Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłącznie laptopa bez RS232 do BRC Lambda Just

19 Sie 2010 16:26 3444 9
  • Poziom 9  
    Witam

Chciałbym zadać pytanie, na które nie znalazłem na forum jednoznacznej odpowiedzi.
    Mam instalację BRC Lambda Just. Mam już program do konfiguracji, laptopa z Vistą i chcę zamówić kabel do podłączenia.
    Program po zainstalowaniu szuka portu RS232 i z tego co zauważyłem, to nie ma opcji współpracy z USB.
    1. Czy wystarczy przejściówka USB RS232, żeby można było połączyć się z komputerem LPG?
    2. Czy może to być przejściówka USB-RS232, czy musi być inna, np. ExpressCard - RS232?
    3. Czy program do konfiguracji BRC Just będzie widział port RS232, jeśli podłączę go przez przejściówkę?
    Dodam tylko, że chcę zamówić kabel z wtyczką RS232, a nie USB.
  • Poziom 34  
    skoro nie masz rs232 w komputerze to nie ma sensu kupowac takiego interfejsu bo nie z każdą przejściówką usb-rs 232 zadziała. Kup interfejs z usb, ale nie ma pewności czy zadziała na viście bo programy obsługujące sterownik i emulatory obsługujące usb były pisane pod starsze platformy. Interfejs usb to w zasadzie dwa urządznie : jedno emuluje rs232 a drugie przetwarza go na sygnał TTL - i dopiero w takiej postaci jest akseptowany przez sterownik. Było o tym szczegółowo na forum , poszukaj :D
  • Poziom 9  
    Tak, tylko niektóre programy, współpracują tylko z portami RS232. Obawiam się, że takim samym może być program do konfiguracji BRC Just, stąd moje pytanie na forum.
    Czytałem w jaki sposób działają adaptory USB- RS232, ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na pytanie, czy program do Lambda Just będzie komunikował się z komputerem LPG za pośrednictwem takiej przejściówki.
    Nie jest problemem kupić interfejs USB, ale chodzi o to, żeby kupić taki, który działa.
    Podobna sytuacja jest z niektórymi programami do diagnostyki i konfiguracji komputera sterowania pracą silnika w samochodach: trzeba to robić za pośrednictwem przejściówki.
    Moje pytanie kieruję głównie do tych, którzy używali już tego programu do konfiguracji BRC Just: czy udało się Wam połączyć z komputerem LPG, a jeśli tak, to za pomocą jakich przejściówek i interfejsów.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Ja mam dwa interfejsy na RS323, jeden do Prinsa, a drugi do Dream XXI i oba chodzą z na laptopie z portem USB (win xp) na przejściówce USB<>RS232 kupionej w Vobisie (coś koło 40 zł). Do przejściówki dołączona jest płyta ze sterownikami (zaleznymi od systemu), który należy zainstalować na kompie i skonfigurować port wirtualny.
    Przypuszczam, że jak u mnie to działa (a też miałem na początku wątpliwości, których nikt nie umiał rozwiać), to u kolegi też powinno.
  • Poziom 34  
    wątpliwość jest moim zdaniem tylko z działaniem z vistą , bo wiele aplikacji na niej nie działa nawet jesli uruchamiane są w trybie zgodności z xp. Z punktu widzenia sterownika lpg jest bez znaczenia jaki interfejs, wymagają one tylko czasem aby usb emulował com1 co łatwo ustawić ręcznie w systemie komputera. Jeśli na wyjściu są właściwe napięcia TTL to nie ma znaczenia czy jest to usb który emuluje rs czy wprost rs.
    Coć faktycznie "prawdziwi fachowcy" posługują się interfejsami przyłączanymi do portu bo te działąją pewniej. Dotyczy to razczej pierwszych , amatorskich interfejsów usb lub zrobionych i interfejsu telefonicznego, któe są tylko emulatorami rs232 , a nie dodatkowo TTL - czego oczekuje sterownik lpg. Nie znajdziesz takiej szczegółowej informacji o swoim lpg, a nawet jeśli to trudno o identyczną konmfigurację komutera, systemu i portu. To tylko w erze a tu elektroda :D
  • Poziom 9  
    No wiem: w Erze jest wszystko:)
    Dzięki za pomoc. Muszę znaleźć taką przejściówkę i ją wypróbować. Znajomy polecił mi Manhattan, który ma układ, który eliminuje różnice w napięciach między USB i RS 232.
    Muszę zaryzykować i wypróbować.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    w posiadnych przeze mnie ineterfejsach logicznemu "0" odpowiada niski stan napięcia bliski 0V , a wysokiemu wysokie napięcie 5v lub 12V. Jest więc to standard niesymetryczny jak ttl a nie jak rs 232. Niektóre sterowniki akceptują rs 232 o ile napięcie jest w okolicy co najmniej 5V, natomiast pewne połączenie któego nie zrywa po uruchomieniu to tylko w niesymetrycznym standardzie TTL . Nic tu nie zmienia przyłączenie do starego laptopa (można kupić i nowy z rs 232) w taki interfejs przetwarza symetryczny sygnał rs232 na niesymetryczne ttl :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Próbowałem dziś połączyć się Dream XXI N niestety poległem, przyczynę zwalam na interface USB RS232, czy ktoś odpalił komunikację na interfejsie opartym o soft PL-2303 PROLIFIC ?