Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder obrotowy w chińskiej tokarce numerycznej

davvid86 20 Sie 2010 17:28 2700 8
  • #1 20 Sie 2010 17:28
    davvid86
    Poziom 11  

Witam forumowiczów!

Mam problem z wskazaniami enkodera obrotowego w chińskiej tokarce numerycznej. Problem mianowicie polega na tym, że zlicza on w przybliżeniu o połowę obrotów mniej. Jest to enkoder optyczny. Nic więcej o nim nie potrafię powiedzieć ponieważ dokumentacja jest po chińsku.

Sprawa wygląda tak: wezwano mnie do tokarki ponieważ źle wskazywała obroty. Powiedziano mi że problem się pojawił, gdy urwał się pasek klinowy napędzający wrzeciono. Zaraz obok pracował enkoder. Obroty odczytywane z monitora wahały się i nie odpowiadały nastawom. Moją pierwszą myślą było: pasek uderzył w enkoder i go uszkodził. Powiedziałem zleceniodawcy, że podejrzewam taką sytuację i poleciłem mu się skonsultować z profesjonalnym serwisem. Jeśli serwis to potwierdzi niech zamówi enkoder i po usterce. Zamówili nowy enkoder. Założyłem go i wskazywane obroty są o połowę mniejsze.

Pojadę do tej maszyny w poniedziałek i ewentualnie mogę wtedy podać więcej szczegółów jeśli będą potrzebne. Proszę o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Podejrzewam, że problem można rozwiązać programowo, tylko nie wiem jak.
    Czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia takiego enkodera, a jeśli jest to jak to zrobić? Proszę o jakieś algorytmy działania i wskazówki gdzie szukać.

Pozdrawiam

0 8
  • SterControl
  • #2 20 Sie 2010 20:51
    radsat
    Moderator

Stanowczo za mało danych. Jakie tam jest sterowanie NC? Czy jest pozycjonowanie wrzeciona M19? Czy nowy enkoder jest taki sam, czy dobrali intuicyjnie?

0
  • SterControl
  • #3 20 Sie 2010 21:10
    noplis
    Poziom 20  

davvid86 napisał:
    Witam forumowiczów!
    Czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia takiego enkodera, a jeśli jest to jak to zrobić?

Witam,
    Jeżeli jest to encoder inkrementalny to możesz oglądnąć przebiegi na oscyloskopie - porównaj częstotliwości sygnałów (przy tej samej prędkości obrotowej) z obu encoderów i będziesz wiedział. Przy okazji możesz sprawdzić, czy ten pierwszy rzeczywiście jest walnięty

0
  • #4 21 Sie 2010 08:35
    davvid86
    Poziom 11  

Dziękuję za zainteresowanie. Więcej danych w poniedziałek. Jeśli są jeszcze jakieś sugestie to bardzo proszę.

0
  • #5 21 Sie 2010 13:23
    adamusx
    Poziom 27  

Witam.

Generalnie na enkoderze powinny być jakieś dane..przede wszystkim ilość impulsów na obrót. Porównywałeś je ze starym enkoderem?
    Być może nowy enkoder ma dwa razy mniejszą rozdzielczość i dlatego pokazuje dwa razy mniej obrotów.

0
  • #6 21 Sie 2010 15:46
    autoza
    Poziom 11  

Witam.
    Większość enkoderów posiada dwie fazy, z których impulsy wyjściowe są przesunięte i być może jest urwany jeden z przewodów fazowych lub ma przerwę w okablowaniu ( być może impulsy są sumowane z obu faz ).
    Napisałeś, że monitor wskazywał niestabilną ilość obrotów, a jak jest po wymianie.
    Uwzględnij też uwagę adamusa.

0
  • #7 21 Sie 2010 21:15
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Daj zdjęcia maszyny i enkodera oraz szafy sterującej pod co jest podpięty.

0
  • #8 22 Sie 2010 09:51
    davvid86
    Poziom 11  

Zdjęcia i więcej danych będę miał w poniedziałek wieczorem.

0
  • #9 23 Sie 2010 19:31
    davvid86
    Poziom 11  

Witam ponownie. Zdjęcia enkodera chyba będą zbędne ponieważ po usunięciu uszkodzenia jednego przewodu odczyty z enkodera są przybliżone wartości zadanej. Po przestudiowaniu instrukcji z nowego enkodera doszedłem do wniosku co znaczą ciągi liczbowe w nazwie typu. Wniosek jest jeden: nowy enkoder ma 1200 imp/rpm a stary miał 1024 imp/rpm. Więc wiadoma już jest przyczyna niezgodności nastawy a odczytu obrotów.
    Programuje Logo Siemensa, ale nigdy się w nic "grubszego nie bawiłem". Jest jakiś prosty sposób korekty wskazań obrotów? Co ewentualnie będzie mi potrzebne? Jeśli jest to zbyt skomplikowane to sobie dam spokój, albo odeślą enkoder i zamówią prawidłowy.
    Poniżej zdjęcia Sterownika NC.
    Enkoder obrotowy w chińskiej tokarce numerycznej Enkoder obrotowy w chińskiej tokarce numerycznej

0
  Szukaj w 5mln produktów