Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie sygnału TV - z gniazdka antenowego

fbu90 21 Aug 2010 12:38 5923 5
 • #1
  fbu90
  Level 11  
  Witam, posiadam w domu gniazdko antenowe (tv+radio+sat), które jest podłączone do zbiorczej instalacji antenowej w bloku, i chciałbym od tego gniazdjka poprowadzić sygnał tv na odległość około 20 metrów w celu oglądania DVB-t w innym pokoju na komputerze.
  Niestety możliwość przeniesienia gniazdka nie wchodzi w rachubę.

  Problem polega na tym, że jeśli podepnę kabel od gniazdka do kompa o o długości ok 20 metrów to siła sygnału DVB_t jest na poziomie 80% ale jakość sygnału na poziomie 2 do 10 % co uniemożliwia oglądanie telewizji.
  Podłączyłem komputer bezpośrednio do gniazdka kablem ok 50 cm i siłą sygnału 80% a jakość sygnału 100% co pozwala oglądać w krystalicznej jakości.
  Znajduję się w odległość około 60 km od nadajnika w Śremie

  W jaki sposób mógłbym wzmocnić sygnał by na 20 metrowym kablu oglądać DVB-T?
  Proszę o pomoc.
 • #2
  michcio
  Electrician specialist
  20 metrów to nie tak dużo. Wzmacniacz może pomóc, ale możliwe też, ze zrobi jeszcze gorzej.
  Co to za przewód? Czy za 30 gr/m z marketu czy porządniejszy za ponad 1-1,5 zł? To też może być problem. Sprawdź też, czy końcówki są dobrze zarobione (oplot nie może się zwierać z żyłą) i czy przewód nie jest gdzieś złamany.
 • #3
  ducia
  Level 22  
  Jak wyżej 20m do TV naziemnej to nie jest dużo kabel masz lipny lub końcówki źle zarobione jeśli to tani kabel zobacz na całej długości czy nie jest złamany zgnieciony. No chyba że masz tanią przedłużkę z CHRL grubości 3mm to nie ma się co dziwić.
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  fbu90 wrote:
  W jaki sposób mógłbym wzmocnić sygnał by na 20 metrowym kablu oglądać DVB-T ...

  Jeżeli jest tak jak piszą moi poprzednicy (o zarobieniu wtyku i jakości kabla - co jest dość słuszne), ponieważ bardzo często zdarza się, że "ten ktoś" źle zarobił wtyk F - to możesz wykorzystać wzmacniacz sygnałowy o wzmocnieniu około +10dB np. taki :
  z regulacją
  http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm
  albo taki bez regulacji
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_antenowy_aktywny_ara_1-2_f_B1213.htm

  Podpowiem tylko, że karty TV w komputerach mają znacznie mniejszą czułość odbiornika i sygnały na ich wejściu powinny być troszeczkę większe.


  Pozdrawiam.
 • #6
  k2.juras
  Level 19  
  To niemożliwe, żeby był taki spadek na kablu jak jest dobry. Sprawdź końcówki, może drucik z oplotu dotyka do żyły środkowej. Jak nie to nowy kabel w najbliższym sklepie rtv. Możesz go też sprawdzić podłączając przez niego dekoder sat lub telewizor. Możesz też sprawdzić go przy pomocy miernika. Podłącz na jednym końcu bateryjkę o wiadomym napięciu i na drugim końcu zmierz to napięcie. Może być max. pięć setnych wolta spadku. Jak będzie więcej, jedna lub kilka dziesiątych wolta spadku to kabel jest do wyrzucenia.