Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z napisaniem programu generatora w LAD

22 Sie 2010 13:43 4215 9
  • Poziom 8  
    Witam mam taki problem jak zrobić generator impulsów (LAD) który ma wysyłać te impulsy do sterownika silnika krokowego. Oraz żeby generator ten zliczał dalej w sytuacji przerwania liczenie (tutaj chodzi o przekroczenie barier bezpieczeństwa). Liczba impulsów 130 impulsów o 8 sekund. Jak za to się zabrać . Wiem ze trzeba to zrobić na dwóch timerach chyba ale co dalej. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp.
  • Relpol przekaźniki
  • Admin DIY, Automatyka
    Kolego sympatyczny... na forum cenimy coś takiego jak wkład własny. Nie piszesz nic o aplikacji w jakiej to piszesz. Nie podałeś też żadnych efektów Twoim działań... tak nie można.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    Witam. Przepraszam za moją poprzednią wiadomość. Napisze raz jeszcze. Chodzi mi o pomoc napisaniu programu (w języku drabinkowym w programie step 7). Chodzi mi o napisanie programu który będzie sterował scianą obrotową. Sciana (taka jak na rysunku), będzie obracana za pomoca silnika krokowego o kąt 180 stopni Po obrocie stołu o dany kąt operator będzie musiał potwierdzić reset barier bezpieczeństwa aby ponownie obrócić stołem. Wyszło mi że to jest 120 impulsów danych na sterownik silnika. Program który napisałem do tej pory zakłada warunki początkowe dopuszczenia do obrotu teraz chodzi mi o to jak zrobić zeby za pomocą jednego przycisku na panelu operatora podać 120 impulsów na sterownik silnika krokowego oraz tak zeby silnik podczas obrotu przestał działać gdye będzie ingerencja w strefe roboczą stołu (pożniej po potwerdzeniu resetu barier bezpieczeństwa) doliczyło do tych 120 impulsów zby stół mógł się obrócic o ten założony kąt.

Przepraszam za jakoś rysunków a w szczególności za kod programu ale czasami mam problemy zeby odpalic Step 7 Microwin

Kłopot z napisaniem programu generatora w LAD Kłopot z napisaniem programu generatora w LAD

pozdrawiam i dziekuje z góry za odp
  • Poziom 8  
    Witam ponownie. Ostatnio troche poszukalem wiadomosci na forum. Wiec tak: na początek chce zaznaczyc ze zle napisalem o ilosci impulsow bowiem potrzeba mi 100 impulsow a nie 120 (obrot ma by o 180 stopni) przygotowalem program do poprawy nadal mam problem z tym generatorem oto program:

prosze o pomoc bo juz nie wiem jak sie za to inaczej zabrac. Przepraszam za oznaczenie w programie ale cos mi sie poprzestawiało Symbole E to sa wejscia a A - wyjścia.

pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam panowie i jest w stanie mi ktoś pomóc z napisaniem tego generatora w Ladzie ?

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam,

z tego co widzę to programujesz to na S7-200.
    Proponuję zastosowanie szybkich generatorów PTO i przerwań od określonych zdarzeń. Zadajesz określoną liczbę impulsów i jest obrót wału silnika o określoną pozycję itp.
    Co do symboli na drabince jeżeli chcesz wrócić do oznaczeń I0.0 itp. to w "option"-"general" "mnemonic set ustaw na international.

pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam dziekuje za informacje. A więc tak korzysając w zakładce wizard sporządziłem PTO podałem ilosć impulsów oraz czas po przejsciu przez kreator otrzymałem dodatkowee funkcjie PTO ctrl PTOe run PTO MAN i cos jeszcze. I jak teraz z tego skorzystać ? Prosze o informacje gdyż głubie sie w tym a jednoczesnie chce się nauczyć.

Według mnie to korzystam z PTO CTRL na wejcie tego bloczku podaje sygnał ze warunki początkowe są spełnione a na done q0.0 (sygnały do steronika silnika )
    a co dać na error oraz itd ?

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam ponownie. W załączniku wysyłam zdjęcie krok po kroku jak zrobiłem (wizart i pto/pwm) i nie wiem co dalej ? I czy robie to dobrze ?

Generowanie 100 impulsów w ciągu 8sekund.

Prosze o pomoc. Z góry dziekuje pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam ponownie.

Otóż zakończyłem wszystkie prace nad projektem po przeczytaniu literatur na temat sterowania i wzorowałem się na przykładowym programie i to jest tak:

Czas przejazdu bramy wynosi 4,5 s co daje 4500ms. Liczba impulsów do obrotu 100.

Program do sprawdzenia o co prosze wysyłam w postaci zdjęcia
    w dokumencie opis co według mnie robi każdy network.

Prsze o sprawdzenie programu i porady. Pozdrawiam

Network 1:
    I0.1 - załącz zasilanie szafy sterowniczej
    T37 - timer, załączenie szafy sterowniczej z opóżnieniem 5 sekund
    Q1.0 - zasilanie szafy sterowniczej załączone
    Q1.1 - Sygnalizator optyczny zasilanie załączone

Network 2:
    I0.2, I0.3, I0.4 - potwierdzenie przekaźnika reset barier
    Q1.2 - sygnalizator optyczny potwierdzający reset barier
    Q1.3 - Brak potwierdzenia reset barier

Network 3:
    I0.5 - Pozycja startowa robota I czujnik indukcyjny
    I0.6 - Pozycja startowa robota II czujnik indukcyjny
    Q1.4 - sygnalizator optyczny

Network 4:
    I1.1 - start cyklu
    SM0.1 - odwołanie do podprogramu 1

Analiza działania podprogramu:

Network 1
    1. W pierwszym cyklu skanowania zostaje ustawiony w stan niski

Network 2
    2. Przekaźnik (END) wskazuje na koniec części logicznej programu głównego.

Network 3
    3. Etykieta (SBR0) określa początek podprogramu "0", który umożliwia ustawianie
    parametrów wyjścia impulsowego PT0.

Network 4
    Poszczególne bity bajtu sterującego SMB67 wyjścia impulsowego Q0.0 ustawione zostały
    w porządku odpowiadającym zmiennej 16#8D.
    Wpisanie do rejestru SMW68 wartości okresu pulsowania - tutaj 4500msek.
    Wpisanie do rejestru SMD72 wartości określającej zadaną liczbę
    wygenerowanych impulsów na wyjściu Q0.0 - tutaj 100 impulsów
    Blok funkcyjny (PLS) kończy procedurę konfigurowania i powoduje to,
    iż proces generowania 100 impulsów o parametrach określonych bajtem
    SMB67, zostanie rozpoczęty.

Network 5
    Przekaźnik (RET) określa koniec podprogramu SBR0 i powoduje powrót do
    programu głównego.