Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens Serie IQ - nie kręci się dolne śmigło

bigbeat63 17 Sie 2010 17:57 5044 3
  • #1 17 Sie 2010 17:57
    bigbeat63
    Poziom 8  

Witam wszystkich.
    Chodzi o zmywarkę Siemens Serie IQ - niestety, nie znam E-NR, ale ze zdjęć na forum wnoszę, że może to być SRS5602/01 lub jakiś bardzo podobny model.

Po ostatniej naprawie przestało działać (całkiem) dolne śmigło - w efekcie naczynia z dolnej półki są niedomyte. Żadnych innych złych objawów nie ma. Dolne śmigło nie obraca się wcale - sprawdzałem kilkukrotnie, po skończeniu mycia jest dokładnie w takim samym położeniu, w jakim je ustawiłem. Góra myje dobrze, śmigło się kręci.

Zmywarka była naprawiana - ostatnio wymieniałem w niej grzałkę (zrobił się wżer i dostała przebicia wywalając różnicówkę) - i dokładnie od momentu naprawy nie działa to śmigło.
    O ile dobrze pamiętam, wcześniej śmigła dolne i górne działały naprzemiennie (przynajmniej w jakimś fragmencie programu) - stąd wnioskuję, że do każdego śmigła jest gdzieś elektrozawór.
    Podejrzewam, że coś źle złożyłem lub podczas składania wysunął się konektor z zaworu. Inną przyczyną może być to, że podczas wymiany grzałki dość dużo musiałem porozpinać hydrauliki, i być może ruszyła się jakaś pleśń i coś zatkała.

Oczywiście mogę rozbebeszyć (i pewnie będę musiał) całą zmywarkę znowu - ale tak całkiem "w ciemno" to w sumie weekend do tyłu :(
    Dlatego prośba do Was o naprowadzenie:
    1. Czy rzeczywiście dolne śmigło ma swój elektrozawór? Jeśli tak, to czy on jest zlokalizowany pod spodem z tyłu zmywarki, w pobliżu pompy myjącej - wmontowany w duży plastikowy "dekiel", łączący m.in. tą pompę z pompą zrzutu wody? A jeśli jest gdzie indziej, to gdzie? Chciałbym sprawdzić, czy któryś z przewodów się nie zsunął.
    2. A jeśli nie ma, to jaka może być przyczyna? Zanieczyszczenie? Jeśli tak, to co przepchać?

0 3
  • Pomocny post
    #2 17 Sie 2010 18:05
    Jaco18
    Poziom 26  

Nie ma elektrozaworu (przynajmniej jak dotąd nie było) - jest silniczek który przełacza taki dziwny bajer - rozdzielacz który zapwenia mycie naprzemienne.

Jeżeli myje tylko górne ramie to możliwe że silnik sie uszkodził lub jego sterowanie - triak wmodule.

1
  • #3 17 Sie 2010 18:41
    bigbeat63
    Poziom 8  

A widzisz - tak właśnie się zastanawiałem jak wymieniałem grzałkę, po co to jest :) On kręci taką niepełną tarczą, która przysłania wyloty?
    Jak wymieniałem grzałkę, wszystko rozłożyłem na części pierwsze, bo czyściłem co się dało - i być może źle złożyłem :( Może błędem było to, że przesmarowałem lekko tą tarczę smarem silikonowym, bo jakoś wydawało mi się, że zaciera się o tą powierzchnię z wylotami, do której przylega.
    Pamiętasz może, czy da się do tego dotrzeć bez zdejmowania całej góry?

Ten silnik jest na 230V? Jeśli tak, to może podam na niego napięcie "bokiem" (po odłączeniu od programatora) i posłucham, czy kręci?

Dodano po 22 [minuty]:

Ok, znalazłem już na forum zdjęcia jakiegoś whirpoola, który ma to zrobione identycznie. Ten patent jest na zamontowany na plastikowej obudowie grzałki. Wygląda na to, że powinno się to dać wyjąć bez rozbierania całej zmywarki :)
    Tak czy inaczej wielkie dzięki za naprowadzenie na ten rozdzielacz - pewnie kilka razy zalałbym kuchnię uruchamiając zmywarkę bez frontu, zanim bym na to wpadł :)
    Jeśli kiedyś się spotkamy - masz u mnie piwo :)

0
  • #4 21 Cze 2016 12:17
    qbask8
    Poziom 2  

Cześć ! A mógłbyś podać link do tej foty, albo powiedziec jak Ci sie udalo to naprawic bez rozbierania zmywarki.
    Ja mam to samo, a mianowicie rozebralem zmywarke i bylem przekonany ze dobrze spasowałem te trybiki na tej przepustnicy i silniku, ale chyba jednak sie nie powiodlo ;p

2