Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o weryfykację schematu

21 Sie 2010 23:00 2887 5
  • Poziom 27  
    Witam.

Koledzy jeżeli moglibyście zweryfikować mój schemat instalacji to byłbym bardzo wdzięczny. Co można zmienić? Kable już położone, została tylko rozdzielnica (48 polowa) do podłączenia.

Przepraszam za odręczny rysunek ale robiłem go teraz na szybko.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Więc tak:
    - pierwsze RCD 3 fazowe powinno być TYLKO do zasilania obwodów 3fazowych [kuchnia elektryczna + gniazdo siłowe w garażu]
    - reszta odbiorników jednofazowych powinna być zabezpieczona 3 wyłącznikami RCD jednofazowymi po 1 szt. na fazę
    - osobne RCD do łazienki
    - brak ograniczników przepięć
    - nie ma obowiązku stosowania RCD do oświetlenia
    - nie widzę zasilania bramy wjazdowej, garażowej, zasilania rozdzielnicy teletechnicznej, alarmu, gniazd zewnętrznych i ewentualnego oświetlenia zewnętrznego, jeśli jest, lub będzie zainstalowane.
    - brak kontrolek obecności napięcia

- jakie zabezpieczenie przedlicznikowe i przydział mocy?
    - jaki rodzaj sieci zasilającej?
    - czy wykonano połączenia wyrównawcze główne i miejscowe?
    - czy zostało przewidziane uziemienie szyny PE?
    - jakie przyłącze, kablowe, czy napowietrzne?
    - jaka jest długość WLZ od złącza do rozdzielnicy?
    - jaki przekrój i ile żył ma WLZ?

To na początek :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    Do wypowiedzi kolegi Miwhoo pozwolę sobie jeszcze dodać:
    - umieszczenie obwodu pralni (zapewne z pralką) i bojlera na jednej fazie jest raczej mało roztropne, chyba że planuje kolega jeszcze jakieś jednofazowe odbiorniki dużej mocy, o których nie wiemy,
    - podobnie umieszczenie całego oświetlenia na jednej fazie (przy odrobinie pecha.... "ciemność, widzę ciemność" w całym domu).
  • Poziom 27  
    1. Jeżeli chodzi o trzy różnicówki jednofazowe to też tak chciałem, z trudem udało mi się na dwie dodatkowe go namówić bo chciał tylko na jednej 3F mieć wszystko, bo jak to powiedział: "wszyscy tak mają i działa"

2. ograniczniki przepięć będą w przyszłości ( problem-kasa)

A jeżeli chodzi o te połączenia wyrównawcze to gdzie je zrobić jak nic jeszcze niema? Macie większe doświadczenie to podpowiedzcie coś. To jest moja pierwsza instalacja.

3. Zasilanie bramy wjazdowej będzie w przyszłości bo zapomnieli mu wkopać kabel goście co układali mu w ziemi WLZ. zasilanie bramy garażowej też w przyszłości. Rozdzielnica jest w garaży więc nie będzie problemu.
    Zasilanie oświetlenia zewnętrznego jest tylko na zdjęciu jest ucięte.
    Kabel 3x2.5 do rozdzielnicy teletechnicznej jest i tu pytanie: Czy podpiąć go do jakiegoś obwodu czy dać osobne zabezpieczenie (ale zaraz może braknąć miejsca na th35).

4. kontrolka faz jest tylko nie rysowałem jej bo myślałem że jest to zbędne.

5. przydział mocy 11kW C20A

6. sieć TN-S

7. do domu przychodzi (ok 35m) 5x10mm2. Rozdział jest w przy ogrodzeniu i uziemiony. I tu kolejne pytanie: Chyba już nie muszę uziemiać pod domem?

Bojler już przepinam na inną fazę mój błąd (chociaż będzie używany tylko w sporadycznie gdy węgla z jakiś przyczyn zabraknie).

Oświetlenie też już przepinam:)

przyznam się do błędu jaki popełniłem: Nie założyłem mu podwójnych kabli sat dla PVR.
  • Poziom 13  
    Połączeniami wyrównawczymi obejmij np. rury przy bateriach, piecu, kolektorze, linka LgY 16mm2. Przekaźniki zabezpiecz B6.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kol. djlukas oczekuje gotowej odpowiedzi a nawet nie skorzystał z wyszukiwarki!
    Proszę najpierw zapoznać się z tym co zostało napisane (kiedy uziemiamy, co uziemiamy i dlaczego, w którym miejscu, obowiązek wykonania połączeń wyrównawczych głównych i miejscowych..) a dopiero potem pytać o rzeczy których nie rozumiesz!
    Doliczyłem się wykorzystanych 37 "miejsc" + 4 (ograniczniki)= 41 (lub 40), więc pozostaje jeszcze 7 miejsc na poprawki ("wszyscy tak mają i działa")...
    Cytat:
    ograniczniki przepięć będą w przyszłości
    - czyli nigdy..., a co na to elektryk wykonujący schemat jednokreskowy załączony do protokołu odbioru instalacji? Czy w warunkach nie jest coś "przypadkiem" na ten temat napisane?
    Cytat:
    do domu przychodzi (ok 35m) 5x10mm2. Rozdział jest w przy ogrodzeniu i uziemiony. I tu kolejne pytanie: Chyba już nie muszę uziemiać pod domem?

Jak sądzę naciągnięcie inwestora na zbędne koszty- a i tak kolega musi uziemić szynę GSU i przewód PE w obiekcie!
    Więc dlaczego mówimy o kosztach...

Ps. Zapoznaj się z ogłoszeniami w dziale i popraw zdjęcie w pierwszym poście.