Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WHD R-240 stereo dobór wzmacniacza 1500-3000zł

dragunov2990 18 Sie 2010 15:13 1827 22
  • #1 18 Sie 2010 15:13
    dragunov2990
    Poziom 9  

Potrzebuję konkretnej porady i mam nadzieję tutaj ją uzyskać. Szukałem już na stronach różnych producentów ale nie znalazłem odpowiedniego rozwiązania, które by mnie satysfakcjonowało.

Mianowicie chodzi o dobranie wzmacniacza wg parametrów dla trzech głośników stereo firmy WHD model R-240 stereo

parametry głośnika można znaleźć na stronie producenta TUTAJ

Źródłem dzwięku będzie panel dotykowy ABB o takich oto parametrach:

Plug-in terminal 0dB; 0.755 VSS; 50 Ohm

wzmacniacz co najmniej 3 x stereo. Nie przywiązuję uwagi do firmy, mam nadzieję, że w tych pieniądzach uda się znaleźć jednak rozwiązanie z oferty którejś z renomowanych firm. Forma wzmacniacza nie ma znaczenia może być to pudełko, a może być równie dobrze montowany na szynie DIN. Budżet do ok. 3000 zł ewentualnie przekroczony się nie załamie.

Pozdrawiam! [/code]

0 22
  • Relpol
  • #2 20 Sie 2010 23:33
    dragunov2990
    Poziom 9  

przepraszam za dublowanie posta, ale czy podrzuci mi ktoś odpowiednie rozwiązanie.

wzmacniacz 3 x stereo 20-40W albo 4 x stereo 20-40W

pozdrawiam dragunov

0
  • Relpol
  • #3 21 Sie 2010 13:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 22 Sie 2010 00:45
    dragunov2990
    Poziom 9  

Wszystkie nieścisłości są do rozwiązania po zapoznaniu się z notą katalogową produktu;

Cytat:
    High-performance 2-way stereo recessed speaker, ideal for relatively small rooms such as bathrooms or entrance halls, where two normal stereo speakers could not be properly positioned in the classical way for music reproduction in villas, restaurants, lobbies, conference rooms... The square version of this speaker was awarded with a prize for innovation for architecture and technology. The R 240 stereo comes with a 166 mm two-voice-coil woofer and two tweeters. Both stereo channels come from a single speaker.

W projekcie nagłośnienia znajdują się trzy takie głośniki w pomieszczeniach: łazienka, korytarz i gdzieś jeszcze nie pamiętam musiałbym spojrzeć na projekt. Każdy głośnik gra STEREO więc potrzebuję wzmacniacz 3x stereo czyli po prostu 6 kanałów. Głośniki mają być podłączone na oddzielnych kanałach stereo by dało się je dowolnie wysterować w zależności od tego jak głośno chcemy słuchać muzyki i czy w ogóle chcemy jej słuchać w danym pomieszczeniu. O wzmacniaczu 4x stereo wspomniałem bo przypuszczam, że łatwiej taki znaleźć.

Całość ma działać trochę jak ubogi multiroom bo sterowanie nie będzie odbywało się przez system entertainment tylko system automatyki domowej EiB lub Domintell. Czekam na jakąś odpowiedź :D

0
  • #5 22 Sie 2010 13:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Sie 2010 13:56
    Pablo1964
    Moderator

dragunov2990 napisał:
    Każdy głośnik gra STEREO więc potrzebuję wzmacniacz 3x stereo czyli po prostu 6 kanałów.

Kolego, proszę poczytać o podstawach stereofonii a dopiero potem pisać.
    Parę pomocnych artykułów:
    http://www.hifi.pl/slownik/stereofonia.php
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Stereofonia
    http://portalwiedzy.onet.pl/54370,,,,stereofonia,haslo.html
    http://helionica.pl/index.php/Stereofonia
    i wiele, wiele innych...

0
  • #9 22 Sie 2010 15:33
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Faktycznie - ten wzmacniacz może jednocześnie pracować z dwiema parami kolumn. Teraz widzę:)
    Nie mniej - chodzi o taki, który ma 3 pary wyjść na kolumny stereo (jak na panelu tylnym).
    Znajdzie się. Ale chyba raczej 3 lub 5 kanałowa końcówka mocy...

0
  • #10 22 Sie 2010 19:53
    dragunov2990
    Poziom 9  

Już wyjaśniam pewne nieścisłości bo widzę, że wzięto mnie tu za heretyka. ;)

WHD jest firmą pionierską w nagłaśnianiu hal, lotnisk, autobusów, pociągów, samolotów, budynków użyteczności publicznej a w końcu i domów. Jest to firma niemiecka wytwarzająca produkty o dużej jakości no i też cenie. teraz trochę referencji:

Cytat:
    No wonder that WHD loudspeakers are found on international airports such as John F. Kennedy Airport (New York), Charles de Gaulles Airport (Paris) or the Internationalen Airport of the city Madrid. Even in the Dubai Creek Hotel (UAE), the cruise ship Pont-Aven, the shopping center ALEXA (Berlin), the design center of DURAVIT and many football WM stages are equipped with our products.

Wcześniejszą notę wklejoną w języku angielskim postanowiłem przetłumaczyć dla większego zrozumienia.

Cytat:
    Wysokiej jakości 2-drożna konstrukcja głośników stereo, idealnych do odtwarzania muzyki w małych pomieszczeniach, takich jak Łazienka, WC, przedpokój, ... gdzie miejsce dla dwóch głośników nie istnieje. Kwadratowa wersja z 240 R stereo otrzymał nagrodę Innovation Architektury i Technologii. (ten sam głośnik tylko w kwadratowej obudowie) Jest wyposażony w 166 mm dwucewkowy woofer i dwa głośniki wysokotonowe. Oba kanały stereo pochodzą z jednego głośnika.

dj-MatyAS
    Cytat:
    może jakaś cudowna technologia o jakiej nie wiem

dokładnie tak jak piszesz :)

Pablo1964 wiem co to stereo i dziękuję za linki

zukzukzuk dokładnie chodzi o coś podobnego do tego co podałeś, z tym, że musi być nowe

Na koniec dodam, że chodzi mi o dobranie konkretnego wzmacniacza do tych głośników. Nie chciałbym się już dalej rozwodzić nad tym czy jeden GŁOŚNIK, a właściwie skomplikowany technologicznie tandem jest w stanie odtwarzać dzwięk w technologii stereo.
    Mam nadzieję, że użytkownicy elektrody potraktują to jako swoistą ciekawostkę i pomogą dobrać wzmacniacz.
    Pozdrawiam
    [/b]

0
  • #11 22 Sie 2010 20:23
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Faktem jednak jest, że z jednego głośnika (czy kilku współosiowych), nawet nie wiadomo jak nowoczesnego - NIE UZYSKASZ efektu stereo. Musi być PARA oddalona w pewnej odległości od siebie. Podobnie jak mamy dwoje uszu:)
    Chyba, że to COŚ, o czym świat do tej pory nie słyszał...

Pozdrawiam!

0
  • #12 22 Sie 2010 20:29
    dragunov2990
    Poziom 9  

Cytat:
    do odtwarzania muzyki w małych pomieszczeniach, takich jak Łazienka, WC, przedpokój, ... gdzie miejsce dla dwóch głośników nie istnieje.

jak już mówiłem nie chodzi o to czy takie coś istnieje i jak gra. ;)

0
  • #13 22 Sie 2010 21:49
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Sie 2010 21:55
    dragunov2990
    Poziom 9  

W takim razie skoro wszystko wyjaśnione to fajnie by było jakbyście Panowie podali jakieś propozycje wzmacniaczy. ;)

0
  • #15 22 Sie 2010 22:05
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 22 Sie 2010 22:23
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Również podnoszę "rączki do góry".
    Wpisz sobie do wyszukiwarki "3-chanel (integrated) amplifier"...

Może mieć nawet i 100 W na kanał:)
    Nie mniej - specyficzny pomysł...

Stereo podczas golenia!!!

0
  • #17 22 Sie 2010 23:40
    dragunov2990
    Poziom 9  

W takim razie może 3 wzmacniacze o 1 kanale stereo między 500 a 1000 zł. Jest chyba spory wybór.

jak to mówią klient nasz Pan ! ;)

0
  • #19 23 Sie 2010 11:26
    dragunov2990
    Poziom 9  

Cytat:
    A czy nie byłoby prościej kupić jakiś wzmacniacz/amplituner AV

Dlatego właśnie założyłem ten wątek aby dostać jakieś rozwiązanie, sam się na audio za bardzo nie znam. Jeśli twierdzisz, że tak będzie prościej to nie ma sprawy prosiłbym o przykłady jakiś dobrych sprzętów. Może jakiś wzmacniacz kina domowego? i wykorzystać tylko część kanałów?

Co do sprzętu który zaproponowałeś to co bym potrzebował do jego wysterowania? No i pamiętać trzeba, że sygnał wychodzi z jednego jacka czyli w każdym pokoju gra ta sama muzyka.

0
  • #20 23 Sie 2010 12:12
    zukzukzuk
    Poziom 20  

dragunov2990 napisał:
    Cytat:
    A czy nie byłoby prościej kupić jakiś wzmacniacz/amplituner AV

Dlatego właśnie założyłem ten wątek aby dostać jakieś rozwiązanie, sam się na audio za bardzo nie znam. Jeśli twierdzisz, że tak będzie prościej to nie ma sprawy prosiłbym o przykłady jakiś dobrych sprzętów. Może jakiś wzmacniacz kina domowego? i wykorzystać tylko część kanałów?

Co do sprzętu który zaproponowałeś to co bym potrzebował do jego wysterowania? No i pamiętać trzeba, że sygnał wychodzi z jednego jacka czyli w każdym pokoju gra ta sama muzyka.

To, co zaproponowałem w linku to wzmacniacz mocy bez regulacji wzmocnienia. Trzeba więc mieć COŚ do sterownia sygnałem, jego głośnością (przedwzmacniacz, procesor).
    To bardzo purystyczne rozwiązanie - raczej szkoda kasy do grania przy goleniu.
    Proponuję koledze wzmacniacz AV lub ampituner AV (dodatkowo jest radio).

https://ssl.allegro.pl/listing.php/search?cat...=1&string=wzmacniacz+AV&change_view=1&order=p

Można szukać w sprzecie estradowym (to pewno są wejścia na jack) jak i domowym audio (raczej będzie potrzeba redukcji jack-RCA).
    Co do dobrych-lepszych - NIE MAM ZIELONEGO pojęcia!
    Znam się co nieco na typowych wzmacniaczach (raczej końcówkach mocy) STEREO.

Osobiście w Twoim wypadku kupiłbym coś za 500 max 1000 zł. A za resztę jechał na weekend:) I tak generalnie nie odczujesz różnicy jakości między 500 zł a 3 kzł w wymyślonym systemie odsłuchowym.

Lecz decyzja należy do tego, który wydaje pieniądze...

Pozdrawiam!

0
  • #21 23 Sie 2010 12:24
    dragunov2990
    Poziom 9  

Cytat:

czyli nie do mnie ;)

ed; fajnie by było mimo wszystko jakby ktoś podał jakiś konkretniejszy model

0
  • #22 23 Sie 2010 12:32
    zukzukzuk
    Poziom 20  

dragunov2990 napisał:
    Cytat:

czyli nie do mnie ;)

W duchu myślałem sobie, że ten "system" chyba kobieta wymyśliła (bez urazy). Bo ojciec raczej jest za stary na takie wynalazki...

0
  • #23 23 Sie 2010 16:09
    dragunov2990
    Poziom 9  

Jest taki pomysł i trzeba go zrealizować, inwestor chce inwestor płaci. Ja nie widzę problemu. Trzeba popracować i pomyśleć nad najlepszym rozwiązaniem w sensie praktycznym jak i cenowym. Gdyż budżet nie pozwala na wykorzystanie standardowego systemu multiroom ze względu na jego wysoką cenę pomijając fakt, że tak rozbudowany system do tych zastosowań nie jest po prostu potrzebny. poniżej przykłady (ceny w funtach!!!)

DAM

3x wzmak

0
  Szukaj w 5mln produktów