Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka 3D

wekar 17 Jan 2005 16:40 59861 181
Computer Controls
    wekar
    Level 14  
    Witam.
    Panowie szukam silników krokowych do mojej maszynki. Jeden z kolegów zaznacza że powinny mieć ok 0,5Nm. Czteroprzewodowe, 200 kroków na obrót. Jesli ktoś ma takowe to bardzo proszę o informację.
    Sterowniki jużdo mnie jadą za pomocą Poczty Polskiej wiec co by siębawić dalej potrzebne mi silniki.
    pozdrawiam
  • Computer Controls
    gemine
    Level 2  
    Cześć, jako zaawansowany (teoretycznie) w problem budowy swojej frezarki :) chcę zauważyć , że pośpiech i tworzenie maszyny od końca jest szkodliwe (dla nerwów), czy możesz podzielić sie informacja nt co chcesz obrabiać (wymiary, materiał, obszar obróbki, dokładność) ? Odnośnie poziomowania - prosta metoda dla układu bramowego to poziomowanie belek prowadnic do płaszczyzny stołu (polecam montaż czujnika zegarowego i "przejazd" po stole lub wykonanie drugiego stołu w obrębie bramy (poziomowanego ręcznie lub automatycznie - wtedy odpada problem obróbki przedmiotów o skośnej powierzchni), odnośnie luzów - niezaleznie od likwidacji luzów wózka pozostaje problem giętkości kiści (uchwytu), oraz luzów przy nawrocie. Poważnym problemem (dla mnie) była kwestia utraty informacji przy sterowaniu silnikami i pomiarze tylko prędkości obrotowej (zblokowanie) - polecam enkodery lub układy potencjometryczne (sa szumy ale amatorsko wytarcza). pozdrawiam.
  • Computer Controls
    wekar
    Level 14  
    Jeśli mam być szczery to nie posiadam jakiśspecjalnych planów co do zastosowania tej maszynki. Jest to cel raczej czysto dydaktyczny.
    Jeśli sięjednak powiedzie mam zamiar zbudować znacznie większą maszynkę o obszarze roboczym 1600 x 1000 x 200 dofrezowania w drewnie i MDF. Jednak to zdecydowanie daleka przyszłość.
    Póki co pewnie bedę grawerował w aluminium, może płyty czołowe obudów itp.
    Pozrawiam
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Ja osobiście mam plan aby grawerować w plexi i robić ozdoby wszelkiej maści, następna żecz w planie to płytki drukowane, szybciej niż trawione no i taniej (nielicząc kosztów budowy maszyny). A wracając na ziemie nieznalazłem jeszcze wystarczającej ilości materiału, tzn. szyn z drukarek :( Wekar powiedz mi na czym ty zrobiłeś prowadnice?
    silvvester
    Level 24  
    sam zaczynałem od takich pomysłów , zrobiłem stół 35x50cm
    pręty od skanera ale jak się dobrze zastanowilem to to by się nadawalo
    co najwyżej do rysowania
    postanowilem że jak już mam robić to żeby to miało ręce i nogi
    znalazłem sobie tokarza który robi za połowe tego co w normalnych usługowych zakładach jednoosobowych :)

pręty szlifowane 15mm kupiłem
    śruby trapezowe fi 12mm 3 komplety z toczonymi nakrętkami i prowadnice na tulejach z brązu zamówiłem
    może i w waszych okolicach są jakieś zakłady gdzie warto by pogadać z jakimś tokarzem na zapleczu :)
    marky1
    Level 17  
    Warto pytania o frezarkę zadać na forum na stronie:

www.cnc.elektroda.net

Tam też są materiały i linki.
    wekar
    Level 14  
    Witam.
    Inner_Bushman moja maszynka jest na prowadnicach liniowych. Na stronie chyba nr 2 tego posta jest zdjęcie tej maszynki i tam to widać dość dokładnie. Jak znajdęjeszcze jakieś fotki to zamieszczę.
    Pzdr

Dodano po 2 [minuty]:

Może tutaj lepiej widać - jeszcze bez osi X oraz Z
    mmaziarz
    Level 2  
    Witam wszystkich
    Tez od niedawna zaczołem intersowac sie tematem małej frezarki 3D od strony mechanicznej nie ma problemu jedyne co to sterowanie. W tym nie jestem dobry jesli ktos mogły sie podzielic swoimi wiadomosciami z zakresu elektroniki to mogłbym sie odwdzieczyc pomysłami mechanicznymi.
    Pozdrawiam. moj adres na priva mmaziarz (małpa) wp.pl
    pack3r
    Level 14  
    Sama elektronika do sterowania silnikami krokowymi programem KCam i innymi tego typu jest bardzo prosta, posiadam taki projekt wlasnej roboty, pracuje teraz nad mechanika frezarki. Do kazdego silnika krokowego jest sterownik na ktorym sa w sumie dwa uklady scalone 7486 i 7474, do tego 3 rezystory, jeden tranzystor do zanegowania sygnalu DIR i jeszcze tylko drugi uklad do wzmocnienia mocy skladajacy sie z 4 wiekszych tranzystorow, kilka rezystorow i diod. Sterowanie idzie przez port LPT i wszystko dziala naprawde porzadnie :) Jak narysyje porzadnie schematy to oczywiscie udostepnie wszystko. Jest to naprawde bardzo proste.
    Inner_Bushman
    Level 17  
    To że elektronika jest prosta to ja wiem. Niewiem zato z czego wziąść właściwe elementy mechaniczne. Wekar powiedz mi skąd masz te prowadnice, ile kosztowały i dlaczego tak drogo :P
    wekar
    Level 14  
    Niczego co dotyczy mechaniki nie kupilem. Prowadnice - jedna była nowa, druga jest demobilu ale nie posiada żadnych luzów, załatwiłmi je tato. Tak więc samam mechanika kosztowała mnie tylko troszeczkę pracy co by to wszystko poskładać. Oczywiście sąto prowadnice o skromnej długości ale jak na razie na moje potrzeby muszą wystarczyć. Mam jeszcze świetne pręty z łożyskami kulowymi do nastepnej maszyny - 4 szt, mają 1200 mmdługości, fi30, baaaardzo pięknie pracują, a znajdą zastosowanie w kolejnej frezarce do drewna, i bedąwozić na sobie frezarkę METABO 1500W i 11000 Obrotów, powinna z tego wyjść dość ciekawa zabawka, zobaczymy, wszystko po koleji.
    Pzdr
    mmaziarz
    Level 2  
    Witam w moim rozwiazaniu prowdnice sa to rury chromowane na tłoczyska siłowników dostepne w sprzedazy na to nałozone sa tulejki brozowo grafitowe (samosmarujące) tez dostepne w sprzedazy a całosc ramy oparta jest na profilach aluminiowych Boscha. Jako sruby zastosowałem srube metryczna o skoku 2 mm a nakretka jest w postaci trzech walców rowkowanych o zarysie gwintu metrycznego ułozyskowanych moge na nich kasowac luz zwrotny.

Teraz bardzo mnie interesuje cała elektronika czyli jakiej mocy silniki zastosowac czy mozna zastosowac kontrole silników (enkodery) Podzielci sie swoimi wiadomosciami na ten temat.
    Pozdrawiam
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Wekar, a dało by rade załatwić takie prowadnice i dla mnie? Jeżeli tak to ile by mnie taka przyjemność kosztowała? Oszczędziło by mi to problemów z budowaniem własnych prowadnic i mógł bym sie zająć budowaniem stołu, elektroniką i silnikami a nie obmyślaniem "z czego by to zrobić".
    wekar
    Level 14  
    W najblizszy weekend będę w domu więc się zorientuję. Jenak obiecać niczego nie mogę.
    Ciągle szukam silników do majej maszynki - czteroprzewodowe do 2A i ok 0,5Nm, potrzebuję trzy sztuki. Jeśli ktośchciałby się pozbyć.....
    Pzdr
    wekar
    Level 14  
    Witam.
    Inner_Bushman niestety nie byłem jeszcze w domu, mam zamiar jechac teraz więc sprawa z prowadnicami jest ciągle otwarta.
    Zastanawiałem się nad podciśnieniowym systemem mocowania do mojej frezarki. Chodzi mi tutaj o frecowanie np płytek drukowanych. Idea jest taka by w płycie stołu czy jakiejś dodatkowej płycie nawierć kilka otworów i wymusić w nich podciśnienie tak aby po położeniu na nich płytki, płytka ta była przyssana do blatu. Czy takie rozwiązanie ma sens i czy jest możliwe. W jaki inny sposób od pompy próżniowej można ten problem rozwiązać. Zysk pewnie byłby taki że płytka całą swoją powierzchnią przylegałaby do powierzchni blatu.
    Pzdr
    Szefciu
    Level 13  
    Pomysł z podciśnieniem jest niezły, tylko czy pracujący frez nie będzie przesuwac plytki? Myślę że oprócz otworów do podciśnienia powinieneś zrobic cos w formie ramki zabezpieczjącej płytke przed przesuwaniem. Wtedy podciśnienie zapewniałoby tylko równomierny docisk do stołu roboczego. Materiał płytek jest dośc sztywny i jeżeli byłby lekko pofalowany pompa musiałaby miec sporą wydajnośc żeby ja docisnąć. Może użyć jakiegoś uszczelniacza (smaru?), który by to wszystko powypełniał. Pisze "na gorąco" stąd troszeczke moze to zagmatwane:)

Miałem kiedys praktyki na szlifierkach magnesowych i tam mimo potężnych magnesów małe detale potrafiły wystrzelic z ogromną prędkościa po spotkaniu z tarczą szlifierską
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Pomysł z podciśnieniem bardzo mi sie podoba. Uszczelnienie mogła by zapewnić cieńka warstwa dziurkowanej gumy (np prezerwatywa), zapewniło by to również zwiękrzenie tarcia i możliwe że zapobiegało by to przesówaniu.
    Czekam na wieści co do prowadnic :)
    Hammerstein
    Level 12  
    witam wszystkich zainteresowanych.
    dawno nie pojawialem sie na elektrodzie, wiec nie jestem dobrze znany. przeczytalem cale forum z tym tematem i chcialbym sie podzielic z wami moimi wnioskami. na pczatku chce powiedziec, ze od dluzszego czasu meczy mnie pomysl zrobienia takiego urzadzenia, ale ze jestem bardzo ambitny, to nie chcialbym sie ograniczac wylacznie do 3 wymiarow. nie bede sie wdawal w szczegoly mojego pomyslu, bo to na razie nie ma sensu. do wekara; szukasz silnikow krokowych?? ja jestem szczesliwym posiadaczem paru calkiem ladnych silniczkow :) niedawno udalo mi sie kupic z demobilu calkiem spore silniki na 24V, 0.18A, 1.8 deg/step. za jedyne 10zl/szt. niestety dlugo takich silnikow szukalem, wiec ci nie odstapie ich. tym bardziej, ze zanosze sie z budowa takiego plotera, sorry :) ale moge ci cos poradzic w zwiazku z tym. otuz wspomniane silniki kupilem na gieldzie elektronicznej we wroclawiu. byl tam facet, ktory sprowadza roznego rodzaju silniki, wentylatory, itp. moglem kupic troche wiekszy silnik krokowy, ale zal mi bylo 40 zlociszy.. :/ mam tez mniejsze silniczki krokowe, ze starych napedow dyskietek 5,25" jak masz mozliwosc, to polaz po tego tylu "imprezkach", nie doradzam ci jechanie do wroclawia, jesli masz daleko do tego miasta, ale na pewno w wiekszym meiscie sa roznego rodzaju gieldy sprzetu komputerowego i za grosze mozna kupic mechanizmy od dyskow twardych, drukatek, skanerow, itp. jest jeszcze inny sposob na wzbogacenie sie w tego typu silniki; polecam gielde internetowa Allegro. tam mialem juz okazje pare razy kupic roznego rodzaju silniki, ale ceny tam oferowane sa "ciut" wyzsze niz za takie urzadzenia na gieldzie elektronicznej. no i do tego trzeba doliczyc koszty transportu. jesli bardzo chcesz, to moge w twoim imieniu zakupic takie silniki jak bede mial okazje. tylko ze na razie brak mi funduszy na wyprawe na "polowanie" :) mieszkasz moze na dolnym slasku? jesli tak, to mozesz sam sie wygrac na gielde elektroniczna we wroclawiu, jesli nie, to trudno. natomiast odnosnie sruby napedowej, to mam taka sugestie; w centrum handlowym "obi" albo "castorama" (nie pamietam dokladnie gdzie) w dziale budowlanym, widzialem gruby i dlugi pret montazowy caly gwintowany. pomyslalem sobie ze od biedy moglby wystarczyc do plotera z zastosowaniem polprofesjonalnym. moze stal z ktorego jest wykonany nie jest zbyt twarda, ale grubosc czyni go sztywnym tak, ze w rekach nie sposob go ugiac. byc moze nawet udalo by sie go zahartowac, ale gwarancji nie dam ze to bedzie dobry pomysl. jesli chodzi o mnie, to na razie nie wyszedlem z etapu teoretycznego planowania takiego urzadzenia. potrzebuje pomocy w zbudowaniu elektroniki dla silnikow krokowych. wiem ze to ponoc bardzo proste, ale mi chodzi o konstrukcje ktora moze sterowac pelnym krokiem, polkrokiem i mikrokrokiem, do kazdego silnika mozliwosc podlaczenia czujnika teperatury, sterowanie poprzez 2 linie, mozliwosc wybrania trybu I2C, lub 1 linia czestotliwosc (ilosc krokow proporcjonalna do ilosci krokow) 2 linia kierunek. moze to dosc skomplikowane. na pewno trzeba do tego sterownika zastosowac komputer jednoukladowy. caly projekt sie dosc mocno skomplikuje, ale za to bedzie bardzo elastyczny dla zastosowania w roznego rodzaju projektach. nie wiem czy widzieliscie takie urzadzonko do montarzu elementow elektronicznych na plytce drukowanej, ale cos moze mniej skomplikowanego bardzo mi sie mazy.. :) jesli nikt nie ma pomyslu na taka elektronike, to na dobry poczatek bede sie cieszyl z projektow mniej skomplikowanych. jesli zainteresowalem was moimi pomyslami, to chetnie sie podziele jeszcze innymi moimi spostrzezeniami i przemysleniami. co do prowadnic, to tez myslalem jak by mozna je wykonac, ale bez profili aluminiowych juz dostepnych w szerogiej gamie w sprzedarzy, nie wymyslilem nic sensownego bez wiekszych nakladow.
    mam nadzieje ze w czyms pomoglem, ze do czegos natchnolem, teraz licze na zyczliwe wsparcie merytoryczne :)
    pozdr.

Dodano po 21 [minuty]:

przypomniala mi sie jeszcze jedna sugestia, do pomyslu podcisneiniowego mocowania plaskich i gladkich powieszchni. nie pomysleliscie o wykonaniu podkladki z fugi silikonowej?? mozna wykonac ja w pardzo prosty sposob; na nawoskowana plyte szklana naniesc cala tube, albo ile kto woli tej fugi z jednej strony na cala szerokosc. do rozprowadzenia masy silikonowej na cala powieszchnie potrzebna bedzie tylko prosta listwa ktora bedzie mozna rozsparowac na odpowiednia grubosc mase silikonowa. ale zeby miec rowna grubosc tej fugi, to miedzy szybe a listwe po bokach podlozyc jakies rownej grubosc podkladki dystansujace, wtedy wystarczy jedynie przejechac listwa po calej szybie i czekac az fuga wyschnie :) proste, nie? :) ten pomysl podpatrzylem na pewnym filmie dokumentalnym z z pomiaru schniecia farb. tylko ze zamiast fugi zastosowano farbe ktorej wlasciwosci chciano zbadac, i posypywano z rownomierna predkoscia piaskiem ta farbe.. mam nadzieje ze nie namotalem, ale ten opis podaje, w razie gdyby ktos nie zajazyl pomyslu z wykonaniem podkladki z fugi. oczywiscie w takiej podkladce trzeba jeszcze ponawiercac otwory. opisu nawiercania otworow nie bede juz przytaczal, to kazdy na pewno jest na tyle inteligentny zeby samemu cos wymyslec.. :) na koniec jeszcze czemu mowie o fudze silikonowej, otoz dla tego, ze jest ona miekka i latwo przylegaja do niej rozne gladkie powieszchnie. moj pomysl oczywiscie nie jest ostateczny i nie zastrzegam sobie do niego zadnych praw. :)
    pozdr.

Dodano po 33 [sekundy]:

przypomniala mi sie jeszcze jedna sugestia, do pomyslu podcisneiniowego mocowania plaskich i gladkich powieszchni. nie pomysleliscie o wykonaniu podkladki z fugi silikonowej?? mozna wykonac ja w pardzo prosty sposob; na nawoskowana plyte szklana naniesc cala tube, albo ile kto woli tej fugi z jednej strony na cala szerokosc. do rozprowadzenia masy silikonowej na cala powieszchnie potrzebna bedzie tylko prosta listwa ktora bedzie mozna rozsparowac na odpowiednia grubosc mase silikonowa. ale zeby miec rowna grubosc tej fugi, to miedzy szybe a listwe po bokach podlozyc jakies rownej grubosc podkladki dystansujace, wtedy wystarczy jedynie przejechac listwa po calej szybie i czekac az fuga wyschnie :) proste, nie? :) ten pomysl podpatrzylem na pewnym filmie dokumentalnym z z pomiaru schniecia farb. tylko ze zamiast fugi zastosowano farbe ktorej wlasciwosci chciano zbadac, i posypywano z rownomierna predkoscia piaskiem ta farbe.. mam nadzieje ze nie namotalem, ale ten opis podaje, w razie gdyby ktos nie zajazyl pomyslu z wykonaniem podkladki z fugi. oczywiscie w takiej podkladce trzeba jeszcze ponawiercac otwory. opisu nawiercania otworow nie bede juz przytaczal, to kazdy na pewno jest na tyle inteligentny zeby samemu cos wymyslec.. :) na koniec jeszcze czemu mowie o fudze silikonowej, otoz dla tego, ze jest ona miekka i latwo przylegaja do niej rozne gladkie powieszchnie. moj pomysl oczywiscie nie jest ostateczny i nie zastrzegam sobie do niego zadnych praw. :)
    pozdr.
    wekar
    Level 14  
    Witam.
    Każde wskazówki mogą się przydać - wiec dzięki Hamerstein.
    Inner Buschman sorry ale niestety nie mam mozliwości załatwić takich prowadnic. To że mnie się udało to był szczęśliwy traf i tyle.
    Ponieważ nie mam jeszcze silników do swojej maszynki to w wolnym czasie przychodzą mi do głowy różne pomysły. Zastanawiam się teraz nad magazynkiem na narzędzia. Tak aby maszyna samodzilnie je wymieniała podczas pracy. Czy ktoś jużzrobił coś takiego?
    Mam mały pomysł ale muszę go troszeczke rozrysowaćbo wytłumaczyćto raczej sięnie da. Jak narysuje to wkleję.
    pzdr
    Hammerstein
    Level 12  
    wekar nie smiej sie, ale ja juz od czasu kiedy zaczolem myslec o takiej frezarce myslalem tez o glowicy, ktora bedzie w stanie zmieniac sobie narzedzia :) pytasz czy juz ktos to zrobil? oczywiscie ze tak!! :) sek w tym ze takie maszynki maja montownie elektroniki, ktore same potrafia rozne elementy sobie podawac i montowac na laminacie... :( koszt takich urzadzej jest pewnei ogromny.. :(( ale pewnie prostrze urzadzenie da sie jakos zrobic. pomyslalem sobie jeszcze o czyms, chodzi o likwidowanie luzow. mianowicie; zamiast kombinowac z likwidowaniem luzow na srobie napedowej, lepiej zlikwidowac je na gladkiej, prostei i malo skomplikowanej prowadnicy. jak ktos chce przykladow, to polecam konstrukcje napedu glowicy laserowej w CD lub podobnym urzadzeniu. sruba zwykel ma jakies luzy poprzeczne, ale nie ma znaczenia, jesli na prowadnicy sie je zlikwiduje. polecam pod rozwage...
    pzdr
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Jestem strasznie zawiedziony :( Teraz musze znowu zacząć myśleć nad prowadnicami bo te z drukarek mają okropne luzy :(
    Jeżeli ktoś ma prosty tani i ciekawy pomysł na prowadnice to był bym bardzo wdzięczny (punkty)
    Czekam na pomysły :)

PS: mówią że łapówka wszystko załatwi :P
    wekar
    Level 14  
    Własnie coś takiego na myśli. Mocowanie jest na stożku pseudo morsa, we wrzecionie zainstalowany jest mocny magnes tak aby przyciagał tulejkę narzędzia. Wymiana tego narzedzia polegałaby na tym że maszyna razem z narzedziem wjeżdża w widełki i w osi Z odrewa narzędzie od magnesu. Nie wiem tylko czy taki magnes utrzymałby oprawk, jednak stożek o odpowiedniej długości zapewniłby dobre trzymanie na boki. Powinno wystarczyć....
    Pzdr
    wekar
    Level 14  
    Z elektromagnesem moze byc klopot bo trzeba go jakoś zasilić a elektromagnes ten musiałby się obracać, więc w grę wchodziły by jakieś szczotki a tego wolałbym uniknąć.
    Co do narzędzia to również pseudo stożek morse'a. Należałoby więc te kilkA frezów odpowiednio szlifować i osadzić w oprawkach. Ale z tym raczej nie będę mieć problemu.
    bardo mnie interesuje czy programy sterujące maszynka 3D potrafią obsłużyć magazynek i wiedzągdzie na jakich współżędnych znajduje siędane narzędzie.
    Pzdr
    PETERS
    Level 13  
    Hej, mnie też męczy pomysł frezarki 3D.Głównie chodzi mi o płytki drukowane no i może jakieś miękkie tworzywa. Przemyślałem sprawę - więc poprawcie mnie jeśli źle myślę:

- śruby pociągowe zrobiłbym z 2 nagwintowanych prętów ( jakie gwinty by się nadały?? bo M4 chyba za małe, ale biorąc pod uwagę, że będą robić w miękkim materiale i bez pośpiechu...)
    - śruby te rozłożone są po obu stronach frezarki i odpowiedzialne za jedną oś - a połączone np. takim paskiem zębatym jak jest w drukarce, albo napędzane z 2ch silników. W ten sposób wyeliminował bym prowadnice.
    - czy silniki krokowe ze starych napędów dyskietek (5,25" chyba) by się nie nadały??

Pewnie coś trzeba będzie zmodyfikować??

Tylko zastanawia mnie jak to wszystko spiąć, bo oprócz silników z tego co widziałem w profesjonalnych frezarkach są np. wyłączniki krańcowe - jak to spiąć do LPT. I jak tym sterować, jak jest z kalibracją - bo wiadomo, że każda frezarka jest inna i ma inne przełozenia.I jaki program to ubsługuje, bo interesowało by mnie sterowanie z programu, który ma możliwość bezpośredniego sterowania ploterem - np. TraxMaker.
    wekar
    Level 14  
    Witam.
    Chcesz całkowicie zrezygnowaćz prowadnic? Nie wiem czy jest to dobry pomysł. Taka Zwykła śroba moze nie mieć liniowości i jeśli cały portal powiesisz tylko na dwóch śrubach to może się okazać że podczas przemieszczania portal bedzie się podnosić to do góry to na dół. A przy płytkach dla elektroniki ma to poważne wydaje mie się znaczenie bo nie otrzymasz zadanej głębokości frezowania. Zastosowałbym chociaż jedną pojedyńczą prowadnicę a wspomagającą niech będzie śruba.
    marek_pl
    Level 2  
    posiadam wiele silników krokowych różnej wielkości jak jesteś zainteresowany to mogę któregoś dnia zrobić foto i ci wysłać z parametrami niestety mam na wszystko bardzo mało czasu i z szybką odpowiedzią może być trochę trudno. ps.na tym forum jestem pierwszy raz i niewiem ale chyba odpowiedzi mam szukać między innymi odowiedziami.pozdrawiam marek
    wekar
    Level 14  
    Jeśli masz dużo silników to bardzo bym prosił o zdjęcia i to nie tylko w swoim imieniu. Na tym forum jest bardzo wielu potencjalnych zainteresowanych takimi silnikami. Jeśli nie ja to kto inny bedzie chciał kupić takie silniki. Więc aparat w dłonie i do roboty.
    Pzdr
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Chyba wezme dwie szyny kolejowe i będe miał prowadnice, bo nic innego mo do głowy nie przychodzi ;(
    wekar
    Level 14  
    Czekaj czekaj z tymi szynami. Kolejowe są dość ciężkie może te tramwajowe?
    Normalnie mi Ciebie szkoda. Mam w domu coś co mogłoby się nadać, ale nie wiem do co chcesz obrabiać.
    Są to cztery długie pryzmy a pomiędzy nimi pracują cztery kulki. problem w tym że trzebaby przykręcić je do jakiegoś profilu żeby zaczęły spełniać swoją funkcję. Wyglada to mniej więcej jak na rysunku.
    Jeste toś delikatne a pracowało w starej kserokopiarce, górna płyta na tym jeździła, właściwie to nie wiem po co, ale w samym kserze luzów nie było.
    Wymiary tego to ok 10x8x400mm mowa tutaj o jednej pryźmie, kulki chyba fi6.
    Jesli Cie ineteresuje to daj znać, ale w moim mniemaniu znajdzie to zastosowanie w dość delikatnej maszynce, poza tym mam tylko dwa koplety, więc raczej na jedną oś.
    Pzdr