Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa i alarmowa

18 Sie 2010 19:34 5433 15
  • Poziom 9  
    W budynku, w którym będzie kładziony tynk, układam instalacje kablowe. Instalacja elektryczna została już położona. Teraz zajmuje się rozprowadzaniem kabli antenowych i kabli przeznaczonych do instalacji alarmowej.

Położyłem po 2 kable antenowe do każdego pokoju, zebrane w jednym centralnym punkcie na poddaszu. Dostarczyłem zasilanie do tego centralnego punktu na poddaszu?

Położyłem po jednym kablu 8-żyłowym od punktu przeznaczonego na centralę do miejsc, w których planowane jest rozłożenie czujek.
    Położyłem po dwa kable 8-żyłowe od centrali do miejsc przeznaczonych do instalacji klawiatury alarmowej.
    Położyłem jeden kabel 8-żyłowy od centrali do drzwi wejściowych, na ewentualny alarm związany z otwarciem drzwi.
    Dostarczyłem zasilanie do miejsca na centralę.
    Położyłem kabel zasilający (3x1,5) od centrali do głośników alarmowych na zewnątrz i wewnątrz.

Myślałem o ułożeniu skrętki, ale sam korzystam z routera dostarczającego sygnał bezprzewodowy i jestem zadowolony z jakości usług.

Czy jesteście w stanie coś poprawić, podpowiedzieć? Może gdzieś warto by było dołożyć kabel? Chcę to ułożyć przed tynkowaniem, wtedy wiadomo rozprowadzanie kabli jest dużo łatwiejsze. Dom zostanie w pełni oddany do użytku za 2-3 lata, więc myślę o instalacji raczej przyszłościowo.
  • Computer Controls
  • Poziom 35  
    Domofon/videofon? Linia telefoniczna/internet przewodowy? W każdej chwili dostawca bezprzewodowy może podziękować - i co będziesz kuć?:D
  • Specjalista elektryk
    Jak założysz sobie dostęp do Internetu rzędu 20-50 Mb/s (50 niedługo będzie oferować TP i to po miedzi) to bezprzewodowa jego dystrybucja po domu nie da temu rady, bo WiFi jest po prostu za wolne. Także pociągnij jeszcze skrętkę do każdego pokoju (kuchni też jeśli tam będzie telewizor).
    Oczywiście domofon i telefon też.
    Nie zapomnij o przewodach do sterownika CO, ewentualnie do bramy wjazdowej.
    Jeśli planujesz czujniki dymu/gazu/czadu sprzężone z alarmem to też trzeba przewody pociągnąć. Dym i gaz ziemny - sufit. Gaz płynny (propan, propan-butan) - przy podłodze. Czad - chyba na wysokości ok. 2 m.
    Co tam jeszcze... Do bramy/furtki KABLE w ziemi. Ale koniecznie YKY i inne KABLE a nie przewody. Przewodu nie wolno zakopywać, nawet w rurze.

W salonie tam, gdzie będzie telewizor, zatynkuj płaski kanał wentylacyjny. Początek koło gniazd, koniec za telewizorem. To ma wymiar chyba 60x200 czy jakoś tak. Jak powiesisz na ścianie telewizor, to będzie jak znalazł - brak wiszących kabli i możliwość przeciągania nowych.

Jeśli masz zamiar mieć Cyfrę+ lub ewentualnie TNK to do rozdzielenia ich na kilka TV potrzebny jest przewód do card-splittera. Z reguły to telefoniczny przewód 4-żyłowy, ale skrętka jest bezpieczniejsza (zapas żył na ewentualne "wynalazki"). Są też bezprzewodowe, ale różnie z ich działaniem jest.
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    Kabel od domofonu zdaje się, że jest położony - 8 żyłowy. Zasilanie do zasilacza od domofonu na pewno jest położone.
    Jeśli chodzi o internet bezprzewodowy to miałem na myśli router Wi-Fi. Nie wiem na razie jak pociągnę łącze do routera, ale to trudno przewidzieć, bo na razie jedyna możliwość to łącze z sieci komórkowej.

Głównie moje pytanie dotyczy instalacji alarmowej i antenowej.

Ktoś mi poradził żeby kabel antenowy kłaść podwójnie i to nie ze względu na sygnał radiowy z anteny zewnętrznej, argumentując że w nowoczesnych instalacjach tak się robi. W zasadzie jeszcze nie położyłem wszędzie drugiej anteny, bo brakło mi kabla, więc zawsze mogę zrezygnować. Macie jakieś pomysły dlaczego podwójnie?

Mam nadzieję, że ilość żył w kablach alarmowych wystarczy.
  • Specjalista elektryk
    Podwójnie kładzie się przewód antenowy dlatego, że dzisiaj jak kupisz byle dekoder satelitarny z dyskiem (tzw. PVR) czy to od jakiejś platformy, czy to samodzielnie, to wymaga on podłączenia 2 niezależnych sygnałów satelitarnych z anteny. Czasy 1-kablowych instalacji niestety minęły :) Powiem więcej - w takiej sytuacji do anteny satelitarnej prowadzi się co najmniej 4 przewody, ewentualnie 8 jeśli ma być odbiór z drugiego satelity.
    Mam nadzieję, że te przewody to nie takie za 30 gr z marketu, bo one się dobrze nadają najwyżej do suszenia prania :D

Telefon do routera koniecznie podciągnij, bo jak zrobią ci kiedyś linię, to będzie kucie ścian :/
  • Poziom 21  
    Może na salon (miejsce gdzie będzie na 100% dekoder) trzeci przewód antenowy jako kanał zwrotny z dekodera do wzm. antenowego

Dodano po 3 [minuty]:

Do sygnalizatora 3x może być za mało a 1,5 za grubo. Co np. z sabotażem, zasilaniem dla aku. lub oddzielnej sygnalizacji optycznej (zatrzask np.)
  • Poziom 9  
    Dzięki za rady, wezmę wszystko pod uwagę.
    Zobaczymy na ile wystarczy jeszcze kabla antenowego, bo już trochę go poszło. A kabel antenowy kupowałem w hurtowni w długich rolkach tak, żeby go nie sztukować.
    Centrala alarmowa będzie w bardzo niedostępnym miejscu, myślę że można tam zainstalować akumulator.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Myślałem jeszcze nad urządzeniem do wzmacniania sygnału GSM, bo okazuje się że w środku budynku jest on bardzo słaby, albo nie działa w ogóle. Warto inwestować kilkaset złotych w takie urządzenia do wzmacniania sygnału?
  • Poziom 18  
    Kojot89 napisał:
    Myślałem jeszcze nad urządzeniem do wzmacniania sygnału GSM, bo okazuje się że w środku budynku jest on bardzo słaby, albo nie działa w ogóle. Warto inwestować kilkaset złotych w takie urządzenia do wzmacniania sygnału?

Warto założyć ale jest to trudny temat. Tych najtańszych urządzeń z allegro nie polecam. Dobierz sprzęt w zależności od powierzchni domu oraz typu nadajników BTS
  • Poziom 20  
    Zamontuj sobie już teraz kable do "kina domowego " Co najmnie 5.1.
    Teraz koszt montażu jest najnizszy...

To tak z innej beczki.
  • Poziom 14  
    Mam nadzieję, że ten 8 żyłowy przewód do alarmu to nie jest skrętka komputerowa? Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest ona najlepszym rozwiązaniem do systemu alarmowego. Nie wiem dlaczego, ale żyły w skrętce są jakoś bardziej podatne na złamanie i w dodatku ciężej ściąga się z nich izolację.

Na początku pytałeś czy dawać zasilanie do punktu w którym zbiegają się przewody SAT. Odpowiedź - TAK. Do czegoś musisz ewentualnie podłączyć multiswitch'a.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    saimon79 napisał:
    Mam nadzieję, że ten 8 żyłowy przewód do alarmu to nie jest skrętka komputerowa? Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest ona najlepszym rozwiązaniem do systemu alarmowego. Nie wiem dlaczego, ale żyły w skrętce są jakoś bardziej podatne na złamanie...

Może to była skrętka z żyłami CCA? Raz znajomy "położył" pod SWIN taką skrętkę. Dobrze, że było tylko 5 czujników - coś koszmarnego. Jak by było 10 to bym mu powiedział, niech sam sobie uruchamia.

Do systemu alarmowego należy stosować takie przewody, jakie są zalecane w instrukcji instalatora. Przewody komputerowe (skrętka) z reguły nie są zalecane. Powodów tego jest kilka, ale dla mnie najważniejsze jest to że UTP 4x2x0,5 zajmuje 3x więcej miejsca niż zalecany DY 6x0,5. Przy instalacji z 5 czujkami - nie ma to zadnego znaczenia. Jeśli czujek jest ponad 20 - to w obudowie centralki skrętki potrafią zabrać sporo miejsca i robi się nie przyjemnie.
    Jeśli stosujemy expandery to bardzo często wymagana jest większa średnica np. 0,8mm - zależnie od długości magistrali. Właśnie projektuję instalację na Integrze, gdzie długość magistrali manipulatorów będzie coś około 250m - więc żyły magistrali będą miały po 1mm2, ale możliwe, że wybiorę połączenie światłowodem.

Tak samo do domofonu. Należy wyjść od tego jakiego producenta chcemy zastosować domofon (wideodomofon). Są urządzenia wymagające 2 lub 4 żył, a są wymagające 10 czy więcej żył. Także w instrukcji instalatora domofonu jest napisane jakie należy stosować średnice(przekroje) żył. Zazwyczaj jest to uzależnione od odległości.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 14  
    Co do domofonu to polecałbym przeprowadzić przewód przez rozdzielnię i zostawić w niej troszeczkę zapasu.
    Często zdarza się tak, że przewód poprowadzony jest bezpośrednio od unifonu do bramofonu. Potem jest kłopot gdy trzeba gdzieś zamontować zasilacz, lub transformator do elektro zaczepu.
    A tak to ładnie montujemy na szynie w rozdzielni.
    Trzeba również pamiętać, żeby zostawić sobie trochę rezerwy w rozdzielni - w 90% przypadków jeżeli nawet przewód do domofonu leci przez rozdzielnię to zastosowany model jest na styk i nie ma gdzie szpilki nawet wcisnąć.