Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa fotoelektryczne podłączone do instalacji domowej

20 Sie 2010 16:21 8884 11
 • Poziom 9  
  Witam,
  Szukam w elektrodzie informacji na temat wykorzystania ogniw fotoelektrycznych (fotowoltaicznych) i w zasadzie nic nie znajduję. :cry:
  Jeśli ktoś umie mnie skierować do właściwego wątku lub forum to bardzo proszę.

  Chodzi o to, że chcę dozbroić mój domek w zasilanie z ogniw fotoelektrycznych. Tym bardziej, że ponoć od niedawna jest szansa na częściowe refundowanie takiej instalacji z NFOŚ.

  • Czy ktoś z Was ma może praktyczne doświadczenia?
  • Jak wygląda dołączenie takiej instalacji po (przekonwertowaniu na AC) do normalnej, już obecnej, instalacji elektrycznej? Czy trzeba robić jakieś uzgodnienia z zakładem elektrycznym? Bo przecież nie chcę mieć dwóch odizolowanych sieci w domu.
  • Jak przeliczyć zapotrzebowanie na moc względem wydajności fotoogniw na ich powierzchnię? Czy może są firmy, które to dobrze zrobią biorąc także pod uwagę warunki nasłonecznienia?
  • A może ktoś przetestował na własnej skórze kiedy taka inwestycja się zwraca i jak faktycznie jest awaryjna.


  pozdrawiam
 • Fabryka prądu
 • Fabryka prądu
 • Poziom 32  
  Prawdziwa odpowiedż brzmi ,taka instalacja nigdy się nie zwraca.Chyba że dotyczy to zainstalowania budki telefonicznej na pustyni,gdzie doprowadzenie zasilania jest bardzo drogie./nie dotyczy pasjonatów,ekologów i hobbystów/.Podobne pytanie dotyczy samochodów elektrycznych.
 • Poziom 9  
  Jeśli to prawdo to proszę o argumenty.
 • Poziom 43  
  Szczera prawda.
  Oto przykład: panel fotowoltaiczny o mocy 280W ("Alle ...", oferta na AMERICAN WAY SOLAR ET-280W) cena 3.572.- złote.
  Statystyka "godzin słonecznych" w Polsce podaje, że mamy średnio rocznie ok. 1500 godzin słońca: średnio 4 godziny dziennie, dla ułatwienia można przyjąć, że 6 godzin w lecie (kiedy potrzebujemy najmniej energii), i 2 godziny w zimie. Jeżeli nie obracamy panelem "za słońcem", to z tych 1500 godzin wykorzystamy ok. połowy.
  Tak więc 280W x 750 godzin = 210kWh, co ma wartość ok. 100.- złotych.
  Inwestycja 3.572.- w panel zwróci się po przeszło 35 latach, jeżeli panel do tego czasu się nie rozleci ...
  W kosztach inwestycji nie ma akumulatorów (wymiana co parę lat), ani elektroniki regulacyjnej i przetwornicy DC/AC dla zasilania urządzeń domowych.
  Bilans średniego "dopływu" prądu z panela: 2 godziny x 280W pozwala na korzystanie z 1 telewizora ok. 8 godzin dziennie, lub z lodówki przez ok. 5 godzin dziennie, lub zagotowanie ok. 2 litrów wody (ale wtedy z TV nici ...).
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  azibik napisał:
  Prawdziwa odpowiedż brzmi ,taka instalacja nigdy się nie zwraca.Chyba że dotyczy to zainstalowania budki telefonicznej na pustyni,gdzie doprowadzenie zasilania jest bardzo drogie./nie dotyczy pasjonatów,ekologów i hobbystów/.Podobne pytanie dotyczy samochodów elektrycznych.


  Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Technologia ogniw (fotowoltaiczna oraz fotoelektryczna) należy do jednych z najdroższych alternatywnych źródeł energii które praktycznie nic nie kosztują. Oczywiście są i zwolennicy jak i przeciwnicy ale na chwile obecną takie źródła energii są mało opłacalne albo i nieopłacalne z racji wysokiego nakładu kosztów w przełożeniu na zysk w późniejszym terminie. Przykładowo koszt takiej instalacji może nawet zwracać się 50 lat w zależności od mocy jaką chcemy uzyskiwać a jaką realnie możemy osiągnąć - szerokość geograficzna. Kolega widzę dał przykład oparty obliczeniami :) Do tego wchodzą koszty związane z akumulacją energii w okresie kiedy nie korzystamy z ogniw a kiedy zgromadzoną energię chcemy wykorzystać. Inną sprawą jest jeszcze system sterowania takiego przykładowego ogniwa pod kontem natężenia oświetlenia - ruch obrotowy ziemi. Spraw związanych z eksploatacją oraz składowaniem nie poruszam.

  Tańszym rozwiązaniem była by mała elektrownia wiatrowa ale i tutaj są minusy - wiatr nie wieje 24h/dobę lub w porach dnia gdzie zapotrzebowanie na energię jest największe. Podobnie jest w fotoogniwach gdzie natężenia promieniowania słonecznego jest różne w zależności od pory dnia.
 • Poziom 32  
  Elektrownia wiatrowa jest opłacalna jeżeli nie magazynujemy energii,należy ją wykorzystać w czasie rzeczywistym z drobnym buforem akumulatorowym.
  Instalujemy małego UPSa Podłączamy za pomocą stycznika do obwodów oświetlenia ,ewentualnie grzania wody /zależy od wydajności elektrowni/.
  Elektrownia ładuje akumulator UPSa ,jeżeli jest naładowany stycznik przełącza na zasilanie z UPSa,elektrownia doładowuje akumulator.Po rozładowaniu akumulatora następuje powrót do zasilania z sieci.I tak w koło.
 • Poziom 9  
  Dzięki. To są argumenty. Fajnie gdyby znalazł się obrańca z jakąś optymistyczną prognozną. Ja jedynie mogę udać się do znajomego który zrobił sobie taką instalację jakies pół roku temu i zbadać dotychczasowe efekty.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Zajmuje się fotowoltaiką na codzień (znaki drogowe diodowe (aktywne) zasilane z paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych) i pocieszę Cię, że jest to bardzo fajny temat, lecz jak koledzy piszą bardzo drogi i praktycznie się nie zwróci. To czego potrzebujesz to: panele fotowoltaiczne, kontrolery (regulatory) ładowania i zespołu akumulatorów - to jest minimum jeśli instalacja ma być 12/24VDC. Powyższe rozwiązanie zasili Tobie Oświetlenie LED domu i ogrodu, oraz centralkę alarmową. Jeśli natomiast myślisz o podłączeniu obciążeń na 230VAC to konieczna jest przetwornica- nie będę się rozpisywał o tych zwykłych - jest fajna przetwornica TN-1500 http://www.mplpower.pl/zasilacze-do-wsp-z-solarami/meanwell-przetwornice-dc-ac-1-fazowe,106
  jej zaletą jest to, iż po rozładowaniu akumulatorów następuje automatyczne przełączenie w 10ms na zasilanie z sieci 230VAC- wtedy pracuje jako "przedłużacz". Koszt ok. 465 dolarów netto po 3,01zł za dolara
  Zestaw solarny wzbogacił bym o turbinkę wiatrową - zawsze nocą zyskasz parę WAT.
  Koledzy piszą o systemie śledzenia słońca- to fakt, że zysk uzyskanej energii jest spory,lecz mając dach skierowany na południowy wschód głupio by było wylewać fundament na słup pod obrotową głowicę z solarami. W kolektorach słonecznych do podgrzewania wody nikt w to się nie bawi.
  Chcesz w przybliżeniu policzyć sobie w jakich miesiącach ile uzyskasz KWh wejdz na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/ jest to system który wspiera unia europejska - korzystałem z niego pare lat temu do pisania pacy magisterskiej- sprawdził się!!

  Reasumując: bardzo fajny temat dla zamożnych hobbystów. Główną zaletą fotowoltaiki i zasilania hybrydowego jest to, że możesz postawić je w polu i nie potrzebujesz zezwolenia na budowę, które jest niezbędne w przypadku doprowadzenia 230V.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Witam
  Pozwolę sobie zabrać glos w dyskusji bo używam system fotogalwaniczy u siebie.
  Zainteresowanie tym systemem pojawiło się z racj tego ze często jeżdżę z przyczepa campingowa i na takim układzie zbudowałem swój układ w domu, a dodam ze mieszkam w bloku na 2 piętrze balkon mam skierowany na południe.
  Najdroższym elementem sa same ogniwa ale można koszty zdecydowanie obniżyć niestety wymaga to trochę zachodu ogniwa kupujemy w chinach same moduły na jednym ze znanych portali sprzedażowych np. alibaba przykład tu http://chinaenergy.en.made-in-china.com/produ...y-Solar-Cell-Mono-5-quot-R150-125-HP-2S-.html
  Ja wykonałem trzy panele po 250 W /30V koszt 1500zl ogniwa +500 zl montaż i konstrukcja ogniwa łączymy szeregowo równolegle uzyskując parametry które nas interesują.
  Ogniwa zasilają dwa akumulatory żelowe 110Ah przez moduł który kosztuje ok. 100zl
  http://chinaenergy.en.made-in-china.com/product/SoYQNAebAMhI/China-Solar-Controller.html
  na koniec jeszcze zostaje przetwornica /inwerter/ koszt ok. 500zl 2000W z mostkiem jeśli napiece baterii spada poniżej 9v przełącza się automatycznie na siec 220V po doładowaniu akumulatorów i wzroście napięcia do 10,5 V ponownie przełącza się na energie solarna.
  http://chinaenergy.en.made-in-china.com/produ...MOEbce/China-Home-System-Inverter-DC-AC-.html
  układ zasile oświetlenie w mieszkaniu oraz TV w okresie letnim w praktyce nie przełącza się na siec 220V w zimie wystarcza na ok. 6 godzin w okresie letim dodatkowo jeszcze jest zmywarka do naczyń.
  Koszt całego zestawu zamknął się w kwocie 3 tys zl miesięczne oszczędności wynikające z rachunków to w mym przypadku 50 % ze 120 zl/mie ma 70 zl .
  Uklad można swobodnie doposażyć w wiatrak 300W ( w mym przypadku zezwolenie spoldzilni na umieszczenie na dachu ) bądź zastosować większa bateria akumulatorów w przypadku energii dwutaryfowej magazynować ja w tańszej taryfie co generuje dodatkowe zyski.
  Mysle ze inwestycja jest opłacalną i będzie się spłacać coraz szybciej zwarzywszy na rosnące ceny en elektrycznej.
 • Użytkownik usunął konto