Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie HP (wykrywa, ale nie ładuje)

patryk1595 05 Nov 2012 23:39 211089 319
    kici666
    Level 9  
    Inna bateria, inny producent lecz problem mam podobny jak kolega eXcLiFe, jednak u mnie nie zauważyłem momentu spadku.
    DELL N853p04E

bezpiecznik znajduje się na płycie czy bezpośrednio w baterii?
  • TermopastyTermopasty
    Lupo - baterie

Level 24  
    Bezpiecznik jest na płytce elektronicznej zamontowanej w baterii wraz z ogniwami. Zaznaczam jednak, że w Twoim przypadku bezpiecznik jest ok. Gdyby bezpiecznik był uszkodzony (przepalony), to nie miałbyś komunikacji przez szynę smBUS, a tym samym laptop nie widziałby baterii. Opisz dokładnie jaki masz problem z baterią.
  • TermopastyTermopasty
    kici666
    Level 9  
    model DELL SDI N85P04E, bateria była sprawna lecz od pewnego czasu nie ładuje. Problem nie leży zasilaczu fabryczny, nieuszkodzony, sprawny (sprawdzałem inny w 100% działający do tego modelu - niestety efekt ten sam) w związku z tym wina może leżeć po stronie samej baterii lub płyty głównej.

1) zrzuty ekranu tydzien temu:

2) aktualne zrzuty ekranu:

Pierwsze co można zaobserwować to różnice napięć podawane przez programy, muszę chyba sprawdzić aktualne napięcia na parach ogniw (oczywiście wg tutoriala). I... potem co? Reset elektroniki?

Postaram się dzisiaj sprawdzić na innej baterii do tego modelu co będzie się działo, powinno to wyeliminować ew opcję zepsutej baterii lub uszkodzonej płyty, mam rację? Czy jeszcze czegoś nie biorę pod uwagę?
    Lupo - baterie

Level 24  
    Jeżeli chodzi różnice w napięciu w poszczególnych programach, to nie ma ona większego znaczenia. Aplikacje często błędnie odczytują dane z baterii. Najlepiej sprawdź tą baterię na innym laptopie. Jaki jest wiek baterii? Poszukaj również oryginalnej aplikacji do HP do zarządzania baterią (zarządzanie energią w laptopie). Sprawdź ilość cykli na baterii oraz napięcia na poszczególnych sekcjach. Możesz to zrobić przy użyciu softwaru nie otwierając na razie baterii.
    kici666
    Level 9  
    Bateria zostałą kupiona razem z laptopem (2 lata temu), bardzo rzadko laptop był używany na baterii, traktuje to jako rodzaj UPSa.
    Ok 3 tyg temu sprawdzałem i wszystko działało poprawnie, przenosiłem laptopa i poziom zużycia i naładowania na baterii był w normie. Potem normalnie ładowała.

@Lupo - baterie ja nie mówię o różnicach w poszczególnych programach, zdaje sobie sprawę że softwarowe pomiary są niedokładne. Mówię tu jednak o różnicach przy poziomach napięć przy dwóch punktach pomiarowych
    Poziom naładowania / BatteryMon / BatteryCare
    1) 4,8% / 11,16 V / 11291 mV https://obrazki.elektroda.pl/4331897000_1352154977.png
    2) 0% / 9,78 V / 10036 mV https://obrazki.elektroda.pl/1786110700_1352184837.png
    matisr50
    Level 9  
    Witam również mam problem z zasilaniem w laptopie. Kupiłem nową baterie i wyskakuje mi komunikat: pozostało 1% (podłączony, nie ładuje) i nie wiem czy jest to wina baterii czy zasilacza, poniżej umieszczam screena z batterymon:
    Na poprzedniej baterii był komunikat: pozostało 0%, (rozważ wymiane baterii). Pozdrawiam
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Wydaje mi się, ze twoja bateria jest bardzo głęboko rozładowana. Pojemność jest 36 mAh, powinny byc to setki mAh. Baterie otwórz, odłącz elektronikę i podładuj cały pakiet - nie kolejne ogniwa
    Lupo - baterie

Level 24  
    kici666 wrote:

@Lupo - baterie ja nie mówię o różnicach w poszczególnych programach, zdaje sobie sprawę że softwarowe pomiary są niedokładne. Mówię tu jednak o różnicach przy poziomach napięć przy dwóch punktach pomiarowych

Ale te różnice nie są na tyle duże, żeby w tej chwili się tym martwić. To wina softu używanego do pomiaru. Skup się raczej na tym, dlaczego baterii laptop nie chce ładować. Moim zdaniem w Twojej baterii jest zablokowany sterownik. Wnioskuje, to po tym, że bateria nie jest aż tak rozładowana, żeby laptop nie mógł jej podnieść na zasilaczu.

Wyciągnij baterie i sprawdź miernikiem, czy jest napięcie na wyjściu baterii. Jeżeli nie ma to otwórz baterie i sprawdź napięcie najpierw całym pakiecie, a później na poszczególnych sekcjach (sprawdź, czy nie ma dużych różnic w napięciu). Ewentualnie dla pewności zaryzykował bym jeszcze podładowanie całego pakietu ogniw do napięcia około 10,8V, podłączenie baterii i sprawdzenie czy może zacznie się ładować. Jak to nie pomoże, to sprawdź jaki masz sterownik zamontowany w baterii. Najprawdopodobniej i tak czeka Cie reset sterownika i poważne rozważenie wymiany ogniw (szczególnie w sytuacji, gdy są duże różnice w napięciu).

---------

Wiesiek, po czym wnosisz, że bateria matisr50 jest zbyt głęboko rozładowana? Batterymon pokazuje napięcie przeszło 11V. Dla pewności matisr50 możesz jeszcze zmierzyć ręcznie napięcie na wyjściu baterii. Moim zdaniem niska pojemność baterii to wyłącznie efekt braku jej kalibracji. Zastanawiam się jeszcze, dlaczego laptop nie chce jej ładować, ale to raczej wina sterownika. Niby nowa bateria, ale jest kompletnie nieprzygotowana do używania. Ja bym ją zwrócił sprzedawcy.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ta myśl o głębokim rozładowaniu przyszła mi do głowy, bo pojemność rezerwowa jest minimalna, co może świadczyć o dużym Rw. Poza tym mam dwie takie baterie do roboty i......chyba ich nie zrobię, bo: są to baterie produkcji samsunga dla laptopów della i niestety żadne ze znanych mi haseł dla bq8030 nie działa. Przykro mi, kolega niech lepiej zwróci baterię, szkoda czasu na nią.
    zenek168
    Level 10  
    Ładowanie baterii w laptopie HP (wykrywa, ale nie ładuje) Po dołączeniu i ponownym podłączeniu ogniw w baterii.Laptop widzi baterię ale nie ładuje i gdy odłącze zasilacz komputer gaśnie.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Z tego screena widać, że ogniwa masz do wymiany.
    matisr50
    Level 9  
    Wiesław Rzepka wrote:
    Ta myśl o głębokim rozładowaniu przyszła mi do głowy, bo pojemność rezerwowa jest minimalna, co może świadczyć o dużym Rw. Poza tym mam dwie takie baterie do roboty i......chyba ich nie zrobię, bo: są to baterie produkcji samsunga dla laptopów della i niestety żadne ze znanych mi haseł dla bq8030 nie działa. Przykro mi, kolega niech lepiej zwróci baterię, szkoda czasu na nią.

Jak przysłali mi baterie to była naładowana do jakiś 15% i laptop normalnie działał bez zasilania, tylko że po 20min sie rozładował, podłączyłem zasilacz i wyskoczył mi komunikat: pozostało 1% (podłączony, nie ładuje), i to mnie właśnie zastanawia. Podejrzewam że może zasilacz jest zepsuty, bo kiedyś był lutowany i kabel izolowany. Teraz nie mam możliwości ani oddania baterii sprzedawcy ani sprawdzenia na innym zasilaczu bo jestem zagranicą, musze próbować domowymi sposobami to naprawić
    Lupo - baterie

Level 24  
    zenek168 wrote:
    Ładowanie baterii w laptopie HP (wykrywa, ale nie ładuje) Po dołączeniu i ponownym podłączeniu ogniw w baterii.Laptop widzi baterię ale nie ładuje i gdy odłącze zasilacz komputer gaśnie.

Na 100% uszkodzony sterownik. Moim zdaniem mamy za mało danych do stwierdzenia, że ogniwa są do wymiany. BM nie ma komunikacji z baterią i odczytane dane są bezwartościowe.

Zmierz jeszcze multimetrem napięcie na całym pakiecie.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Lupo, popatrz, komunikacja jest, bo masz dane producenta, serial, status Normal Operation, tyle ze pojemność znikoma i tu jest problem. Fakt, że należy pomierzyć ogniwa. Możemy tylko domyślać się, patrząc na ten obrazek.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Napięcie może być, pojemność nie. Niech kolega zmierzy ogniwa pod obciążeniem - zobaczymy co się okaże. Nie ma się co spierać, ja wolę pomiary.
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Z tego co kolega pisze i z tego screena widać, że bateria jest leżakiem magazynowym.
    Bateria przyszła do niego rozładowana do ok 15%. Przy długim leżeniu mogły powstać przekosy napięć między sekcjami. Błędem było Kolegi<matisr50> było rozładowanie tej baterii (trzeba było najpierw ją naładować). Podczas tego rozładowania sterownik się zablokował i spalił bezpiecznik termiczny sterowany. Nie zawsze jest tak, że zablokowany sterownik nie komunikuje się po SMBus z laptopem.
    W tej chwili bez rozebrania baterii nic nie da się zrobić.

Ogniwa na pewno trzeba przetestować, a sterownik odblokować - jeśli się da.
    zenek168
    Level 10  
    Dziś jeszcze raz zdemontowałem baterie odłączyłem od elektroniki zmierzyłem napięcie na baterii jest 12V . Jeszcze raz zmierzyłem bezpiecznik - jest przerwa na wszystkich wyprowadzeniach. Jak zmostkować ten bezpiecznik ewentualnie gdzie można zakupić nowy, oraz jak odblokować sterownik.
    Lupo - baterie

Level 24  
    na początek napisz jaki masz sterownik. Bezpiecznik w baterii możesz zmostkować tak jak każdy inny bezpiecznik :) Pamiętaj jednak, że cyna ma nieco wyższą temperaturę topnienia niżeli przewodnik użyty w fabrycznym, nowym bezpieczniku, a tym samym naprawiany bezpiecznik może nie pełnić już swojej roli.
    Lupo - baterie

Level 24  
    Strasznie "fikuśny" ten Twój sterownik. Ja w każdym razie o takim nie słyszałem. A jesteś pewien, że podajesz nazwę sterownika, a nie oznaczenie płytki elektronicznej?
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    zenek168 wrote:
    typ sterownika M37512FC035J4k5d

Nazwa sterownika jak najbardziej właściwie odczytana: M37512 z firmwarem 035.
    Można go zresetować programem Be2Works w wersji przynajmniej RIZAL.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Oczywiście po odpowiednim połączeniu nóżek procesora i wykonaniu innych czynności.
    Konrado89
    Level 1  
    Witam koledzy w moim dv7 również pojawił się problem z ładowaniem baterii .
    Komunikat podłączony 0% nie ładuje . Po wyjęciu baterii również się wyłącza jak w powyższych przypadkach .
    Rozkleiłem baterie zmierzyłem napięcie i wynosi 14.45 V czyli tak jak by ogniwo było naładowane . Kontrolka Natomiast cały czas się świeci na biało , po odpięciu ładowarki nic się nie świeci tak jak by na baterii nie było napięcia .
    Załącze screeny z Batmona i Hp baterry checka . Co wy na to ? Dzieki za wszelkie podpowiedzi Pozdrawiam
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ogniwa masz do wymiany.
    kr.szczesny
    Level 2  
    Witam,

posiadam HP Compaq 6910p (Win XP).
    Niedawno mój stary zasilacz odmówił posłuszeństwa (kabel wychodzący z zasilacza po stronie 19V ułamał się i spowodował spięcie).
    Kupiłem nowy zasilacz (zamiennik) i jednocześnie nową baterię (również nieoryginalną).
    Wczoraj wieczorem komputer pracował prawidłowo od ok.70% naładowania baterii aż do jej wyczerpania.
    Niestety po podłączeniu ładowarki świeci się pomarańczowa dioda, pokazuje się komunikat o ładowaniu baterii, ale w rzeczywistości procentowo nic się nie zmienia.

Dołączam print screen z BatteryMON i systemowego okienka baterii.

Proszę o pomoc i ewentualne orzeczenie, gdzie tkwi problem:
    - czy mam reklamować baterię, zasilacz?
    - czy to wina płyty głównej?

Z góry dziękuję za pomoc

Sebastian.R
    Level 20  
    Żeby dokładnie sprawdzić i być pewnym na 100% że wina leży po stronie kontrolera to chyba jak się w odpowiedniej kolejności wypnie wszystkie ogniwa to dopiero widać.
    Tyle że jak się wypnie już wszystkie ogniwa to pierw co się robi to mierzy czy one są równe i wtedy widać który pakiet niedomaga.

Co do Pavilionów to tam leci często przetwornica ISL . Mam obecnie jeden taki utrupiony (wątek założyłem ze swoim pytaniem w tej sprawie).
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Kolego szczesny, twoja bateria niekoniecznie musi być uszkodzona. Jeśli zasilacz nie jest oryginalny, może (ale nie musi ) spowodować, że bateria nie będzie ładowana. Jeśli możesz pożycz zasilacz oryginalny lub spróbuj naładować baterię w laptopie który ładuje baterię.
    kr.szczesny
    Level 2  
    @Wiesław Rzepka
    - podłączałem oryginalną ładowarkę - bateria nie jest ładowana,
    - podłączałem oryginalną baterię do laptopa - nie było ładowania,
    - bateria zamiennik i zasilacz zamiennik działają na innym HP 6910p w różnych konfiguracjach.

Jest jakiś bezpiecznik w środku, który mógłby odłączyć moduł ładowania po awarii (przepięciu) na ładowarce?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jeśli tak, to jest możliwe uszkodzenie układu ładowania na płycie głównej.