Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy 8p, podłączenie równoległe

voytaschec 18 Sie 2010 12:51 2379 1
  • #1 18 Sie 2010 12:51
    voytaschec
    Poziom 24  

Witam.
    Posiadam 8-przewodowy silnik krokowy, niestety nie znalazłem do niego opisu przewodów (który jest który).
    Ma on takie kolory:
    - czerwony
    - czerwono-biały
    - pomarańczowy
    - pomarańczowo-biały
    - żółty
    - żółto-biały
    - czarny
    - czarno-biały

Domyślam się, że pary tworzą takie same kolory. Sprawdziłem to podłączając kolejno przewody do zasilacza. Potwierdziło się to też metodą zwierania kolejnych par i sprawdzania oporu osi silnika.
    Gorzej jest ze znalezieniem sekcji. Gdzieś doczytałem, że równoległe połączenie tych samych sekcji zgodnie w fazie nie zwiększa oporu osi. Rzeczywiście potwierdziło się to i znalazłem takie sekcje:
    - *bial-żół + żół
    - *czer + biał-czer
    oraz:
    - *biał-pom + pom
    - *czar + biał-czar

Gwiazdką zaznaczyłem "początek" sekcji. Co mnie dziwi to fakt, że każda z par ma inny początek sekcji (raz przewód o pełnym kolorze, a raz o kolorze z połówką białego).
    Połączyłem silnik równolegle sekcjami (tak aby opór osi nie wzrósł) i podłączyłem taki silnik do sterownika zrobionego na l297+l298 (SSK-B02). Podłączałem w różnej kolejności i niestety w żadnym przypadku nie działa, słychać tylko buczenie i silnik się nie kręci.
    Jest może jakiś sposób aby wykryć te sekcje i jakoś je połączyć tak aby ruszył? Może coś źle zrobiłem. A sprawdzać wszystkie kombinacje to trochę czasu zajmie...

Pozdrawiam

0 1
  • #2 18 Sie 2010 17:21
    basti1984_2007
    Poziom 16  

A próbowałeś obniżyć częstotliwość taktowania sterownika... Silnik może buczeć też od togo że jest za szybko taktowany.

Polecam: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/silniki_krokowe.htm jak łączy się uzwojenia silników krokowych.

Dodatkowo wejścia en, i dir L298 nie mogą wisieć, musisz je podłączyć gdzieś.

0