Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

frezarka 415V zasilana z falownika?

lolos 18 Aug 2010 08:16 2313 15
Helukabel
 • #1
  lolos
  Level 14  
  Witam
  Koledzy byłem dzisiaj u znajomego ma on frezarke-wiertarke 3-faz 415V. Jako że nie ma on w domu 3faz. kupił falownik 1-faz do 3-faz 415V. Elektryk zrobił instalację i podłączył wyjscie falownika do wejścia całej maszyny (silnik + sterowanie na transformatorze 415V/24vac).
  Maszyna nie załącza się gdzy wciska start stycznik stuka i na tym koniec.
  Pytania:
  1) Czy można w ten sposób podłączyć czy sterownie musi być oddzielne (wygląda na to że sterowanie jest na wyjście falownika?
  2) Falownik zasila na zmianę dwie maszyny elektryk zamontował wtyk na jego wyjściu (łatwa zmiana) - czy można tak myślałem że musi być przewod ekranowany i bezpośrednio do silnika bez udziwnień?
  Pozdrawiam
 • Helukabel
 • #2
  JacekEPS
  Level 13  
  Witam

  1. Czy falownik został odpowiednio dobrany do mocy silników zamontowanych na tych maszynach ?
  2. Elektryk który instalował czy zaprogramował falownik do pracy ??
  3. Podaj typ falownika


  Jacek
 • Helukabel
 • #3
  chszanga
  Level 12  
  taki sposób zasilania sprawdza się tylko dla silników masz wtedy 3x230 ale nie dla sterowania a dlatego bo zmienia się Hz i nie działają stycznik
 • #5
  kaltron
  Level 17  
  Jakoś nie spotkałem falownika, który przy zasilaniu 230V na wyjściu miałby 3x415V, prawdopodobnie falownik ma na wyjściu 3x230V i dlatego maszyna nie startuje. Tak poza tym to zgadzam się z przedmówcami, że falownik powinien zasilać tylko i wyłącznie silnik. Do zasilania sterowania należałoby wymienić trafo na 230/24V. Poza tym podłączanie wyjścia falownika przez złącze wtykowe to też niezbyt szczęśliwy pomysł - rozłączenie wtyku podczas pracy falownika to dla niego pewna śmierć.
 • #7
  chszanga
  Level 12  
  taki falownik można zastosować jako zasilanie napędu i należy go wpiąć w sterowanie tego urządzenia .Jest to do zrobienia tylko pytanie ile jest napędów np. jeżeli 3 to tyle powinno bić falowników.
 • #8
  czesiu
  Level 35  
  Trzeba zapytać elektryka tego co to podłączał czy potrafi posługiwać się woltomierzem. Niech zmierzy i pokaże że uzyskał 3x415V, bo wtyczka to nie wszystko.
  Elektryk już po obejrzeniu falownika powinien wiedzieć że nie uzyska 3x415V, albo laik albo chciał skasować za robotę i się ulotnić.
 • #9
  atlantel
  Automation specialist
  Witam!
  Dodam do wypowiedzi kolegów tylko to:
  1.Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej silnika,
  2.Zrób zdjęcie tabliczki zaciskowej silnika,
  Możliwe, że po pewnych przeróbkach sterowania i zasilania silnika (jeśli silnik będzie do tego przystosowany) uda się maszynę uruchomić ale nie tak jak podłączył ten elektryk!
  Pozdrawiam
 • #10
  JacekEPS
  Level 13  
  Dodam jeszcze ze jeśli możesz zdjęcie automatyki (elektryki) lub o ile istnieje schemat elektryczny to o wiele ułatwi pomoc ze strony użytkowników forum

  Jacek
 • #11
  chszanga
  Level 12  
  jeżeli mierzył napięcie za falownikiem to wskazania będą różne zależy z jaka była ustawiona częstotliwość musisz pamiętać o tym że zasilasz go 230V a na wyjściu będziesz miał 3x230 niema innej opcji aby to dobrze zrobić dobrze tak jak koledzy pisali wcześniej sterowanie zrób na oddzielnym zasilaniu a falownik podłącz pod napęd na falowniku jest wejście do sterowania zewnętrznego trzeba tylko przestawić odpowiedni parametr i należy to wpiąć w sterowanie maszyny
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  gts1991
  User under supervision
  Mam dziwne wrażenie że ten elektryk nie wiedział co robić że dał wtyczki do falownika...
  Po pijaku bym na to nie wpadł nawet :)

  Moderated By Łukasz-O:

  Nic nie wnosisz do dyskusji, to samo w innych tematach w tym dziale.
  Przypominam, że posiadasz już cztery ostrzeżenia, piąte jest równoznaczne z zakończeniem kariery na forum. Zastanów się dwa razy, zanim coś jeszcze w Energoelektronice napiszesz.

 • #14
  lolos
  Level 14  
  Dzięki wielkie chciałem się tylko dowiedzieć czy to możliwe 230 do 415 na takim inverterku i czy można tak podłączyć frezarke - widze że ten elektryk nie był bardzo sprytny znajomy mówił ze to był jego pierwszy inverter jaki podłączał pewnie dlatego zrobił to źle...
  A w linku który wysłałem jest coś takiego : Drives Direct E2 Series Converters - 220V Single Phase Input to 415V 3 Phase Output for NONE DUAL VOLTAGE motors. Wydaje mi się że on ma takie coś. niby jest 230 do 415?
  Co to znaczy none dual voltage?
  Z przeróbką dam sobie radę.
  W sobotę będę u niego zrobie jakąś fotke...

  Dodano po 31 [minuty]:

  A jeszcze jedno tak z czystej ciekawości dlaczego przerwa pomiędzy wyjściem falownika a motorem powoduje uszkodzenie falownika?
 • #15
  gts1991
  User under supervision
  Falowniki mówiąc w skrócie nie lubią jak nie mają którejś z faz podłączanej bo przez 2 pozostałe płynie za duży prąd i się uszkadza bardzo delikatna struktura IGBT.
 • #16
  chszanga
  Level 12  
  nie do końca podaj więcej informacji o maszynie. Koszty nie są aż tak duże aby pracowała z zasilania 230V tylko trzeba zrobić to umiejętnie. Chciałbym ci pomóc bo to nie jest duży problem w przerobieniu . pozdrawiam