Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Twarsy Samsung 250G HD250HJ Serial ATA (SATA)

23 Sie 2010 19:22 1463 9
  • Poziom 9  
    Mam nietypowy problem, bo dysk jest w 100% sprawny. Mam nadzieję, że nie pomyliłem działu.

Otóż mam na dysku zapisane kilka plików, których nie mogę utracić. Niestety mój system operacyjny Windows XP nie startuje i wymagana jest ponowna instalacja systemu, a co za tym idzie format dysku. I teraz moje pytanie. Czy po wyjęciu dysku z mojego komputera i po podłączeniu go do komputera kolegi będę mógł odzyskać dane? Czy dysk zostanie wykryty razem ze wszystkimi danymi? Czy może zostanie wykryty, ale trzeba będzie go sformatować zanim zacznie poprawnie działać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Jeśli to tylko kwestia systemu operacyjnego, to rozwiązanie przez Ciebie wskazane lub użycie jakiegoś LiveCD z Linuksem np. pozwoli uzyskać dostęp do danych i je zarchiwizować.
  • Poziom 17  
    Popieram przedmówce, można również zastosować dystrybucje Linux'a uruchamianą z pendriver'a, https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1206956.html I na przyszłość polecam założenie osobnej partycji na dysku dla systemu i osobnej dla danych. W razie awarii systemu można sformatować partycje systemową i zainstalować system, a dane na drugiej partycji pozostaną. Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Zachodzi jeszcze pytanie dlaczego ten Windows nie startuje. Jeżeli jest to problem błędów logicznych na dysku to trzeba podchodzić do zgrania danych bardzo delikatnie tzn. najlepiej w trybie tylko do odczytu i ewentualnie przy braku możliwości bezpośredniego odczytania interesujących danych działać już dalej na kopii lub po zrobieniu kopii. Tzn. mam na myśli działania programów do odzysku danych itp.
  • Spec od komputerów
    micsmi01 napisał:
    wymagana jest ponowna instalacja systemu, a co za tym idzie format dysku.
    A to ktoś cię oszukał. Do ponownej instalacji systemu nie jest wymagane formatowanie dysku.

Dostęp do danych będziesz miał spod innego kompa (kolegi), albo nawet z tego samego - z systemu ładowanego z płyty. O ile dysk jest sprawny.
  • Poziom 9  
    Dysk jest w 100% sprawny. Nawet jeśli uruchomię system z płyty i skopiuję interesujące mnie dane z dysku to i tak będę musiał robić format i instalować od nowa system. Dlatego najrozsądniej będzie wyjąć ten dysk i podłączyć go do komputera u kolegi.

Proszę mi odpowiedzieć tylko na pytanie czy komputer kolegi wykryje mój dysk? Czy jego komputer wykryje mój dysk jako E, ewentualnie F, bo E to u niego nagrywarka? Czy będzie można skopiować dane z tego dysku na dysk kolegi? Kolega ma 1 dysk podzielony na 2 partycje C i D. On również ma Windows XP jak ja i system plików NTFS.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Partycje na Twoim dysku będą miały przydzielone kolejne litery.
  • Poziom 9  
    jankolo napisał:
    Partycje na Twoim dysku będą miały przydzielone kolejne litery.

Ale nie padła konkretna odpowiedź. Czy będzie można skopiować dane na dysk kolegi czy nie? Czy komputer kolegi wykryje dysk bez konieczności formatowania go po podłączeniu?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    micsmi01 napisał:
    Czy będzie można skopiować dane na dysk kolegi czy nie?

Będzie można. Najwyżej będziesz musiał przejąć pliki na własność.
    micsmi01 napisał:
    Czy komputer kolegi wykryje dysk bez konieczności formatowania go po podłączeniu?

tak, wykryje go i nie będziesz musiał go formatować.
  • Poziom 9  
    Podłączyłem dysk do komputera kolegi. Wykryło go bez problemu i można było skopiować dane. Teraz już wiem, że można przenosić dane na dyskach twardych ATA/SATA między komputerami bez konieczności formatowania dysku w komputerze, do którego go podłączono i bez utraty danych. Temat można zamknąć.