Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEB 175 Leonardo - zwarcie i awaria - Subaru Legacy 2,2 (96)

marw007 17 Sie 2010 11:53 3701 5
  • #1 17 Sie 2010 11:53
    marw007
    Poziom 9  

Witam,

Instalacja na komputerze Leonardo AEB 175, Parownik, emulator wtrysków, krokowiec.

zawiozłem auto do regulacji gazu (pali 17 litrów), jeden z pseudogazowników stwierdził że regulacja niemożliwa ponieważ sygnał z sondy Lambda jest za słaby (w okolicy 0,4 V - jak się okazuje jest prawidłowy). Jako, że lubie czasem podłubać postanowiłem sprawdzić czy może coś z przewodem się nie stało. I ZEPSUŁEM :(

Zwarłem 2 przewody idące od sondy lambda (nie jestem w stanie stwierdzić które dokładnie - są 4 sztuki) do komputera od gazu szedł tylko 1 (fioletowy) a drugi pokazany na schemacie poniżej (szary) był odcięty. Po zwarciu przełączyło się na benzynę i spalił się bezpiecznik (obok cewki).

Po wymianie bezpiecznika i przekręceniu stacyjki wszystko w porządku (świecą zielone diody wskazujące ilość gazu i mruga pomarańczowa). Dodaję gazu (przełącza mi się po przekroczeniu 2 tyś obrotów) i ZONK. Pomarańczowa się zaświeciła, zielone zgasły i zaświeciła się rezerwa gazu - czerwona. Auto udaje że jest na gazie a tak naprawdę działa na benzynie.

Na czarno-białym obrazku kółko wskazuje miejsce zwarcia. Drugi obrazek to wskaźnik.

AEB 175 Leonardo - zwarcie i awaria - Subaru Legacy 2,2 (96) AEB 175 Leonardo - zwarcie i awaria - Subaru Legacy 2,2 (96)

Zawiozłem auto do jakiegoś nowego gazownika, ma posprawdzać elektrozawory. Jak nic nie wskóra (wątpię w to bo miał dziwną minę widząc zgazowanego boxera) to zrobię fotki instalacji i dostarczę.

Panowie macie jakieś pomysły co się mogło zepsuć/spalić?
    Prosze o pomoc lub zskazanie kogoś kto ewentualnie mógłby się tym zająć w okolicy Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca.

Z góry dziękuje

0 5
  • #2 22 Sie 2010 13:56
    rychslaw
    Poziom 12  

Rozumiem że do fioletowego zwarł się jeszcze jeden przewód od sondy? Być może udało Ci się podać napięcie od grzania sondy na wejście sterownika gazu... Pewnie się nie obejdzie bez wymiany. Chyba że ktoś będzie chciał go naprawiać

0
  • Pomocny post
    #3 22 Sie 2010 14:06
    gregor0819
    Poziom 18  

chyba cos ruszyles obok i nie tam szukasz,sprawdz reszte instalacji

0
  • #4 22 Sie 2010 14:54
    marw007
    Poziom 9  

Tak jak przypuszczałem z mechanika był kolejny domorosły GAZimierz. posprawdzał co mógł i stwierdził że wszystko jest w porządku i powinno działać. Zasugerował od razu wyminę sterownika, krokowca i ogólnie stwierdził że trzeba nową instalacje puścić. Koszt w zależności od wybranej opcji 700 - 1000 zł.

wyśmiałem i postanowiłem jeszcze raz, z zachowaniem szczególnej ostrożności ;) wszystko posprawdzać.

Tak jak pisał gregor0819 szukałem przyczyny nie tu gdzie trzeba. Od strony sondy wszystko było w porządku. Przyczyna okazała się bardzo prozaiczna. urwał się jeden z kabli przy wtyczce do komputera (oczywiście w momencie wyciągania go po usterce). Podłączyłem i wszystko gra i buczy :)

dzięki za rady Panowie.

zostaje mi jeszcze tylko kwestia tego szarego kabla z komputera który nie jest podłączony do niczego. Od sondy idzie przewód w tym samym kolorze ale jest podłączony do białego kabla i troszkę zgłupiałem. muszę się temu przyjrzeć bo podstawowy cel zabiegu sie nie powiódł jak narazie. ciągle nie da się zrobić porządnej regulacji i pali mi auto jak czołg.

pozdrawiam

0
  • #5 22 Sie 2010 19:01
    gregor0819
    Poziom 18  

szary kabel(emulowany sygnal sondy dla ecu) powinien byc podlaczony do kabla od sondy na komputer(rozcienta sonda fiolet na sonde szary na ecu),ale jesli wszystko wszesniej dzialalo bez usterek to zostaw niepodlaczony

0
  • #6 06 Wrz 2010 10:26
    marw007
    Poziom 9  

gregor0819 niby wszystko działa. problemem jest w zasadzie fakt iż autko pali 17 l gazu!

cały pic w tym by to jakoś wyregulować. Znacie panowie może kogoś w mojej okolicy (Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec) kto mógłby/chciałby się tego podjąć. Od razu wspomnę, że wymiana komputera mnie nie interesuje. Auto już leciwe i nie zamierzam w nie inwestować. Chyba że jakiś używany komp w bardzo przystępnej cenie :)

z góry dzięki

0