Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody co wybrać

bodziot 22 Sie 2010 12:49 14111 10
  • #1 22 Sie 2010 12:49
    bodziot
    Poziom 17  

Witam
    Jestem w trakcie budowy domu, i właśnie jestem w trakcie wybierania czym ogrzać wodę. O ile nie ma problemu w zimie kiedy woda będzie podgrzewana przez kocioł c.o. to w pozostałe pory roku jest problem. Początkowo chciałem podgrzewać wodę kolektorami, lecz zniechęcił mnie do tego kolega, który jest instalatorem, a zaproponował pompę ciepła zainstalowaną na zbiorniku. Zaproponował konkretny model t.j. Link. podłącza się go do instalacji wodnej i do kotła lub solarów. Ja zastanawiałem się nad instalacją samego zasobnika wody, i ewentualnie zainstalowanie samej pompy ciepła np. Link. Po przestudiowaniu ulotek wynika że pierwsza opcja powinna być bardziej oszczędna, lecz może jest to tylko złudzenie, z braku możliwości bezpośredniego porównania danych. Może mi ktoś pomoże lub podpowie jaką decyzje podjąć, i co o tym sądzicie
    Pozdrawiam Bodzio

0 10
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 22 Sie 2010 13:45
    davvid80
    Poziom 17  

To jest super pomysł... w okresie letnim masz wysokie temperatury powietrza, a więc pompa ciepła powietrze/woda będzie pracowała z wysokim współczynnikiem efektywności. Najlepiej weź model z wężownicą solarną... i pod wężownicę podepnij kocioł, aby w okresie grzewczym móc ogrzewać wodę użytkową także kotłem. Modeli jest wiele, zobacz na Vitocal 160-A.
    Pozdrawiam

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 22 Sie 2010 16:38
    elektrodom
    Poziom 20  

W pompach ciepła dość szybko klęka sprężarka.
    Szczerze mówiąc dziwię się, że kolega odradził Ci solary, ale to inna sprawa.
    Ważne jest, żeby sprawdzić jak ma się moc urządzenia przy najniższych temperaturach w których może pracować -samo 6st. C niewiele mówi, bo może być mowa o czasie kiedy pompa osiąga moc nominalną, a może przy takiej temperaturze po prostu pracować... Wtedy na niewiele Ci się przyda.
    Są na rynku pompy powietrzne z modułem zewnętrznym, które pracują i do -40st. C. Wtedy masz pewną moc.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Sie 2010 22:15
    bodziot
    Poziom 17  

przy temperaturze 6 stopni na zewnątrz będę już grzał w centralnym, które będzie podgrzewać wodę, a co do sprężarki, to mam nadzieję że będzie miała podobną żywotność do tych z lodówek

0
  • #5 23 Sie 2010 11:00
    elektrodom
    Poziom 20  

To masz sprawę jasną. Życzę dobrego użytkowania. Pozdrawiam

0
  • #6 12 Mar 2011 09:22
    bodziot
    Poziom 17  

odświeżam temat, czy naprawdę nikt nie miał do czynienia z takimi urządzeniami, czy są praktyczne, czy warto coś takiego użyć

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

0
  • #7 12 Mar 2011 22:45
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Mam pompę ciepła Hewalex na lato, żeby nie grzać gazem. Uważam, że jest to dobre i tanie rozwiązanie. Lepsze i tańsze, niż solary. Kupiłem jesienią, po promocyjnej cenie. NIE ŻAŁUJĘ decyzji. COP 3,8 Jak tylko nastaną nieco cieplejsze dni, przełączam się na pompę. Pierwsze próby wypadły pomyślnie.

0
  • #8 16 Kwi 2011 20:39
    Ride
    Poziom 16  

Witaj mirrzo, domyślam się, że masz pompę PCWU-3,8H-A3. Niedawno kolega "zarazil" mnie tematem pomp powietrze-woda i również rozważam możliwość wzbogacenia mojej domowej instalacji o takie "ustrojstwo". Na razie jestem na etapie gromadzenia informacji. Po przeczytaniu wszystkich danych jakie znalazłem na temat tej pompy, mam kilka pytań:
    - czy założyłeś jakieś filtry [np. siatkowe] na rury doprowadzające/odprowadzające powietrze?
    - czy jej faktyczna sprawność jest taka jak na wykresach w opisie?
    - jakich rur [średnica wewnętrzna] użyłeś do podłączenia wody?
    Firma zaleca 3/4", czyli średnica wewnętrzna chyba 20mm [tyle mają stalowe] dla przepływu 650l/h przy ΔT=5°C [wartości optymalne].
    - czy użycie rur o mniejszej średnicy wewnętrznej [np. 15mm] spowoduje znaczący spadek sprawności pompy?
    Słyszałem o gościu, który użył do tego celu rur PEX 16 [to już chyba lekkie "przegięcie", przecież złączki tych rur mają otwory o średnicy kilku mm].
    - w jakiej najniższej temperaturze powietrza testowaleś pompę?
    - czy przepływ 650l/h jest wartością stałą [zależną tylko od oporów przepływu]?
    - jaka jest orientacyjna żywotność takiej pompy [np. teoretyczny czas pracy ciągłej]?
    - jeśli będzie pracować w piwnicy to będzie słyszalna w nocy w całym domu?
    Z góry dziękuję za wszelkie informacje :) .

0
  • #9 16 Kwi 2011 21:24
    zybie
    Poziom 30  

Musisz rozważyć co ci się bardziej kalkuluje, taniej grzać solarem ale nie zawsze [ brak słońca, pochmurno, deszcz] lub trochę drożej ale pewniej pompą ciepła.
    Jeżeli się zdecydujesz możesz wykorzystać ciepło domu do grzania CWU chłodząc jednocześnie pomieszczenia w upalne dni.

0
  • #10 16 Kwi 2011 23:52
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Ride napisał:
    Witaj mirrzo, domyślam się, że masz pompę PCWU-3,8H-A3. Niedawno kolega "zarazil" mnie tematem pomp powietrze-woda i również rozważam możliwość wzbogacenia mojej domowej instalacji o takie "ustrojstwo". Na razie jestem na etapie gromadzenia informacji. Po przeczytaniu wszystkich danych jakie znalazłem na temat tej pompy, mam kilka pytań:
    - czy założyłeś jakieś filtry [np. siatkowe] na rury doprowadzające/odprowadzające powietrze?
    - czy jej faktyczna sprawność jest taka jak na wykresach w opisie?
    - jakich rur [średnica wewnętrzna] użyłeś do podłączenia wody?
    - w jakiej najniższej temperaturze powietrza testowaleś pompę?
    - czy przepływ 650l/h jest wartością stałą [zależną tylko od oporów przepływu]?
    - jaka jest orientacyjna żywotność takiej pompy [np. teoretyczny czas pracy ciągłej]?
    - jeśli będzie pracować w piwnicy to będzie słyszalna w nocy w całym domu?

Filtry owszem.
    Sprawność jak "w książce"
    Rury 3/4
    +10C
    Nie sprawdzałem przepływu, ale grzeje "książkowo"
    Teoretycznie ok 25 lat - tak mi sprzedał przedstawiciel
    U mnie jest w piwnicy i jej nie słyszę

0
  • #11 18 Maj 2012 08:51
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Otrzymuje wiele zapytań co do wydajności, więc:
    Jej osiągi:
    - zasobnik 150l od 20C do 50C grzeje w niecałe 2 godz.
    - zużycie prądu, to 1 kW/godz, czyli w jednym cyklu 2 kW
    Włączam ją przed wieczorną toaletą. Chodzi do ostatniego ludka, potem wyłączam i czeka do następnego wieczora. Nagromadzona ciepła woda starcza na poranną toaletę i mycie garów po obiedzie, choć czasem jest już chłodna. Muszę jeszcze dokupić zmywarkę, i będzie pełen komfort.
    Przy większym, np: 300 l zasobniku, powinno być jeszcze lepiej, ale to może w przyszłości :)
    Póki co, jest zaje...fajnie.

0
  Szukaj w 5mln produktów