Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odseparowanie czujnikow - dioda prostownicza

mrbounce 10 Wrz 2004 14:57 2592 19
  • #1 10 Wrz 2004 14:57
    mrbounce
    Poziom 12  

mam czujniki ultradzwiekowy i wstrzasowy i chce je podlaczyc do jednego wejscia w alarmie (na czujniki dodatkowe).
    kupilem diody prostownicze 1N4007, bo takie akurat mieli w sklepie, ale po poprawnym podlaczeniu jednego czujnika wraz z dioda prostownicza, samego - on w ogole nie dziala, wiec dwoch nawet nie probowalem podlaczac (pojedynczo, bez diod dzialaja).

moze nie te parametry - jakie diody prostownicze zastosowac, aby czujniki dzialaly? jakie parametry?

• #2 10 Wrz 2004 15:27
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    jaki cel mają spełnic te diody?
    nie wystraczy połączyć przewodów razem? Jeżeli jeden czujnik podaje plus a drugi minus, to nie wystarczą same diody.

• #3 10 Wrz 2004 16:56
    adamjur1
    Poziom 39  

NAjpierw musisz rozpoznać jak te czujniki sygnalizują aktywność. Jeżeli mają wyjścia stykowe to ok, ale sądzę że tel ultr odbiera zminny sygnal i podaje go do jakiegoś detektora, stykowego wstrzasiwego z nim nie połączysz - inne bajki.
    Pozdr. J.

• #4 10 Wrz 2004 21:46
    wloc
    Spec od samochodów

Wszystkie czujniki podaja impuls masy w czasie zadzialania

• #5 10 Wrz 2004 22:02
    adamjur1
    Poziom 39  

Jezeli tak to dioda była włączona nie w tą stronę co trzeba, chyba że te 0,5V spadku na diodzie Si ma znaczenia dla tej centralki.
    Pozdr. J.

• #6 10 Wrz 2004 22:26
    wloc
    Spec od samochodów

Troche ma bo na wyjsciach z czujnikow juz sa zamontowane diody

• #7 11 Wrz 2004 00:32
    miro36
    Poziom 12  

to poco ci te diody skoro oba czujniki podają minus ???

• #8 12 Wrz 2004 08:16
    wloc
    Spec od samochodów

Podlaczyc wszystkie zaciski rownolegle i wszystko bedzie sprawne

• #9 12 Wrz 2004 20:04
    mrbounce
    Poziom 12  

dziekuje bardzo za odpowiedzi.

alarm: forteca super, czujniki (oddzielne): ultradzwiekowy (cr-2) i wstrzasowy magnetyczny (ud-101), firmy amt http://www.amt-alarmy.pl/zabezpieczenia%20samochodowe/czujniki.htm

jak podlaczylem normalnie oba pod jedno wejscie centralki (razem), to w ogole nie dzialaly, tzn. diody na czujnikach sie zapalaly, zaden nie wszczynal alarmu (centralka nie wlaczala syreny).

o tych diodach to przeczytalem gdzies na forum i podlaczylem na 100% dobrze, bo nawet dla sprawdzenia podlaczylem odwrotnie :) i tez nie dzialalo.

doradzcie prosze co mam w koncu zrobic? :roll:

• #10 12 Wrz 2004 20:49
    wloc
    Spec od samochodów

Ja nieraz podlaczam dwa czujniki pod jeden zacisk i wszystko pracuje jeszcze nie spotkalem zeby nie dzialalo chyba ze zle podlaczyles pod alarm

• #11 12 Wrz 2004 21:01
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj
    mam dokładnie to samo w aucie, nie wstawiałem żadnych diód - wszystko chodzi ok! wydaje mi się,, że coś źle podłączasz. Swoją drogą - czujnik ten (dualny) u mnie się nie sprawdza - fałszywki.
    pozdro

• #12 12 Wrz 2004 23:20
    grabsatel
    Poziom 11  

Dobra rada - zrezygnuj ze wstrząsowego, to naprawdę bez sensu, ultradźwiękowy Ci starczy, wstrząsowy reaguje nawet na podmuchy wiatru, cieżko to wyregulować.

• #13 12 Wrz 2004 23:37
    kzaw
    Poziom 27  

Grabsatel to niezłe są u Ciebie wiatry skoro wzbudzają wstrząsówkę.Prawdź podłączenie na fioletowym przewodzie nr7, tam pojawia się masa po uzbrojeniu alarmu i szary nr 9 tam podłączasz wyjście z czujników dodatkowych.Zobacz czy nie podpiąłęś się czasem w szary przewód nr8 od prealarmu.

• #14 13 Wrz 2004 15:25
    Arek400
    Poziom 14  

Witam. Mówisz że w chwili kiedy działa czujnik na jego wyjściu pojawia się masa, czy minus zasilania obojetnie, tzn że wejście cyfrowe w centralce jest aktywowane niskim stanem, nie trzeba żadnych diod możesz podłączyćć do niego nawet sto różnych czujników, byle tak samo działały.

• #15 14 Wrz 2004 20:37
    mrbounce
    Poziom 12  

ja nie wiem czy sie pojawia masa jak czujnik dziala... :roll:

podlaczone jest na 100% dobrze - sprawdzalem :? .

mam na razie podlaczony ultradzwiekowy i dziala bez problemu, ale z tego wstrzasowego nie chce zrezygnowac.

moze tylko wstrzasowy przez diode podlaczyc czy jak, sam juz nie wiem... :cry:

• #16 14 Wrz 2004 21:12
    adamjur1
    Poziom 39  

JAk juz brak pomysłów ( nawet u producenta informacji tych nie można uzyskac - sprawdziłem jego schematy i opisy) proponuję:
    podłącz miernik o dużej rezystancji wewn - czyli każdy cyfrowy multimetr, zanotuj napięciej akie jest na wejściu przy podłaczonym czujniku w stanie spoczynku
    wzbudź ( co za słowo) czujnik który masz podłączony i zanotuj napięcie na wejściu przy podłaczonym czujniku w stanie wzbudzenia.
    Jezeli nie są to pełne stany 0V i 12V ( lub wiecej -tyle ile ma akumulator) to znaczy że ważna jest rezystancja równoległa jaką wnosi dodatkowy czujnik.
    Więc tu nie diod trzeba a rezystorów separujących lub układu na przekażnikach.
    Na rezie zrób to co wyże j odpisz co wyszło
    chyba ze Ci się nie chce to też napisz byśmy nie bili niepotrzebnie piany
    Pozdr.J.

• #17 15 Wrz 2004 15:03
    Piort
    Poziom 12  

Witam!
    Mam pytanie: czy czujniki o których mowa są NC czy NO?
    Z opisu działania /a raczej jego braku/ wnioskuję, że są to czujniki typu NC, a zatem należy włączyć je szeregowo.
    Nie jestem BIEGŁYM instalatorem alarmów samochodowych, stąd moje pytanie na wstępie.
    Proponuję sprawdzić, najwyżej "nie będzie działało"!
    Pozdrawiam

• #18 17 Wrz 2004 12:23
    ARservice
    Poziom 21  

Nie rozumie sensu tuch diod w tej konfiguracji jesli chcesz wykorzystac jedna linie na dwa czujniki mozesz podłaczyc jeden jako standart linie i drugi jako sabotaz tego pierwszego masz rozeznanie ktory jest aktywny a ktory nie robisz je dwuparametryczne i dzialaja jak ta lala

• #19 22 Wrz 2004 23:08
    MrHak
    Poziom 11  

Dioda pełni rolę separatora (jak w tytule postu) aby zadziałanie jednego czujnika nie wpływało na drugi czujnik. Jeżeli podłączy się czujniki przez przekaźniki (może być kontaktron), to można zrezygnować z diód. Takie jest moje zdanie, z którym nie każdy może się zgadzać - elektronika musi.

• #20 20 Lis 2004 20:49
    widmo75
    Poziom 10  

witam kolegow

czytam to i...
    jeden czujnik jak i drugi w chwili "alarmu" podaja minus na "sygnalowy"
    podlaczenie dwoch czujnikow nie da poprawnego dzialania to nie czujki przekaznikowe!!!! nie ma mozliwosci polaczenia szeregowego cos w stylu przerwa w obwodzie! to nie alarm domowy

problem jest w tym ze przy polaczeniu rownoleglym gdy jedna sygnalizuje alarm a druga nie sygnalizuje to na "sygnalowym" jest stan wysoki +12 bioracy sie z drugiego czujnika
    gdy obydwa sygnalizuja stan alarmu to na sygnalowym jest stan niski :) i jest alarm!!!!! osobno pracuja rewelacja a razem nie

mam ten sam problem wiem gdzie jest przyczyna ale nie wiem co z tym zrobic (jeszcze :) )

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson