Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-615US regulacja wsk. wysterowania.

śrubuś 21 Sie 2010 23:51 2278 8
  • #1 21 Sie 2010 23:51
    śrubuś
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Niektórzy już chyba kojarzą, że remontuję magnetofon jak w tytule. Tym razem napotkałem na znacznie poważniejszy problem. Po ukończeniu mechaniki została mi elektronika. Do tej pory myślałem, że mam suche kondensatory, bo prawy wskaźnik VU pokazywał zawsze niższy poziom niż lewy, ale dzisiaj przekonałem się, że jest to raczej nieprawda. Jakiś kretyn kręcił peerkami na PCB i między innymi zmienił nastawę wskaźnika. Kręcił jeszcze co najmniej jednym peerkiem (bo widać cień jak był wcześniej ustawiony), tylko problem w tym, że nie wiem od czego.
    Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy mają instrukcję serwisową do magnetofonu Technics RS-615US albo przynajmniej schemat, ponieważ bardzo zależy mi na przywróceniu tego zabytku do świetności, a jak sami wiecie bez tego jestem bezradny.
    P.S. O ile tamten potencjometr przestawiłem tak jak był, o tyle tego od wskaźnika nie mogę, ponieważ nie wiem czy lewy jest przekręcony na + czy prawy na -. :cry: :cry:

0 8
  • Pomocny post
    #2 22 Sie 2010 06:04
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Regulacja wskaźników wysterowania.
    1. Magnetofon w trybie nagrywania.
    2. Ustawić potencjometry Record Level w maksymalne prawe położenie.
    3. Podać na wejście liniowe sygnał o częstotliwości 1kHz i takim napięciu, aby na wyjściu liniowym uzyskać sygnał o napięciu 0,42V.
    4. Regulować potencjometrami montażowymi do uzyskania wskazań 0dB na obydwu wskaźnikach wysterowania.

Podałem za instrukcją serwisową modelu RS-616. Myślę, że sposób będzie odpowiedni, jeśli potencjometry montażowe znajdą się w położeniach zbliżonych do ich pozycji "zaznaczonych" przez tlenki pokrywające potencjometry.

GM

0
  • #3 22 Sie 2010 08:17
    śrubuś
    Poziom 9  

Z komputera dam radę wygenerować sygnał o takim napięciu, żeby na wyjściu pokazało się takie napięcie?

0
  • #4 22 Sie 2010 08:20
    Grzegorz Markowski

Myślę, że trzeba zrobić próbę.

GM

0
  • #6 25 Sie 2010 20:03
    śrubuś
    Poziom 9  

Przepraszam za mój brak aktywności, ale wymiotło mnie na kilka dni nad jeziorko.
    Multimetrem, ale jeśli podam sygnał o częstotliwości 1kHz to tak jak radzi Grzegorz, to multimetr powinien sobie poradzić. Jest na popularnym serwisie filmik z nagraniem w jakości HD (myślę, że i dźwięk też powinien być wysokiej jakości) obrazu i dźwięku testowego o częstotliwości 1kHz (mam w tunerze jeszcze Rec Level Test, ale on daje 440Hz, więc odpada).
    Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden problem. Mianowicie chodzi mi o to czy oba kanały grają równo, czy któreś elektrolity już podeschły i nie grają równo a rozregulowane wskaźniki (ewentualnie tylko jeden wskaźnik) nie pokażą tego. Czy mierząc napięcie podawane na potencjometr montażowy przed wskaźnikiem będę w stanie określić różnicę w sygnale na obu kanałach?

0
  • #7 25 Sie 2010 20:59
    Grzegorz Markowski

Sygnał 1kHz polecam wygenerować jakimś programowym generatorem sygnałów akustycznych i podać taki sygnał z wyjścia karty dźwiękowej na wejścia magnetofonu. Aby wyeliminować różnicę poziomów napięc generowanych przez kartę korzystaj z jednego kanału, podłączając go kolejno do wejścia lewego i prawego kanału magnetofonu.
    Równomierność odtwarzania toru odczytu sprawdza się za pomocą kasety testowej nagranej tonem testowym na całej szerokości taśmy i mierząc napięcia we wskazanych przez instrukcję serwisową punktach pomiarowych. Takimi punktami pomiarowymi są bardzo często wyjścia liniowe magnetofonu.
    Jeśli ustawi się równomierne odtwarzanie obydwu kanałów toru odczytu, to różnica wskazań mierników wysterowania będzie albo wynikiem różnic w ustawieniu potencjometrów regulacyjnych mierników, albo jakimś uszkodzeniem w układach sterujących mierników. Jeśli układy są sprawne, to potencjometry będą w takich samych lub bardzo zbliżonych pozycjach.
    Po wyregulowaniu wskaźników wysterowania w sposób podany wcześniej, odtwarzanie kasety testowej da jednakowe wskazania na miernikach przy prawidłowo wyregulowanych torach odczytu.
    Ponieważ obecnie zdobycie kasety testowej może okazać się problematyczne, można z dość dobrym skutkiem zastosować nagranie wykonane na magnetofonie stereofonicznym, w którym "zmonofonizowano" głowicę uniwersalną. Polega to na równoległym połączeniu uzwojeń głowicy uniwersalnej i zasileniu ich z jednego kanału toru nagrywania magnetofonu. Tak nagrana taśma nie będzie taśmą wzorcową, ale może pokazać różnice występujące w torze odczytu.

GM

0
  • #8 25 Sie 2010 21:02
    Artur k.
    Admin grupy audio

śrubuś napisał:
    Multimetrem, ale jeśli podam sygnał o częstotliwości 1kHz to tak jak radzi Grzegorz, to multimetr powinien sobie poradzić.

Właśnie kłopot w tym, że najprawdopodobniej sobie nie poradzi. Wskazać coś wskaże, ale wskazanie będzie obarczone dużym błędem. Mój całkiem przyzwoity miernik mierzy napięcia przemienne o częstotliwościach 50-500Hz
    Jaki masz ten multimetr?

śrubuś napisał:
    Jest na popularnym serwisie filmik z nagraniem w jakości HD (myślę, że i dźwięk też powinien być wysokiej jakości) obrazu i dźwięku testowego o częstotliwości 1kHz

Odpuść sobie tego typu "sygnały testowe"

0
  • #9 25 Sie 2010 21:40
    śrubuś
    Poziom 9  

Mam Laudmann LM-807A. Z instrukcji wynika, że jego zakres to 40-400Hz. Pisząc, że sobie poradzi źle Ciebie zrozumiałem, bo przeczytałem, że one mierzą dobrze tylko przy 1kHz :oops: .
    Czyli lekka lipa. Odnośnie pomiaru mocy na wyjściach wszystko wiem, do testu mogę nagrać sygnał z przedziału 40-400Hz, ale jak tu ustawić te wskaźniki?

A jeśli miernik ma zakres dokładnego pomiaru do 400Hz, to pomiar sygnału na wyjściu jeszcze mogę zrobić na podstawie częstotliwości 440Hz (ta generowana z tunera i nagrywana na innym kaseciaku)? Na 40Hz błąd pomiaru aż tak znacząco chyba nie wzrośnie? Poza tym, to tylko orientacyjnie ma być, żeby zobaczyć czy oba kanały grają równo...

0