Rozumiem że dodatkowa instalacja ma być nie wyszukana, a w miarę najprostrza, najtańsza i najłatwiejsza w montażu. W miare możliwości pozwalająca efektywnie działać nie tylko na maszcie na dachu ale również ewentualnie w oknie domu skierowanym w stronę stacji RTCN.
Czytając porady na jakimkolwiek forum należy sobie zdawać sprawę z pewnej prawidłowości ludzkiego charakteru. Nic nie ma za darmo. Każdy kto doradza chce wyciągnąć jakieś osobiste korzyści. Zareklamować siebie jako omnibusa, promować wyroby rozprowadzane przez własną firmę, okadzić konkurencję, zabić poczucie samotności komputerowej, itp.itd.Stąd wiele porad może być wzajemnie sprzecznych dla pytającego internauty. Najlepiej więc jest "przeczytać" wszystkie i podjąć samodzielną decyzję. Może się niektórym to wydawać stratą czasu ale alternatywne wynajęcie profesjonalisty-instalatora pozbawia nas osobistej zabawy.
Wbrew opiniom lobbystów anteny szerokopasmowe boczno-kierunkowe z płaskim reflektorem siatkowym (tzw."siatkowe") są antenami kierunkowymi. Stosunek promieniowania przód tył wynosi od 25db do od 30dB dzięki reflektorowi płaskiemu pełniącemu jednocześnie rolę ekranu dla promieniowania fal elektromagnetycznych dochodzących do anteny od tyłu. Jest to wynik co najmniej o 10dB (dziesięciokrotnie) lepszy od tego parametru w krajowych antenach LPD. W kierunku poziomym szerokość głównej (przedniej)wiązki promieniowania wynosi ok.60stopni a w kierunku pionowym ok.35-40 stopni, czyli niemal tak samo jak w antenach krajowych LPD.
Eksploatacja i montaż szerokopasmowych anten TV tzw."siatkowych'' z praktyki montera
Porównanie zalet szerokopasmowych anten różnych typów znajdziesz
tu; link do porównanie właściwości anten szerokopasmowych
oraz
Budowa, działanie i właściwości anten LPD
...Z rysunku handlowego np. krajowej anteny logarytmicznie-periodycznej na kanały 2÷69, widać, że ta antena szerokopasmowa posiada tylko 16 sztuk dipoli pół-falowych (tj, 2x16=32 elementy ćwierć-falowe, po 16 elementów na każdym "przewodzącym nośniku”).
Poza tym, elementy najdłuższe mające istotny wpływ na zysk energetyczny w zakresie I÷II i w z.III nie będą miały znaczącego wpływu na kierunkowości anteny i zysk energetyczny w zakresie IV÷V TV. W praktyce o zysku energetycznym tej anteny w zakresie UHF-k. 21-20 decyduje tylko połowa elementów promieniujących tego modelu.
Z zakresu roboczego tej anteny, ilości elementów promieniujących i zasady działania anten tego typu, można wnioskować, że rzeczywisty zysk energetyczny (odniesiony do dipola pół-falowego), wynosi prawdopodobnie nie więcej niż 6dB w całym paśmie roboczym, czyli również w zakresie IV÷V UHF.
Jest to znacznie mniej od zysku deklarowanego i od zysku prawidłowo wykonanych anten szerokopasmowych synfazowych boczno kierunkowych z reflektorem płaskim tzw. „siatkowych” z czterema elementami typu "X", który w zakresie IV÷V wynosi od 9dB÷10dB dla kanału 21, do 13.5dB w kanale 54 i 12.5dB w kanale 60.
W kanałach 6÷12 antena "siatkowa" ma zysk energetyczny ok. 5÷6dB.
Średni stosunek promieniowania przód-tył w płaszczyźnie rozłożenia dipoli anteny LPD, (opisanej w poradniku Kapczyńskiego) wynosi na ogół ok.14dB÷15dB w zakresie częstotliwości roboczych., czyli jest znacząco niższy od deklarowanego w materiałach marketingowych krajowych anten LPD.
Wynika to stąd, że w zakresie IV÷V TV, dla sygnałów dochodzących z tyłu tak krótkiej anteny LPD, z kierunków odchylonych pionowo od osi podłużnej anteny o kąt większy od 10stopni, czyli np. dla sygnałów odbitych dochodzących z kierunków większych od 10÷15 stopni tylnego kąta przestrzennego, typowa antena LPD ma już znacznie słabsze właściwości tłumienia promieniowania, niż antena tzw. siatkowa.
Typowa krajowa antena LPD nie ma bowiem reflektora rozbudowanego przestrzennie a jedynie elementy odbijające (reflektory), położone w tej samej płaszczyźnie co wszystkie pozostałe elementy aktywne anteny.
Natomiast prawidłowo wykonana antena tzw. „siatkowa” (tj. szerokopasmowa, boczno-kierunkowa- synfazowa z reflektorem nie rezonansowym-szerokopasmowym) będzie miała znacznie lepszy (powyżej 20dB) stosunek promieniowania Przód-Tył(F/B), w całym zakresie tylnego kąta przestrzennego (90°÷180°÷270°) i w całym zakresie częstotliwości roboczych.
Prawidłowo wykonany szerokopasmowy reflektor płaski (lub kątowy dla anten wzdłużno-kierunkowych) wykonuje się z prostokątnej siatki metalowej gdzie wymiary oczek prostopadłe do dipola są mniejsze od 0.1λmax.
Rozmiary poprzeczne reflektora płaskiego anteny tzw. „siatkowej” przekraczają na ogół 1.5 λmax...
Jeśli masz zamiar zamontować antenę szerokopasmową w typowo niejednorodnym polu fal elektromagnetycznych tj. w oknie, przy oknie, na balkonie, we wnęce balkonowej lub tuż przy ścianie budynku, polecam jakąś dobrze zaprojektowaną i solidnie wykonaną antenę boczno-kierunkową tzw. siatkową. W porównaniu z wzdłużno-kierunkowymi antenami typu Yagi-Uda czy LPD antena boczno kierunkowa, będzie lepiej i pewniej sprawowała się w takich warunkach.
Wynika to stąd , że w niejednorodnym polu fal elektromagnetycznych , dla anteny tzw. "siatkowej"( nie rozbudowanej wzdużnie i poprzecznie, lecz pionowo w stosunku do kierunku, z którego nadchodzi nadawana fala elektromagnetyczna audycji R i TV) łatwiej jest znaleźć miejsce, w którym panują dla niej korzystne warunki odbioru. Zwłaszcza, że dzięki szczelnemu reflektorowi płaskiemu z siatki ekranującej o odpowiednio małym rozstawie oczek, dobranym do częstotliwości roboczych anteny, dochodzi możliwość likwidacji wpływu odbić fal (od ścian i blisko położonych przedmiotów) na prace anteny. W konkretnych warunkach jest więc znacznie odporniejsza na zakłócenia echowe zwane w ludycznej tradycji technicznej duchami i zbieraniem śmieci.