Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń

manitu 22 Aug 2010 21:58 66352 30
Wago
 • #1
  manitu
  Level 10  
  W zaszłym tygodniu zacząłem budowę sauny ogrodowej. Całość będzie się składać z sauny i pomieszczenia wypoczynkowego. Wymiary zewnętrzne konstrukcji: 400x320cm. Wymiary wewnątrz sauny: 300x200, co pozwoli na umiejscowienie 4 miejsc leżących. Pozostała część konstrukcji będzie przeznaczona na prysznic, mały stolik i leżaki.
  Dzisiaj udało mi się kupić piec HARVIA 20 pro w super cenie 1500zł. Na allegro taki piec kosztuje 2600zł. Zapomniałem napisać, sauna będzie opalana piecem na drewno. Do wczoraj udało mi się przykryć dach i częściowo zrobić ściany zewnętrzne. Na budowę mogę poświęcić czas dopiero wieczorem, więc budowa może trochę potrwać. Niestety komary też nie dają dłużej popracować.
  Jak będę miał trochę czasu, to zamieszczę zdjęcia z realizacji.
  Zamieszczam rzut projektu konstrukcji.

  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń

  Dodano po 1 [minuty]:

  Osoby zainteresowane budową sauny proszę o wymianę doświadczeń.
 • Wago
 • #2
  por_zybert
  Level 2  
  Witam!
  Ja zbudowałem już altanę 7x3 część będzie docelowo przeznaczona na saunę. Jestem w fazie rozglądania za naprawdę :) okazyjnym piecem. Widziałem już kilka super tanich pomysłów ale jak nic nie znajdę to będę zmuszony podąrzyć twoją drogą. Pozdrawiam

  P.S. Na komary najlepsze nietoperze. Kup lub zrób sobie BATBOXA może Ci się zagniedzi. (zjada 2000 szt dziennie :D )
 • #3
  phanick
  Level 28  
  Ostatnio słyszałem w telewizji, podczas bicia rekordu przebywania w gorącej temperaturze w saunie jeden mężczyzna zmarł, a drugi doznał ciężkich poparzeń (powodzenia w projekcie przyjacielu :().
 • #4
  Starkes
  Level 19  
  Nie jestem specem od sauny - też się przymierzałem i jak chyba jednak w łazience promienniki podczerwieni zamontuję.

  Żeby Cię koszty nie zjadły - izolacja, izolacja, izolacja.
  Nie zapomnij też o bezpieczeństwie pożarowym.
 • #5
  terminux
  Level 23  
  Jakie elementy zastosowaliście na konstrukcję? Krawędziaki drewniane, czy konstrukcja jest stalowa?
 • #6
  manitu
  Level 10  
  Budowa idzie powoli, głównie z braku czasu. Ale w sobotę planuję dokończyć ściany zewnętrzne. Wrzucę też kilka fotek z budowy.
  Co do materiałów to konstrukcja i ściany zewnętrzne - sosna, ściany wewnętrzne świerk, ławki - osika. Na podłogę planuję dać płytę osb i płytki. Nie mam koncepcji na wyprowadzenie spalin z pieca. Może zastosować rurę z ociepleniem jak do pieców gazowych?
 • #7
  manitu
  Level 10  
  Udało się trochę podgonić z pracą. Zamieszczam kilka fotek z budowy, trochę kiepskiej jakości, bo wykonane telefonem.
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
  i piec Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń

  Dodano po 1 [minuty]:

  a tak będzie wyglądał w saunie Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń

  Dodano po 3 [minuty]:

  Następny krok to wykonanie podłogi z płyt osb i ścian wewnętrznych z listew świerkowych.
 • #8
  Miles!
  Level 21  
  Pod żadnym pozorem nie kładź na podłogę płytek (bo rozumiem, że chodzi Ci o glazurę). Nagrzeją się do takiej temperatury, że nikt nie będzie w stanie po tym chodzić. Podłoga musi być drewniana. W środku nie powinny się znajdować żadne elementy metalowe (poza piecem oczywiście). Ja jakiś czas temu skończyłem budować własną saunę (umieszczona jest w budynku mieszkalnym). Piec wykonałem własnoręcznie (tak jak wszystko zresztą). Na razie jedyny problem jaki się pojawił, to słaby ciąg w kominie, ale to łatwo zniwelować. Pozostało mi tylko zrobić siedziska o różnej wysokości (im wyżej się siedzi, tym więcej pary i więcej stopni celsjusza mamy do dyspozycji).

  Pozdrawiam.

  Ps. Wyprowadzenie spalin zrealizowałem bardzo prosto. Gruba rura stalowa, otwór w ścianie i odpowiednia dylatacja od drewna wypełniona ognioodporną watą i czarnym silikonem.
  Zdjęcia:
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
 • Wago
 • #9
  por_zybert
  Level 2  
  Jest jeszcze jeden pomysł do rozpatrzenia. Piec można zbudować z cegły i wewnątrz obłożyć płytami szamotowymi. Szwagier przywiózł mi komplet ze starego pieca (drzwiczki, ruszt i szyberki). Jak dobrze pójdzie to i wędzarnie sobie zrobię. Ciekawe jak wyjdzie.

  Czuwaj.
 • #10
  manitu
  Level 10  
  Trochę mało czasu na budowę, ale zdążyłem częściowo zrobić ściany wewnętrzne i podłączyć piec. Jak dokończę to wrzucę zdjęcia.
 • #11
  kazekkk
  Level 2  
  Witam
  Z niecierpliwością będę obserwował Twoje postępy w pracach gdyż na wiosnę planuję rozpocząć budowę wolno stojącej sauny w ogrodzie.W początkowym założeniu miał być to sauna ogrzewana piecem elektrycznym jednak z powodu trudności z podłączenie prądu zdecydowałem się na saunę ogrzewaną piecem na drewno.Mam pewne doświadczenie w budowie gdyż kilka lat temu wybudowałem saunę w domu na poddaszu(ogrzewaną piecem elektrycznym).Korzystam z niej regularnie i z czystym sumieniem polecam wszystkim:)Choć saunę uważa się za luksus przy odpowiednim dobraniu materiałów i własnoręcznym wykonaniu nie musi być aż tak drogo.Chętnie podzielę się doświadczeniem z budowy sauny i oczywiście skorzytam chętnie z porad osób które mają doświadczenie w budowie sauny na zewnątrz.
  Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń Budowa sauny ogrodowej - wymiana doświadczeń
 • #12
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Miles! wrote:
  Pod żadnym pozorem nie kładź na podłogę płytek (bo rozumiem, że chodzi Ci o glazurę). Nagrzeją się do takiej temperatury, że nikt nie będzie w stanie po tym chodzić. Podłoga musi być drewniana. W środku nie powinny się znajdować żadne elementy metalowe (poza piecem oczywiście).


  Spędziłem ładnych parę lat na wschodzie, gdzie "bania" (ich wersja sauny) to niemal religia i swiętość. Przebywałem w niejednej z nich. Od obiektów, powiedziałbym, prymitywnych, poprzez takie, gdzie dom na działce wyglądał jak ubogi krewny, az do takich, jak kompleks sauny w Odincowo, gdzie na piętrze znajdował się 25 metrowy pełnowymiarowy basen pływacki.
  Wszystkie miały wspólne cechy:
  1. Jezeli były piece na drewno, to zasilanie paleniska i pobieranie powietrza były poza kabiną. Wewnątrz kabiny było tylko oddawanie i magazyn ciepła, najczęściej były to kamienie.
  2. Wszelkie - nieliczne i niezbędne elementy metalowe są oddzielone drewnianą kratownicą. Tu nie ma żartów. W kabinie temperatura często przekracza sto stopni Celsjusza! Nawet czerpaki do wody (z aromatami) były drewniane.
  3. Nikt nie stosuje drewna iglastego do kabiny!!! Tylko liściaste, z wyłączeniem oczywiście brzozy. Najlepsze są listwy topoli i osiki.
  4. Podłoga oczywiście drewniana, tylko i wyłącznie. Żadnych płytek! No, chyba że na płytki damy takie palety z listew, co jest dość wygodne, bo pozwala suszyć i wietrzyć drewno. Stała podłoga dość szybko będzie nosiła ślady używania i trzeba będzie ją wiórkować.
  5. Ani ściany, ani ławki (półki) nie mają prawa mieć widocznych łebków gwoździ. To nalezy tak zmontować, żeby dotknięcie metalu było absolutnie niemożliwe.

  Pytałem znajomych, którzy mieli własną saunę, niby ogrodową, ale to był budynek taki mniej więcej 10 x 5 metrów, jak to robili. Otóż jak każdą drewnianą budowlę, z tym, że kabina była wyłożona taką folią metalową, podobną jak stosuje się na ekrany zakaloryferowe i pokryta wewnątrz boazerią z topoli. No i miała 3 tradycyjne ławki na różnej wysokości. Wszystko wewnątrz w kabinie, to była topola. Poza tym w budynku było pomieszczenie wypoczynkowe ze stołem, ławami, szafkami na naczynia, ręczniki i prześcieradła, kabinę do przebierania się z wieszakami i półeczkami (do sauny należy zdjąć z siebie wszystko metalowe (obrączki, kolczyki itp.) i sztuczne, zostaje wyłącznie bawełna).
  W bani przy stoliku pija się sporo piwa, aby ułatwić pocenie się w kabinie.
  Ja wytrzymywałem 15 - 20 minut w temperaturze do 95 stopni, a potem biegaliśmy na golasa po śniegu. Są fotografie, ale nie zamieszczę, bo cenzura by usunęła. Bo w bani jest tak:

  http://vimeo.com/1087221

  kto zna rosyjski, to tu jest krótki poradnik:

  http://steaman.ru/arrang/35

  A tu wszystko o bani, łącznie z budową i aromaterapią:

  http://www.rupar.ru/

  PS. Instalacja elektryczna minimalna, przewody specjalne i żadnych wyłączników wewnątrz! Nie wolno też dawać zamków do drzwi, które mogłyby się zatrzasnąć. Najlepiej w ogóle nie dawać.
  A do wykończenia można użyć drewna abachi.
 • #13
  krzysiekkom
  Level 2  
  Witam.
  Też zaczołem budowę sauny ogrodowej. Interesuje mnie jak rozwiążecie problem schladzania. Ja planuję ( szukam taniej bali bądż beczki ) użyć podgrzewacza ciepłej wody zamontowanego na rurze dymowej.
  Bądźcie ostrożni z przejściem rury dymowej dobrym rozwiązaniem jest kryza i powietrze. Ja ścianę bezpośrednią przy piecu mam zamiar wymurować.
 • #14
  Grzesiakzuch
  Level 12  
  Witam saunowiczów
  Pozwólcie, że podczepię się do tematu. Zamierzam zbudować w domu saunę ogrzewana piecem na paliwo stałe (drewno). Na razie jestem na etapie projektowania i rozgryzania problemów technicznych. Teraz najbardziej interesuje mnie sposób regulacji temperatury w saunie ogrzewanej piecem na drewno. Wiadomo, ze piec dobiera się 1kW na 1m3 pomieszczenia. Wiadomo też, ze jak napali się w piecu to rozgrzeje się on do jakiejś temperatury zależnej od tego czym się napaliło i jak dużo się tego czegoś do niego włożyło. W tradycyjnych piecach kaflowych do regulacji temperatury jest szyber w kotłach c.o klapka na czopuchu lub dmuchawa powietrza. Czym steruje się w piecach do sauny ??? Co zrobić jak temp rośnie np: do 140°C a ja chcę saunować w 90°C ??? Uchyla się bardziej wentylację ??? A może nie trzeba niczym sterować tylko wystarczy dobrze dobrać piec (1kW na 1m3) i napalić w nim na maxa i temperaturka będzie dobra czyli te 90°C ??? Chodzi mi o to żeby w saunie nie było za zimno lub za gorąco.
  Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
 • #15
  krzysiekkom
  Level 2  
  Wydaje mi się,że niepowinieneś wybrać zbyt małego pieca bo jak będziesz palił mało kalorycznym drewnem możesz nie osiągnąć właściwej temperatury.
  Mam nadzieję, że za kilka, kilkanaście dni będę mógł więcej napisać na ten temat bo właśnie jestem na ukończeniu sauny. Testując swój piec mam wrażenie, że będzie to tylko prymitywna regulacja wentylacją i niestety uchyleniem drzwi.
  Chyba nie jest to aż tak ważne czy będzie to 80 czy 90 stopni. Ważne jak Ty będziesz się tam czuł.
  A przy okazji znasz może jakieś dojście do tanich beczek drewnianych.
  Pozdrawiam.
 • #16
  kazekkk
  Level 2  
  Chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami z korzystania z sauny opalanej drewnem. Może komuś pomogą w budowie sauny. W grudniu zakończyłem budowę sauny na zewnątrz. W pierwszej wersji miał być to drewniany domek z przedsionkiem z piecem opalanym drewnem jednak zdecydowałem się wybudować ją w pomieszczeniu gospodarczym .Jest to budynek murowany o grubości ścian 24cm .Wewnątrz pomieszczenia postawiłem saunę o ścianach o grubości 15cm ocieplone wełną mineralną plus ekran z foli aluminiowej i boazerii o grubości 19mm.Pomiędzy murem a ścianą sauny zostawiłem około10cm wolnej przestrzeni co ma zapewnić wentylacje. Uzyskałem saunę o wymiarach : długość 2,1 x szerokość 1,8m x wysokość 2,1 .Ogrzewana jest piecem HARVIA M3 . Piec ten bardzo szybko nagrzewa saunę .Przy temperaturze -5°C na zewnątrz temperaturę 110°C uzyskałem po około 45 minutach i trudno było ją zmniejszyć ,powodem był zbyt mały otwór wentylacyjny w suficie o średnicy 110mm. Powiększyłem go do wymiaru 200x200mm i to pomogło . Oczywiście jest to otwór z zasuwką do regulacji. Ostatnie pięć lat korzystałem z sauny ogrzewanej piecem elektrycznym w mieszkaniu i schładzałem się pod prysznicem i teraz po kilku kąpielach w saunie na dworze muszę przyznać że była to tylko namiastka saunowania. Dużo większą przyjemność daje wyjście z rozgrzanej sauny prosto w śnieg oczywiście jeśli jest lub polanie się wiadrem zimnej wody.Idealnym rozwiązaniem była by kąpiel w jeziorze ale to będzie trudne bo mam do niego z 500m a bieganie z gołym tyłkiem po ulicach mogłoby być dziwnie odebrane przez sąsiadów:D
 • #17
  manitu
  Level 10  
  Witam ponownie. Niestety brak czasu wolnego nie pozwalał mi na odwiedzenie forum. Aktualnie sauna działa, ale pozostają drobne wykończenie do wykonania.
  Ale po kolei.
  Piec kupiłem oryginalny HARVIA 17KW i jest w sam raz. Całość konstrukcji została podzielona na dwie części - saunowa ma wymiary 200x300x200cm(dł x szer x wys), a w pozostałej części zmieścił się prysznic, ławka i mały stolik. Jeżeli saunujemy tylko z żoną, to można nawet rozłożyć małe leżaczki.
  W saunie są cztery ławki o wymiarach 200x65cm w dwóch poziomach
  Ściany mają grubość 10 cm i są ocieplone wełną mineralną. Przy 18-stopniowym mrozie do rozgrzania sauny wystarcza jedno narączko drewna (kupiłem 10MP- wystarczyłoby na dwa lata intensywnego saunowania).
  Czas nagrzewania sauny od 30 do 50 minut. Przy -18C 50 minut.
  Regulacja temperatury - tu jest mały problem, ale przy niewielkiej wprawie (po ok. 2 miesiącach) umiem prawie bezbłędnie dobrać ilość drewna do zadanej temperatury.

  Ostatnio znajomi się pytali jaki jest koszt jednego saunowania, to odpowiedziałem im że równowartość jednego piwa (2 do 3zł, zależy od temperatury zewnętrznej).
  Po wyjściu z sauny schładzamy się pod prysznicem, ale planuję beczkę z zimną wodą i beczkę podgrzewaną z bąbelkami. Super się odpoczywa. Muszę tylko dobudować z boku kolejne pomieszczenie do sauny.
 • #18
  Bobasy
  Level 11  
  Czerwony napis naciska na ewentualne dodanie porady. Kiedy takiej nie mam. Mam prośbę o poradę.
  Jestem w trakcie budowania sauny. Mam podłogę i zamiar zbudowania szklanej sauny parowej lub wykorzystując folie od ogrzewania podłogowego 220w m² . Ale wpadła mi w ręce folia i spodobała mi się ta idea. O ile z parą jest wszystko raczej proste. To folia wymaga więcej zaangażowania, bo ekranowanie elektromagnetyczne, izolacja od wilgoci. Jeżeli na zewnątrz szkła (prostokątne ekrany prysznicowe) to wchodzi izolowanie od wilgoci i czynników atmosferycznych i ekranowanie od pola elektromagnetycznego. Jeżeli pod podłogą to dodatkowa izolacja pod spodem. No i jak ewentualnie szkło to zniesie, bo jednak temperatura ( docelowa) to 60°C . Na saunę mało a na szkło ? Nie wiem. Proszę kolegów o podzielenie się radą. Pozdrawiam.
  Czy folia lub przewodowa technologia ogrzewająca podłogę ma rację bytu w saunie czy jednak generator pary. Czy.... oba ;-)
 • #19
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Bobasy wrote:
  Jestem w trakcie budowania sauny. Mam podłogę i zamiar zbudowania szklanej sauny parowej lub wykorzystując folie od ogrzewania podłogowego 220w m²

  Poczytaj temat od początku. Wynalazek nad którym dywagujesz na pewno nie będzie sauną, już bardziej szklarnią.
 • #20
  Bobasy
  Level 11  
  Od czytania zaczynam, zazwyczaj. Ale za twój poświęcony czas na do radzenie mi odnośnie czytania, dziękuję.
  Sauną to proces jaki zachodzi w określonym miejscu. Materiał z jakiego są ściany..... nie ma znaczenia. Może nim być folja, lub namiot czy cokolwiek na co się zdecydujesz.
  Podkreślam "zdecydujesz"!
  Pozdrawiam.
 • #21
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Bobasy wrote:
  Od czytania zaczynam, zazwyczaj.

  Znakomicie. A więc powinieneś wiedzieć dlaczego w saunach stosuje się drewno.
 • #22
  Bobasy
  Level 11  
  retrofood wrote:
  Bobasy wrote:
  Od czytania zaczynam, zazwyczaj.

  Znakomicie. A więc powinieneś wiedzieć dlaczego w saunach stosuje się drewno.


  Wcześniejszy twój wpis odnotowałem jako merytoryczny. Tj bez zagadek czy innych emocjonalnych wstawek.
  Czy zgodnie ze stopką, dołączyłeś do grona zaawansowanych degustatorów? Bo duch twoich wypowiedzi jest inny?

  Sciiany jakie mogę takie robię.
  Na drewno nie mam warunków.
  Tematem jest wymiana doświadczeń.
  Pozdrawiam.
 • #23
  Macmacmat
  Level 2  
  Witam, może macie jakieś doświadczenia związane z budową sauny ogrodowej w typowym blaszaku z racji braku mijsca w domu. Jak uważacie czy pomysł kupna małego blaszaka izolowanego wełna mineralna i obudowanego od środka drzewem saunowym, ogrzewanym piecem elektrycznym ma jakikolwiek sens? Czy nie będzie go ciężko ogrzać zimą, czy będzie zaburzona wymiana temperatur i wilgoci z racji konstrukcji pomieszczenia? Może ktoś z was zastosował takie rozwiązanie. Pozdrawiam Maciek
 • #24
  qr
  Level 12  
  Blaszak raczej długo nie wytrzyma. Co z wentylacją takiego czegoś, łączeniem, korozją elementów.. jak to potem naprawić? czym? To już lepsza tradycyjna bydowa z drewna z łącznikami metalowymi, etc
 • #25
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Macmacmat wrote:
  czy pomysł kupna małego blaszaka izolowanego wełna mineralna
  A po co takie slalomy? Jeśli chcesz blaszak, to z płyt warstwowych! Taniej i prościej. Nie zapomnij tylko o wentylacji.
 • #26
  Macmacmat
  Level 2  
  Przy szybkiej kalkulacji całkowity koszt zamknąłby się w 3 tys, nie wiem jak długo pomieszkania w miejscu którym chcialbym to zrobić więc żywotność 5 lat jest dla mnie w pełni akceptowalna, jedynie właśnie zastanawia mnie rozwiązanie wentylacji i izolacji termicznej. Ma to być mała sauna na ogródku działkowym koło domu. Może macie jakieś pomysły?
 • #27
  piramidon
  Level 11  
  Wybudowałem saunę o wymiarach zewnętrznych 220cm x 300cm. Postawiłem ją w ogrodzie. Służy mi od 3 lat. Są w niej cztery miejsca siedzące, lub trzy leżące( dwa męskie- wyżej i jedno żeńskie-niżej,chłodniej). Z założenia jest to sauna mokra, niskotemperaturowa- do 70st.C Na saunowanie suche,100st chodzę do sauny "w mieście". Ograniczeniem temperatury pracy sauny domowej wynikały z pękających naczynek na twarzach pań (usuwanie laserowe to koszt powyżej 100zł za jedno). Piec jest na drewno- odkupiona od sąsiada koza o mocy ok.4,5kW. Powierzchnia domku podzielona jest na dwa pomieszczenia: przedsionek o wymiarach 120x 220cm i saunę 180x 220cm. W przedsionku wstawione są dwa krzesła z podłokietnikami i(po drugiej stronie) drewniana ławka o szerokości 118cm. Ściany od wewnątrz zbudowane są tarcicy modrzewiowej nieobrzynanej i obrzynanej- zakupionej bezpośrednio w tartaku - o grubości 25mm. Deski po przywiezieniu okorowałem naostrzonym szpadlem, dwa miesiące podsuszyłem i obrobiłem szczotką rustyfikującą. W takim stanie mocowałem je na ścianach fosfatowanymi(szarymi) wkrętami do drewna. To był błąd - zaczęły korodować od soli. Ale sauna szybciej nabrała patyny.

  Uprzedzam uwagi co do wielkości tej sauny i tego przedsionka do wychłodzenia: siedzimy przy sobie w czterech chłopa( w tym trzech ok 90 kg, ok 180 wzrostu)- po parę godzin. Takiej atmosfery męskiego wieczoru przy półtora piwie może pozazdrościć każdy facet. Dlaczego półtora piwa? bo można wrócić do domu własnym samochodem. Sprawdzone różnymi alkometrami.
  Kiedyś po pięciu godzinach posiedzenia żona zaczęła się martwić- to był czas kiperowania naszych nalewek.
  To jest moja trzecia sauna - lepiej: podejście do sauny. Np: Przy domku na działce były trzy drewniane ściany i wełniany pled zamiast drzwi- na czwartej. Z Żoną byliśmy już z 25 lat po ślubie i do dziś chichotamy na wspomnienie tego saunowania.

  Zbędną część usunąłem. [retrofood]
 • #28
  Rosomak67
  Level 2  
  Witam wszystkich.
  Planuję na działce postawić saunę. Zastanawiałem się czy można jako pomieszczenie wykorzystać piwniczkę betonową . Ceny wahają się od 2800 do 3200 . Mamy gotowe pomieszczenie które wystarczy ocieplić i wykończyć wewnątrz. Z zewnątrz planowałem obsypać ją ziemią by wyglądała jak ziemny kopczyk. Ze zbiornika betonowego na szambo ok 4m3 planuję zrobić mini basenik przed sauną o głębokości 1,10 lub 1,2.
  Chciałbym usłyszeć wasze opinie czy to ma sens. Nie chodzi o cenę bo myślę że zbudowanie drewnianego domku to porównywalny koszt .
 • #29
  Grzegorz740
  Level 37  
  Bobasy wrote:
  retrofood wrote:
  Bobasy wrote:
  Od czytania zaczynam, zazwyczaj.

  Znakomicie. A więc powinieneś wiedzieć dlaczego w saunach stosuje się drewno.


  Wcześniejszy twój wpis odnotowałem jako merytoryczny. Tj bez zagadek czy innych emocjonalnych wstawek.
  Czy zgodnie ze stopką, dołączyłeś do grona zaawansowanych degustatorów? Bo duch twoich wypowiedzi jest inny?

  Sciiany jakie mogę takie robię.
  Na drewno nie mam warunków.
  Tematem jest wymiana doświadczeń.
  Pozdrawiam.


  Ja bym nie wszedł do twojej sauny za żadne pieniądze z obawy na swoje zdrowie.
 • #30
  Mirt222
  Level 1  
  No ja też nie. Sauna musi być zrobiona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, inaczej może dojść do tragedii.