Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów

Marek89 17 Sie 2010 18:59 3479 5
  • #1 17 Sie 2010 18:59
    Marek89
    Poziom 2  

Mam głośniki Logitech X-230 (2.1), sub gra dobrze w niskich f, w 'wyższych' szaleje ile mu firma dała, satelitki to już jednak pierdziawki. Postanowiłem je zastąpić kolumienkami (2.0) z starej wieży Daewoo, tak by były jako satelity.

Mój problem:
    Po podpięciu kolumn jako satelitek - te mają znacznie ucinane od dołu pasmo, natomiast sub pozwala sobie ciut za wysoko (w logitkach gra głównie sub, a satki mu przygrywają, stąd pewnie ta sytuacja). W każdym razie chodzi o to żeby racjonalnie ustawić pasma ->
    - subwoofer do ~150Hz
    - satelitki (kolumienki z wieży) od ~100Hz
    lub możliwie najoptymalniej jak wy sądzicie (powiem tylko że kolumienki ciągną dół ~60Hz - sprawdzone programowym filtrem)

Podejrzewam że chodzi o odpowiednią modyfikację filtrów dolnoprzepustowego dla sub'a oraz górnoprzepustowego dla satelitek. O ile może jakimś cudem bym wywnioskował gdzie takowe się na płytce znajdują to już z odpowiednim dobraniem nowych elementów sam sobie nie poradzę.

Info:
    Logitech X-230:
    - satelitki (2x 2Ω - 4Ω na kanał)
    - subwoofer 4ohm

Kolumienki 2.0:
    - oznaczone E710R8 1104183 - 8Ω na kanał;

Zdjęcie płytki z elektroniką (spód odwrócony poziomo):
    Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów

Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów Logitech X-230 - ustawienie pasm przenoszenia dla kanałów

Jeśli są potrzebne wartości dane jakiś elementów to mogę odczytać w miarę możliwości. Z góry dziękuję za pomoc i zainteresowanie :)

0 5
  • #2 17 Sie 2010 19:23
    Sanowiak20
    Poziom 21  

Witam.
    Było by łatwiej mając do tego schemat, ale na oko mogę stwierdzić że elementy odpowiedzialne za charakterystykę dźwięku satelitek znajdują się w miejscu zaznaczonym na zdjęciu.
    Zacznij od wymiany zaznaczonych kondensatorów na o większej wartości np. 220 nF i sprawdź dźwięk.
    Możesz też poeksperymentować z pozostałymi kondensatorami w okolicy.

0
  • #3 25 Sie 2010 19:00
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Osobiście wiem że X-530 daje tragiczny dźwięk z satelit a X-230 to pewnie tak samo. Jeżeli piszesz że kolumny Ci ciągną od 60Hz to je ustaw na taką częstotliwość filtra, a dla suba dobierz filtr dopełniający dół. Jak chcesz znaleźć filtr na płytce to analizuj ją od wyjść wzmaka i satelit, albo narysuj sobie schemat na podstawie płytki.

0
  • #4 26 Sie 2010 22:35
    Marek89
    Poziom 2  

@Kosiarz44 właśnie dokładnie o tym pisałem, a propo f, to satelitek nie chcę ustawiać na tyle nisko ile tylko potrafią, ale tak żeby zaczynały w zakresie 80-120Hz, sub kończył ciut wyżej, bo wiadomo jak charakterystyki takich filtrów wyglądają, a nie chcę mieć przesadnej dziury w paśmie. Zresztą to zawsze da się wyregulować.

Mój problem to praktyczne ustalenie i dobranie wartości, schematu niestety żadnego nie posiadam, tylko te fotki co zrobiłem.

Narazie tyle co wiem - C15 i C8 im wyższa wartość, tym szersze pasmo satelitek (wnioskuję, że to dwa filtry obok siebie, dlatego C należy dawać te same wartości), spróbuję te 220nF.
    Filtr dolnoprzepustowy - to który C? (strzeliłbym, że C41 -lewa góra i że też mam mu zawyżać wartość - wtedy zaniżę górę f) Wyprowadzenia do suba to są te krótko przycięte przewody przy C23 (całkiem na dole).

0
  • #5 28 Sie 2010 11:05
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Marek89 napisał:

Filtr dolnoprzepustowy - to który C? (strzeliłbym, że C41 -lewa góra i że też mam mu zawyżać wartość - wtedy zaniżę górę f)

Nie strzelaj tylko analizuj. Praktycznie to musisz narysować sobie schemat na podstawie płytki. Robisz zdjęcie płytki od strony ścieżek, tylko równo, tak żeby było widać dokładnie wszystkie ścieżki. Zdjęcie otwierasz w paincie i przerabiasz je na odbicie lustrzane. Potem bierzesz w łapę płytkę i zaznaczasz w paincie gdzie masz jakie elementy. Na koniec rysujesz na gotowo schemat na kartce. Reszta to kwestia analizy schematu. Układ jest prosty to dasz radę. Wzory do obliczania filtrów RC (na wejściu odwracającym i nieodwracającym wzmacniacza) masz na internecie. Do końcowych pomiarów możesz wykorzystać np. Holmimpulse (sam go międzyszasie rozkminiam) http://www.holmacoustics.com/holmimpulse.php

0
  • #6 28 Sie 2010 11:47
    Sanowiak20
    Poziom 21  

Obstawił bym że kondensatory które należny brać pod uwagę przy zmianie charakterystyki subwoofera to te:

0