Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunki wprowadzenia maszyny na do użytku

20 Sie 2010 10:25 1888 6
  • Poziom 10  
    Witam.
    To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. Wyprodukowałem maszynę(podajnik taśmowy - jedna sztuka na zamówienie dla firmy). Cała konstrukcja wraz z zamontowaną na niej szafą sterowniczą stoi na kółkach i ma wyprowadzoną wtyczkę na 230V. Jakie warunki, normy musi to urządzenie spełniać(pomijam stronę mechaniczną bo to jest już załatwione).

Chodzi mi o:
    1. ochronę przeciwporażeniową i inne warunki które maszyna prawnie powinna spełniać, aby była dopuszczona do użytkowania - czy jest to urządzenie takie jak wiertarka czy bardziej dołożenie automatyki do części mechanicznej.
    2. jakie pomiary, badania musi przejść - ewentualnie jak często później muszą być wykonywane(muszę to ująć w DTR-ce(i tu pytanie kolejne czy obowiązuje w polskim prawie DTR czy tylko instrukcja obsługi - i czy muszę dołączać pełną dokumentacje co się w szafie znajduje).
    3. czy na całość potrzebne jest CE.
    4. Jak rozwiązać kwestię związaną z przeniesieniem maszyny przez docelowego użytkownika do innego gniazda - czy będzie musiał robić ponowne pomiary dla nowego gniazda.
    5. inne sprawy o których nie wspomniałem, a może ktoś z Was wie, że są istotne.

Proszę o odpowiedzi ludzi, którzy znają się na temacie(np. produkują coś takiego), i wiedzą co może grozić w przypadku niespełnienia którychkolwiek warunków wprowadzenia takiej maszyny(zaznaczam że nie jest to maszyna która będzie produkowana w większej ilości). Chodzi mi po prostu o sprawy formalne, kontrolne i pomiarowe które muszę jeszcze wykonać, aby odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia obsługującego nie spadły na mnie. Budowa urządzenia zgodna ze sztuką inżynierską. Jeszcze jeden szczegół - na obiekcie są gniazda niemieckie z blaszką PE po środku.

Mam nadzieje że ktoś z tu obecnych zna odpowiedź na moje pytania. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam Piotr.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 24  
    1. Pomiary stanu izolacji, oraz zabezpieczeń ochrony p.porażeniowej, czyli to co robi pomiarowiec sprawdzając urządzenie. Zwróć uwagę na spełnienie dyrektyw maszynowych pod względem bezpieczństwa.
    2. Pomiarów nie umieszczmy w dtrce, schemat elektryczny, pneumatyczny, konstrukcyjny niekoniecznie, jeżeli są sprawy do serwisowania ia napraw mechanicznych to tylko rysunki serwiswanych elementów.
    3. tak na maszyne jako całość jest potrzebne
    4. Jeżeli nie wprowadzi zmian w urządzenie to nie
    5. Jeżeli sprzęt ma kontakt z zywnością , chemią, farmacją itd... to odpowiedznie dopuszczenia do kontaktu i atesty na elementy mające kontakt bądz na wszystko co wchodzi w skład urządzenia, ale za mało napisałęś więc trodno jest jednoznacznie odpowiedzieć.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 19  
    wg mojej wiedzy musisz spełnić wymagania Dyrektywy Maszynowej, Niskonapięciowej i możliwe że EMC (zależnie od zastosowanego układu sterowania).
    Certyfikacja CE - obowiązkowo.

Więcej nie powiem bo nie chcę wprowadzać w błąd.
  • Poziom 10  
    Dziękuję Wam za odpowiedzi.
    Maszyna przeszłą pomiary rezystancji i uziemienia na obiekcie. Taśma działa ( jest to przesuwająca się taśma na której znajdują się detale - zasada działania jak w sklepie przy kasie). Chciałbym się dowiedzieć czy muszę zlecać zewnętrznej firmie ocenę ryzyka.. a jeśli tak to pod względem elektrycznym czy maszynowym. przypominam że jest po pomiarach. Już się w tej biurokracji gubię.. Jakie normy zastosować do urządzenia( jest tyle tych numerków może znacie jakiś sposób na dobranie odpowiednich) i jak sprawdzić zgodność elektromagnetyczną (bo w szafie jest PLC więc chyba trzeba).

Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Ocenę ryzyka możesz zrobić sam, przynajmniej dla taśmociągu ( np prasy muszą być certyfikowane przez jednostkę notyfikowaną)
    Wystawiasz DEKLARACJĘ ZGODNOŚCI z jakimiś tam dyrektywami, najważniejsze to maszynowa i niskonapięciowa - dla takiego urządzenia powinno wystarczyć. CE to nie certyfikacja, tylko oznaczenie na maszynie. Musisz przymocować tabliczkę z oznaczeniem CE , nazwą maszyny , typem (musisz ją sobie nazwać) danymi producenta , danymi technicznymi itp itd. Podpatrz na jakimś innym urządzeniu. Same literki CE muszę być odpowiedniej wielkości, czcionka chyba też nie jest obojętna.
  • Poziom 33  
    Do tego "grzybek" bezpieczeństwa przynajmniej na jednym końcu w miejscu łatwo dostępnym, oznaczenia ostrzegające o możliwości wciągnięcia, zabezpieczenie przed samoczynnym rozruchem po przywróceniu zasilania. I przede wszystkim dobrze napisana instrukcja (z czynnościami których nie wolno robić). Najlepiej przeczytać jakąś od podobnej maszyny, bedzie łatwiej.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Sprawa wygląda tak, że potrzebuję akt, ustawę, która jednoznacznie stwierdzi co muszę wykonać ( jakie pomiary), aby wystawić CE(zaznaczam że maszyna wykonana zgodnie ze sztuką i pomijam sprawy mechaniczne), ewentualnie które normy zharmonizowane musi spełniać taka maszyna(wewnątrz są falowniki zasilacze, a maszyna jest na wtyczkę), bo chyba lepiej jest podpierać się normami niż dyrektywą, bo nie stać mnie na laboratorium żeby przebadać dogłębnie maszynę.
    Czy muszę deklarować zgodność z EMC dla takiej maszyny, skoro w jej szafie sterowniczej wszystkie elementy typu falownik mają deklarację.

Jak mam to uzasadnić w DTR-ce czy gdzie indziej, że maszyna była sprawdzona tylko dla danego gniazdka.

I jeszcze jedno:
    - Czy jeśli posiadam SEP-E bez ograniczeń to czy ja mogę robić pomiary czy musi to robić pomiarowiec( jakie on ma uprawnienia). i czy w ogóle pomiary są konieczne.
    Proszę o odpowiedzi z podaniem aktu, normy lub deklaracji która to reguluje.

Pozdrawiam