Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jasność diod dla różnych kolorów

Kuzyn 21 Aug 2010 10:42 1613 7
  • #1
    Kuzyn
    Level 17  
    Witam

    Planuję kupić diody do kolorofonu własnej roboty, ale mam pewien problem. Otóż, chciałem kupić diody R, G, B o tej samej jasności, lecz jak patrzyłem na alledrogo (już przez kilka miesięcy), to nie mogę znaleźć diod o tej samej jasności. Aktualnie jest dla B=25cd, G=30cd no i dla R=10cd.
    I tu moje pytanie, czy diody będą świecić tak samo jasno, czy dioda czerwona (jak mi się wydaje) będzie świecić znacznie ciemniej?

    [dodano 21.08.2010 16:10]
    Pytam dlatego, bo kolorofon mam już wyliczony i mam już kupione do niego części. Taka odpowiedź, że mogę wyregulować jasność świecenia mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ chcę tego uniknąć. Zastanawia mnie dlaczego nie mogę znaleźć diody czerwonej o jasności większej niż 10cd i czy w rzeczywistości jasność czerwonej diody 10cd, może odpowiadać niebieskiej 25cd.

    Proszę o odpowiedź


    [x]
  • #2
    zzzloty
    Level 10  
    opierajac sie na wiedzy cioci wikipedi (Link) na pierwszy rzut oka, dochodze do wniosku ze Twoje diody nie beda swiecily tak samo (intensywnosc ich swiecenia bedzie sie roznila). jednakze jest istotny szczegol: czestotliwosc. Cd jest jednostka intensywnosci swiatla o f=5,4*10^14Hz. natomiast swiatlo czerwone, zielone i niebieskie maja inne czestotliwosci. Moze to oznaczac, ze pomimo mniejszej liczbie Cd Twoje diody moga swiecic na podobnym poziomie intensywnosci.

    Z drugiej strony mamy przykład innego zmyslu: ludzkiego sluchu. Potencjometry zwiekszajace glosnosc w sprzecie audio sa logarytmiczne. ciekawe jak to wyglada ze wzrokiem i jego reakcja na ilosc energii rejestrowanego swiatla... wiem ze ludzkie oko jest bardziej czule na minimalne zmiany intensywnosci swiecenia niz na minimalne roznice barw. Jesli wzrok reaguje na intensywnosc swiatla w sposob logarytmiczny to roznice w Twoich diodach raczej nie zostana zauwazone.

    tyle z teorii...

    Moim zdaniem najlepiej bedzie jesli zrobisz sobie praktyczny test- zloz prosty ukladzik ze zrodlem pradowym (rezystor i tranzystor bipolarny) i zobacz jak beda swiecic poszczegolne diody przy takim samym natezeniu pradu.
  • #3
    _Robak_
    Level 33  
    Sprawa jest prosta, jak masz diody o różnym flux binie to bierzesz ten najmniejszy, w tym wypadku 10cd i sterujesz je żądanym prądem, następnie te o wyższym binie sterujesz prądem proporcjonalnie mniejszym i już.
  • #4
    zzzloty
    Level 10  
    Robak, ale kolega napisal
    Quote:
    Taka odpowiedź, że mogę wyregulować jasność świecenia mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ chcę tego uniknąć.

    wiec widocznie ma jakies powody ze chce uniknac regulacji swiecenia poprzez wysterowanie pradem.

    co nie zmienia faktu. ze pomysl dobry :)
  • #5
    elektro155
    Level 26  
    daj rezystory tak, by diody niebieska i zielona świeciły tak słabiej jak czerwona
  • #6
    Kuzyn
    Level 17  
    No niestety, jeśli nie ma innego sposobu, niż kupno i sprawdzenie, czy jasność tych diod jest różna, to będę musiał tak zrobić.Tylko szkoda, że będę musiał wyliczyć kolorofon praktycznie od początku.

    Dzięki za zainteresowanie.
  • #7
    _Robak_
    Level 33  
    Skoro nie prądem, to można sterować PWMem:> Byłoby to chyba przerostem formy nad treścią no ale jak ktoś się uprze to czemu nie;)
  • #8
    jdubowski
    Tube devices specialist
    Kuzyn wrote:

    Pytam dlatego, bo kolorofon mam już wyliczony i mam już kupione do niego części. Taka odpowiedź, że mogę wyregulować jasność świecenia mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ chcę tego uniknąć.


    No to zostaje przyciemnić "za jasne" diody odpowiednim filtrem sarym.