Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika 409D brak synchronizacji, problemy z odchylaniem

22 Sie 2010 15:37 4098 9
  • Poziom 23  
    Mam nadzieję że 26 lat to wystarczająco stary sprzęt żeby tu pytać, jak sądzę w ogólnych działach 'TV' zostałbym wyśmiany.

Ożywiam trupa Elektroniki 409D. Tak to wyglądało wczoraj:

Post ten nieco się zdezaktualizował, naprawa posunęła się dużo dalej i aktualny stan opisany jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8427362#8427362
    Brakuje mi synchronizacji oraz mam problemy z odchylaniem z którymi nie potrafię sobie poradzić.

Na dziś stan jest taki: Kineskop sprawdzony, powinien mieć co najmniej szczątkową sprawność - próżnia jest, żarzenie sprawne. W najgorszym razie może być wypalony na amen.

Od strony samej elektroniki:

- WN jest, na łączówce z trafa do której jest przylutowany czerwony przewód idący do powielacza wyskakuje całkiem przyjemna iskra do śrubokręta.

- Słychać pracujące odchylanie poziome, charakterystyczny dźwięk 15kHz, pionowego nie słychać.

- Podczas testowania 'iskry' na trafie, na kineskopie widać błysk wyglądający jak szum - coś jakby plama złożona z kropeczek - pojawia się zazwyczaj w pobliżu środka.

- Obrazu jako takiego w ogóle nie ma nawet śladu.

- Dźwięku brak, kompletna cisza. To jednak zostawię sobie na deser.

Co powinienem dalej przetestować ? Generalnie skończyły mi się pomysły, poza tym że posprawdzam jeszcze napięcia na kineskopie, podczas pracy.

Jeśli to ma znaczenie, nie mam żadnego zasilacza sieciowego - podłączam +12V przez dwie diody krzemowe do "XS7" - takie 3 piny wystające z płyty głównej.

EDIT: Napięcia to: żarzenie 1.25V (wcześniej pomyliłem się pisząc 5,1), napięcie na dwóch kolejnych elektrodach po cylindrze to 370 i 460V. EDIT2: Napięcie na cylindrze Wehnelta -44V regulacji brak :-(
    EDIT3: W międzyczasie zrobiłem regulację ujemnego napięcia, jednak obrazu jak nie było, tak nie ma.

EDIT4: Filmik z jedynym przejawem życia znalezionym do tej pory :| Po zdjęciu cewek z szyjki zasadniczo jest to samo, tylko pojawia się kropka mniej więcej na środku.

Link
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W nie ruszanych przez naprawiaczy zwykle pomagało jak wymieniałem wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe. To niezbyt droga ale pracochłonna inwestycja. Można wcześniej popracować ze schematem i posprawdzać napięcia. W starszych modelach uszkadzał się tranzystor wzmacniacza wizji KT601, kondensator elektrolityczny w emiterze i obwody zasilające (VT2, C12).
    Miłej zabawy.
  • Poziom 23  
    Napięcia na kinolu się z grubsza zgadzają, na tym etapie rozrzut rzędu 20% nie powinien przeszkadzać.
    Kombinowałem dalej i doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie jest coś nie teges z powielaczem.
    Otworzylem go i nie wygląda za dobrze - kondensatory mają jakieś ślady okopcenia. Prawdopodobnie powielacz w ogóle nic nie powiela, bo wylutowałem go z układu, podłączyłem do sieci i za powielaczem mam ledwo 75V przy obciażeniu rezystorem 4,7M.

Brakuje mi pomysłu co dalej z tym powielaczem, czy na pewno jest niesprawny ?
    Nie mam sondy WN, żeby zmierzyć napięcie w obwodzie po prostu na fajce kineskopu. Podejrzewam, że albo nie ma tam nic, albo przedostaje się napięcie wychodzące z trafa bez żadnego powielenia.

Czy w powielaczu można użyć selenowych stosów prostowniczych ? Mam takie na 12kV każdy, co prawda spadek napięcia na nich jest dość spory, ale chyba w tym zastosowaniu nie ma to znaczenia. Złożyłbym alternatywny powielacz na kolanie i ponowił test.

EDIT: Zrobiłem na szybko 'sondę' z wysokonapięciowych rezystorów. W szereg połączone 10M 10M 9M 1M a więc w teorii (pomijając obciążenie wnoszone przez miernik) 30:1.
    Dzieje się coś, czego nie rozumiem. Podczas gdy wszystko sobie chodzi na luzie, napięcie wyjściowe wynosi całe 8V, co daje w porywach 240V z trafa wyjściowego. Nic dziwnego, że nie ma obrazu w ogóle.
    Natomiast kiedy zbliżam do wyprowadzenia trafa śrubokręt, wyskakuje ładna iskra i napięcie z 'sondy' od razu skacze do około 45V, co daje ponad 1,3kV na uzwojeniu transformatora. To by wyjaśniało od razu obecność szczątkowego obrazu przy dotykaniu śrubokrętem.

Pytanie pomocnicze: czy punkty oznaczone "10", pokazane czerwoną kreską, nie powinny być przypadkiem połączone ?

• Pomocny post
    Poziom 15  
    Miałem rosyjski telewizor którego elektronika wyglądała bardzo podobnie - mocowanie głośników oraz identyczna płytka z trafem WN, pamiętam, bo akurat przy niej majstrowałem.Był on zasilany z 12wolt z akumulatora lub przez wbudowany zasilacz(trafo i prostownik). Miał on regulację jasności i ostrości , więc dziwie się czemu ty nie masz regulacji. Na schemacie widać potencjometr od regulacji napięcia na cylindrze wehnelta.Co do punktów na schemacie też miałbym z tym problem.Spróbuj regulować napięcia na każdej siatce, aby otrzymać plamke na ekranie(oczywiście bez cewek odhylających).Według schematu tylko siatki pierwszej nie możesz zmieniać.
    Chyba, że jednak to wysokie napięcie siedzi,a próbowałeś zbliżać wysokie napięcie do kineskopu podczas pracy.Może jeśli wtedy pojawiłby się łuk to coś by się pokazało jeśli normalnie nie ma napięcia.
  • Poziom 23  
    Część informacji się zdezaktualizowała, przy edycji nieaktualne/rozwiązane problemy zaznaczyłem kursywą

Regulacji jasności nie było nie w sensie, że w ogóle ten model nie ma, tylko po prostu wokół potencjometru były problemy na płytce. Teraz mam regulację -44 do +10V.

Coś na 100% jest nie tak z wysokim napięciem. W zasadzie to pojawia się dopiero gdy śrubokrętem dłubię w okolicach cewki WN, a konkretnie wyprowadzenia które idzie do powielacza.
    Mam tu więc co najmniej dwie usterki. Pierwsza to powielacz, który może uda mi się reanimować - kondensatory po wyczyszczeniu nie wyglądają źle. Druga kwestia związana jest z okolicami samego transformatora WN i na razie nie mam pojęcia co tam jest nie tak.

Znalazłem kolejną możliwą usterkę w głównej wiązce przewodów - oglądałem ją wcześniej już parę razy, teraz dopiero po rozcięciu sznurka widzę, że grubszy ekranowany przewód przysłonił ślady zębów gryzoni na paru cieńszych, prawdopodobnie nie ma dobrej masy na zewnętrznych okładzinach kinola i jednocześnie na głośnikach.

EDIT: No więc są duże postępy. I nowe problemy.

1) Naprawiłem powielacz. Generalnie nie był zniszczony, po wyczyszczeniu i złożeniu zgasiłem światło i po prostu wypatrzyłem którędy ucieka WN. Wystarczyło odessać cynę na jednym z wyprowadzeń kondensatora i jest ok. Mam teraz przy biegu luzem (bez obrazu) około 11kV i wreszcie uzyskałem w ogóle świecący kinol.

1a) Niestety wygląda tak, jakby odchylanie działało tylko na dolnej połowie ekranu. Górna połowa jest zawinięta w poziomą linię :( Aczkolwiek pojęcie 'górna' i 'dolna' jest tu względne, bo cewki przyniosłem do domu w kieszeni, więc jak je obrócę sytuacja się zmieni.

2) Uzyskałem odbiór dźwięku, jakość dobra. TV odbiera kilka stacji na kawałku drutu, w tym jedną bardzo dobrze.

3) Przy fajce kineskopu, gdy podejdę do telewizorka i przy nim gmeram, a w szczególności gdy dmuchnę w jego stronę, pojawia się fioletowe słoneczko, słychać przy tym syczenie. Wystarczy odejść na chwilę i znika. Jak sądzę lekarstwem na to są fajki-przyssawki z uszczelnieniem ? Oryginalna skamieniała ze starości.

4) Nie działa wzmacniacz wizji, na katodzie kineskopu mam +47V, zaglądałem już oscyloskopem i na potencjometrze regulacji kontrastu jest szum który można regulować (nie sprawdzałem czy po dostrojeniu do stacji będzie tam jakiś obraz), to samo oczywiście na bazie VT2 a na kolektorze bieda z nędzą, +47V modulowane lchyba wygaszaniem powrotów (?).

4a) Wzmacniacz wizji naprawiony - uszkodzony VT2 KT601, zastąpiłem ciut nowocześniejszym 2SC3953. Mam teraz obraz, po dostrojeniu się do stacji udaje mi się nawet z grubsza złapać synchronizację poziomą, niestety wygląda na to, że brakuje impulsów synchronizacji i pelna synchronizacja nigdy nie nastepuje. Brak synchronizacji pionowej.

Tak to teraz wygląda, nie patrzcie na to, że obraz krzywo - cewki nie są przyklejone.

Link

Załączam oscylogramy przebiegów na cewkach odchylania. Jak sądzę, na odchylaniu pionowym ten łuk powoduje, że obraz na dole jest rozciągnięty a u góry ściśnięty, ponadto nie sięga na cały ekran. Nie wiem tylko jak z tym walczyć :-|

• Poziom 23  
    No więc sam sobie odpowiem na wszystkie pytania, po przekopaniu książki dałem radę postawić TV na nogi.

Z synchronizacją było ciężko. Rzeczywiście brakowało impulsów. Cała synchronizacja była oparta o wbudowany generator RC, dlatego strasznie wszystko pływało. Efekt uboczny - po naprawie miałem automatycznie zestrojone, gdyż na wyłączonych impulsach starałem się złapać synchronizację.
    Problem ukryty był bardzo głęboko. Prześledziłem całą drogę sygnału wstecz, na 8-mej nodze K174XA11 impulsów nie było, na 9 powinien być sygnał wizji odwrócony w fazie, ale nic tam takiego nie znalazłem, tylko dziwny sygnał o amplitudzie około 0.15V (prawdopodobnie wydzielone zakłócenia które idą też na nóżkę 10).
    Na tym etapie byłem przekonany, że walnięty jest układ i przywiera sygnał, ale wpadłem na pomysł, żeby zdjąć ekran z płytki A1.3 i zobaczyć co tam się dzieje, bo sygnał wizyjny wchodził tam prawidłowy. Okazało się, że jeden z elektrolitów - C15 5µ/25V - się po prostu rozleciał. Wyczyściłem, wstawiłem nowy, wstawiłem płytkę, włączyłem telewizorek i jak ręką odjął zniknęła większość problemów. Synchronizacja jest, geometria prawidłowa.

Ogólnie w całym telewizorze wymieniłem tylko dwa elektrolity, padnięty był jeszcze C31 na głównej płycie aczkolwiek odkryłem to po prostu przypadkiem (trąciłem i się rozpadł), bo jego zgon nie daje żadnych objawów.

Mam jeszcze pytanie - jaką dokładnie rolę pełni obwód L2 C8 ? Przebity był kondensator i z braku takiego samego wstawiłem dwa połączone równolegle o łącznej pojemnośći 4,3µ. Czy podana na schemacie wartość jest na pewno poprawna ? Oryginalny kondensator (foliowy) miał nieczytelne oznaczenia, a rozmiarami niezbyt wyglądał na 4.7µ.

Link
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    GrandMasterT napisał:
    Mam jeszcze pytanie - jaką dokładnie rolę pełni obwód L2 C8 ? Przebity był kondensator i z braku takiego samego wstawiłem dwa połączone równolegle o łącznej pojemnośći 4,3µ. Czy podana na schemacie wartość jest na pewno poprawna ? Oryginalny kondensator (foliowy) miał nieczytelne oznaczenia, a rozmiarami niezbyt wyglądał na 4.7µ.

L2 to zapewne regulator liniowości w poziomie, C8 oddziela cewki od składowej stałej, bo są połączone autotransformatorowo z obwodem kolektora tranzystora końcowego "strocznoj razwiertki" (czyli odchylania poziomego).
  • Poziom 23  
    Czyli wnioskuję z tego, że pojemność kondensatora (w rozsądnych granicach) nie ma jakiegoś krytycznego wpływu na działanie układu ?

Czym objawia się rozregulowanie tego układu ? Pod ręką mam jedynie książkę 'Technika naprawy odbiorników TV' w której nieco szperałem, ale taki przypadek nie jest chyba opisany.