Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szperacz DIY - jak zbudować?

panmechanik 19 Aug 2010 14:13 8037 17
Optex
    panmechanik
    Level 23  
    Witam wszystkich szukam informacji odnośnie budowy szperaczy(reflektorów) które wysyłają prostą wiązke światła.Z uwagi na koszty nowych szperaczy postanowiłem zbudować taki we własnym zakresie.
    jako lampe mam zamiar zastosować GE 30505 CP29
    ŻARÓWKA HALOGENOWA GE 30505 CP29

Charakterystyka :

• typ: CP 29
    • moc: 5000W
    • napięcie: 230V
    • wymiary: 280X165
    • mocowanie: GY 38
    • żywotność: 400 godzin
    • temperatura barwowa: 3200K

z uwagi że jest zasilana napięciem sieciowym specjalistyczne zasilacze nie są do tego potrzebne
    .Ma ktoś jakieś pomysły lub strony na których ludzie podejmują budowy takich urzadzeń?
    czy oprócz układu zmniejszającego pobór mocy przy właczaniu żarówki są potrzebne jakieś inna elektronika?
    Mam dostęp do parku maszynowego wiec wykonanie reflektora,obudowy nie będzie problemem.reflektor mam zamiar zrobić z aluminium jednak czy po wypolerowaniu poddać go chromowaniu w celu lepszego odbijania światła?
    dziękuje za wszelkie pomysły i sugestie
    Szperacz DIY - jak zbudować?]Link[/url]
  • Optex
    lukas_jg
    Level 19  
    Oprawa powinna być wykonana w formie karbowanego radiatora. Dodatkowo przyda się dołączyć chłodzenie (wentylatory wdmuchujące powietrze na "radiator". Żarówka z góry (od strony wylotu światła) powinna być chroniona szybą (ochrona przed warunkami atmosferycznymi). O grubych przewodach już nie mówię (duży pobór prądu przy pracy i rozruchu). Podstawa powinna być tłumiona od drgań.
    panmechanik
    Level 23  
    mam kilka pytań
    -czy w układzie zasilającym mam zastosować jakiś dławik? czy wystarczy bezpośrednie podpięcie do sieci z układem soft startu?
    -reflektor będzie frezowany i toczony z pełnej płyty więc mam możliwość zrobienie radiatora z tyłu.Czy do chłodzenia wystarczy wyłącznie powietrze czy zastosowac układ chłodzenia wodą?
    -czy jako szybe zabepieczającą za reflektorem moge zastosować zwykłą szybe od szklarza?Szkło kwarcowe odpada ze względu na koszty
    -i pytanie najważniejsze czy żarówka powinna być umieszczona w reflektorze w środku tak jak to ma miejsce w reflektorach samochodowych czy powinna świeć z "góry" na reflektor?zależy mi na tym aby wyjściowy promień był spójny(prosty) miał najmnijeszy kąt świecenia
  • Helpful post
    Renegat_pol
    Level 20  
    panmechanik wrote:

-czy jako szybe zabepieczającą za reflektorem moge zastosować zwykłą szybe od szklarza?Szkło kwarcowe odpada ze względu na koszty

Niestety. Szyba od szklarza odpada. Za niska temperatura topienia. Tylko i wyłącznie szkło kwarcowe. Można próbować ze szkłem hartowanym ale też pewnie się stopi, o ile wcześniej nie popęka.
  • Optex
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Kolego - może poszukaj jakiegoś mniej prądożernego żródła - miałem kiedyś w teatrze projektory PANI z żarówkami 5 kW - masakra z odprowadzeniem ciepła i zasileniem tego potwora- nie we wszystkich obiektach teatralnych można było to zastosować.Montowanie żródła w rękawiczkach, a awaria wentylatora powodowała eksplozję.
    Może jakiś metalohalogen - bawiłem się ostanio takim H1 made in china, miał tylko 35 W a efekt był ciekamy. W oświetleniach ogrodowych stosujemy metalohalogeny 70 i 150 W, potrafiły oświetlić ( w ramach eksperymentu) budunek kościoła odległy o jakieś 400 m.
    Oddzielną sprawą jest pozwolenie na stosowanie takich efektów- co na to nadzór ruch lotniczego?
    Pozdr.J.

Moderated By pol102:

Kolega wybaczy, że akurat w jego poście musiałem się rozpisać :)
    Panowie, temat posprzątałem gdyż nie jest to forum prawne/lotnicze, tylko elektroniczne. Pytanie brzmi jak zbudować i tym się zajmijmy. Za kolejny OT polecą ostrzeżenia.

panmechanik
    Level 23  
    prawdopodobnie będe musiał zmienić swój projekt z uwagi na to że żarówka którą zaproponowałem w pierwszym poście będzie stwarzać duże problemy a dokładnie ze skupieniem światła,reflektor musiałby być naprawde duży.dlatego potrzebuje źródła światła o małej powierzchni emitującej światło w ognisku.Na stronie http://www.thomann.de/pl/dwutrzpieniowe_zarowki_metalohalogenkowe.html znalazłem ciekawe żarówki jednak jaki tani sposób można je uruchomić?
    Potrzebne są układy stabilizujące prąd? czy wystarczy tak jak to jest w lampach sodowych wyłącznie dławik plus garść elementów?
    Szperacz DIY - jak zbudować?
    spotkał sie ktoś w sprzedaży ze statecznikiem i układem zapłonowym do lamp metalohalogenkowych o mocy 1000-1200W?Póki co znalazłem w internecie na sprzedaż wyłącznie stateczniki o mocy 400W.Ewentualnie czy istnieje możliwość połączenia 3 stateczników 400W aby uzyskać 1200W?
    adamjur1
    Level 41  
    Ponieważ uważałem za niezbędne zwrócenie uwagi na problemy prawne używania takich urządzeń ( jako jeden z niewielu dyskutantów miałem do czynienia z instalowaniem urządzeń świetlnych dużej mocy w teatrach i na dachach dużych obiektów handlowych) uważam mój dalszy udzial w tym niebezpiecznym procederze za zbędny. Podobne posty np. o zapalnikach do urządzeń pirotechnicznych czy sposobie hakowania haseł w systemach alarmowych były od ręki ( działaniami moderatorów) usuwane.
    Żegnam
    J.
  • Helpful post
    hirogen
    Level 33  
    Ja proponuję wyłacznie lampy wyładowcze dobra lampa pokroju HMI 1200W spokojnie zaświeci lepiej od halogena nawet 10kW. Stateczniki można łączyć zapłonnik należy dobrać zwykle są w stanie zapalić szeroki zakres mocy lamp.
    Osobiście jeśli miałbym cos takiego robić nie schodziłbym poniżej 2500-4000W lampy wyładowczej np XBO4000 (i podobne niestety cena) jednak żeby snop był widoczny z większej odległości niż od sąsiada jest potrzebna moc moc i jeszcze raz moc (no raczej strumień :D) Miałem w rękach Griven Skyrose 4000 i szału nie było (jednym z powodów na pewno było podzielenie snopu światła na kilkanaście strumieni ) Mimo dumnie pisanych 25-30km widoczności tak na prawdę dobrze snop był widoczny z może 5 km z 10 już ledwo co a to Griven nie chińczyk jakiś.
    Niestety zastosowanie takiej wielkiej lampy ciągnie ze sobą szybki wzrost wagi (stateczniki do lampy 4kw to z 40kg) i ceny, o poborze prądu nawet nie wspomnę a i zwierciadło lampy wyładowcze produkują bardzo dużo UV ciekaw jestem czy aluminium to wytrzyma.
  • Helpful post
    matrix333
    Level 11  
    Nie znacie się w w internecie wystarczy wyszukać stateczniki są na allegro ostatnio widziałem link allegro statecznik 1000W statecznik 1000W są i większe ale trzeba szukać odnoście reflektora to lepiej kupić nisz zrobić już za 3000zł kupisz 1200W lub 2500W co do lampy to ma ona układy zgadza się jest to zapłonnik i statecznik ale to nie wszystko są tam urządzenia filtrujące i jeszcze jakieś proponuję zrobić z lamp metalohalogenkowych po 400W np z 4 dlaczego żeby coś widać to 1kW w górę i ni mówią że mają 2000W halogen i będzie widać oczywiście ale na odległość 400-600M do takich reflektorów najważniejszymi rzeczami jest moc mocna lampa po drugie barwa białe światło po trzecie zwierciadło (odblask) duży od 30cm w górę po czwarte dobre dobre chłodzenie potem układy sterujące i zasilające ciągnie się to jak Łańcuch nawet głupia szyba musi wytrzymać tą temperaturę więc poradził kupić albo kombinować z metalohalogenkami po 2 po 3 jeden daje 35000Im a wiem że coś zobaczyć z 1 km to trzeba mieć jakieś 95000Im w górę a i przede wszystkim warunki pogodowe zależą od widoczności lepiej kupić albo budować z metalohalogenkami mój kolega ma małego flowerka nazywa go sky rose ma tam chyba 16 małych lustereczek co daje 16 promieni i ma lampę metalohalogęnkową 1000W nie wiem ile km może 1-1,5km ale przy dobrej pogodzie to widać ładnie no i mu ta lampa daje 85000 lm to już więcej pozdrawiam
    hirogen
    Level 33  
    No ale jak chcesz sklecić razem do kupy kilka lamp metalohalogenowych np 400W żeby wyszło spójne światło :)
  • Helpful post
    matrix333
    Level 11  
    Skleić tą oprawkę E40 by po miedzy lampami była luka na 5 mm i wystarczy a zwierciadło to wielkie i wielką dziurę po środku wpadłem na pomysł że nasze polskie stare pociągi osobowe czy pośpieszne mają lampy i duży odblask o to moje schematy
    Szperacz DIY - jak zbudować? Szperacz DIY - jak zbudować?

1.odblask od pociągu
    2.lampy
    b odległość 5mm
    //widok z góry
    3 lampy
    4 otwór do lamp
    5 odblask od pociągu
    //pod reflektorem
    6 oprawki E40
    7 Sklejone oprawki lub przymocowane

Dodano po 2 [minuty]:

domin199316 wrote:
    Kiedyś na allegro widziałem reflektory lotnicze APM-90 polecam ciekawa sprawa

Dodano po 6 [minuty]:

http://otomoto.pl/zil-130-reflektor-lotniskowy-apm-90-pa-ko-T1268186.html
    Oto reflektor lotniczy xD ciekawe efekty świetlne

To nie są reflektory lotnicze tylko reflektor przeciwlotniczy źródło:

strona reflektor
    hirogen
    Level 33  
    matrix333 wrote:
    Skleić tą oprawkę E40 by po miedzy lampami była luka na 5 mm i wystarczy a zwierciadło to wielkie i wielką dziurę po środku wpadłem na pomysł że nasze polskie stare pociągi osobowe czy pośpieszne mają lampy i duży odblask o to moje schematy
    Szperacz DIY - jak zbudować? Szperacz DIY - jak zbudować?

1.odblask od pociągu
    2.lampy
    b odległość 5mm
    //widok z góry
    3 lampy
    4 otwór do lamp
    5 odblask od pociągu
    //pod reflektorem
    6 oprawki E40
    7 Sklejone oprawki lub przymocowane

Dodano po 2 [minuty]:

domin199316 wrote:
    Kiedyś na allegro widziałem reflektory lotnicze APM-90 polecam ciekawa sprawa

Dodano po 6 [minuty]:

http://otomoto.pl/zil-130-reflektor-lotniskowy-apm-90-pa-ko-T1268186.html
    Oto reflektor lotniczy xD ciekawe efekty świetlne

To nie są reflektory lotnicze tylko reflektor przeciwlotniczy źródło:

strona reflektor

W sumie nie do końca masz racje http://pl.wikipedia.org/wiki/APM-90M
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Moje doświadczenia z lampami MHD zaczynają się na 35W a kończą na 400W. Używam ich zgoła odmiennie ale kilka rzeczy jest uniwersalnych wszędzie. Po pierwsze jako filtra UV używa się szkła sodowego. Ma to i dla ciebie Kolego znaczenie bowiem światło odbite będzie trafiało i do Twoich oczu. A te nie lubią UV. Aluminium konstrukcyjnie, moim skromnym zdaniem, nadaje się do 500W potem zaczynają się schody. Promiennik o mocy paru kW wydziela naprawdę dużo ciepła a temperatura na bańce to lekko licząc 400C. Czyli blisko punktu uplastycznienia aluminium. Moc MHD jest funkcją długości łuku a jego długość bezpośrednio przekłada się na napięcie potrzebne do zapłonu. Żeby napisać ściślej wyładowanie inicjujące musi mieć odpowiednią energię. Do lamp 400W zwykle stosuje się specjalne przewody silikonowe, które wytrzymują zarówno temperaturę 300C jak i wyładowania rzędu 6kV. Stosując lampę o większej mocy będziesz miał problem dostaniem odpowiednich przewodów. Bowiem te są standardowe i mają odpowiedni przekrój. Przy większych mocach będzie potrzebny większy przekrój. Wprawdzie można je połączyć równolegle ale nie rozwiążesz tak problemu wytrzymałości izolacji przewodów. Powiedzmy, że w twojej lampie będzie potrzeba 7.5kV. Tu dochodzimy do kolejnego problemu. Mocowania tych przewodów jak i samego uchwytu/gniazda lampy. Obudowa jak wiesz musi być uziemiona. Przewody nie mogą "dyndać"!
    Umieszczanie kilku MHD w "paczce" nie wydaje mi się rozsądnym pomysłem. Ale niech wypowiedzą się o tym fachowcy. Z mojej strony mogę napisać, że lampy tego typu nie zawsze mogą pracować w dowolnym położeniu. Ma to związek z procesami zachodzącymi w samej lampie. Złożenie ich w paczkę spowoduje zmianę cyrkulacji ciepła w lampie a to przełoży się na trwałość twojego reflektora.
    Koledzy wcześniej poruszyli problem skupienia w wiązkę reflektorem własnej konstrukcji strumienia świetlnego z kilku MHD. Nie jest to niestety takie proste. Mogę podsunąć pomysł wojennego reflektora przeciwlotniczego gdzie także wykorzystywano lampę łukową. Reflektor był zbudowany z lustra soczewkowego, które było zamocowane w dosyć wysokim cylindrze, również z odbłyśnikiem wewnątrz.
    Moim skromnym zdaniem będziesz miał naprawdę sporo problemów z tym projektem. Jak zrobisz go na kilku MHD to w razie niepowodzenia zawsze możesz zastosować poszczególne sztuki do zupełnie innych bardziej praktycznych rozwiązań.

powodzenia.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak po ostatnich sztukach przyszło mi na myśl, że mógłby kolega dopaść jakąś starą głowę, z uszkodzonymi elementami mechanicznymi. Jak się poszpera to można trafić na takie, które pracują z meta-halogenami o mocy ~1,2kW. Jeśli potrzeba reszty to trafił na magazyn stary reflektor czołgowy, chyba nawet szperacz. Lustro w stanie bardzo dobrym, chyba nawet filtr UV jest. Można by powiedzieć, że jeśli koledze zależy to jest na sprzedaż.
    panmechanik
    Level 23  
    Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w temat,wasza wiedza na pewno będzie przydatna.Biore pod uwage każdą z ww opcji ale oczywiście można skorzystać z gotowych rozwiązań tylko tak naprawde nie zależy mi na zestrzeliwaniu/oślepianiu samolotów jak jeden z ww użytkowników zarzucał.Projekt ma charakter czysto edukacyjny,jeżeli sie uda będe zadowolony w przeciwnym wypadku podziele sie projektem i ewentualnymi zastrzeżeniami aby przyszli konstruktorzy nie musieli przechodzić przez to ponownie.
    czyli podsumowując wasze wypowiedzi wnioskuje
    -że reflektor powinien być małej średnicy aby wiązka była wystarczająco silna a tysamym widziana z większej odległości
    -wykonać reflektor ze stali z uwagi na możliwość wystąpienia odkształceń aczkolwiek materiał który chciałem zastosować(PA11) ma Temperatura płynięcia 645°C więc można jeszcze podyskutować w tym temacie.Bardziej mnie obawia powłoka chromowa którą zamierzam pokryć reflektor w celu uzyskania lepszego odbicia świetlnego.Tylko pozostaje kwestia czy powłoka chromowa nie "odejdzie" pod wpływem tak wysokiej temperatury??Dodam tylko ze reflektor będzie również radiatorem który będzie znajdował sie z tyłu odbyśnika i mam nadzieje że będzie wystarczająco dobrze odprowadzał ciepło.Ale to wyjdzie w praktyce
    -kwestia szkła myślałem aby zastosować szybe z kominków ponieważ wytrzymują wysokie temperatury ale nie wiem czy przypadkiem nie bedzie problemu z jego obróbką tzn cięciem
    -Na razie najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego źródła światła
    osobiście wolałbym zastosować jedną a konkretnej mocy żarówkę
    -Pytanie do kolegi POL102 ile kolega życzy sobie za ten reflektor?
    matrix333
    Level 11  
    Przypadkowo wszedłem na stronę i muszę stwierdzić że fajna galeria www.rzutnikwniebo.cba.pl nie wiem kto to stworzył pewnie jakiś gościu ale fajna można się coś dowiedzieć