Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód RC sterowany komputerem przy pomocy kierownicy

21 Sie 2010 01:30 2499 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    z góry przepraszam jeśli zadam jakieś głupie pytanie ale dopiero zagłębiam się w dziedzinę elektroniki.

Chodzi mi po głowie pewien pomysł, które stawiam sobie jako wyzwanie :)

Otóż posiadam samochód RC sterowany radiowo. Chciałbym przerobić kontroler i podpiąć go pod komputer, np przez LPT lub USB. Następnie napisać programik integrujący kierownicę podpiętą pod komputer z kontrolerem RC.

Próbowałem już podłączyć samochodzik pod klawiaturę i wszystko jest ok. Ale chciałbym zrobić płynną zmianę prędkości oraz skręt, co można uzyskać przy pomocy kierownicy i dołączonych do niej pedałów.

Moje pytanie brzmi czy można w jakiś sposób przerobić taki kontroler ?
    RC posiada regulację prędkości oraz skrętów przy pomocy potencjometrów.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 35  
    Użyj cyfrowych potencjometrów lub generuj bezpośrednio sygnał analogowy za pomocą przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC).
    Zarówno jedne jak i drugie są dostępne z interfejsem SPI co będzie łatwe do oprogramowania z pomocą LPT. USB to dużo wyższa szkoła jazdy.
  • Poziom 2  
    A czy mógłbyś mi polecić jakiś dobry potencjometr cyfrowy ? Najlepiej jakby był nie za drogi :)

Dodano po 1 [minuty]:

Btw... Obecnie podłączyłem samochodzik przez moduł opisany w poniższym artykule:

http://www.dioda.com.pl/forum/topics20/zdalne...-komputera-klaw-lub-przez-internet-vt2243.htm

Czy idzie to przerobić tak, żeby działało z potencjometrem czy trzeba zbudować nowy moduł ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przerabianie tej bardziewnej chińskiej aparatury na proporcjonalną jest nieralne i nieopłacalne.

Widzę dwie drogi:
    Zastosować porządną aparaturę modelarską i wtedy takie sterowanie będzie miało sens, a jedyne co pozostanie do zrobienia to spięcie nadajnika z komputerem. Są do tego interfejsy więc nie będzie problemu.

Jednak jest to rozwiązanie drogie i raczej nie o to Ci w tym chodzi ;)

Druga opcja, to przetworzenie danych z kierownicy i na ich podstawie wygenerowanie impulsów o niskiej częstotliwości (coś jak PWM) które za pomocą nieproporcjonalnej aparatury umożliwią semi-proporcjonalne sterowanie. Na cuda bym nie liczył, ale ma to szansę dać przynajmniej namiastkę sterowania proporcjonalnego. Szkoda że nie masz wyjść transoptorowych tylko przekaźnikowe - one są duużo wolniejsze i 2-3Hz to max co możesz uzyskać.

Podsumowując, problem nie jest w komputerze, tylko w zabawce którą masz, jeśli chcesz zrobić z tym coś więcej to czas sprawić sobie porządniejszą zabawkę ze sterowaniem proporcjonalnym.
  • Poziom 2  
    Ok. Dzięki za info...

Jeśli kupię sprzęt ze sterowanie proporcjonalnym, czy wtedy będzie opcja połączyć to z kierownicą ?

Czy poradzi sobie z integracją tego mikrokontroler ATmega8 ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zależy czy chcesz to zrobić przy pomocy komputera, czy bez.

Jeżeli kupisz aparaturę pistoletową, to sterowanie nią jest znacznie wygodniejsze niż kierownicą. Jeżeli chcesz podłączyć do komputera, to może warto pomyśleć nad samodzielną budową części aparatury.

Rozważyłbym zastosowanie następujących układów:
    - moduł nadawczy z aparatury modelarskiej, sterowany przez atmegę i podłączony do komputera
    - odbiornik bluetooth w samochodziku i samodzielna budowa odbiornika, w sensie - moduł BT, atmega generująca sygnały dla serwomechanizmów/regulatora.

Obie opcje wymagają tworzenia nieco sprzętu. Nadajnik modelarski zależy jaki trafisz, może wyjść taniej lub drożej, przy czym na pewno będzie lepszy zasięg.

W obu rozwiązaniach atmega8 całkowicie wystarczy.

Koszty to głównie samochodzik z wyposażeniem modelarskim i pakietem - za ile trafisz, szacowałbym ~300zł (w tym: samochodzik z serwomechanizmem skrętu, silnikiem i regulatorem obrotów, pakiet zasilający) Do tego atmega + moduł BT, lub atmega + aparatura modelarska ~100zł
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie,

zajmuję się tym przeważnie w wolnych chwilach po pracy. Jak tylko będę miał jakieś efekty mojej pracy to dam znać na forum.

Mam nadzieje, że nie będzie to zbytnio skomplikowane... Na razie zatrzymałem się na nauce ATmegi w temacie włącz/wyłącz diodę :D

Jeszcze raz wielkie dzięki :)