Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do odbioru z Oksywia

Coremeil 22 Sie 2010 14:18 3438 21
  • #1 22 Sie 2010 14:18
    Coremeil
    Poziom 15  

Witam, mam antenę siatkową i mieszkam w Rumi, jest ona ustawiona centralnie na Oksywie bo tam nadają najsłabsze programy, z Chwaszczyna są dość silnie i antena też mi je odbiera.
    Mam sygnał roździelony do TV i karty telewizyjnej w komputerze. Niestety karta telewizyjna ma słabą głowice i TV odbiera bardzo słabo.
    Jak podłącze TV zamiast karty telewizyjnej to działa tak samo.
    Na TV wszystkie kanały z Chwaszczyna ładnie działają a na kanałach z Oksywia widać szum.
    Na karcie telewizyjnej kanały z Oksywia mocno śnieżą.
    Mam to podłączone jak w załączniku, zasilacz jest przy TV tylko.

Jaką antene kupić do odbioru kanałów z Oksywia (później do DVB-T).I jak to podłączyć potem.
    Jaka antena do odbioru z Oksywia

Bardzo proszę aby zdjęcia/obrazki wklejać za pomocą funkcji Dodaj obrazek, która jest widoczna w lewym dolnym rogu pola wpisu. [SP5ANJ]

1 21
  • #2 22 Sie 2010 22:01
    matis057
    Poziom 33  

Antena kierunkowa + symetryzator i reszta zostaje. Wymień siatkę, bo to jest antena do niczego.

0
  • #3 22 Sie 2010 22:48
    Coremeil
    Poziom 15  

Nadajniki są w dwóch kierunkach!
    Jedna siatka może być z symetryzatorem ustawiona na Chwaszczyno i potrzebuje drugiej anteny by odbiór był dobry z Oksywia, do tego jakaś zwrotnica i powinno działać.
    Tylko jaką antene?
    Chciałbym odbierać z niej DVB-T z Elbląga jak ruszy, TVP2 odbieram cały czas z siatki ale trochę śnieży.

0
  • #4 22 Sie 2010 22:54
    matis057
    Poziom 33  

Dwie anteny kier. (jedna ze wzmacniaczem jedna z symetryzatorem i zwrotnica.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Sie 2010 09:13
    irekr
    Moderator

Jak możesz to wstrzymaj się z większymi pracami antenowymi. szkoda kasy na poważne instalacje.
    Jakis czas temu (z pół roku) pomogłem koledze z Wejherowa w rozwiązniu problemu.
    Wbrew pozorom instalacja w Rumii nie jest łatwa i prostymi środkami nie uzyskasz zadowalających rezultatów. Jak możesz to poczekaj na rozwój wypadków z DVB.

0
  • #7 23 Sie 2010 11:07
    matis057
    Poziom 33  

ATX-91 + dobry wzmacniacz i będzie działać

0
  • #9 23 Sie 2010 11:25
    matis057
    Poziom 33  

Na taką odległość to jest najlepsza.

0
  • Pomocny post
    #10 23 Sie 2010 13:50
    irekr
    Moderator

Nie wpuszczajcie człowieka w maliny. W Rumii TVP2 wychodzi z polem około 98 dB [E] co w ATXie przesteruje każdy wzmacniacz, nawet w antenie postawionej tyłem. Natomiast sygnały z Oksywia są na poziomie około 70 dB pola (w antenie około 54 dB) co daje odbiór ledwo poprawny pod warunkiem że antena jest naprawdę dobra.
    Największym błędem jest działanie typu: masz zły odbiór to załóż wzmacniacz. I wzmacniacz tylko wzmacnia zakłócenia, wszelaki syf z BTS-ów komórkowych, wszelkie kuchenki mikrofalowe, alarmy, WiFi i inne wynalazki.
    Stosowanie anten szerokopasmowych ze wzmacniaczami szerokopasmowymi bez filtrów na TDMA w pasmie 450 MHz i wszystkiego powyżej 862 MHz jest totalną głupotą i nabijaniem kasy producentom złomu, szczególnie gdy jest to teren miasta.
    Poprawne technicznie rozwiązanie to założenie pułapek na TVP2 i TVP3 na antenie skierowanej na Oksywie i takich samych pułapek na POLSAT i TVN nadawany z Oksywia na antenie skierowanej na Chwaszczyno. Zastosowanie jednej anteny na tak rozstrzelone kierunki jest błędem. Rozbieżność kierunków powyżej 45 stopni nie załatwi żadna antena kierunkowa a dookólnej nie należy stosować z uwagi na odbicia.
    Antena ATX jest antena dużą i ciężką. Nie zamocujesz jej "za plecy" tak łatwo.....

Coremeil: nadajnik w Kłajpedzie jest w zasięgu optycznym z Kępy Oksywskiej, nie jest to żadna rewelacja, wystarczy odpowiednia termika efektu brzegowego. Podaj dokładnie swoja pozycję i czy widzisz komin EC Gdynia? ...

Popatrz tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7778445&highlight=#7778445

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Odnośnie odbierania Jagodnika: przypuszczam, że nie będzie takiej potrzeby, prawdopodobnie Jagodnik i "coś z Trójmiasta" będzie odpalone w tym samym czasie. Z tego co słychać to "targi" trwają.....
    "Opóźniacze" i "hamulcowi" też działają.......

0
  • #11 24 Sie 2010 12:29
    Coremeil
    Poziom 15  

Komin EC Gdynia widać ale antena jest trochę niżej gdzie już tego komina nie widać. (zasłaniają budynki).
    Na symetryzatorze potwierdzam że dobrze chodzi (Polsat minimalnie gorzej niż na wzmacniaczu) ale ma to taką wadę że drugi odbiornik który jest dość znacznie oddalony od anteny (ok 30 metrów kabla) śnieży. :(

Mieszkam w Rumi w okolicy 54°34'40"N 18°24'30"E, w lini prostej do nadajnika w Oksywiu mam 9km.

A tego linka co podałeś to już czytałem dużo razy. :)

0
  • Pomocny post
    #12 24 Sie 2010 12:51
    irekr
    Moderator

Oki, dzięki za info, przeliczę...
    Jak komin jest zasłonięty budynkami to "ciemność widzę"....
    Ten komin to tylko punkt orientacyjny, anteny nadajników są znacznie niżej, od strony Rumii tylko trochę wystają ponad wzniesienia i drzewa. Nieco w lewo od komina.
    Przeliczę i odpowiem...

0
  • #13 24 Sie 2010 12:58
    Coremeil
    Poziom 15  

Ja w Google Earth wirtualną linijkę przykładam od miejsca gdzie mam antene do nadajnika i widzę w którym kierunku mam antenę ustawić.
    Z Gdyni widać ten nadajnik, stoi na wzniesieniu, to chyba ten :)

0
  • #15 23 Wrz 2010 22:03
    irekr
    Moderator

Do odbioru sygnałów z Oksywia to trochę jest za mała.
    Na Chwaszczyno wystarczy...

0
  • #17 24 Wrz 2010 01:20
    irekr
    Moderator

Siatki bez wzmacniacza to na pewno.....
    Postaw i wypróbuj...

0
  • #18 24 Wrz 2010 06:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Coremeil napisał:
    Tyle to też wiem, tylko czy odbierze z Oksywia sygnał lepiej od siatki?

Wydaje mi się, że słowa " Tyle to też wiem " są chyba nie na miejscu.

Przecież koledzy podpowiadają jak mogą i robią to społecznie.
    Jeżeli już "tyle wiesz" to po co Pytasz. ???

Zagadnienia Radiokomunikacyjne są Bardzo Trudne i nie wymagaj od Nas, abyśmy dokładnie napisali Ci jak będzie wyglądał obraz TV u Ciebie na Twoim TV.

Zależne to jest bowiem od wielu czynników, jak :
    antena (o którą pytasz)
    symetryzator (z jakiego materiału)
    zastosowany kabel koncentryczny
    złącz F lub TV
    czułość samego TV w uV ( µV )

Jak widzisz nie podałeś żadnych podanych przeze mnie "czynniki" , nawet z podaniem własnej lokalizacji miałeś problem.

Pozdrawiam.

0
  • #19 25 Wrz 2010 17:35
    Coremeil
    Poziom 15  

Mam już tą antenę i działa całkiem nieźle na samym symetryzatorze.

Teraz pytanie, czy symetryzator może paść podczas burzy gdy dipol anteny jest "zamknięty" tak jak w takich antenach?

Pytam się dlatego bo ta puszka i płytka ma jakąś dziwną konstrukcję że kabel wychodzi dołem a nie tyłem. :)
    W internetowych sklepach są takie puszki "standardowe" które wymiarowo powinny pasować, więc w razie czego można wymienić.

Według opisów tej anteny jest ona głównie do odbioru DVB-T lecz zauważyłem że im dłuższy kabel tym obraz trochę gorszy, różnice widać już przy 2 metrach, czy DVB-T będzie działać po przeciągnięciu 25 metrów kabla?
    Pozdrawiam

0
  • #20 25 Wrz 2010 17:47
    matis057
    Poziom 33  

Symetryzator nie padnie podczas burzy. Wzmacniacze antenowe też nie padną podczas burzy jeśli antenę uziemisz.

0
  • #21 25 Wrz 2010 21:15
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Coremeil napisał:
    Według opisów tej anteny jest ona głównie do odbioru DVB-T ...

Juz po raz kolejny muszę napisać , abyśmy nie dawali się "nawlec" reklamie.

Przypomnę tylko, że wszystkie anteny odbierają "fale radiowe" a DVB to tylko sposób emisji.
    Antena to antena a DVB to emisja i nie ma nic wspólnego z anteną ( w tym pojęciu ).

Pozdrawiam.

0
  • #22 12 Gru 2010 17:14
    Coremeil
    Poziom 15  

Kupiłem sobie antene kierunkową 42 - elementową Fracarro z symetryzatorze.
    Aktualnie odbieram DVB-T z Chwaszczyna, odbiór cały czas niezależnie od pogody. :)

A siatkową do odbioru analogu z Oksywia mam na poddaszu pod dachem i działa bardzo ładnie nawet jak dach jest pokryty śniegiem, co ciekawsze, kiedy miałem ją z metr niżej za oknem to odbiór był słaby.
    Jak ktoś ma jakieś pytania to czekam na PW, pozdrawiam i zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów