Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło

bigbeat63 17 Aug 2010 17:57 6823 4
Bosch
 • #1
  bigbeat63
  Level 9  
  Witam wszystkich.
  Chodzi o zmywarkę Siemens Serie IQ - niestety, nie znam E-NR, ale ze zdjęć na forum wnoszę, że może to być SRS5602/01 lub jakiś bardzo podobny model.

  Po ostatniej naprawie przestało działać (całkiem) dolne śmigło - w efekcie naczynia z dolnej półki są niedomyte. Żadnych innych złych objawów nie ma. Dolne śmigło nie obraca się wcale - sprawdzałem kilkukrotnie, po skończeniu mycia jest dokładnie w takim samym położeniu, w jakim je ustawiłem. Góra myje dobrze, śmigło się kręci.

  Zmywarka była naprawiana - ostatnio wymieniałem w niej grzałkę (zrobił się wżer i dostała przebicia wywalając różnicówkę) - i dokładnie od momentu naprawy nie działa to śmigło.
  O ile dobrze pamiętam, wcześniej śmigła dolne i górne działały naprzemiennie (przynajmniej w jakimś fragmencie programu) - stąd wnioskuję, że do każdego śmigła jest gdzieś elektrozawór.
  Podejrzewam, że coś źle złożyłem lub podczas składania wysunął się konektor z zaworu. Inną przyczyną może być to, że podczas wymiany grzałki dość dużo musiałem porozpinać hydrauliki, i być może ruszyła się jakaś pleśń i coś zatkała.

  Oczywiście mogę rozbebeszyć (i pewnie będę musiał) całą zmywarkę znowu - ale tak całkiem "w ciemno" to w sumie weekend do tyłu :(
  Dlatego prośba do Was o naprowadzenie:
  1. Czy rzeczywiście dolne śmigło ma swój elektrozawór? Jeśli tak, to czy on jest zlokalizowany pod spodem z tyłu zmywarki, w pobliżu pompy myjącej - wmontowany w duży plastikowy "dekiel", łączący m.in. tą pompę z pompą zrzutu wody? A jeśli jest gdzie indziej, to gdzie? Chciałbym sprawdzić, czy któryś z przewodów się nie zsunął.
  2. A jeśli nie ma, to jaka może być przyczyna? Zanieczyszczenie? Jeśli tak, to co przepchać?
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  Jaco18
  Level 26  
  Nie ma elektrozaworu (przynajmniej jak dotąd nie było) - jest silniczek który przełacza taki dziwny bajer - rozdzielacz który zapwenia mycie naprzemienne.

  Jeżeli myje tylko górne ramie to możliwe że silnik sie uszkodził lub jego sterowanie - triak wmodule.
 • Bosch
 • #3
  bigbeat63
  Level 9  
  A widzisz - tak właśnie się zastanawiałem jak wymieniałem grzałkę, po co to jest :) On kręci taką niepełną tarczą, która przysłania wyloty?
  Jak wymieniałem grzałkę, wszystko rozłożyłem na części pierwsze, bo czyściłem co się dało - i być może źle złożyłem :( Może błędem było to, że przesmarowałem lekko tą tarczę smarem silikonowym, bo jakoś wydawało mi się, że zaciera się o tą powierzchnię z wylotami, do której przylega.
  Pamiętasz może, czy da się do tego dotrzeć bez zdejmowania całej góry?

  Ten silnik jest na 230V? Jeśli tak, to może podam na niego napięcie "bokiem" (po odłączeniu od programatora) i posłucham, czy kręci?

  Dodano po 22 [minuty]:

  Ok, znalazłem już na forum zdjęcia jakiegoś whirpoola, który ma to zrobione identycznie. Ten patent jest na zamontowany na plastikowej obudowie grzałki. Wygląda na to, że powinno się to dać wyjąć bez rozbierania całej zmywarki :)
  Tak czy inaczej wielkie dzięki za naprowadzenie na ten rozdzielacz - pewnie kilka razy zalałbym kuchnię uruchamiając zmywarkę bez frontu, zanim bym na to wpadł :)
  Jeśli kiedyś się spotkamy - masz u mnie piwo :)
 • #4
  qbask8
  Level 2  
  Cześć ! A mógłbyś podać link do tej foty, albo powiedziec jak Ci sie udalo to naprawic bez rozbierania zmywarki.
  Ja mam to samo, a mianowicie rozebralem zmywarke i bylem przekonany ze dobrze spasowałem te trybiki na tej przepustnicy i silniku, ale chyba jednak sie nie powiodlo ;p
 • #5
  jakry
  Level 12  
  Miałem podobny problem w zmywarce Siemens SE66T373 [Bosch ganz egal :)], gdy rozebrałem silniczek firmy "COPRECI", przełączający zawór który steruje pracą spryskiwaczy (musiałem go rozebrać i osuszyć, bo po zalaniu dołu zmywarki miał zwarcie na stykach-zdjęcie 4). Żeby dobrze go złożyć trzeba spasować tryby dwóch kół zębatych (ostatnie zdjęcie). Jedno kółko (białe) ma poszerzony jeden wpust trybu (jakby brakowało zęba), a drugie kółko (niebieskie) ma jakby podwójny-poszerzony jeden ząb trybów (na zdjęciu tego nie widać, bo to są tryby na spodniej stronie niebieskiego kółka). To są miejsca do spasowania wzajemnej pozycji tych dwóch kół zębatych. Potem należy tak obrócić te koła zębate, aby oba otwory na spryskiwacze (zdjęcie 3) były drożne-otwarte i tak złożyć obudowę silniczka. Jeśliby nawet silniczek był zepsuty i nie działał, to przynajmniej oba spryskiwacze będą pracować.

  Miałem podobny problem, gdy rozebrałem silniczek firmy "COPRECI", przełączający zawór który steruje pracą spryskiwaczy (musiałem go rozebrać i osuszyć, bo po zalaniu dołu zmywarki miał zwarcie na zaciskach). Żeby dobrze złożyć trzeba spasować tryby dwóch kół zębatych (zdjęcie). Jedno kółko ma ma poszerzony jeden wpust trybu (jakby brakowało zęba), a drugie kółko ma jakby potrójny-poszerzony jeden ząb trybów. To są miejsca do spasowania. Potem tak ustawić tryby, aby oba otwory na spryskiwacze były drożne i otwarte i tak złożyć obudowę silniczka. Jeśliby nawet silniczek nie działał, to przynajmniej oba spryskiwacze będą pracować.

  Uwaga: na ostatnim zdjęciu, gdzie widać koła zębate (tryby) jest to źle złożone, przy składaniu proszę nie sugerować się tym zdjęciem, tylko powyższym opisem!

  Powodzenia!
  Jeśli komuś pomogłem, to byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się punktami, niech wielki Tesla czuwa na nami.
  Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło