Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w mieszkaniu kamienicy: zerować czy PEN->PE+N?

Egon_Freeman 21 Sie 2010 02:23 3731 3
  • #1 21 Sie 2010 02:23
    Egon_Freeman
    Poziom 8  

Witam.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zasadniczo nie mam zaawansowanej wiedzy na temat instalacji elektrycznych, i pytanie moje ma charakter prośby o ocenę sytuacji i ew. porady. Prostsze rozwiązania mogę wdrożyć sam (np. "zerowanie"), ale na bardziej poważne projekty raczej rzucał się nie będę (życie mi jeszcze miłe).

Mieszkam w starej (jeszcze przedwojennej) kamienicy w Poznaniu (okolice Łazarza - podaję, bo może ktoś będzie miał dokładne dane akurat tego terenu). W mieszkaniu instalacja elektryczna, z tego co mi wiadomo, wykonana jest na dwóch przewodach (skrętka miedziana). Kłopot pojawia się, kiedy chcę do sieci zasilającej wpiąć urządzenie wymagające uziemienia - czyli komputer (a właściwie kilka, wraz z monitorami). Korzystam z okazji faktu sprzątania i bardzo delikatnego remontu, wymieniam gniazdka na te z przyłączem ochronnym (tzw. 'bolcem') etc. No i właśnie tu pojawia się mój problem: co mam zrobić z 'bolcem', aby było bezpiecznie?

Po kilku miesiącach ogólnego użytkowania tej sieci elektrycznej WYDAJE MI SIĘ, że mam instalację typu TN-C z przewodem PEN. Pierwotnie wydawało mi się, że mam uziemienie w gniazdkach w łazience, ale niestety - ktoś po prostu kreatywnie użył zielono-żółtego koloru kabla, aby go gdzieś w ścianie spiąć z N. Wszystkie pozostałe obecne wcześniej gniazdka z przyłączem ochronnym są zmostkowane do N (PEN). Kiedyś chciałem być kreatywny samemu, i uziemić komputer do kaloryfera (już mi wyjaśniono, dlaczego jest to zły pomysł). Przy okazji ciekawostka: mam różnicę potencjałów między PEN a kaloryferem (około 16V napięcia przemiennego).

Pytanie moje brzmi: czy jedyną moją opcją (wykluczając ingerencję Zakładu Energetycznego, czyli po "mojej" stronie licznika) jest tzw. "zerowanie" tychże 'bolców'? Szukałem prostych metod na wydzielenie PE i N ze wspólnego PEN, ale wszyscy sugerują uziemienie tegoż punktu, a ja zwyczajnie nie mam gdzie. Do kaloryfera/kranu tego nie zrobię, bo część instalacji już jest z PCV (głównie w piwnicy), a nie chcę kogokolwiek zabić. Skąd jeszcze mógłbym "znaleźć" przewód PE, lub co mógłbym zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć użytkowników?

Dodam, że istniejąca sieć elektryczna nie wzbudza mojego zaufania - przykładów jest wiele - poczynając na tym z 'magicznym PE którego nie ma', a kończąc na fazie w losowej dziurce gniazdka... Niestety, możliwości profesjonalnej wymiany całej sieci elektrycznej w mieszkaniu nie ma. Myślę bardziej o sensownym zabezpieczeniu, na tę chwilę, jednego pokoju (tego ze sprzętem w metalowych obudowach).

Czy mogę prosić, aby ktoś z Was spojrzał na sytuację krytycznym okiem?

[Edit]

Jeszcze jeden fakt mi się przypomniał: z tego co wiem, przed mieszkaniem każdy z lokatorów ma wyłącznik różnicowoprądowy. Nie wiem, czy to akurat mi pomaga w mojej sytuacji, ale z tego co kojarzę TN-C nie mają 'różnicówek', więc "gdzieś w budynku" mogę mieć PE i N. Tylko po co z tego później robić PEN, i jak? A jeśli nie, to czy ja przypadkiem nie mam w instalacji tylko L i N? Strach się bać.

-1 3
  • EuroPro
  • Pomocny post
    #2 21 Sie 2010 09:09
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego jak masz sieć TN-C i w gniazdach masz 2 przewody to tylko zostaje ci zerowanie w gniazdkach inaczej nie możesz zrobić.Jeśli byś chciał mieć sieć TN-C-S to byś musiał wymienić instalację aby posiadała trzy przewody PE N L

Co do sąsiadów to oni mają pewnie zmienioną sieć i w głównej rozdzielni punkt rozdziału PEN na PE i N a ten punkt może być uziemiony nie ma normy która nakazuje go uziemić

0
  • EuroPro
  • Pomocny post
    #3 21 Sie 2010 09:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 21 Sie 2010 15:07
    Egon_Freeman
    Poziom 8  

Dziękuję obu panom za komentarz w mojej sprawie. W takim razie po prostu przeprowadzę zerowanie tych gniazdek. Przy najbliższej możliwej okazji postaram się o gruntowną wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu, korzystając z usług osoby do tego wykwalifikowanej.

Co do tego RCD, oczywiście mogę się mylić - równie dobrze może tam być zwykła zwłoczna 'S'ka. Pozostawię więc swoje domniemania na ten temat i zrobię wszystkie gniazdka tak, jak powinny być (tj. faza z lewej, PEN najpierw do bolca, a dopiero po tym mostkowanie do N). Dziękuję za pomoc.

0