Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ADuC847 programowany przez RS232 - kwestia drivera.

vixy 18 Aug 2010 16:43 1821 11
    vixy
    Level 12  
    Witam serdecznie,

Chciałbym zaprogramować 3-woltowy mikrokontroler Analog Devices (model ADuC847) po magistrali RS232. Jednak posiadam jedynie driver, pracujący na 5V - konkretnie model MAX232D.

Czy da się coś zrobić żeby udało się zaprogramować procka 3-woltowego przy pomocy układu 5-woltowego, ewentualnie czy jest jakiś inny sposób, wyłączając kupno drivera przystosowanego do pracy na 3 woltach?
  • Helpful post
    basti1984_2007
    Level 17  
    No da się wyłączając zakup układu. Trzeba zastosować konwerter poziomów logicznych. Ja kiedy nie da się zastosować dzielnika na rezystorach stosuję coś takiego:

ADuC847 programowany przez RS232 - kwestia drivera.

Zwróć uwagę, że wejścia są od strony emitera.
    vixy
    Level 12  
    jakie wartości mają rezystory?
  • Helpful post
    basti1984_2007
    Level 17  
    Rozsądne. Na bazę możesz dać 4,7k - 10k, na kolektor 1k-2,2k. Przy takich wartościach na pewno działa. Pozdrawiam.
    vixy
    Level 12  
    a czy tranzystory npn mają być jakieś specjalne (mam na myśli szybkość przełączania)?
    kazwita
    Level 15  
    Witam.

Oprócz zabaw z tranzystorami można też rozważyć zakup gotowego transreceiver'a RS-232 w wersji 3,3V. Jako przykład - MAX3232, kosztuje kilka...kilkanaście złotych, są dostępne wersje zarówno do montażu przewlekanego (DIP16), jak i do powierzchniowego Link. Proponuję porównać dokumentacje MAX3232 z MAX232 i sprawdzić czy aby nie są ze sobą zgodne na poziomie rozkładu wyprowadzeń oraz jakie trzeba zastosować kondensatory.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    basti1984_2007
    Level 17  
    Tranzystory jakie masz np. bc547. MAX3232 i MAX232 są zgodne, ale kolega nie chce kupować, więc nie napisałem.
    vixy
    Level 12  
    Bardzo ciekawa opcja, tylko czy to nie uszkodzi mikrokontrolera, ewentualnie jakichś jego modułów? Rozumiem że udało się zaprogramować, ale czy procesor próbował choć działać na tych 5V, czy dopiero po zmniejszeniu na 3,3 ruszył?
    vixy
    Level 12  
    a zasilany z 5V też pracuje? sprawdzałeś? czy tylko programowałeś na 5V, a uruchamiałeś wyłącznie na 3.3?
    markosik20
    Level 33  
    vixy wrote:
    a zasilany z 5V też pracuje? sprawdzałeś? czy tylko programowałeś na 5V, a uruchamiałeś wyłącznie na 3.3?

Mój AduC 3v3 pracuje już chyba 3rok na 5V. W wersji 3V3 jest ograniczone tylko max wyjście z PLL.