Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer ELF - nie działa z filtrem przeciwzakłóceniowym

18 Sie 2010 17:57 7109 23
  • Poziom 30  
    Witam serdecznie,

Odkurzacz został przegrzany, komutator jest już wyczyszczony, kupiłem nowy filtr przeciwzakłóceniowy i nie chce działać z filtrem, zero reakcji, a bez filtra włącza się lecz szczotki bardzo iskrzą.
    I ma ktoś schemat połączenia ?
  • Specjalista AGD
    Iskrzenie szczotek nie zależy od filtra. Filtr jest szeregowo podłączony do silnika. Z jednej strony z której sa dwa przewody podłączasz napięcie zasilające. Z drugiej strony są trzy przewody - dwa czarne podłączasz do stojana, a jeden żółty lub inny z małym konektorem do obudowy silnika.

Iskrzenie silnika: Zawieszone lub zużyte szczotki węglowe. uszkodzony wirnik silnika. Uszkodzony stojan silnika.
    pzdr
  • Poziom 30  
    Szczotki są w dobrym stanie. Jeszcze nadają się do użycia.

Wszystkie kable są czarne !
    Z jeden stroną są 2 kable i z drugiej też a po środku jest właśnie filtr.
    Czyli twoje połączenie nie pasuje.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zelmer stosował dwa rodzaje filtrów. Podłączenie pokazuje poniżej. Sprawność filtra można sprawdzić mierząc "przejście" miedzy jego wejściami i wyjściami.

Zelmer ELF - nie działa z filtrem przeciwzakłóceniowym

Dodano po 1 [minuty]:

bartosz789 napisał:

a bez filtra włącza się lecz szczotki bardzo iskrzą.

Jak pisałem, silnik może działać bez kondensatora przeciwzakłóceniowego i nie ma on najmniejszego wpływu na iskrzenie silnika.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wyczyściłeś zawęglony komutator, a czy mierzyłeś jego sprawność, czy przerwy tez wyczyściłeś? Czy łożyska wirnika są sprawne, czy szczotki w szczotkotrzynaczu przemieszczają się b.problemu?, czy zmierzyłeś sprawność stojana? Sprawdź , bo wszystko co ww. niesprawne może powodować iskrzenie!!!!.
    Sławek
  • Poziom 30  
    Wyczyściłem, nie mierzyłem bo miernik mi się zepsuł, przerwy też czyściłem, łożysko jedno jest nowe, drugie stare ponieważ śrubka która trzyma je tak się przypiekła ,że nie da się jej odkręcić.

Lecz chyba blaszki komutatora, (raczej jedna) jest wyżej ponieważ gdy zakręcę ręką to słychać jak szczotki ocierają w pewnym miejscu o to (taki słyszalny pstryk).

Podłączyłem na około 3 sek i już czuć spaleniznę ...
  • Poziom 22  
    Jeżeli wyraźnie widzisz ,że jedna z działek komutatora wystaje ponad pozostałe to w 100% masz uszkodzony wirnik. Najpewniej druty w pobliżu tej działki są przyczernione, a przerwy jeżeli przejedziesz jakimś drapakiem są głębsze i wyraźnie wyczujesz ,że są do tego nierówne - przypalone. Nie męcz się lecz kombinuj nad nowym wirnikiem lub odkurzaczem . Przed podjęciem decyzji sprawdź jednak stojan i wirnik pod względem elektrycznym!!!
    Sławek
  • Poziom 30  
    Witam,

Myślę ,że mogę napisać. Kupiłem nowy wirnik, ponieważ tamten był zepsuty. Tak stwierdził elektryk. I teraz nie znam połączenia silnika z tym filtrem.
    Mógłby ktoś pokazać schemat ?
  • Poziom 17  
    dzi_dziuś narysował sprawdż posty
  • Poziom 30  
    Tylko mam inne połączenia ...
    2 z jednej strony filtra i 2 z drugiej strony filtra.
    I jakby mógł ktoś jeszcze narysować w zraz z przełącznikiem.
  • Poziom 30  
    F5.

Nikt nie wie ?
  • Poziom 30  
    Więc tak, po wymianie wirnika komutator zaraz robi się czarny od szczotek. Tak ma być ?
    Czuć jeszcze ten specyficzny zapach.
  • Specjalista AGD
    Tak ma być, o ile nie ma jakiegoś wielkiego iskrzenia jest ok.
    pzdr
  • Poziom 30  
    Ale silnik chodzi dużo głośniej i mocno iskrzy ...
  • Poziom 17  
    Szczotki były docierane względem komutatora.Przy wymianie wirnika należałoby wymienić szczotki na nowe oraz łożyska
  • Specjalista AGD
    Dotrzyj szczotki kawałkiem twardego pumeksu na obrotach ,dotykając i naciskając pumeks do obracającego się komutatora.Najlepsze są szczotki ze złotymi(kolor-nie mylić z kruszcem) blaszkami.Gdy iskrzenie nie ustąpi to bardzo podejrzanym staje się stojan.Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Nie rozumiem twojego postu machefi. Wynika z niego ,że mam dociskać pumeks do komutatora ?!
    Szczotki zrównałem do płaska i założyłem (po wymianie wirnika).

EDIT :

Wyczyszczone na napięciu 19v. Ale dalej iskrzy i czuć te specyficzny zapach.
  • Specjalista AGD
    Tak, Masz dociskać pumeks do obracającego się komutatora silnika na pełnych obrotach.Musisz to robić ostrożnie żeby nie poraził Cię prąd i przez kilka sekund.Szczotki powinny w tym czasie dokształtować się do kształtu komutatora.
  • Poziom 30  
    1) Jest to nie możliwe ,ponieważ silnik "ucieka" oraz iskry latają na wszystkie strony.
    2) Komutator jest czysty !
  • Specjalista AGD
    Zapewniam że jest to możliwe.Zamocuj silnik w imadle i...trochę odwagi i ostrożności.W poście z 9 października pisałeś że komutator robi się czarny od szczotek teraz piszesz że jest czysty.Opisz to dokładniej.
  • Poziom 30  
    Teraz już się nie brudzi od szczotek.
    Komutator został wyczyszczony na napięciu 19v i jest już czysty. Wydaje mi się ,że albo stojan jest uszkodzony albo wirnik sprzedali mi spalony.
  • Specjalista AGD
    Możliwe jest że stojan jest spalony i przy próbach z nowym wirnikiem mógł go uszkodzić.Sprawdź wirnik metodą elektromagnesu i blaszki a będziesz wiedział czy ma zwarte zwoje czy jest "czysty".Jeśli wirnik będzie w porządku wymień lub daj do przezwojenia stojan.Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    A mógłbyś napisać coś więcej o tej metodzie ?
  • Specjalista AGD
    Wejdź na Google na temat "sprawdzanie wirnika elektromagnesem" a wszystkiego się dowiesz.Dla oszczędności czasu jako elektromagnes przystosuj stojan uszkodzonej pompy magnetycznej.