Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PLC - teoria przenoszenia słowa

excellero 23 Aug 2010 16:24 1843 3
  • #1
    excellero
    Level 9  
    Witam.
    Pytanie pewnie banalne dla co niektórych, ale ja dopiero zaczynam zabawę z PLC.
    W książkach opisują co to bajt, słowo, podwójne słowo. Ok. Definicję znam. Ale po co tak naprawdę stosuje się przenoszenie słowa?
    Jeśli słowo to obszar pamięci sterownika, to po co przenosić je co chwilę? Przeniesienie w programie 1 krotne jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazić. Ale z tego co widziałem w różnych programach, to przenoszenie słów stosuje się nagminnie. W jakim celu? Czy ktoś na chłopski rozum mógłby mi to wyjaśnić? Ewentualnie podać jakiś prosty przykład?
    Ostatnio też spotkałem się z timerem, który na wejściu miał słowo. Na co może się przydać takie zastosowanie słowa?
  • Helpful post
    #2
    315-2DP
    Level 17  
    excellero wrote:

    Ostatnio też spotkałem się z timerem, który na wejściu miał słowo. Na co może się przydać takie zastosowanie słowa?


    np. po to, żeby za pomocą informacji zapisanych w tym słowie ustawiać czas opóźnienia, a nie na sztywno. Wtedy np. możesz z poziomu SCADA lub panela OP zmieniać ten czas bez potrzeby ingerencji w program.
  • Helpful post
    #3
    roks
    Automation specialist
    Witam

    W terminologi plc słowo ( word ) to po prostu zakres danych dokładnie 16 bitów czy 2 bajty. Operacje na bitach , bajtach czy wordach ( słowach ) są podstawą budowania programów na sterowniki . Przy zadeklarowaniu worda jako np integer staje się on liczbą całkowitą do np ustawienia czasu timera.

    Proponuję Koledze przyjrzeć się na początku ogólnie sprawą PLC a potem przeanalizować jakiś prosty program , wykorzystanie niektórych elementów "wyjaśni się sama "

    Pozdrowienia
  • Helpful post
    #4
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Słowo to jest jakaś wartość zapisana w jakiejś zmiennej. Przeniesienie tej wartości do innej zmiennej za pomocą funkcji move to nic innego jak przeniesienie słowa. Robi się to po to, aby zmienne mogły być wykorzystywane w różnych miejscach w programie do różnych celów . Np. zmienna a1 zawiera jakąś wartość. Przenosimy tą wartość do a2. Następnie na a2 wykonujemy jakąś operacje (sumowanie, dzielenie, ) - wynik sumujemy z a1 i przenosimy do a3... i tak dalej.

    Często też za pomocą funkcji move możemy przenieść wartość z jednej zmiennej do kilku innych na raz. Można też przenosić danej ze zmiennej o jednym typie do innej zmiennej o innym typie. Możliwości jest wiele. Nikt na pewno nie stosuje tej funkcji bez celu.