Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja elektryczna w garażu

TOMSONIK 21 Aug 2010 22:14 5380 7
 • #1
  TOMSONIK
  Level 11  
  Witam wszystkich

  w garażu mam instalacje elektryczną 230v(1 faza) standardowe gniazdko i żarówkę. Jednak chciałbym podłączyć sobie maszyny takie jak frezarkę, tokarkę czy wiertarkę które są przystosowane pod 380v(3 fazy), czytałem troszkę o falownikach i wiem że to mógł by być sposób na podłączenie tych urządzeń ale mam na ścianie taką skrzynkę elektryczną w której według mnie jest coś takiego jak zasilanie 380v(3fazy) niżej daję zdjęcia tej skrzynki

  [instalacja elektryczna w garażu instalacja elektryczna w garażu ]
 • Helpful post
  #2
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Cudo ze zdjęcia, to rozdzielnica okapturzona.

  Na drugiej fotce układ sieci TT lub TN-C, instalacja 3 fazowa.

  Odnośnie identyfikacji typu sieci zasilającej proponuję kontakt z ZE lub odszukanie umowy, ponieważ ta informacja determinuje udzielanie następnych porad.
 • Helpful post
  #3
  czesiu
  Level 35  
  Wychodzi na to, że masz 3 fazy 400V (380V juz nie ma).
  Co masz w dwóch poostałych skrzynkach?
 • Helpful post
  #4
  cyruss
  Level 30  
  Pytanie zasadnicze: czyj to garaż. Twój? Wynajmowany? Jeśli nie Twój to jak się rozliczasz za pobór z gniazdka - masz licznik?
  Wygląda to na zasilanie trójfazowe. Jeśli garaż jest Twój to powinno uprościć sprawę.
  Jeśli nie Twój to może można się dogadać z właścicielem na zamontowanie podlicznika bez formalności z ZE?
  Jeśli dobrze widzę to niebieska żyła tego grubego kabla jest połączona na szynę fazową a biała na zerową - a to niedopuszczalny błąd. Albo bardzo stara instalacja.
 • #5
  TOMSONIK
  Level 11  
  w dwóch pozostałych skrzynkach są bezpieczniki do mojej instalacji chyba 1 a reszta do innych garaży. instalując maszyny musiał bym założyć licznik którego na dzień dzisiejszy nie mam, a że garaż wynajmuję musi to zrobić właściciel w spółdzielni albo samemu zadzwonić do ZE
 • Helpful post
  #6
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Czeka w takim razie droga formalna o przyznanie nowych warunków technicznych przyłączenia. Dokumenty musi złożyć osoba na którą zarejestrowany jest licznik w wynajmowanym garażu, lub osoba przez nią upoważniona. ZE przyzna nowe warunki techniczne, według których możliwe będzie wykonanie instalacji, przyłącza, tablicy licznikowej i stosownych zabezpieczeń. Instalacja zasilania 3-fazowego wiązać się będzie zapewne ze wzrostem mocy umownej [zwanej też zapotrzebowaną] za którą przyjdzie Ci zapłacić ok 120-130PLN za każdy domówiony kW. Policz moc znamionową wszystkich urządzeń z uwzględnieniem współczynnika jednoczesności. Wszystkie obciążenia planowane przez Ciebie mają charakter indukcyjny. Napisz jaką mają moc, bo jest szansa, że załapiesz się na licznik mocy czynnej i biernej. Różniste frezarki i tokarki już widziałem i czasem mogą siedzieć w nich silniki o znacznej mocy.

  Nie zdziwię się, jak wszystko będziesz musiał robić na swój koszt...

  Gdzie są umieszczone liczniki i gdzie jest obecnie rozpisana granica instalacji ZE i odbiorców [właścicieli garaży]?

  Tak, czy inaczej pierwszy krok należy do Ciebie i jest to wizyta w lokalnym ZE.
 • #7
  TOMSONIK
  Level 11  
  widzę że nie będzie tania ta droga formalna myślę że maksymalnie będę pobierał jednocześnie 5 kW.
  pewnie to trudno na tą chwile ocenić ale chyba więcej niż 1 000 zł to nie będą chcieli za zrobienie tej całej instalacji?
 • Helpful post
  #8
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  W mojej okolicy 3 fazowe dają od 7,5kW [3xBiWTz 16A]. 5kW? a prądy rozruchowe silników?
  Jeżeli ma być wszystko od nowa, włącznie z rozdzielnicą, wykonaniem uziemienia ochronnego, pomiarami i odbiorami, to obawiam się, że może nie starczyć. Trzeba by obejrzeć... poza tym podajesz za mało szczegółów dotyczących wynajmowanego pomieszczenia. Bo garaże są różne, do jednego ledwo się maluch mieści, do innego na pierwsze stanowisko wjeżdża dodge ram z 8 metrową łodzią na przyczepie, a na drugim stanowisku stoi S klasa i porszak :P

  Wizja lokalna będzie najlepszym rozwiązaniem, żeby upewnić się z grubsza co do kosztów.

  Temat wyczerpany.
  [Akrzy]