Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwa fotoelektryczne podłączone do instalacji domowej

pksa 20 Aug 2010 16:21 9193 11
Optex
 • #1
  pksa
  Level 9  
  Witam,
  Szukam w elektrodzie informacji na temat wykorzystania ogniw fotoelektrycznych (fotowoltaicznych) i w zasadzie nic nie znajduję. :cry:
  Jeśli ktoś umie mnie skierować do właściwego wątku lub forum to bardzo proszę.

  Chodzi o to, że chcę dozbroić mój domek w zasilanie z ogniw fotoelektrycznych. Tym bardziej, że ponoć od niedawna jest szansa na częściowe refundowanie takiej instalacji z NFOŚ.

  • Czy ktoś z Was ma może praktyczne doświadczenia?
  • Jak wygląda dołączenie takiej instalacji po (przekonwertowaniu na AC) do normalnej, już obecnej, instalacji elektrycznej? Czy trzeba robić jakieś uzgodnienia z zakładem elektrycznym? Bo przecież nie chcę mieć dwóch odizolowanych sieci w domu.
  • Jak przeliczyć zapotrzebowanie na moc względem wydajności fotoogniw na ich powierzchnię? Czy może są firmy, które to dobrze zrobią biorąc także pod uwagę warunki nasłonecznienia?
  • A może ktoś przetestował na własnej skórze kiedy taka inwestycja się zwraca i jak faktycznie jest awaryjna.


  pozdrawiam
 • Optex
 • #3
  azibik
  Level 32  
  Prawdziwa odpowiedż brzmi ,taka instalacja nigdy się nie zwraca.Chyba że dotyczy to zainstalowania budki telefonicznej na pustyni,gdzie doprowadzenie zasilania jest bardzo drogie./nie dotyczy pasjonatów,ekologów i hobbystów/.Podobne pytanie dotyczy samochodów elektrycznych.
 • Optex
 • #4
  pksa
  Level 9  
  Jeśli to prawdo to proszę o argumenty.
 • #5
  Rzuuf
  Level 43  
  Szczera prawda.
  Oto przykład: panel fotowoltaiczny o mocy 280W ("Alle ...", oferta na AMERICAN WAY SOLAR ET-280W) cena 3.572.- złote.
  Statystyka "godzin słonecznych" w Polsce podaje, że mamy średnio rocznie ok. 1500 godzin słońca: średnio 4 godziny dziennie, dla ułatwienia można przyjąć, że 6 godzin w lecie (kiedy potrzebujemy najmniej energii), i 2 godziny w zimie. Jeżeli nie obracamy panelem "za słońcem", to z tych 1500 godzin wykorzystamy ok. połowy.
  Tak więc 280W x 750 godzin = 210kWh, co ma wartość ok. 100.- złotych.
  Inwestycja 3.572.- w panel zwróci się po przeszło 35 latach, jeżeli panel do tego czasu się nie rozleci ...
  W kosztach inwestycji nie ma akumulatorów (wymiana co parę lat), ani elektroniki regulacyjnej i przetwornicy DC/AC dla zasilania urządzeń domowych.
  Bilans średniego "dopływu" prądu z panela: 2 godziny x 280W pozwala na korzystanie z 1 telewizora ok. 8 godzin dziennie, lub z lodówki przez ok. 5 godzin dziennie, lub zagotowanie ok. 2 litrów wody (ale wtedy z TV nici ...).
 • #6
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  azibik wrote:
  Prawdziwa odpowiedż brzmi ,taka instalacja nigdy się nie zwraca.Chyba że dotyczy to zainstalowania budki telefonicznej na pustyni,gdzie doprowadzenie zasilania jest bardzo drogie./nie dotyczy pasjonatów,ekologów i hobbystów/.Podobne pytanie dotyczy samochodów elektrycznych.


  Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Technologia ogniw (fotowoltaiczna oraz fotoelektryczna) należy do jednych z najdroższych alternatywnych źródeł energii które praktycznie nic nie kosztują. Oczywiście są i zwolennicy jak i przeciwnicy ale na chwile obecną takie źródła energii są mało opłacalne albo i nieopłacalne z racji wysokiego nakładu kosztów w przełożeniu na zysk w późniejszym terminie. Przykładowo koszt takiej instalacji może nawet zwracać się 50 lat w zależności od mocy jaką chcemy uzyskiwać a jaką realnie możemy osiągnąć - szerokość geograficzna. Kolega widzę dał przykład oparty obliczeniami :) Do tego wchodzą koszty związane z akumulacją energii w okresie kiedy nie korzystamy z ogniw a kiedy zgromadzoną energię chcemy wykorzystać. Inną sprawą jest jeszcze system sterowania takiego przykładowego ogniwa pod kontem natężenia oświetlenia - ruch obrotowy ziemi. Spraw związanych z eksploatacją oraz składowaniem nie poruszam.

  Tańszym rozwiązaniem była by mała elektrownia wiatrowa ale i tutaj są minusy - wiatr nie wieje 24h/dobę lub w porach dnia gdzie zapotrzebowanie na energię jest największe. Podobnie jest w fotoogniwach gdzie natężenia promieniowania słonecznego jest różne w zależności od pory dnia.
 • #7
  azibik
  Level 32  
  Elektrownia wiatrowa jest opłacalna jeżeli nie magazynujemy energii,należy ją wykorzystać w czasie rzeczywistym z drobnym buforem akumulatorowym.
  Instalujemy małego UPSa Podłączamy za pomocą stycznika do obwodów oświetlenia ,ewentualnie grzania wody /zależy od wydajności elektrowni/.
  Elektrownia ładuje akumulator UPSa ,jeżeli jest naładowany stycznik przełącza na zasilanie z UPSa,elektrownia doładowuje akumulator.Po rozładowaniu akumulatora następuje powrót do zasilania z sieci.I tak w koło.
 • #8
  pksa
  Level 9  
  Dzięki. To są argumenty. Fajnie gdyby znalazł się obrańca z jakąś optymistyczną prognozną. Ja jedynie mogę udać się do znajomego który zrobił sobie taką instalację jakies pół roku temu i zbadać dotychczasowe efekty.
 • #9
  Marjian
  Level 11  
  Witam.
  Zajmuje się fotowoltaiką na codzień (znaki drogowe diodowe (aktywne) zasilane z paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych) i pocieszę Cię, że jest to bardzo fajny temat, lecz jak koledzy piszą bardzo drogi i praktycznie się nie zwróci. To czego potrzebujesz to: panele fotowoltaiczne, kontrolery (regulatory) ładowania i zespołu akumulatorów - to jest minimum jeśli instalacja ma być 12/24VDC. Powyższe rozwiązanie zasili Tobie Oświetlenie LED domu i ogrodu, oraz centralkę alarmową. Jeśli natomiast myślisz o podłączeniu obciążeń na 230VAC to konieczna jest przetwornica- nie będę się rozpisywał o tych zwykłych - jest fajna przetwornica TN-1500 http://www.mplpower.pl/zasilacze-do-wsp-z-solarami/meanwell-przetwornice-dc-ac-1-fazowe,106
  jej zaletą jest to, iż po rozładowaniu akumulatorów następuje automatyczne przełączenie w 10ms na zasilanie z sieci 230VAC- wtedy pracuje jako "przedłużacz". Koszt ok. 465 dolarów netto po 3,01zł za dolara
  Zestaw solarny wzbogacił bym o turbinkę wiatrową - zawsze nocą zyskasz parę WAT.
  Koledzy piszą o systemie śledzenia słońca- to fakt, że zysk uzyskanej energii jest spory,lecz mając dach skierowany na południowy wschód głupio by było wylewać fundament na słup pod obrotową głowicę z solarami. W kolektorach słonecznych do podgrzewania wody nikt w to się nie bawi.
  Chcesz w przybliżeniu policzyć sobie w jakich miesiącach ile uzyskasz KWh wejdz na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/ jest to system który wspiera unia europejska - korzystałem z niego pare lat temu do pisania pacy magisterskiej- sprawdził się!!

  Reasumując: bardzo fajny temat dla zamożnych hobbystów. Główną zaletą fotowoltaiki i zasilania hybrydowego jest to, że możesz postawić je w polu i nie potrzebujesz zezwolenia na budowę, które jest niezbędne w przypadku doprowadzenia 230V.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  eksplorator74
  Level 10  
  Witam
  Pozwolę sobie zabrać glos w dyskusji bo używam system fotogalwaniczy u siebie.
  Zainteresowanie tym systemem pojawiło się z racj tego ze często jeżdżę z przyczepa campingowa i na takim układzie zbudowałem swój układ w domu, a dodam ze mieszkam w bloku na 2 piętrze balkon mam skierowany na południe.
  Najdroższym elementem sa same ogniwa ale można koszty zdecydowanie obniżyć niestety wymaga to trochę zachodu ogniwa kupujemy w chinach same moduły na jednym ze znanych portali sprzedażowych np. alibaba przykład tu http://chinaenergy.en.made-in-china.com/produ...y-Solar-Cell-Mono-5-quot-R150-125-HP-2S-.html
  Ja wykonałem trzy panele po 250 W /30V koszt 1500zl ogniwa +500 zl montaż i konstrukcja ogniwa łączymy szeregowo równolegle uzyskując parametry które nas interesują.
  Ogniwa zasilają dwa akumulatory żelowe 110Ah przez moduł który kosztuje ok. 100zl
  http://chinaenergy.en.made-in-china.com/product/SoYQNAebAMhI/China-Solar-Controller.html
  na koniec jeszcze zostaje przetwornica /inwerter/ koszt ok. 500zl 2000W z mostkiem jeśli napiece baterii spada poniżej 9v przełącza się automatycznie na siec 220V po doładowaniu akumulatorów i wzroście napięcia do 10,5 V ponownie przełącza się na energie solarna.
  http://chinaenergy.en.made-in-china.com/produ...MOEbce/China-Home-System-Inverter-DC-AC-.html
  układ zasile oświetlenie w mieszkaniu oraz TV w okresie letnim w praktyce nie przełącza się na siec 220V w zimie wystarcza na ok. 6 godzin w okresie letim dodatkowo jeszcze jest zmywarka do naczyń.
  Koszt całego zestawu zamknął się w kwocie 3 tys zl miesięczne oszczędności wynikające z rachunków to w mym przypadku 50 % ze 120 zl/mie ma 70 zl .
  Uklad można swobodnie doposażyć w wiatrak 300W ( w mym przypadku zezwolenie spoldzilni na umieszczenie na dachu ) bądź zastosować większa bateria akumulatorów w przypadku energii dwutaryfowej magazynować ja w tańszej taryfie co generuje dodatkowe zyski.
  Mysle ze inwestycja jest opłacalną i będzie się spłacać coraz szybciej zwarzywszy na rosnące ceny en elektrycznej.
 • #12
  User removed account
  User removed account