Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa Led stop a światło pozycyjne

18 Sie 2010 15:44 4302 7
 • Poziom 9  
  Chcę zrobić lampę na diodach led. Tylko co zastosować aby diody świeciły światłami pozycyjnymi i stopem?? Na jakie napięcie lepiej kupić diody na 12V??
 • Poziom 33  
  jasiu69 napisał:
  Na jakie napięcie lepiej kupić diody na 12V??


  Sforułuj lepiej to pytanie bo to Paradox.


  Co do tego co zrobić żeby świeciły światłem pozycyjnym i stopem to nie wiem gdzie masz tutaj problem. Prawie każda żarówka samochodowa, która pracuje w lampie tylnej ma dwa ogniwa. Dla pozycyjnych świateł żarówka świeci mniejszą mocą, dla stopu większą. Teraz aby to samo zrobić z diodami należy dobrać odpowiednią rezystancję w zależności od zastosowanej ilości/rodzaju diod i je symetrycznie rozstawić.

  Nie wiem czy jest sens się bawić skoro są takie gotowe w przystępnej cenie w ładnej obudowie.
 • Poziom 9  
  Chodzi mi o to czy kupować diody na 3V z rezystorem czy na 12V bez.
 • Poziom 33  
  Prosta sprawa. Załóżmy,że chcesz połączyć 3szt szeregowo to razem potrzebują ok. 10.8V, więc trzeba dać jeszcze rezystor 60 ohm w szereg, żeby ograniczyć prąd.

  Wartość rezystancji ma się następująco R=(Uz-n*Usp)/I;

  prąd diody I,
  n- ilość szeregowo połączonych diod,
  Usp-spadek napięcia na jednej diodzie
  Uz= napięcie zasilania

  Jeżeli łączymy równolegle to każdy musi mieć ograniczony prąd więc najlepiej kupić już gotowe z wbudowanym rezystorem lub samemu go dobrać.

  Przy połączeniu równoległym n LEDów,będzie n rezystorów i ich wartość:

  R=(Uz-Usp)/I

  I to prąd całkowity=n diod *I diody;

  Usp jest różne w zależności od koloru diody i jej rodzaju (zwykła, super light itp) zawiera się w granicach od 1.7 do 3.8V.

  Ot cała filozofia.
 • Poziom 9  
  A jak to jest jak jest więcej mcd w diodach to mocniej święcą czy te które mają mniej?? No dobra czyli mam tam 2 kable + i 1- to daje do + diody 2 kable a do - diody daje -??
  Będe łączył je równolegle. Które diody mam wybraćLink
 • Poziom 33  
  Pierwsze pytanie odpowiedz-> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic182041.html
  Drugie pytanie -> masz dwa obwody diodowe o wspólnej masie (-) jak tego nie rozumiesz to nie wróże przyszłości temu przedsięwzięciowi i radzę kupić gotową żarówkę LED stopu w cenie około 18,50 za sztukę.
  Trzecie pytanie -> To zależy czy chcesz zaoszczędzić na poborze prądu, uzyskać odpowiednią jasność świecenia czy po prostu mieć lampy diodowe bo jest to modne :)
 • Poziom 9  
  Chcę uzyskać jasność i też że jest modne:)

  Od samego początku chodziło mi o to jak podłączyć kable.Tylko źle wyjaśniłem. Chce mieć 20diod. I chce żeby one wszystkie świeciły jako światło pozycyjne, gdy będę hamować to chcę żeby mocniej zaświeciły:| Więc może ktoś mi wyjaśni to jak krowie na rowie mam 3 kable 2+ i 1- dioda ma 1+ i 1- i co do czego 2+ do +??
 • Poziom 33  
  Takie rozwiązanie jest skomplikowane ponieważ jasność świecenia diody ze względu na jakiś czynnik zewnętrzny (hamowanie) nie jest prosto wykombinować używając 20 tych samych diod. Trzeba zastosować AVR, użyć Atmegi lub innego programowalnego układu, napisać odpowiedni program. Myślę że sprawa Cię przerośnie więc lepiej zrób to tradycyjnie (2 obwody). Jeden + na obwód diodowy dla pozycyjnych świateł o zadanej jasności i drugi + na drugi obwód o innej znacznie większej jasności na STOP. Oba spięte na mase. I teraz jak nie hamujesz świeci się jeden obwód a jak hamujesz drugi (lub oba naraz). Proste i wykonalne do tego dwa + potrzebujesz i tak właśnie jest skonstrułowana każda lampa diodowa.