniacz to podaj nazwę albo link. Jestem przekonany jednak, że zwykła szerokopasmówka siatkowa ze wzmacniaczem w puszce i zasilaczem zupełnie wystarczy. Na ile to ma być telewizorów?
  pozdrawiam, k2.juras
 • #14
  aquator
  Level 10  
  1. Chciałbym odbierać czysty obraz po prostu.
  2. Nie myślałem jeszcze o TVB-T. Mam złe doświadczenia z kupowaniem "na zaś". Zawsze potem okazuje się, że są 10 razy lepsze rzeczy jak już przyjdzie to "zaś" i i tak trzeba zmieniać...
  3. No to o wzmacniaczach nie bardzo ma sens, bo z tego co czytam na forum to takie dokładanie sobie płytek i symetryzatorów na tzw. "wyczucie" nie ma sensu, czego wcześniej nie wiedziałem.
  4. Tak, obecnie jest to "płytka" w puszce w samej antenie i zasilacz przy TV na wtyczce. Płytka jest opisana jako 36 db. Nie ma linka, bo tak jak pisałem, każda część tej anteny jest z innej parafii a sama płytka kupiona na bazarze...
  4. To ma być jeden TV, w porywach może kiedyś do dwu.

  OK, siatkowa, jednak czy może ktoś podpowiedzieć jakie wzmocnienie to powinno mieć i czy wogóle? Czy jeśli dam za duże wzmocnnienie to nie będę zbierał śmieci?

  Obecnie jest tak, że program 1 jestem w stanie ustawić doskonale. Szczególnie jak przyłożę palec do śrubki, która trzyma koncentryk w mojej płytce...
  Wszystkie programy jednak śnieżą. Najgorsza jest "czwórka" (kórej właściwie prawie nie ma) i puls (coś tam widać przez kaszę), po nich zaraz jest pr. 3, potem TVN potem trochę lepszy Polsat i lepsza dwójka.
  Najlepszy odbiór mam jak wyceluję anteną prosto w Raszyn, czyli zakładam, że nie mam specjalnie żadnych odbić. Także częstotliwości podane w specyfikacji nadajnika się zgadzają z tym co ustawię na TV.
  Myślę, że mam długi kabel antenowy, bo idzie z dachu, przez strych i poddasze do salonu na dole. To może być ponad 10 metrów po ścianach...
  Jest po drodze łączony (na strychu), jednak zrobiłem to raczej dobrze, przy pomocy złączek skręcanych na gwint, nie zaś przez jakieś skręcanie drutów...
  Niestety, jak już pisałem nie mogę mieć masztu, bo pioruny walą do nas jak do kaczek...
  Będę wdzięczny za podpowiedź co do parametrów takiej anteny...


  Przy okazji - a co myślicie o czymś takim: http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/16/1618.dat
  Niby można ją ustawić do każdych warunków z tego co piszą...

  Przepraszam. Współrzędne, które podałem to współrzędne GPS. Geograficzne to:
  52.43293787009572
  20.88953733444214
 • #15
  irekr
  Moderator
  Dwie ciekawe sprawy poruszyłeś....
  "...bo pioruny walą do nas jak do kaczek..." to znaczy ze wzmacniacz szerokopasmowy przy siatce jest "do pierwszego strzału, a dokładniej do jakiegokolwiek 'strzału" w odległości mniejszej niż około 2 km.
  Stan Twojego wzmacniacza ("płytki") potwierdza następne stwierdzenie: "Szczególnie jak przyłożę palec do śrubki, która trzyma koncentryk w mojej płytce... "
  Świadczy to, że wzmacniacz jest po prostu uwalony. Prawdopodobnie jakaś burza kiedys tam.......
  Te wzmacniacze są bardzo beznadziejne, nie maja żadnych zabezpieczeń, padają nawet przy silniejszym wietrze od gromadzenia ładunków elektrostatycznych..

  Odnośnie anteny jaką podajesz. Fajny gadżet, do odbioru to się średnio nadaje, najwięcej radochy mają ptaki, bo na płaskich elementach fajnie się siedzi.
  Stosowanie w Kałuszynie (tym pod Warszawą) wzmacniaczy jest bardzo problematyczne. Po pierwsze sygnał TVP2 - najsilniejszy na zakresie jest zbyt silny by czymkolwiek to wzmocnić, nawet wzmacniaczem "skręconym na zero" i wykonywane najczęściej przez zmianę napięcia zasilana, co jest błędem w sztuce dla silnych sygnałów.

  Gdybym ja taka instalację robił to najpierw założyłbym coś takiego: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm - cena niewielka, nie ma wzmacniacza i symetryzatora. Zysku specjalnie tez nie ma ale nie o zysk tu chodzi.
  Wszystkie elementy są dokładnie połączone z masztem co w przypadku częstych wyładowań jest ważne. Maszt albo podstawę anteny należy oczywiście uziemić.
  Z nadajników rzaszyńskich rzeczywiście TV4 ma najmniejszą moc. I zasięg jest taki jaki jest.
  O ile będzie miał "na widelcu" PKiN to może się okazać, że programy nadawane z "doświetlaczy" w Pałacu będą u Ciebie dość dobrze odbierane.
  jakby co wykaz:
  207,25 10 TVP 1 0,500 kW H
  471,25 21 TVP INFO 3,000 kW H
  487,25 23 TV Puls 3,000 kW H
  511,25 26 TVP 2 3,000 kW H
  551,25 31 Czwórka 3,000 kW H
  575,25 34 TVN 3,000 kW H
  663,25 45 Polsat 3,000 kW H
  690,00 48 DVB-T 3,000 kW H
  770,00 58 DVB-T 3,000 kW H
 • #16
  k2.juras
  Level 19  
  Napisałem ci co zrobić, żeby mieć ładny odbiór. A ty kombinujesz. O dvb-t nie musisz myśleć, bo jak zamontujesz nową antenę, to te kanały również w niej będą. Są przecież nadawane z tego samego nadajnika. W Raszynie na 58 kanale. Czwórka jest najsłabsza. Idzie z mocą 20 KW. Do przyzwoitego odbioru jednak wystarczy. Reszta kanałów jest dużo mocniejsza. To, że po przyłożeniu palca do płytki odbiór się poprawia świadczy o tym, że w instalacji jest coś uszkodzone albo źle podłączone. Kup sobie nową siatkę ze wzmacniaczem w sklepie RTV - nie na jakich bazarach czy allegrach. Zwykłą, bez udziwnień czy super mocnych wzmacniaczy i najlepiej metaliczną, nie żółconą. Długością kabla się nie przejmuj ale jak ma on kilkanaście lat i jest na dodatek pogięty, połamany w oknach czy spleśniały od wilgoci to też go wymień. Tyle. Jak zrobisz - taki będziesz miał efekt końcowy.
  pozdrawiam, k2.juras
 • #17
  aquator
  Level 10  
  No kombinuje bo staram się być dociekliwy i rozważyć możliwości. Ale bardzo dziekuję za porady. Pewnie najpierw sprawie sobie tę logarytmiczną bo droga nie jest. Potem spróbuję z mocniejszą siatką jesli ta pierwsza zawiedzie.
  Pozdrawiam.
 • #18
  aquator
  Level 10  
  Przepraszam, że odgrzewam śledzia.
  Może ktoś jeszcze podpowie.
  Winą mojego fatalnego odbioru był uszkodzony kabel. Kabel został wymieniony. Obecnie mam jedynie problem z odbiorem TVN i TV4. Nie jest dobrze ani celując w raszyn ani w pałac. TVN - kasza, TV4 nie daje się nic zobaczyć...
  Obecnie mam antenę siatkową ze przedwazmacniaczem (płytką) 35 dB na zasilaczu 12v/100mA. Ciekawe jest to, że 10 km dalej od masztów w prostej linii, mój znajomy ma antenę siatkową na dachu i wszystko (tekże tv4) odbiera mu idealnie (on nawet nie wie jaki tam jest przedwzmacniacz, po prostu kupił antenę na tergu. Fakt, że ma ją jakieś 2 piętra wyżej niż ja swoją....).

  1. Czy mam szukać wzmacniacza sygnału dla tego pasma? czy takie urządzenie istnieje i czy jest możliwość, że poprawi mi odbiór?
  2. Czy to, że antena jest delikatnie poniżej koron drzew w które celuje ma znaczenie? Może tu jest pies?

  Będę wdzięczny za dodatkowe opinie.
  Pozdrawiam.
 • #19
  k2.juras
  Level 19  
  Liście stanowią większą przeszkodę niż pofalowanie terenu czy budynki. Na jesieni się okaże. Pomyśl o jakimś fergusonie z Allegro z uniwersalnym czytnikiem kart za stówkę i karcie TnK. To może okazać się prostszym rozwiązaniem niż kombinacje anten i wzmacniaczy.
 • #20
  irekr
  Moderator
  Jest pewne niebezpieczeństwo.
  Najsilniejszym sygnałem jest TVP2 który jest na tyle silny, że może przesterować wzmacniacz. Z tego co pamiętam z pomiarów, to na tamie w Dębem TVP2 wychodzi z polem około 99 dB pola natomiast TV4 ma poziom tylko około 81 dB, czyli nawet mniej niż wielkość uważana za minimalną do prawidłowego odbioru.
  Proste wzmocnienie o np 30 dB na wszystkich kanałach może spowodować taka sytuacją kiedy siła słabszych sygnałów będzie malała za wzmacniaczem zamiast rosnąć.
  Jaka różnica jest między odbiorem TVN na kanałach 35 (Raszyn) i 34 (PKiN)
  oraz TV4 na kanale 33 (Raszyn) a 31 (PKiN)?
  Sprawdź i daj znać...
 • #21
  aquator
  Level 10  
  Posprawdzałem. Jest tak:
  Kiedy celuję w PKIN to czwórka jest niemal nieidentyfikowalna na 567 i na 551. TVN słabo na 575 i 583.
  Kiedy celuję w Raszyn, to czwórka jest nieznacznie lepiej na 567 i nawet trochę bardziej lepiej na 551 (??). Jednak generalnie i tak nie da się oglądać.
  Jeśli chodzi o TVN, to przy celowaniu w Raszyn, na obu pasmach jest lepiej z tym, że na 583 jest najlepiej. Jednak nadal widoczny jest lekki śnieg. Ponadto zauważyłem przechodzący z prawej do lewej pas (jaśniejszy cień) szerokości dłoni z częstotliwością ok 2 sek.

  Dziwi mnie ta czworka... no i TVN przecież ma dwa razy taką moc jak puls a puls odbieram b.dobrze...
 • #22
  irekr
  Moderator
  Ten przechodzący pas z prawej do lewej to wynik przesterowania silnym sygnałem TVP2. To ewidentny objaw intermodulacji, czyli dokładnie to co pisałem wcześniej.
  Moment, przeliczę te dane które mam z pomiarów.

  Dodano po 36 [minuty]:

  Czy masz możiwość pożyczyć od kogoś normalną antenę YAGI, taką ze 11 do 16 elementów na kanały 21-60 z symetryzatorem lub LP dla dokonania testów?
  Warto by ocenić odbiór bez wzmacniacza przy antenie. Antena siatkowa ma cały szereg wad, jedną z istotnych jest zbyt duża nierównomierność charakterystyki przenoszenia jak i różne charakterystyki kierunkowości w zależności od częstotliwości odbieranej.
  generalnie nie nadaje się do stosowania gdy część sygnałów jest bardzo silna i inne znacznie słabsze.
  Różnica w wielkości sygnału bez uwzględnienia tłumienia w funkcji częstotliwości.

  Odszukałem zapiski z pomiarów. Lokalizacja: tama w Dębem, północny koniec, pomiar z kwietnia br.
  TVP2 k.27 98 dB
  TV4 k.33 79 dB
  TVN k.35 87 dB
  PULS k.41 83 dB
  POLSAT 92 dB
  TVP3 INFO 90 dB
  Jakiś błąd pomiaru zapewne był ale przypuszczam że dość niewielki.
  To są wielkości pola. W typowej antenie Yagi napięcia użyteczne będą mniejsze o ok. 14 (dla k.27) do ok. 22 dB dla k.51.
 • #23
  aquator
  Level 10  
  No pożyczyć to nie bardzo.... Ale spróbuję, jednak nie wiem ile mi czasu to zajmie.
  Jednak wydaje mi się, że widziałem w okolicy takie anteny. Ja tam jestem świeży w tym rejonie.
  Czyli jak rozumiem, jeśli okaże się, że taka antena zapewnia dobry odbiór dla kanałów > 21 to oznacza, że do TVP1 zawsze będę musiał mieć inną antenę?
 • #24
  irekr
  Moderator
  Dokładnie.
  Typowa Yaga odbiera w sumie dość wąskie pasmo i aby odbierała cały zakres od kanału 21 do 60 robi się różne sztuczki, by po pasmo poszerzyć. Oczywiście jest to kosztem zysku, dopasowania, skuteczności, impedancji i charakterystyki.
  Dlatego w telewizyjnej technice odbiorczej często stosuje się anteny logarytmiczne, są one szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wszystkie programy są nadawane z tego samego kierunku a rozpiętość kanałowa jest taka jak w przypadku Raszyna.
  Ten model anteny jaki oferuje Dipol jest dość topornie wykonany, ma ewidentnie źle zrobiony układ dołączenia kabla do zacisków antenowych i bardzo łatwo można tam zrobić błąd. Mnie się tez tak zdarzało nie raz i co się nabiegałem po dachach to moje. W końcu nikt nie jest nieomylny.
 • #25
  m4xon
  Level 15  
  Dziękuję za pomoc, wszystko działa wg tego co mi poleciliście.