Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja w mieszkaniu.

omen600606 22 Sie 2010 21:40 5731 14
  • #1 22 Sie 2010 21:40
    omen600606
    Poziom 15  

Na początek chciałem się przywitać. Nie jestem elektrykiem, ale mam pod ręką elektryka starej daty. Kupiłem niedawno mieszkanie w kamienicy i muszę wymienić ją na nową. Wszystko wymieniam w miedzi - gniazda i urządzenia - 2,5^, a oświetlenie 1,5^. I tu zaczynają się schody gdyż wiem że powinno być kilka obwodów, a ten mój "elektryk"twierdzi że wystarczą tylko dwa bo on tak ma w mieszkaniu z lat 60. Wiem że mówi mi źle i dlatego zwracam się z prośbą o pomoc bo będzie musiał mi to zrobić jak mu powiem. Zanim zadam pytanie to powiem jakie gniazdka chce mieć w pomieszczeniach:
    pokój 1 -dwie listwy po 5 gniazdek (nie chce przedłużaczy których i tak używałem na starym mieszkaniu)
    pokój 2 -dwie listwy po 5 gniazdek
    Salon - 3 listwy po 5 gniazdek
    kuchnia - 2 listwy po 4 gniazdka + zmywarka+kuchenka mikrofalowa+lodówka
    łazienka - podwójne gniazdko przy lustrze + pralka (z daleka od wanny).
    Dodatkowo 1 gniazdo w przedpokoju, jedno w przedsionku, jedno w skrzynce z multiswitchem, jedno w skrzynce z routerem.
    Oświetlenie zaś wyglądać ma tak:
    pokój 1 - żyrandol + kinkiet
    pokój 2 - żyrandol + kinkiet
    salon - żyrandol + 2 kinkiety + halogeny w suficie przy ścianach
    kuchnia - halogeny + 3 zwisy nad blatem
    łazienka - halogeny 12 v
    przedsionek - lampa - zwis + halogen pod szafką
    przedpokój - halogeny
    Wiem że trzeba dać różnicówkę itd - chodzi mi o pomoc w dobraniu zabezpieczeń i ilości obwodów. Elektryka tego wybrałem bo to rodzina i za darmo mi zrobi a ja niestety nie mam pieniędzy. W innym wypadku zatrudnił bym po prostu znającego się na rzeczy fachowca. W obecnej sytuacji muszę jednak spytać się o poradę na forum.

0 14
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 22 Sie 2010 22:17
    slawekx
    Poziom 28  

Dziwnie stawiasz problem . Jak nie masz kasy to nic nie zrobisz. Osprzęt też kosztuje.

0
  • #3 22 Sie 2010 23:09
    omen600606
    Poziom 15  

Osprzęt jest zakupiony, kable również, a na starej instalacji nic nie uciągnę bo są dosłownie trzy gniazdka na całe mieszkanie i w dodatku na przewodach aluminiowych 1mm. Proszę o konkretne odpowiedzi ile obwodów bo muszę szybko uporać się z problemem.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 22 Sie 2010 23:29
    marian_em
    Poziom 26  

omen600606 napisał:
    Osprzęt jest zakupiony, kable również
    W takim razie po co ten temat skoro materiały już masz?

0
  • #5 22 Sie 2010 23:33
    omen600606
    Poziom 15  

Jak wyżej napisałem - znajomy elektryk chce zrobić wszystko na dwóch obwodach a ja wiem że tych obwodów ma być więcej, tylko nie wiem dokładnie ile, i z tąd to pytanie-ile obwodów powinno być zrobionych aby było wszystko zgodnie z normami? Wyżej podałem jakie mają być punkty odbioru.

0
  • #6 22 Sie 2010 23:36
    marian_em
    Poziom 26  

Możesz sobie zrobić 150 obwodów tylko to wymaga dodatkowego osprzętu/kabli/większej rozdzielnicy a to z kolei wymaga zainwestowania większych pieniędzy, których nie masz, więc wracamy do punktu wyjścia. Może po prostu ten "rodzinny" elektryk zaproponował dwa obwody opierając się na założeniu, ze jesteś bez kasy?

0
  • #7 22 Sie 2010 23:59
    omen600606
    Poziom 15  

Nie elektryk wychodzi z założenia że jemu pralka idzie na obwodzie ogólnym i to jest dobre, nie rozumie że pralka ma mieć oddzielny obwód. To samo dotyczy listw z 5 gniazdkami - twierdzi że jedno mi wystarczy a do tego jak mi braknie to listwy z przedłużaczami i złodziejki. Chodzi mi o konkretną pomoc, ale cóż muszę ciągnąć za język. Czy mam kuchenkę mikrofalową i lodówkę oraz zmywarkę podłączyć na jednym obwodzie z gniazdkami ogólnego użytku w kuchni. Oraz czy mam podłączyć obwód z kuchni z obwodem w łazience ale bez pralki? Czy cała reszta gniazdek ma być na jednym obwodzie? To samo dotyczy światła - czy całość co wymieniłem na początku postu ma być na jednym obwodzie?

0
  • Pomocny post
    #8 23 Sie 2010 10:53
    michcio
    Specjalista elektryk

Wersja "rozsądna" skoro fundusze skromne:

Obwody:
    -kuchnia - zmywarka
    -kuchnia - piekarnik
    -kuchnia przewód 5x4 dla kuchenki elektrycznej (ceramiczna, indukcyjna...)
    -kuchnia - reszta gniazd
    -gniazda w pokojach, salonie i przedpokoju
    -gniazda łazienka
    -gniazda teleinformatyka (multiswitch i router)
    -oświetlenie przedpokój
    -oświetlenie pokoje+salon
    -oświetlenie kuchnia+łazienka
    -dzwonek

Różnicówka: dla gniazd.

Wersja bardziej rozbudowana:
    -każde pomieszczenie oddzielny obwód oświetleniowy
    -każdy pokój oddzielny obwód gniazd
    -mikrofalówka, lodówka na oddzielnych obwodach

Kilka RCD.

0
  • #9 23 Sie 2010 19:22
    omen600606
    Poziom 15  

Dzięki - właśnie takiej odpowiedzi oczeczkiwałem. Jeszcze mam takie pytanie - ile rozsądnie dać różnicówek? No i jeszcze będę miał przepływowy podgrzewacz wody Siemens 21 KW - czy do tego podgrzewacza też dać kabel 5x4^?

0
  • #10 23 Sie 2010 19:57
    michcio
    Specjalista elektryk

Tak.
    Co do różnicówek - rozsądnie jest dać oddzielną na gniazda i oddzielną na oświetlenie. Oświetlenie przedpokoju może być bez różnicówki - w razie zadziałania tej od oświetlenia będzie można dostać się do rozdzielnicy.
    Ogólnie do oświetlenia RCD nie jest obowiązkowe, ale z racji kinkietów warto dać.
    Jeżeli będzie cię stać, to możesz też dla gniazd dać 2-3 różnicówki - np. oddzielnie pokoje, oddzielnie łazienka, oddzielnie kuchnia. I oczywiście oświetlenie. Ale nie zawsze jest to niezbędne. Wyłączenia RCD w domach/mieszkaniach przy sprawnej instalacji są niezwykle rzadkie.

0
  • #11 23 Sie 2010 21:16
    slawekx
    Poziom 28  

Tym podgrzewaczem przekonałeś mnie że lejesz wodę a nie pytasz.

0
  • #12 23 Sie 2010 21:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 24 Sie 2010 19:29
    omen600606
    Poziom 15  

Nie wiem o co wam chodzi z tym podgrzewaczem ale mam tu http://allegro.pl/podgrzewacz-siemens-21-kw-okazja-i1181394326.html który zakupiłem i nie wiem co do tego ma zakup w sklepie. Po prostu się upewniam co do przekroju bo im większy przekrój tym większy koszt. Może i jestem laikiem w instalacjach trójfazowych, ale nie obrażajcie elektryka, który po prostu wyuczył się w latach 70 - tych zeszłego wieku.

Dodano po 3 [minuty]:

do michcio
    Czy ochronniki przepięciowe dać tylko na gniazdka czy na całą instalację?
    I do którego obwodu wcisnąć okap kuchenny?

0
  • #14 24 Sie 2010 19:42
    michcio
    Specjalista elektryk

Okap może być do obwodu gniazd.
    Co do ochronników - założone w rozdzielnicy chronią całą instalację :) Nie można ich założyć tak, żeby chroniły tylko gniazdo (no chyba, że przy samym gnieździe).

0
  • #15 06 Kwi 2011 23:24
    omen600606
    Poziom 15  

Postaram się w skrócie napisać jak zrobiłem instalację i jak rozwiązałem problem. Kable zastosowałem takie jak wcześniej napisałem czyli światło 3x1,5mm2, obwody gniazd 3x 2,5 mm2 obwody 3F 5x4mm2. Na światło dałem zabezpieczenia B10, i utworzyłem:
    +obwody światła dla pokoje sypialne z łazienką osobno,
    +salon osobno, aneks kuchenny osobno (jak wyłączę prąd w salonie to świeci mi z aneksu),
    +przedpokój wraz z ubikacją osobno
    Obwód światła zabezpieczony RCD

Do obwodów gniazd dałem kabel 3x2,5mm2 i zabezpieczenia b16, tworząc następujące obwody:
    +dwie sypialnie
    +łazienka
    +pralka
    +salon
    +zmywarka
    +lodówka
    +mikrowela
    +gniazda kuchenne robocze wraz z okapem
    +przedpokój wraz z wc
    +bojler pod umywalkowy 5l w wc
    +router i multiswitch
    Gniazda zabezpieczone RCD
    +dodatkowo b6 zabezpieczyłem dzwonek na szynę

Obwody nie podłączone z powodów technicznych:
    Co do urządzeń 3F to wszystkie pociągnięte kablem 5x4mm2 i zabezpieczone 3 fazową RCD:
    S303 B16 Kuchenka
    S303 B16 Kocioł CO 8kW
    S303 B20 Podgrzewacz 21KW ale ustawiony będzie na stałe na tryb ECO czyli 14kW
    Wszystko sprawdzone i podbite przez elektryka z aktualnymi uprawnieniami abym mógł w ZE starać się o przyłącze 3F i zwiększenie mocy.
    Post napisałem z przyczyn że forum elektroda mi wysyłało takie jakby ponaglenie, a wszystko to może komuś się być może przydać na przyszłość.
    Dziękuję wypowiadającym się za pomoc i temat zamykam.

1