Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NX8220 Uszkodzona płyta główna

17 Sie 2010 20:27 1254 4
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Jestem w trakcie naprawy płyty głównej. Uszkodzeniu uległ komponent Q6144 ale nie jestem pewien bo na płycie nie ma bezpośredniego oznaczenia dla tego elementu. Jedyne co mogę podać to to co jest na nim a mianowicie: AF7AF FDS 4435. Jest na zwarciu i grzeje się po podłączeniu zasilania.
  Dodatkowo kondensatory które są na tej samej ścieżce wyglądają jak by miały zwarcie ale nie wiem czy to tylko wina w/w scalaka. Chwilowo nie jestem w stanie wymienić tych elementów ze względu na brak podzespołów. Gdzie można nabyć takie ustrojstwo. Googlowałem trochę ale nic nie znalazłem.

  NX8220 Uszkodzona płyta główna
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 12  
  Witam

  Po pierwsze jak ją uszkodziłeś?
  Po drugie po twoim poście wnioskuje iż nie masz za dużego doświadczenia W tym co zamierzasz zrobić.
  Po trzecie zbyt mało informacji by co kol wiek ci doradzić.
  ( jakie są oznaki? byle nie dymne.)
  dobrze się zastanów zanim co kol wiek zechcesz robić.
  najpierw zweryfikuj to co już wiesz mianowicie jest zwarcie? gdzie? przez co? i dlaczego? może to nie scalak? a podwyższone napięcie na niego? za duże obciążenie? wiele nie wiadomych tak jak i pytań?
  miernik masz? po za tym Widzę na zdjęciu Parę ciekawych miejsc mając miernik pod ręka powinieneś coś zdziałać byle powoli bez pośpiechu.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 23  
  Witaj,

  Tutaj

  Widzę, że kolega wymienia jak leci bez diagnostyki :D Proponuje chociaż wylutować mosfet i sprawdzić go poza obwodem.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie
  Dzięki za szybką odpowiedź. Faktycznie zbyt mało czasu i pomiarów. Udało mi się uruchomić płytę po wylutowaniu uszkodzonego kondensatora koło MOSFET-a. Zaczęła działać ale na krótki czas bo po kilku minutach padł zasilacz. Niestety to był tani zamiennik z Chin bez zabezpieczenia i szlak go trafił. Prawdopodobnie jeszcze gdzieś występuje zwarcie lub inna usterka której na razie nie jestem w stanie zlokalizować. Tak że prace wstrzymane dopóki nie zakupie zasilacza.
  Krótko odnośnie laptopa.
  Laptopa kupiłem z prawdopodobieństwem uszkodzonej płyty głównej bez większego opisu co się z nim działo w przeszłości. Po wstępnych oględzinach okazało sie że gniazdo USB wraz z taśmą jest uszkodzone. Ktoś musiał na chama wcisnąć USB do portu bo uszkodził wszystkie lutowane połączenia. Po odpięciu i wymontowaniu wszystkiego co się dało podałem zasilanie, ale oczywiście płyta trup. Jedynie grzał się w/w element.