Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik trzech silników krokowych pod LPT

r-o-b-a-c-z-e-k 18 Sie 2010 11:52 1505 3
  • #1 18 Sie 2010 11:52
    r-o-b-a-c-z-e-k
    Poziom 9  

Witam!
    Chciałbym zbudować sterownik silników krokowych (trzy silniki podłączone do jednej płytki) którego będzie można obsługiwać z komputera za pośrednictwem LPT. Czy istnieje taka możliwość aby za pomocą sygnałów z LPT manipulować pracą kilku silników podłączonych do sterownika? A dokładniej chodzi mi np. o takie wysterowanie:
    1. startują silniki A i B (oba zgodnie z ruchem wskazówek zegara)
    2. po minucie dołącza do nich silnik C (obracający się w przeciwną stronę)
    3. wyłącza się silnik A
    4. silnik B zmienia kierunek
    *5. i dodatkowo fajnie by było gdyby dało się jednocześnie wysterować wszystkie trzy silniki z różnymi prędkościami.

Oprogramowanie obsługujące LPT i wysyłające takie przykładowe komendy jestem w stanie napisać. Ale jak zbudować taki sterownik który zrozumie i wykona powyższe cztery punkty?

Może jakoś w ten sposób że stan na LPT 00001 oznacza silnik A w lewo, stan 00010 że silnik A w prawo, stan 00100 że silnik B w lewo itp itd...

Pewnie to mało realne, ale szukam TYLKO pomysłów które nie będą wymagały programowania scalaków. Chciałbym wykorzystać proste scalaki i inne elementy.

0 3
  • #3 03 Wrz 2010 09:57
    mrrudzin
    Poziom 39  

Kiedyś budowałem coś podobnego - powstała z tego praca dyplomowa

zobacz tutaj od strony 13 masz hardware:
    http://mrrudzin.elektroda.eu/Praca%20dyplomowa.pdf

Żeby zaoszczędzić troche wyjsć możnaby zbudować układ, który po przyjęciu 1 impulsu wykonywałby jeden krok.

0
  • #4 03 Wrz 2010 10:24
    cirrostrato
    Poziom 36  

r-o-b-a-c-z-e-k napisał:

Może jakoś w ten sposób że stan na LPT 00001 oznacza silnik A w lewo, stan 00010 że silnik A w prawo, stan 00100 że silnik B w lewo itp itd...

Ten sposób sterowania wymaga dość złożonego układu sterującego na zewnątrz komputera z możliwością (jeśli potrzeba) dodatkowego sterowania prędkością obrotową tych silników. Kiedyś robiłem sterowanie kilkoma silnikami gdzie karta na złączu IDE (i oczywiście program) był w PC-cie a między komputerem a silnikami tylko układy ULN2003 (silniki unipolarne), program napisałem w QBASIC-u bo tylko ten mam dobrze opanowany. Moderatorzy tępią moje stare pomysły ale zawsze radzę zainteresować się kartami do PC-ta na układzie 8255 (teraz to za absolutne grosze do kupienia, podstawka pod niego to typowy tani duży DIL40) plus kilka TTL-i, uniwersalne płytki/karty na IDE (wiem, starocie) do kupienia na Wolumenie za kilka zł, zlutowanie karty (opisanej w wielu książkach, EP i in.) to kilka godzin i można (jedną kartą) sterować do sześciu silników. Program to oczywiście zupełnie inna bajka ale żaden element karty nie wymaga programowania, wszystko ,,idzie'' z klawiatury.

0
  Szukaj w 5mln produktów