Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik indukcyjny i regulator tyrystorowy - buczy

Azajcew 22 Sie 2010 10:07 4101 9
  • #1 22 Sie 2010 10:07
    Azajcew
    Poziom 10  

Witam

Mój problem przedstawia się następująco: zakupiłem centralę wentylacyjną i odpowiedni (wg. producenta) sterownik mocy wentylatorów. Bardzo zależy mi na możliwości płynnej regulacji. Regulator jest prostym, dwupołówkowym sterownikiem tyrystorowym, podłączanym szeregowo z zasilaniem centrali. Centrala zawiera dwa wentylatory oparte na silnikach indukcyjnych, każdy o mocy ok. 55W. W miarę zmniejszania mocy wentylatorów następuje wzrost głośności buczenia silników do poziomu, który jest nie do zaakceptowania. Zapewne wynika to ze zniekształceń przebiegu napięcia wprowadzanych przez sterownik tyrystorowy. Hałas silników przenosi się po kanałach wentylacyjnych i jest mocno słyszalny w domu.
    Moje pytanie: czy istnieje prosty i tani sposób na obniżenie poziomu tego buczenia? Mam na myśli zastosowanie jakiegoś filtra RLC do "wygładzenia" przebiegu napięcia. Stosowanie falownika nie wchodzi w grę ze względu na koszty. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

0 9
  • #2 22 Sie 2010 11:41
    małek
    Poziom 20  

Być może sterowanie grupowe rozwiąże problem, ale to musisz sam przetestować. Niestety obciążenie sieci w tym przypadku również będzie nie ciekawe, na szczęście niewielką mocą.

0
  • #3 22 Sie 2010 11:52
    krzyjak
    Poziom 29  

Jesli jest to rzczywiści silnik indukcyjny jednofazowy to nie dziw się buczy. Zmiane prędkość obrotowej silnika indukcyjnego w szerokich granicach wykonuje się poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego a nie jego wartości skutecznej. Dziwi mnie fakt, że producent zaleca taki sterownik do tego wentylatora. Możesz spróbowac filtrować napięcie na silniku, ale nie wydaje mi się by to wiele pomogło. A może się mylę?

0
  • #5 24 Sie 2010 14:04
    Azajcew
    Poziom 10  

Niestety autotransformatory odpadają ponieważ chcę mieć płynną regulację i w dodatku na ścianie. Zastanawiałem się nad transformatorem z przekładnią 1:1. Jakiś separacyjny by się dobrało. Być może transformator wygładziłby nieco sinusoidę. Może jakieś dodatkowe uzwojenie z podłączonym kondensatorem? Faktycznie, rozważam również sterowanie grupowe. Silniki mają dużą bezwładność mechaniczną (od zera do pełnej prędkości rozpędzają się ze 3 sek.). Boję się tylko, że może to je wykończyć mechanicznie.

0
  • #6 29 Sie 2010 20:24
    Kabuto15
    Poziom 18  

Mogę polecić napędy Invertek Optidrive E2. Regulują prędkość silników indukcyjnych jednofazowych na zasadzie sterowania skalarnego (zmiana zarówno wart. skuteczna napięcia jak i częstotliwości).
    Regulacja grupowa też powinna dać radę, choć zakres regulacji jest niewielki, ale cena na pewno satysfakcjonująca.

0
  • #7 05 Wrz 2010 11:49
    mobak
    Poziom 13  

Witam. Czy sterownik jest wyposażony w dławik? Instalowałem kiedyś wentylator lutniowy też wyposażony w regulator fazowy. W szeregu z triakiem był pokaźnych rozmiarów dławik toroidalny. Włącznik sprzężony z potencjometrem, regulacja od maksimum w dół ale tylko do pewnego momentu ok.50%. Kiedyś zrobiłem bardzo prostą regulację (3 stopnie)dławikami od świetlówek 40W w szereg z silnikiem wentylatora zwieranymi przełącznikiem.

0
  • #8 05 Wrz 2010 13:15
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Ale jaj ja przeczytałem 55kW.
    Są oczywiście malutkie autotransfornatorki 50W.

0
  • #9 09 Wrz 2010 23:25
    kris1966
    Poziom 17  

Ja do regulacji prędkości obrotowej wentylatora kominkowego użyłem przełącznika obrotowego który dołącza w szereg kondensatory . Buczy minimalnie . Lepsze były rezystory, ale miały duże straty energii i grzały się mocno. Regulator z turbiną działał już dwa sezony. Żadnych rezonansów nie było.

0
  • #10 08 Paź 2010 08:17
    Azajcew
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za pomoc. Problem rozwiązany. Wystarczyło podłączyć dławik w szereg z regulatorem (kolega mobak podsunął dobry pomysł). Zastosowałem duży dławik od starej lampy rtęciowej (ok. 200W). Efekt zupełnie zadowalający. Buczenie jest ledwie słyszalnie gdy stoi się przy centrali, a wcześniej buczenie było głośniejsze niż szum powietrza. W domu buczenia nie słychać w ogóle. Występuje jedynie nieznaczne obniżenie mocy centrali, ale i tak wykorzystuję jakieś 30% (bardzo mały dom do możliwości centrali), więc nie stanowi to żadnego problemu. Temat uważam za zamknięty.

0