Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie dużej indukcyjnosci 230V DC

18 Sie 2010 19:01 948 1
  • Poziom 39  
    Mam problem z złożeniem prostego zasilacza 230V DC. Zasilacz nie musi mieć separacji galwanicznej, ma zasilać dwie duże cewki załączane przekaźnikami (przekaźniki po stronie DC).
    Cewki mają rezystancję ok. 1 kOhma każda, między przekaźnikiem a cewką jest jakieś 10m przewodu.

Miałem pod ręką mostek KBPC5010 (napięcie wsteczne 700V), równolegle do wyprowadzeń DC mostka dałem diodę schotkiego. Mostek strzelił po kilku próbach załączenia/wyłączenia.

Co jeszcze dołożyć, co zmienić aby całość działała w miare przyzwoicie? Wystarczy kondensator (100uF) równolegle, czy może warto pomyśleć nad jakimś układem gasikowym?

Układ ma pracować z częstotliwością około 3 zalączeń na minutę.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mrrudzin napisał:
    Miałem pod ręką mostek KBPC5010 (napięcie wsteczne 700V), równolegle do wyprowadzeń DC mostka dałem diodę schotkiego.

Dioda Schottkiego na >300V???

mrrudzin napisał:
    Co jeszcze dołożyć, co zmienić aby całość działała w miare przyzwoicie? Wystarczy kondensator (100uF) równolegle, czy może warto pomyśleć nad jakimś układem gasikowym?

Kondensator za mostkiem (nie zapomnij o rezystorze rozładowującym), a diody zwrotne dać równolegle do cewek, na których przy wyłączaniu pojawią się przepięcia.