Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ podtrzymania napięcia sterowniczego.

17 Sie 2010 17:44 3293 10
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na wstępie chciałem przeprosić jeśli gdzieś przeoczyłem podobny temat. Przeglądałem forum ale tematy które znalazłem nie wyczerpują lub nie spełniają moich oczekiwań. Więc do rzeczy.

Mam problem ze spadkami napięć w sieci. Mam taką małą rozdzielnię na stycznikach Siemensa które zasilają mi kilka silników 380V~. Napięcie sterownicze które zasila cewki tych styczników wzięte jest z transformatora separacyjnego 380/220V~. Transformator ten zasilany jest z głównych szyn 380V~. Mój problem polega na tym że krótkie przysiady napięcia powodują że styczniki odpadają a co za tym idzie silniki zatrzymują się. (Przysiad napięcia sterowniczego do wartości 150V powoduje odpadnięcie stycznika) Do ponownego rozruchu silnika potrzebne jest załączenie ręczne z miejsca. Nie posiadam rezerwowego zasilania, każdorazowy taki przysiad zatrzymuje mi silniki i przywracanie ich do ruchu jest męczące. Chciałbym jeśli jest to możliwe w jakiś sposób podtrzymać to napięcie sterownicze na te ułamki sekund przy spadku napięcia. Mógłbym postarać się o jakieś zewnętrzne źródło napięcia 220V~ ale trzeba wtedy zbudować jakiś układ na podnapięciówce i bardzo szybkich przekaźnikach jeśli takie istnieją. Czy UPS spełni taką rolę? Może ktoś zna jakieś podobne przypadki i podsunie jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Proponuje zastosowanie triaków + optotriaki dla łatwiejszego sterowania każdy triak musi być wysterowany przez swoją fazę i optotriak można zależeć na elektrodzie jak takie układy wyglądaj.
    Układ podtrzymania napięcia sterowniczego.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    Kiedyś spotkałem się ze stycznikami które miały specjalny układ zasilania cewki to był jakiś rodzaj stabilizatora by styki nie iskrzyły przy obniżeniu napięcia na cewce ale co i jak to już nie wiem było dawno chyba firma ABB bo większość produktów stosowaliśmy tej firmy.

Dodano po 15 [minuty]:

A zastosować cewki na 24V i zasilacz impulsowy przemysłowy powinien poradzić sobie ze spadkami napięcia.
  • Poziom 9  
    Triaki nic mi to nie mówi. Czy one podtrzymają napięcie na cewce przy spadku? A co z opcją jakiegoś UPS-a.

Cewki na 24V i zasilacz nie wchodzi w rachubę. Podtrzymanie cewek nie może być dłuższe niż max 0,5 sekundy i po tym czasie mają puścić ponieważ po powrocie napięcia głównego rozruch silników może wywalić zabezpieczenia prądowe.Więc ma to wyglądać tak: przysiad napięcia do 0,5 sekundy cewki są podtrzymane po powrocie pełnego napięcia układ się rozłącza. Jeśli napięcie nie wróci po czasie 0,5 sekundy do normalnego stanu niech cewki puszczą i rozłączą styczniki od silników.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Automatyk
    UPS w obwodzie zasilania cewek styczników jako źródło może być za wolny; lepszym rozwiązaniem jest zasilanie cewek z napięcia stałego (z odpowiednimą pojemnością kondensatorówi elektrolitycznych) i dodatkowo: odłączenie napięcia sterującego po wykryciu zaniku fazy (czujnik obecności i zaniku faz)
    np. http://fif.com.pl/lista_produktow/30#33
    (nie wiem jaką posiada bezwładność czasową, ale można dodatkowo użyć "czasówki" 0,5 sek)
    np. http://fif.com.pl/lista_produktow/36 (opóźnione wyłączenie)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Nie którzy producenci styczników maja w ofercie dodatkowo układy pneumatycznego podtrzymania stycznika z ustawianiem czasu ale nie wiem jak to się stosuje i jak to działa dokładnie. Proponuje byś zajrzał na stronę producenta styczników jakie stosujesz i popatrzył w katalogu.
  • Specjalista Automatyk
    Kol. Bronek 22: doczytaj...I DODATKOWO!
    Same elektrolity faktycznie wprowadziłyby nieprzewidywalny czas zadziałania (odpuszczenia) styczników. ;)
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za pomysły i rady. Pozostanę jednak przy pomyśle z UPS-em.
    Przeglądam oferty producentów UPS które są zabudowane wraz z zasilaczem.
    Czasy zadziałania takich urządzeń według różnych producentów wynoszą od 2ms a spotkałem w opisach i krótsze.
    Dam znać jak tylko dobiorę odpowiedni lub sprawa wyjaśni się z tymi przysiadami napięcia. Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Witam.
    Kiedyś,dawno, dawno temu, były w sprzedaży automatyczne stabilizatory napięcia do zasilania telewizorów lampowych. Sami niedawno montowaliśmy takie w pracy, bo mieliśmy podobny problem z napięciem do sterowania suwnicami. Niestety nie wiem gdzie toto ustrojstwo było kupione. Ale problem zniknął.
    Pozdrawiam.